This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32006L0113
Directive 2006/113/EC of the European Parliament and of the Council of 12 December 2006 on the quality required of shellfish waters (codified version)
Dyrektywa 2006/113/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie wymaganej jakości wód, w których żyją skorupiaki (wersja ujednolicona)
Dyrektywa 2006/113/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie wymaganej jakości wód, w których żyją skorupiaki (wersja ujednolicona)
Dz.U. L 376 z 27.12.2006, p. 14–20
(ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV) Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych)
(BG, RO, HR)
No longer in force, Date of end of validity: 21/12/2013; Uchylona w sposób domniemany przez 32000L0060
27.12.2006 |
PL |
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej |
L 376/14 |
DYREKTYWA 2006/113/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 12 grudnia 2006 r.
w sprawie wymaganej jakości wód, w których żyją skorupiaki
(wersja ujednolicona)
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175 ust. 1,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,
po konsultacji z Komitetem Regionów,
stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu (1),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) |
Dyrektywa Rady 79/923/EWG z dnia 30 października 1979 r. w sprawie wymaganej jakości wód, w których żyją skorupiaki (2) została znacząco zmieniona (3). Dla zapewnienia jasności i zrozumiałości powyższa dyrektywa powinna zostać skodyfikowana. |
(2) |
Ochrona i poprawa stanu środowiska wymagają podjęcia określonych środków chroniących wody, włączając wody zasiedlone przez skorupiaki, przed zanieczyszczeniami. |
(3) |
Niezbędna jest ochrona niektórych populacji skorupiaków przed różnymi szkodliwymi skutkami wynikającymi ze zrzucania substancji zanieczyszczających do morza. |
(4) |
Decyzja 1600/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 lipca 2002 r. ustanawiająca szósty wspólnotowy program działań w zakresie środowiska naturalnego (4) przewiduje wspólne określanie wymagań jakościowych przez ustalanie zróżnicowanych wymagań, które środowisko musi spełnić, między innymi określenia parametrów wód, włączając wody zasiedlone przez skorupiaki. |
(5) |
Różnice między obowiązującymi w różnych Państwach Członkowskich przepisami odnoszącymi się do jakości wymaganej wód zasiedlonych przez skorupiaki mogą tworzyć nierówne warunki dla konkurencji, bezpośrednio wpływając na funkcjonowanie rynku wewnętrznego. |
(6) |
Dla osiągnięcia celów niniejszej dyrektywy, Państwa Członkowskie powinny wyznaczyć wody, do których będzie ona miała zastosowanie oraz ustalić dla nich wartości dopuszczalne niektórych parametrów. W ten sposób wyznaczone wody będą musiały osiągnąć te wartości w ciągu sześciu lat od daty wyznaczenia. |
(7) |
Sprawdzanie jakości wymaganej wód zasiedlonych przez skorupiaki wymaga pobrania pewnej minimalnej liczby próbek i wykonywania pomiarów odnoszących się do parametrów podanych w załączniku I. Zależnie od wyników pomiarów, pobieranie próbek można zredukować lub przerwać. |
(8) |
Państwa Członkowskie nie są w stanie kontrolować niektórych okoliczności naturalnych, w pewnych przypadkach niezbędna jest więc możliwość zastosowania odstępstwa od niniejszej dyrektywy. |
(9) |
Postęp techniczny i naukowy może spowodować konieczność szybkiego dostosowania niektórych wymagań ustanowionych w załączniku I. Dla ułatwienia wprowadzania wymaganych do tego celu środków należy przewidzieć procedurę ustanawiającą bliską współpracę między Państwami Członkowskimi a Komisją. Współpraca ta będzie odbywać się w ramach Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Naukowo-Technicznego, powołanego art. 13 ust. 1 dyrektywy 2006/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 r. w sprawie jakości wód słodkich wymagających ochrony lub poprawy w celu zachowania życia ryb (5). |
(10) |
Niniejsza dyrektywa nie powinna naruszać zobowiązań Państw Członkowskich odnoszących się do terminów przeniesienia do prawa wewnętrznego dyrektyw, określonych w załączniku II, część B, |
PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
Artykuł 1
Niniejsza dyrektywa dotyczy jakości wód zasiedlonych przez skorupiaki i odnosi się do wód przybrzeżnych i słonawych wyznaczonych przez Państwa Członkowskie jako wymagające ochrony lub poprawy w celu umożliwienia życia i wzrostu skorupiakom (mięczakom, małżom i ślimakom), przyczyniając się w ten sposób do wysokiej jakości produktów ze skorupiaków spożywanych bezpośrednio przez ludzi.
