EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ochrona pieszych i niechronionych użytkowników dróg

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 78/2009 w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do ochrony pieszych i innych niechronionych użytkowników dróg

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Aby ograniczyć liczbę i rozmiary uszkodzeń ciała spowodowanych wypadkami drogowymi obejmującymi uderzenie powierzchnią czołową pojazdów silnikowych, w rozporządzeniu wprowadzono wymogi i środki służące lepszej ochronie pieszych i innych niechronionych użytkowników dróg*.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W rozporządzeniu ustanowiono wymogi dotyczące konstrukcji i działania pojazdów silnikowych oraz przednich układów zabezpieczających.

Typy pojazdów objęte zakresem rozporządzenia

Rozporządzenie ma zastosowanie do:

  • pojazdów silnikowych kategorii M1 (zasadniczo są to samochody osobowe) zdefiniowanych w załączniku II do dyrektywy 2007/46/WEpojazdy silnikowe – system homologacji typu UE;
  • pojazdów silnikowych kategorii N1 (zasadniczo są to lekkie pojazdy ciężarowe o masie nieprzekraczającej 3500 kg) zdefiniowanych w załączniku II do dyrektywy 2007/46/WE;
  • przednich układów zabezpieczających tychże pojazdów, będących częścią wyposażenia oryginalnego lub rozprowadzanych jako oddzielne jednostki.

Obowiązki producentów

Producenci:

  • zapewniają, aby wprowadzane do obrotu pojazdy były wyposażone w homologowane systemy wspomagania hamulców;
  • mogą stosować przednie układy zabezpieczające, które muszą spełniać kryteria określone w rozporządzeniu;
  • przekazują organom udzielającym homologacji dane dotyczące specyfikacji i warunków badań pojazdów.

Producent musi złożyć do odpowiedniego organu wniosek o homologację typu WE. Przyjmuje on formę dokumentu informacyjnego, który zawiera:

  • informacje ogólne;
  • cechy konstrukcyjne; oraz
  • informacje dotyczące nadwozia pojazdu.

Obowiązki organów państw UE

  • Jeśli producent spełnił stosowne wymogi, organ udzielający homologacji udziela homologacji typu UE zgodnie z typem pojazdu.
  • Do celów homologacji używa się jednej z trzech liter (w zależności od wymogów spełnianych przez pojazd):
    • A (pierwszy poziom minimalnej ochrony);
    • B (drugi poziom ochrony); lub
    • X (poziom ochrony określony dla pewnych pojazdów specjalnych).

Organy krajowe nie udzielają homologacji typu UE, jeżeli przedni układ zabezpieczający nie spełnia stosownych wymogów określonych w rozporządzeniu. Z oceny przeprowadzonej przez Komisję Europejską wynika jednak, że pojazdy wyposażone w systemy antykolizyjne nie muszą w przyszłości spełniać tych wymogów.

Przepisy wykonawcze

W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 631/2009 określono szczegółowe zasady wdrażania załącznika I do rozporządzenia w odniesieniu do przepisów technicznych niezbędnych do przeprowadzania badań.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 24 listopada 2009 r. Wyjątki dotyczą:

  • art. 4 ust. 6 i art. 9 ust. 9, które mają zastosowanie od dnia 24 lutego 2009 r.;
  • art. 9 ust. 2–8, które wchodzą w życie w różnych terminach na przestrzeni okresu kończącego się w dniu 24 sierpnia 2019 r.

KONTEKST

UE nie tylko uregulowała – w rozporządzeniu (WE) nr 78/2009 – środki dotyczące homologacji, ale także przyjęła dyrektywę 2010/40/UEwdrażanie inteligentnych systemów transportowych w Europie. Oparte na takich inteligentnych systemach transportowych aplikacje związane z bezpieczeństwem i ochroną ruchu drogowego okazały się być skuteczne, ale powszechne korzyści dla społeczeństwa mogą one przynieść dopiero w przypadku ich wdrożenia na szerszą skalę.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Niechronieni użytkownicy dróg: niezmotoryzowani użytkownicy dróg, tacy jak piesi i rowerzyści, a także motocykliści i osoby niepełnosprawne lub o ograniczonej możliwości poruszania się i ograniczonej orientacji.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 78/2009 z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do ochrony pieszych i innych niechronionych użytkowników dróg, zmieniające dyrektywę 2007/46/WE i uchylające dyrektywy 2003/102/WE i 2005/66/WE (Dz.U. L 35 z 4.2.2009, s. 1–31)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 78/2009 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/40/UE z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych w obszarze transportu drogowego oraz interfejsów z innymi rodzajami transportu (Dz.U. L 207 z 6.8.2010, s. 1–13)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 631/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 78/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do ochrony pieszych i innych niechronionych użytkowników dróg, zmieniające dyrektywę 2007/46/WE oraz uchylające dyrektywy 2003/102/WE i 2005/66/WE (Dz.U. L 195 z 25.7.2009, s. 1–60)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiająca ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów („dyrektywa ramowa”) (Dz.U. L 263 z 9.10.2007, s. 1–160)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019

Top