2005D0779 — PL — 21.08.2009 — 004.001


Dokument ten służy wyłącznie do celów dokumentacyjnych i instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego zawartość

►B

DECYZJA KOMISJI

z dnia 8 listopada 2005 r.

dotycząca środków ochrony zdrowia zwierząt przed chorobą pęcherzykową świń we Włoszech

(notyfikowana jako dokument nr C(2005) 4273)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2005/779/WE)

(Dz.U. L 293, 9.11.2005, p.28)

zmienione przez:

 

 

Dziennik Urzędowy

  No

page

date

►M1

DECYZJA KOMISJI z dnia 18 grudnia 2006 r.

  L 7

15

12.1.2007

►M2

BESCHIKKING VAN DE COMMISSIE van 27 maart 2008

  L 102

22

12.4.2008

►M3

DECYZJA KOMISJI z dnia 18 grudnia 2008 r.

  L 2

8

6.1.2009

►M4

DECYZJA KOMISJI z dnia 20 sierpnia 2009 r.

  L 217

3

21.8.2009




▼B

DECYZJA KOMISJI

z dnia 8 listopada 2005 r.

dotycząca środków ochrony zdrowia zwierząt przed chorobą pęcherzykową świń we Włoszech

(notyfikowana jako dokument nr C(2005) 4273)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2005/779/WE)



KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego ( 1 ), w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W niektórych regionach Włoch wystąpiły przypadki choroby pęcherzykowej świń.

(2)

Włochy podjęły środki zwalczania choroby zgodnie z dyrektywą Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzającą ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń ( 2 ).

(3)

Włochy podjęły również dodatkowe środki zwalczania i monitorowania choroby pęcherzykowej świń, obowiązujące w całych Włoszech. Środki te są określone w rocznych programach zwalczania i monitorowania choroby pęcherzykowej świń przedłożonych przez Włochy i zatwierdzonych zgodnie z art. 24 ust. 6 oraz art. 29 i 32 decyzji Rady 90/424/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii ( 3 ).

(4)

Decyzja Komisji 2004/840/WE z dnia 30 listopada 2004 r. zatwierdzająca programy zwalczania i monitorowania niektórych chorób zwierząt oraz programy kontroli mające na celu zapobieganie chorobom odzwierzęcym, przedstawione przez Państwa Członkowskie na rok 2005, oraz ustalająca wysokość wkładu finansowego Wspólnoty ( 4 ) zatwierdziła program zwalczania i monitorowania choroby pęcherzykowej świń w roku 2005 przedłożony przez Włochy.

(5)

Środki określone w rocznych programach zwalczania i monitorowania choroby pęcherzykowej świń mają na celu uznanie gospodarstw, w których hodowane są świnie, za wolne od choroby pęcherzykowej świń oraz zapewnienie, że wszystkie regiony Włoch osiągną ten status. Programy zawierają również przepisy dotyczące przemieszczania żywych świń i handlu żywymi świniami z regionów i gospodarstw, które w odniesieniu do choroby pęcherzykowej świń nie posiadają tego samego statusu.

(6)

W związku z zadowalającymi wynikami wielokrotnego pobierania próbek i badania świń ze wszystkich gospodarstw objętych rocznymi programami zwalczania i monitorowania większość regionów Włoch – z wyjątkiem Abruzji, Kampanii, Kalabrii i Sycylii – została uznana za wolne od choroby pęcherzykowej świń.

(7)

Jednakże biorąc pod uwagę charakter choroby oraz jej stałe utrzymywanie się w określonych regionach Włoch, należy utrzymać kontrole mające na celu wczesne wykrywanie choroby pęcherzykowej świń w regionach uznanych za wolne od tej choroby.

(8)

Występowanie choroby w regionach, które nie są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń, może również – poprzez handel żywymi świniami – zagrozić gospodarstwom, w których hodowane są świnie w innych regionach Włoch. Świnie nie powinny być zatem przemieszczane z regionów, które nie są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń, do innych regionów Włoch, chyba że pochodzą z gospodarstw spełniających określone warunki.

(9)

Świnie z regionów, które nie są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń, nie powinny być wysyłane do innych Państw Członkowskich. Natomiast świnie z regionów, które są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń, powinny być wysyłane jedynie z gospodarstw uznanych za wolne od tej choroby.

(10)

Przepisy niniejszej decyzji stosuje się bez uszczerbku dla przepisów dyrektywy 92/119/EWG. Należy zdefiniować pojęcie „punkt gromadzenia świń” w sposób odmienny niż w dyrektywie Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną ( 5 ).

(11)

Przepisy dotyczące statusu gospodarstw, w których hodowane są świnie, i regionów w odniesieniu do choroby pęcherzykowej świń oraz przepisy dotyczące przemieszczania żywych świń i wewnątrzwspólnotowego handlu żywymi świniami z gospodarstw i regionów o różnym statusie w zakresie tej choroby powinny w interesie przejrzystości zostać określone na poziomie Wspólnoty.