Artykuł 2
Parametry dla wód wyznaczonych przez Państwa Członkowskie są podane w załączniku I.
Artykuł 3
1. Dla wód wyznaczonych, Państwa Członkowskie ustalają wartości parametrów wymienionych w załączniku I, o ile wartości te występują w kolumnie G lub I. Są one zgodne z umieszczonymi w tych kolumnach komentarzami.
2. Państwa Członkowskie nie ustalają wartości mniej restryktywnych niż podane w kolumnie I załącznika I, lecz powinny zachęcać do przestrzegania wartości z kolumny G, biorąc pod uwagę zasadę określoną w art. 8.
3. W odniesieniu do zrzutów ścieków mieszczących się w parametrach określonych jako „substancje organofluorowcowane” i „metale”, normy emisji, przewidziane przez Państwa Członkowskie zgodnie z dyrektywą 2006/11/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 r. w sprawie zanieczyszczenia spowodowanego przez niektóre substancje niebezpieczne odprowadzane do środowiska wodnego Wspólnoty (6) stosuje się jednocześnie z wymaganiami jakościowymi i innymi zobowiązaniami, które wynikają z niniejszej dyrektywy, w szczególności zobowiązaniami odnoszącymi się do pobierania próbek.
Artykuł 4
1. Państwa Członkowskie wyznaczają wody zasiedlone przez skorupiaki i mogą następnie wyznaczać dodatkowe wody.
2. Państwa Członkowskie mogą rewidować wyznaczenie niektórych wód, w szczególności w wyniku pojawienia się czynników nieprzewidzianych w czasie wyznaczenia, biorąc pod uwagę zasadę określoną w art. 8.
Artykuł 5
Państwa Członkowskie tworzą programy w celu redukcji zanieczyszczeń i zapewnienia, że wyznaczone wody odpowiadają, w ciągu sześciu lat od wyznaczenia zgodnie z art. 4, zarówno warunkom ustanowionym przez Państwa Członkowskie zgodnie z art. 3, jak i komentarzom znajdującym się w kolumnach G oraz I załącznika I.
Artykuł 6
1. W celach wykonania art. 5, wody wyznaczone uważa się za odpowiadające przepisom niniejszej dyrektywy, jeśli ich próbki pobierane z minimalną podaną w załączniku I częstotliwością w tym samym miejscu i w ciągu 12 miesięcy wykazują, że odpowiadają one zarówno wartościom ustanowionym przez Państwa Członkowskie zgodnie z art. 3, jak i komentarzom z kolumn G oraz I załącznika I, dla:
a) |
100 % próbek na parametry „substancje organofluorowcowane” i „metale”; |
b) |
95 % próbek na parametry „zasolenie” i „tlen rozpuszczony”; |
c) |
75 % próbek na inne parametry podane w załączniku I. |
Jeśli zgodnie z art. 7 ust. 2 częstotliwość pobierania próbek na wszystkie parametry podane w załączniku I, z wyjątkiem „substancji organofluorowcowanych” i „metali”, jest niższa od podanej w załączniku I, wszystkie próbki musza odpowiadać wartościom i komentarzom, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu.
2. Przy obliczaniu procentów zawartości przewidzianych w ust. 1 nie bierze się pod uwagę przypadków nierespektowania wartości ustanowionych przez Państwa Członkowskie zgodnie z art. 3, lub komentarzy zawartych w kolumnach G oraz I załącznika I, jeśli są one wynikiem katastrofy.
Artykuł 7
1. Operacje pobierania próbek o minimalnej częstotliwości podanej w załączniku I są prowadzone przez właściwe organy Państw Członkowskich.
2. Jeśli właściwy organ stwierdzi, że jakość wód wyznaczonych jest znacznie wyższa od wynikającej z zastosowania wartości ustanowionych zgodnie z art. 3 i komentarzami z kolumn G oraz I załącznika I, częstotliwość pobierania próbek może ulec obniżeniu. W razie braku zanieczyszczeń lub niewystępowania ryzyka pogorszenia jakości wód, właściwy organ może uznać pobieranie próbek za zbędne.
3. Jeśli w wyniku pobierania próbek okaże się, że wartość ustanowiona zgodnie z art. 3 lub komentarze z kolumn G oraz I załącznika I nie są respektowane, właściwy organ określa, czy jest to wynikiem przypadku, zjawiska przyrodniczego, czy też zanieczyszczenia, a następnie przyjmuje odpowiednie środki.
