1997D0556 — PL — 14.01.2011 — 002.001


Dokument ten służy wyłącznie do celów dokumentacyjnych i instytucje nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego zawartość

►B

DECYZJA KOMISJI

z dnia 14 lipca 1997 r.

w sprawie procedury zaświadczania zgodności wyrobów budowlanych na podstawie art. 20 ust. 2 dyrektywy Rady 89/106/EWG w zakresie systemów/zestawów zewnętrznej izolacji termicznej z wyprawą (ETICS)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(97/556/WE)

(Dz.U. L 229, 20.8.1997, p.14)

zmienione przez:

 

 

Dziennik Urzędowy

  No

page

date

►M1

DECYZJA KOMISJI z dnia 8 stycznia 2001 r.

  L 209

33

2.8.2001

►M2

DECYZJA KOMISJI z dnia 13 stycznia 2011 r.

  L 10

5

14.1.2011




▼B

DECYZJA KOMISJI

z dnia 14 lipca 1997 r.

w sprawie procedury zaświadczania zgodności wyrobów budowlanych na podstawie art. 20 ust. 2 dyrektywy Rady 89/106/EWG w zakresie systemów/zestawów zewnętrznej izolacji termicznej z wyprawą (ETICS)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(97/556/WE)



KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/106/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich odnoszących się do wyrobów budowlanych ( 1 ), zmienioną dyrektywą 93/68/EWG ( 2 ), w szczególności jej art. 13 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

Komisja jest zobowiązana wybrać spomiędzy dwóch procedur zaświadczania zgodności wyrobu, przewidzianych w art. 13 ust. 3 dyrektywy 89/106/EWG „możliwie najmniej uciążliwą procedurę zgodną z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa”; oznacza to, że niezbędne jest podjęcie decyzji dla danego wyrobu lub rodziny wyrobów, czy obecność systemu fabrycznej kontroli produkcji, za który odpowiedzialność ponosi producent, jest koniecznym i wystarczającym warunkiem do zaświadczania zgodności lub, czy z przyczyn dotyczących zachowania zgodności z kryteriami wspomnianymi w art. 13 ust. 4, wymagana jest interwencja zatwierdzonej jednostki certyfikującej;

artykuł 13 ust. 4 wymaga, aby określona w ten sposób procedura była wskazana w mandatach i w specyfikacjach technicznych; z tego powodu wymagane jest zdefiniowanie wyrobu lub rodziny wyrobów w sposób wykorzystywany w mandatach i specyfikacjach technicznych;

obie procedury przewidziane w art. 13 ust. 3 są opisane szczegółowo w załączniku III do dyrektywy 89/106/EWG; dlatego też niezbędne jest jasne zdefiniowanie metod, przy pomocy których te dwie procedury mają być wprowadzane w życie dla każdego wyrobu lub rodziny wyrobów, w odniesieniu do załącznika III, z uwagi na fakt, że załącznik III daje preferencje niektórym systemom;

procedura określona w art. 13 ust. 3 lit. a) odpowiada systemom przedstawionym w pierwszej możliwości, bez stałego nadzoru, oraz w możliwości drugiej i trzeciej przedstawionej w załączniku III sekcja 2 ppkt ii), a procedura określona w art. 13 ust. 3 lit. b) odpowiada systemom przedstawionym w załączniku III sekcja 2 ppkt i) oraz w pierwszej możliwości, z nadzorem stałym, w załączniku III sekcja 2 ppkt ii);

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Budownictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:



Artykuł 1

Zgodność wyrobów wymienionych w załączniku I zaświadcza się z zastosowaniem procedury, zgodnie z którą, oprócz systemu fabrycznej kontroli produkcji przez producenta, w ocenę i nadzór nad kontrolą produkcji lub samym wyrobem zaangażowana jest zatwierdzona jednostka certyfikująca.

▼M2

Artykuł 2

Procedurę zaświadczania zgodności określoną w załączniku II wskazuje się w mandatach dotyczących wytycznych dla europejskich aprobat technicznych (europejskich zatwierdzeń technicznych). Procedurę zaświadczania zgodności określoną w załączniku III wskazuje się w mandatach dotyczących zharmonizowanych norm europejskich.

▼B

Artykuł 3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.




ZAŁĄCZNIK I

Systemy/zestawy zewnętrznej izolacji termicznej z wyprawą, w których zastosowano wyroby zaliczane pod względem reakcji na ogień do klas ►M1  A1 ( 3 ), A2 (3) , B (3) , C (3) , D, E, (A1 do E) ( 4 ), F ◄ przeznaczone do stosowania na ścianach zewnętrznych podlegających przepisom przeciwpożarowym oraz systemy/zestawy zewnętrznej izolacji termicznej z wyprawą, przeznaczone do stosowania na ścianach zewnętrznych niepodlegających przepisom ogniowym.

Systemy/zestawy zewnętrznej izolacji termicznej z wyprawą, w których zastosowano wyroby zaliczane pod względem reakcji na ogień do klas ►M1  A1 ( 5 ), A2 (5) , B (5) , C (5)  ◄ przeznaczone do stosowania na ścianach zewnętrznych podlegających przepisom ogniowym.