(12)

Środki przewidziane niniejszą decyzją są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:



ROZDZIAŁ I

PRZEDMIOT, ZAKRES I DEFINICJE

Artykuł 1

Przedmiot i zakres

Niniejsza decyzja ustanawia przepisy dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby pęcherzykowej świń dla regionów Włoch, które są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń, oraz dla regionów, które nie są uznane za wolne od tej choroby.

Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszej decyzji:

1) stosuje się definicje dyrektywy 92/119/EWG;

2) „punkt gromadzenia świń” oznacza gospodarstwo podmiotu prowadzącego handel, do którego, względnie z którego, zakupione świnie są regularnie przemieszczane w okresie 30 dni od daty zakupu.



ROZDZIAŁ II

▼M2

UZNANIE REGIONÓW, PROWINCJI I GOSPODARSTW WE WŁOSZECH ZA WOLNE OD CHOROBY PĘCHERZYKOWEJ ŚWIŃ

▼B

Artykuł 3

Uznawanie regionów

1.  Regiony Włoch wymienione w załączniku I są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń.

2.  Regiony Włoch wymienione w załączniku II nie są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń.

▼M2

Artykuł 3a

Zawieszenie uznawania prowincji w regionie uznawanym za wolny

1.  Włochy zagwarantują, że w przypadku pojawienia się ogniska choroby pęcherzykowej świń w prowincji w regionie uznawanym za wolny od choroby pęcherzykowej świń natychmiast zostanie zawieszone uznawanie tej prowincji za wolną od tej choroby, chyba że źródło infekcji zostanie jasno ustalone jako ognisko wtórne, a dochodzenie epidemiologiczne przeprowadzone zgodnie z art. 8 dyrektywy 92/119/EWG w sprawie ogniska choroby wykaże, że ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby jest znikome.

2.  Środki przewidziane w art. 7, 8 i 9 stosuje się do prowincji, o której mowa w ust. 1.

3.  Włochy mogą ponownie uznać prowincję, o której mowa w ust. 1, za wolną od choroby pęcherzykowej świń, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:

a) we wszystkich gospodarstwach w prowincji dwukrotnie, w odstępie wynoszącym 28–40 dni, pobrane zostaną próbki do badań serologicznych na określonej liczbie świń, wystarczającej do wykrycia chorobowości w zakresie choroby pęcherzykowej świń wynoszącej 5 % przy przedziale ufności wynoszącym 95 %, i badania te zakończą się wynikiem negatywnym;

b) nie stosuje się już środków w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych ustalonych wokół ognisk choroby pęcherzykowej świń w tej prowincji, zgodnie z pkt 7 ppkt 3 i 4 oraz pkt 8 ppkt 3 lit. b) załącznika II do dyrektywy 92/119/EWG;

c) wyniki dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzonego zgodnie z art. 8 dyrektywy 92/119/EWG odnośnie do ognisk choroby pęcherzykowej świń nie wykazały ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby.

4.  Włochy informują niezwłocznie Komisję i inne państwa członkowskie o wszelkich środkach podjętych zgodnie z ust. 1, 2 i 3 i publikują informacje o tych środkach. Zawieszenie określone w ust. 1 nie przekroczy okresu 6 miesięcy.

▼B

Artykuł 4

Uznawanie gospodarstw

1.  Włochy zapewniają, że spełnione są wymogi ust. 2 do 6.

2.  W regionach uznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń gospodarstwo, w którym hodowane są świnie, uznawane jest za wolne od tej choroby, jeśli:

a) określona liczba świń hodowlanych, wystarczająca do wykrycia u 5 % zwierząt choroby pęcherzykowej świń przy przedziale pewności wynoszącym 95 %, została dwukrotnie, w odstępie wynoszącym 28 do 40 dni, przebadana serologicznie z wynikiem negatywnym; oraz

b) jeśli w gospodarstwach w regionach uznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń nie ma świń hodowlanych, wszystkie świnie przemieszczane do tych gospodarstw pochodzą z gospodarstw uznanych za wolne od tej choroby.

3.  W regionach nieuznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń gospodarstwo, w którym hodowane są świnie, uznawane jest za wolne od tej choroby, jeśli określona liczba świń, wystarczająca do wykrycia u 5 % zwierząt choroby pęcherzykowej świń przy przedziale pewności wynoszącym 95 %, została dwukrotnie, w odstępie wynoszącym 28 do 40 dni, przebadana serologicznie z wynikiem negatywnym.