4. Dokładne miejsce pobierania próbek, odległość między nim a najbliżej położonym punktem zrzucania zanieczyszczeń oraz głębokość, z której próbki są pobierane określa właściwy organ Państwa Członkowskiego głównie na podstawie lokalnych warunków środowiskowych.
5. W załączniku I wymieniono referencyjne metody analizy, stosowane do obliczania wartości wchodzących w grę parametrów. Laboratoria stosujące inne metody zapewniają, że uzyskane wyniki są równoważne lub porównywalne z określonymi w załączniku I.
Artykuł 8
Wprowadzanie w życie środków podejmowanych zgodnie z niniejszą dyrektywą nie może w żadnym przypadku bezpośrednio lub pośrednio prowadzić do wzrostu zanieczyszczeń wód przybrzeżnych i półsłonych.
Artykuł 9
Państwa Członkowskie mogą w dowolnym czasie ustanowić bardziej restrykcyjne wartości dla wód wyznaczonych od sformułowanych w niniejszej dyrektywie. Mogą też wydać przepisy dotyczące parametrów innych niż przewidziane w niniejszej dyrektywie.
Artykuł 10
Kiedy Państwo Członkowskie rozważa wyznaczenie na hodowle skorupiaków wód położonych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z innym Państwem Członkowskim, państwa te konsultują się ze sobą w celu określenia stref wodnych, do których będzie miała zastosowanie niniejsza dyrektywa i wyciągnięcia konsekwencji wynikających ze wspólnych wymagań jakościowych, które to konsekwencje będą ustalone przez każde z zainteresowanych państw po przeprowadzeniu formalnych konsultacji. W obradach tych może uczestniczyć Komisja.
Artykuł 11
Państwa Członkowskie mogą odstąpić od niniejszej dyrektywy w razie wyjątkowych warunków pogodowych lub geograficznych.
Artykuł 12
Zmiany niezbędne przy dostosowywaniu do postępu technicznego i naukowego wartości G parametrów oraz wymienionych w załączniku I metod analizy są przyjmowane przez komitet powołany art. 13 ust. 1 dyrektywy 2006/44/WE i zgodnie z procedurą określoną w jej art. 13 ust. 2.
Artykuł 13
1. W celu zastosowania niniejszej dyrektywy Państwa Członkowskie dostarczają Komisji informacji dotyczących:
a) |
wód wyznaczonych zgodnie z art. 4 ust. 1, w formie skróconej; |
b) |
rewizji wyznaczenia niektórych wód zgodnie z art. 4 ust. 2; |
c) |
przepisów ustanowionych w celu wprowadzenia nowych parametrów zgodnie z art. 9. |
2. Zastosowanie przepisów art. 11 przez Państwo Członkowskie wymaga niezwłocznego zawiadomienia o tym Komisji z podaniem przyczyn oraz przewidywanych terminów.
3. Ogólnie, Państwa Członkowskie dostarczają Komisji, na jej uzasadniony wniosek, wszelkich informacji koniecznych do stosowania niniejszej dyrektywy.
Artykuł 14
Co trzy lata, a po raz pierwszy na lata 1993-1995 włącznie, Państwa Członkowskie przekazują Komisji informacje dotyczące wykonywania niniejszej dyrektywy w formie sprawozdania sektorowego, które obejmuje również inne stosowne dyrektywy wspólnotowe. Sprawozdanie to jest sporządzane na podstawie kwestionariusza lub szkicu opracowanego przez Komisję zgodnie z procedurą określoną w art. 6 ust. 2 dyrektywy 91/692/EWG Rady z dnia 23 grudnia 1991 r. normalizującej i racjonalizującej sprawozdania w sprawie wykonywania niektórych dyrektyw odnoszących się do środowiska (7). Kwestionariusz lub szkic jest przesyłany Państwom Członkowskim sześć miesięcy przed rozpoczęciem się okresu objętego sprawozdaniem. Sprawozdanie jest przesyłane Komisji w ciągu dziewięciu miesięcy od zakończenia trzyletniego okresu objętego sprawozdaniem.
Komisja publikuje sprawozdanie wspólnotowe w sprawie wykonania niniejszej dyrektywy w ciągu dziewięciu miesięcy od otrzymania sprawozdań od Państw Członkowskich.
Artykuł 15
Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty podstawowych przepisów prawa wewnętrznego, przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.
Artykuł 16
Dyrektywa 79/923/EWG zostaje uchylona, bez naruszenia zobowiązań Państw Członkowskich odnoszących się do terminów przeniesienia do prawa wewnętrznego dyrektyw, określonych w załączniku II, część B.