ZAŁĄCZNIK II

RODZINA WYROBÓW

SYSTEMY/ZESTAWY ZEWNĘTRZNEJ IZOLACJI TERMICZNEJ Z WYPRAWĄ (1/1)

Systemy zaświadczania zgodności

Dla wyrobu(-ów) i ich zamierzonego(-ych) wykorzystania(-ań), wnosi się do Europejskiej Organizacji Zatwierdzeń Technicznych (EOTA) o wyszczególnienie następujących systemów zaświadczania zgodności w stosownych wytycznych dla europejskich zatwierdzeń technicznych:



Wyrób/wyroby

Zamierzone wykorzystanie(-a)

Poziom(-y) lub klasa(-y)

(reakcja na ogień)

System(-y) zaświadczania zgodności

Systemy/zestawy zewnętrznej izolacji termicznej z wyprawą (ETICS)

w ścianach zewnętrznych podlegających przepisom ogniowym

►M1  A1 (1), A2 (1), B (1), C (1)  ◄

1

►M1  A1 (2), A2 (2), B (2), C (2), D, E, (A1 do E) (3), F ◄

2 +

w ścianach zewnętrznych niepodlegających przepisom ogniowym

wszystkie

2 +

(1)    ►M1  Wyroby/materiały, dla których podwyższenie klasyfikacji reakcji na działanie ognia jest możliwe dzięki wyraźnie rozpoznawalnemu etapowi w procesie produkcji (np. dla zastosowania dodatków opóźniających działanie ognia lub ograniczenie materiału organicznego). ◄

(2)    ►M1  Wyroby/materiały nieobjęte przypisem 1. ◄

(3)   Wyroby/materiały, które nie wymagają badania na reakcję na działanie ognia (np. Wyroby/materiały klas A1 zgodnie z decyzją Komisji 96/603/WE).

System 1: Patrz załącznik III do dyrektywy 89/106/EWG sekcja 2 ppkt i), bez kontroli próbek losowych.

System 2 +: Patrz załącznik III do dyrektywy 89/106/EWG sekcja 2 ppkt ii) pierwsza możliwość, włącznie z certyfikacją fabrycznej kontroli produkcji przez zatwierdzoną jednostkę na podstawie wstępnej kontroli fabryki i fabrycznej kontroli produkcji oraz stały nadzór, ocenę i zatwierdzenie fabrycznej kontroli produkcji.

Specyfikacja systemu zaświadczania zgodności powinna być tak dobrana, aby system ten mógł być wprowadzany w życie nawet wówczas, gdy ustalenie właściwości użytkowych dla pewnej cechy charakterystycznej nie jest konieczne, z uwagi na fakt, że co najmniej jedno Państwo Członkowskie w ogóle nie posiada wymogów prawnych dotyczących takiej cechy (patrz art. 2 ust. 1 dyrektywy 89/106/EWG oraz, gdy to właściwe, ppkt 1.2.3 dokumentów interpretacyjnych). W tych przypadkach nie wolno nakładać na producenta obowiązku sprawdzenia takiej cechy, jeśli nie życzy on sobie przedkładać deklaracji dotyczących właściwości wyrobu w tym zakresie.

▼M2




ZAŁĄCZNIK III

RODZINA WYROBÓW

SYSTEMY/ZESTAWY ZEWNĘTRZNEJ IZOLACJI TERMICZNEJ Z WYPRAWĄ (1/1)

Systemy zaświadczania zgodności

Dla wyrobów i ich zamierzonych wykorzystań wnosi się do CEN o wyszczególnienie następujących systemów zaświadczania zgodności w stosownych wytycznych dla zharmonizowanych norm europejskich:



Wyroby

Zamierzone wykorzystania

Poziomy lub klasy

(reakcja na ogień)

Systemy zaświadczania zgodności

Systemy/zestawy zewnętrznej izolacji termicznej z wyprawą (ETICS)

W ścianach zewnętrznych

Wszystkie

1

System 1: Zob. sekcja 2 ppkt (i) załącznika III do dyrektywy 89/106/EWG, bez badań audytowych próbek.

Specyfikacja systemu zaświadczania zgodności powinna być tak dobrana, aby system ten mógł być wprowadzany w życie nawet wówczas, gdy ustalenie właściwości użytkowych dla pewnej cechy charakterystycznej nie jest konieczne, z uwagi na fakt, że co najmniej jedno państwo członkowskie w ogóle nie posiada wymogów prawnych dotyczących takiej cechy (zob. art. 2 ust. 1 dyrektywy 89/106/EWG oraz, gdy to właściwe, ppkt 1.2.3 dokumentów interpretacyjnych). W tych przypadkach nie wolno nakładać na producenta obowiązku sprawdzenia takiej cechy, jeśli nie życzy on sobie przedkładać deklaracji dotyczących właściwości wyrobu w tym zakresie.



( 1 ) Dz.U. L 40 z 11.2.1989, str. 12.

( 2 ) Dz.U. L 220 z 30.8.1993, str. 1.

( 3 ) Wyroby/materiały nieobjęte przypisem (2).

( 4 ) Wyroby/materiały, które nie wymagają badania na reakcję na działanie ognia (np. Wyroby/materiały klas A1 zgodnie z decyzją Komisji 96/603/WE).

( 5 ) Wyroby/materiały, dla których podwyższenie klasyfikacji reakcji na działanie ognia jest możliwe dzięki wyraźnie rozpoznawalnemu etapowi w procesie produkcji (np. dla zastosowania dodatków opóźniających działanie ognia lub ograniczenie materiału organicznego).