4.  Uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń gospodarstwo, w którym hodowane są świnie, zachowuje ten status, jeśli:

a) pobieranie próbek i kontrola są przeprowadzane zgodnie z art. 5 ust. 1 i art. 6 i ich wyniki są negatywne; oraz

b) świnie przemieszczane do takiego gospodarstwa pochodzą z gospodarstw uznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń.

5.  Status gospodarstwa uznanego za wolne od choroby pęcherzykowej świń:

a) zostaje zawieszony w przypadku wykrycia jakiegokolwiek przypadku seropozytywnego, który został potwierdzony dalszymi badaniami, do momentu kiedy przedmiotowa świnia zostanie poddana ubojowi pod urzędowym nadzorem; lub

b) zostaje cofnięty w przypadku wykrycia dwóch lub więcej przypadków seropozytywnych.

6.  Gospodarstwo, w którym hodowane są świnie, ponownie uzyskuje status wolnego od choroby pęcherzykowej świń, jeśli pobieranie próbek i kontrola przewidziane w ust. 2, względnie ust. 3, zostały przeprowadzone z wynikiem negatywnym.



ROZDZIAŁ III

NADZÓR

Artykuł 5

Nadzór w regionach uznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń

1.  Włochy zapewniają, że w regionach uznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń pobieranie próbek i kontrola mające na celu wykrycie tej choroby przeprowadzane są zgodnie z ust. 2 i 3.

▼M1

2.  W gospodarstwach, w których hodowane są świnie hodowlane, pobieranie próbek do badań serologicznych przeprowadza się na losowej próbie 12 świń hodowlanych lub na wszystkich świniach hodowlanych, jeśli w gospodarstwie jest ich mniej niż 12:

▼B

a) raz w roku, jeśli gospodarstwo produkuje głównie świnie przeznaczone do uboju;

b) dwa razy w roku w pozostałych przypadkach.

▼M2

3.  W punktach gromadzenia świń pobieranie próbek przeprowadza się w odstępach miesięcznych:

a) do celów badania serologicznego na określonej liczbie świń wystarczającej do wykrycia chorobowości w zakresie choroby pęcherzykowej świń wynoszącej 5 % przy przedziale ufności wynoszącym 95 %;

b) do celów badania wirusologicznego odchodów, które powinny być pobierane z każdej zagrody, w której są lub były trzymane świnie.

▼M1

Artykuł 6

Nadzór w regionach nieuznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń

1.  Włochy zapewniają, że w regionach nieuznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń pobieranie próbek i kontrola mająca na celu wykrycie tej choroby przeprowadzane są zgodnie z ust. 2, 3 i 4.

2.  W odniesieniu do gospodarstw uznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń, w których hodowane są świnie hodowlane, oraz do punktów gromadzenia świń stosuje się przepisy art. 5 ust. 2.

3.  W gospodarstwach uznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń, w których nie są hodowane świnie hodowlane, pobieranie próbek do badań serologicznych przeprowadza się dwa razy w roku na losowej próbie 12 świń lub na wszystkich świniach, jeśli w gospodarstwie jest ich mniej niż 12.

▼M2

4.  In de verzamelcentra voor varkens worden maandelijks monsters genomen:

a) voor serologisch onderzoek van een aantal varkens dat voldoende is om een prevalentie van vesiculaire varkensziekte van 5 % met een betrouwbaarheid van 95 % vast te stellen;

b) voor virologisch onderzoek van feces, verzameld in ieder hok waar varkens worden of zijn gehouden.

▼B



ROZDZIAŁ IV

PRZEMIESZCZANIE ŻYWYCH ŚWIŃ W GRANICACH WŁOCH I DO INNYCH PAŃSTW CZŁONKOWSKICH



SEKCJA I

Przemieszczanie w granicach włoch

Artykuł 7

Środki w odniesieniu do przemieszczania żywych świń w granicach Włoch

▼M1

1.  Włochy zapewniają, że spełnione są wymogi ust. 3 i 4 w odniesieniu do przemieszczania żywych świń w granicach Włoch.

▼M1 —————

▼M1

3.  Zabrania się przemieszczania świń z gospodarstw nieuznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń do czasu uznania danego gospodarstwa za wolne od tej choroby.

4.  Zakazane jest przemieszczanie świń z regionów nieuznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń do innych regionów Włoch.