Odesłania do uchylonej dyrektywy odczytuje się jako odesłania do niniejszej dyrektywy, zgodnie z tabelą korelacji w załączniku III.
Artykuł 17
Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Artykuł 18
Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.
Sporządzono w Strasburgu, dnia 12 grudnia 2006 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący
W imieniu Rady
M. PEKKARINEN
Przewodniczący
(1) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 12 października 2006 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 30 listopada 2006 r.
(2) Dz.U. L 281 z 10.11.1979, str. 47. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 91/692/EWG (Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48).
(3) Zob. załącznik II, część A.
(4) Dz.U. L 242 z 10.9.2002, str. 1.
(5) Dz. U. L 264 z 25.9.2006, str. 20.
(6) Dz.U. L 64 z 4.3.2006, str. 52.
(7) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48. Dyrektywa zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).
ZAŁĄCZNIK I
JAKOŚĆ WÓD PRZEZNACZONYCH DO HODOWLI SKORUPIAKÓW
|
Parametr |
G |
I |
Referencyjne metody analizy |
Minimalna częstotliwość pobierania próbek i wykonywania pomiarów |
|||||||
1. |
pH jednostka pH. |
|
7-9 |
|
Kwartalnie. |
|||||||
2. |
Temperatura, oC. |
Zrzut wpływający na wody zasiedlone przez skorupiaki nie może powodować wzrostu temperatury wód o więcej niż 2 oC w stosunku do temperatury wód niepodlegających wpływowi zrzutu. |
|
|
Kwartalnie. |
|||||||
3. |
Zabarwienie (po filtracji), mg PT/l. |
|
Zrzut do wód zasiedlonych przez skorupiaki nie może powodować zmiany koloru wód po filtracji przekraczającej o 10 mg PT/l względem wód, na które zrzut nie wpłynął. |
|
Kwartalnie. |
|||||||
4. |
Zawiesina ciał stałych, mg/l. |
|
Zrzut do wód zasiedlonych przez skorupiaki nie może powodować zwiększenia zawartości zawiesiny ciał stałych przekraczającej o 30 % zawartości w wodach, na które zrzut nie wpłynął. |
|
Kwartalnie. |
|||||||
5. |
Zasolenie, ‰ |
12-38 ‰ |
≤ 40 ‰ Zrzut do wód zasiedlonych przez skorupiaki nie może powodować zwiększenia ich zasolenia przekraczającego o 10 % zasolenia wód, na które zrzut nie wpłynął. |
Konduktometria. |
Co miesiąc. |
|||||||
6. |
Tlen rozpuszczony-nasycenie % |
≥ 80 %. |
≥ 70 % (wartość średnia) Jeśli jeden z pomiarów wykazuje wartość niższą od 70 %, należy pomiary powtórzyć. Poszczególny pomiar nie może wykazać wartości mniejszej od 60 %, chyba że nie powoduje to szkodliwych skutków dla rozwoju kolonii skorupiaków. |
metoda Winklera. metoda elektrochemiczna. |
Co miesiąc, z przynajmniej jedną próbką reprezentatywną dla warunków niskotlenowych w dniu pobierania próbek. Jeśli jednak podejrzewane są duże zmiany dzienne, należy pobierać przynajmniej dwie próbki w ciągu jednego dnia. |
|||||||
7. |
Węglowodory pochodzenia naftowego. |
|
Węglowodory nie mogą występować w wodach zasiedlonych przez skorupiaki w takich ilościach, aby:
|
Kontrola wizualna. |
Kwartalnie. |
|||||||
8. |
Substancje organofluoro-wcowane. |
Stężenie każdej z substancji w mięsie skorupiaka wymaga ograniczenia tak, aby zgodnie z art. 1 jakość produktów ze skorupiaka pozostawała wysoka. |
Stężenie każdej z substancji obecnych w wodzie zasiedlonej przez skorupiaki lub w mięsie skorupiaka nie może osiągać ani przekraczać poziomu wywierającego szkodliwy wpływ na skorupiaka i jego larwy. |