▼B

Artykuł 8

Odstępstwa i warunki

W drodze odstępstwa od art. 7 ust. 4, władze Włoch mogą zezwolić na przemieszczanie świń z gospodarstw położonych w regionach nieuznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń do innych regionów Włoch, pod warunkiem że:

a) gospodarstwo pochodzenia jest od co najmniej dwóch lat nieprzerwanie uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń;

b) w okresie 60 dni przed przemieszczeniem gospodarstwo pochodzenia nie znajdowało się w strefie ochrony lub nadzoru wyznaczonej w następstwie wybuchu choroby pęcherzykowej świń;

c) w okresie 12 miesięcy przed przemieszczeniem do gospodarstwa pochodzenia nie zostały przemieszczone żadne świnie z gospodarstw, w których podejrzewano występowanie choroby pęcherzykowej świń;

d) na 20 do 30 dni przed przemieszczeniem ze świń z gospodarstwa pochodzenia pobierane są próbki, oraz określona liczba świń, wystarczająca do wykrycia u 5 % zwierząt choroby pęcherzykowej świń przy przedziale pewności wynoszącym 95 %, poddawana jest badaniom serologicznym;

▼M1

e) pobieranie próbek i badania serologiczne przeprowadza się w następujący sposób:

i) Od świń w gospodarstwie przeznaczenia pobierane są próbki przynajmniej 28 dni po przemieszczeniu a badanie serologiczne wykonywane jest u tych świń w liczbie wystarczającej do wykrycia choroby pęcherzykowej świń u 5 % zwierząt przy przedziale pewności wynoszącym 95 %, próbki te muszą być także pobrane od świń które zostały przemieszczone do gospodarstwa docelowego, i żadne świnie nie mogą być z niego przemieszczane do momentu otrzymania ujemnego wyniku przeprowadzonego badania;

ii) Próbki od świń przeznaczonych do ubojni pobierane są w ciągu 10 dni przed przemieszczeniem a badanie serologiczne wykonywane jest u świń w liczbie wystarczającej do wykrycia choroby pęcherzykowej świń u 5 % zwierząt przy przedziale ufności wynoszącym 95 %; świnie te nie mogą być przemieszczane z gospodarstwa pochodzenia do momentu otrzymania ujemnego wyniku przeprowadzonego badania;

▼B

f) przemieszczane zwierzęta są transportowane w zapieczętowanych pojazdach pod nadzorem władz;

g) właściwy dla gospodarstwa przeznaczenia urząd weterynaryjny powiadamiany jest z wyprzedzeniem wynoszącym przynajmniej 48 godzin o planowanym przemieszczaniu świń;

h) pojazdy używane do transportu świń są przed przemieszczeniem i po przemieszczeniu czyszczone i dezynfekowane pod urzędowym nadzorem.



SEKCJA II

Przemieszczenia wewnątrzwspólnotowe

Artykuł 9

Wysyłka żywych świń z Włoch do innych Państw Członkowskich

1.  Włochy zapewniają, że spełnione są wymogi ust. 2 i 3.

2.  Zakazana jest wysyłka świń z regionów nieuznanych za wolne od choroby pęcherzykowej świń do innych Państw Członkowskich.

3.  Świnie wysyłane do innych Państw Członkowskich z regionów, które są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń, powinny pochodzić z gospodarstw uznanych za wolne od tej choroby.

Artykuł 10

Obowiązek w odniesieniu do świadectw

Włochy zapewniają, że świadectwa zdrowia przewidziane w art. 5 ust. 1 dyrektywy 64/432/EWG, które towarzyszą świniom wysyłanym z Włoch do innych Państw Członkowskich zgodnie z art. 9 niniejszej decyzji, zawierają następującą adnotację:

„Zwierzęta spełniające wymogi decyzji Komisji 2005/779/WE dotyczącej środków ochrony zdrowia zwierząt przed chorobą pęcherzykową świń we Włoszech”

.



ROZDZIAŁ V

OBOWIĄZEK POWIADOMIENIA

Artykuł 11

Powiadamianie Komisji i Państw Członkowskich

W sześciomiesięcznych odstępach władze Włoch przekazują Komisji i Państwom Członkowskim wszelkie informacje dotyczące zastosowania niniejszej decyzji poprzez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.



ROZDZIAŁ VI

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Artykuł 12

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.




ZAŁĄCZNIK I

Regiony Włoch uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń

Regiony:

▼M4

 Abruzja

▼B

 Basilicata

 Emilia-Romania

 Friuli-Wenecja Julijska

 Lacjum

 Liguria

 Lombardia

 Marche

 Molise

 Piemont

 Apulia

 Sardynia

▼M3

 Sycylia

▼B

 Toskania

 Trydent-Górna Adyga

 Umbria

 Dolina Aosty

 Wenecja Euganejska.




ZAŁĄCZNIK II

Regiony Włoch nieuznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń

Regiony:

▼M4 —————

▼B

 Kampania

 Kalabria.

▼M3 —————



( 1 ) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2002/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 315 z 19.11.2002, str. 14).

( 2 ) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, str. 69. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

( 3 ) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 19. Decyzja ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003.

( 4 ) Dz.U. L 361 z 8.12.2004, str. 41.

( 5 ) Dz.U. 121 z 29.7.1964, str. 1977. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 21/2004 (Dz.U. L 5 z 9.1.2004, str. 8).