Chromatografia gazowa po ekstrakcji odpowiednimi rozpuszczalnikami i oczyszczaniu. |
Co pół roku. |
|||||||
9. |
Metale |
Stężenie każdej z substancji w mięsie skorupiaka wymaga ograniczenia, tak aby zgodnie z art. 1 jakość produktów ze skorupiaka pozostawała wysoka. |
Stężenie każdej z substancji obecnych w wodzie zasiedlonej przez skorupiaki lub w mięsie skorupiaka nie może przekraczać poziomu powodującego szkodliwy wpływ na skorupiaka i jego larwy. Należy brać pod uwagę synergię oddziaływania tych metali. |
Spektrometria z absorpcją atomową, w razie potrzeby poprzedzona stężeniem i/lub ekstrakcją. |
Co pół roku. |
|||||||
Srebro |
(Ag) |
|||||||||||
Arsen |
(As) |
|||||||||||
Kadm |
(Cd) |
|||||||||||
Chrom |
(Cr) |
|||||||||||
Miedź |
(Cu) |
|||||||||||
Rtęć |
(Hg) |
|||||||||||
Nikiel |
(Ni) |
|||||||||||
Ołów |
(Pb) |
|||||||||||
Cynk |
(Zn) |
|||||||||||
mg/l |
|
|||||||||||
10. |
Bakterie kałowe/100 ml |
≤ 300 w mięsie skorupiaka i płynie międzyskorupowym skorupiaka |
|
Metoda rozcieńczania z fermentacją w podłożach ciekłych, w przynajmniej trzech próbówkach i w trzech rozcieńczeniach. Subkulturowanie próbówek z wynikiem pozytywnym używając ośrodka potwierdzającego. Zliczanie zgodnie z MPN (liczbą najbardziej prawdopodobną). Temperatura inkubacji 44 ± 0,5 °C |
Kwartalnie. |
|||||||
11. |
Substancje wpływające na smak skorupiaka. |
|
Stężenie niższe od dolnego może negatywnie wpłynąć na smak skorupiaka. |
Organoleptyczne (smakowe) badanie skorupiaka przy przewidywaniu obecności jednej z tych substancji. |
|
|||||||
12. |
Saxitoksyny (wytwarzane przez wiciowce). |
|
|
|
|
|||||||
Skróty:
|
ZAŁĄCZNIK II
CZĘŚĆ A
Uchylona dyrektywa i jej zmiana
Dyrektywa Rady 79/923/CEE |
|
Dyrektywa Rady 91/692/CEE |
Wyłącznie załącznik I pkt e) |
CZĘŚĆ B
Lista terminów przeniesienia do prawa wewnętrznego
(określonych w art. 16)
Dyrektywa |
Termin przeniesienia |
79/923/EWG |
6 listopada 1981 |
91/692/EWG |
1 stycznia 1993 |
ZAŁĄCZNIK III
TABELA KORELACJI
Dyrektywa 79/923/EWG |
Niniejsza dyrektywa |
Art. 1 |
Art. 1 |
Art. 2 |
Art. 2 |
Art. 3 |
Art. 3 |
Art. 4 ust. 1 i 2 |
Art. 4 ust. 1 |
Art. 4 ust. 3 |
Art. 4 ust. 2 |
Art. 5 |
Art. 5 |
Art. 6 ust. 1 akapit pierwszy zdanie wprowadzające |
Art. 6 ust. 1 akapit pierwszy zdanie wprowadzające |
Art. 6 ust. 1 akapit pierwszy tiret pierwsze |
Art. 6 ust. 1 akapit pierwszy litera a) |
Art. 6 ust. 1 akapit pierwszy tiret drugie |
Art. 6 ust. 1 akapit pierwszy litera b) |
Art. 6 ust. 1 akapit pierwszy tiret trzecie |
Art. 6 ust. 1 akapit pierwszy litera c) |
Art. 6 ust. 1 akapit drugi |
Art. 6 ust. 1 akapit drugi |
Art. 6 ust. 2 |
Art. 6 ust. 2 |
Art. 7 |
Art. 7 |
Art. 8 |
Art. 8 |
Art. 9 |
Art. 9 |
Art. 10 |
Art. 10 |
Art. 11 |
Art. 11 |
Art. 12 |
Art. 12 |
Art. 13 akapit pierwszy zdanie wprowadzające |
Art. 13 ust. 1 zdanie wprowadzające |
Art. 13 akapit pierwszy tiret pierwsze |
Art. 13 ust. 1 lit. a) |
Art. 13 akapit pierwszy tiret drugie |
Art. 13 ust. 1 lit. b) |
Art. 13 akapit pierwszy tiret trzecie |
Art. 13 ust. 1 lit. c) |
Art. 13 akapit drugi |
Art. 13 ust. 2 |
Art. 13 akapit trzeci |
Art. 13 ust. 3 |
Art. 14 |
Art. 14 |
Art. 15 ust. 1 |
— |
Art. 15 ust. 2 |
Art. 15 |
— |
Art. 16 |
— |
Art. 17 |
Art. 16 |
Art. 18 |
Załącznik |
Załącznik I |
— |
Załącznik II |
— |
Załącznik III |