EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Fundusze rynku pieniężnego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2017/1131 w sprawie funduszy rynku pieniężnego

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W rozporządzeniu ustanowiono przepisy Unii Europejskiej (UE) zwiększające odporność funduszy rynku pieniężnego (FRP)* i poprawiające ich zdolność do przetrwania wstrząsów rynkowych. Wprowadzono w nim więc jednolite przepisy dotyczące wymogów ostrożnościowych, wymogów w zakresie zarządzania i przejrzystości zarządzających FRP.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Ten akt prawny ma zastosowanie do wszystkich FRP zarządzanych lub wprowadzanych do obrotu w UE. Istnieją trzy rodzaje FRP:

  • FRP o zmiennej wartości aktywów netto (FRP o zmiennej NAV), które są w dużym stopniu zależne od wahań rynku;
  • FRP utrzymujące niezmienną wartość aktywów netto i inwestujące w instrumenty długu publicznego (FRP długu publicznego o stałej NAV), które dążą do utrzymania stałej ceny za każdy udział;
  • FRP o niskiej zmienności wartości aktywów netto (FRP o niskiej zmienności NAV) – nowa kategoria FRP oferujących stałą cenę przy ściśle określonych warunkach i wyższych wymogach dotyczących płynności.

Zgodnie z rozporządzeniem FRP muszą dysponować kwotą aktywów płynnych w wysokości umożliwiającej reakcję na każdy przypadek nagłego wycofania środków.

  • FRP o niskiej zmienności NAV i FRP długu publicznego o stałej NAV muszą posiadać co najmniej 10 % aktywów o jednodniowym terminie zapadalności (tj. terminie, w którym mają być one spłacone przez emitenta) i 30 % aktywów o tygodniowym terminie zapadalności.
  • FRP o zmiennej NAV muszą posiadać co najmniej 7,5 % aktywów o jednodniowym terminie zapadalności i 15 % aktywów o tygodniowym terminie zapadalności.

W rozporządzeniu wprowadzono przepisy dotyczące dywersyfikacji portfela i wyceny aktywów. FRP nie może inwestować więcej niż:

  • 5 % swoich aktywów w instrumenty rynku pieniężnego wyemitowane przez ten sam podmiot;
  • 10 % swoich aktywów w depozyty złożone w tej samej instytucji kredytowej;
  • 17,5 % swoich aktywów w inne FRP, aby zapobiec inwestycjom cyrkularnym.

W rozporządzeniu określono:

  • limit 15 % dotyczący zawartych umów z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu* z tym samym kontrahentem;
  • szczegółowe limity dotyczące obligacji zabezpieczonych.

Zgodnie z rozporządzeniem FRP nie mogą otrzymywać żadnej pomocy finansowej od innych podmiotów, zwłaszcza banków.

Ponadto na mocy jego przepisów zarządzający FRP muszą:

  • stosować w odniesieniu do potencjalnych inwestycji ostrożne procedury oceny jakości;
  • być świadomi działań podejmowanych przez swoich inwestorów;
  • przekazywać właściwym organom odpowiednie informacje w zakresie nadzoru.

Komisja Europejska musi dokonać przeglądu rozporządzenia do 21 lipca 2022 r.

Akty wykonawcze i delegowane

  • Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/708 ustanawia standardy techniczne w odniesieniu do formatu stosowanego przez zarządzających FRP przy przekazywaniu właściwym organom informacji zgodnie z art. 37 rozporządzenia (UE) 2017/1131.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) 2018/990 zmienia i uzupełnia rozporządzenie (UE) 2017/1131 w odniesieniu do prostych, przejrzystych i standardowych sekurytyzacji oraz papierów dłużnych przedsiębiorstw zabezpieczonych aktywami, wymogów dotyczących aktywów otrzymanych w ramach umów z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu oraz metod oceny jakości kredytowej.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) 2021/1383 zmienia rozporządzenie delegowane (UE) 2018/990 w odniesieniu do wymogów dotyczących aktywów otrzymanych przez FRP w ramach umów z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 21 lipca 2018 r., przy czym niektóre przepisy mają zastosowanie od 20 lipca 2017 r. (art. 11 ust. 4, art. 15 ust. 7, art. 22 i art. 37 ust. 4). W odniesieniu do funduszy, które muszą zmienić swoje zasady, rozporządzenie ma zastosowanie w całości od 21 stycznia 2019 r. (art. 44).

KONTEKST

  • FRP są wykorzystywane głównie jako alternatywa dla depozytów bankowych w zakresie inwestowania nadwyżki środków pieniężnych na krótki okres. Pozwalają one inwestorom na dywersyfikację środków, dając jednocześnie możliwość ich szybkiego odzyskania. W UE fundusze te zarządzają aktywami o wartości ok. 1 bln euro zapewniającymi finansowanie gospodarki realnej.
  • Zawirowania rynkowe, które obserwowano podczas kryzysu finansowego 2007/2008, a niedawno w marcu 2020 r., mogą jednak powodować chęć odzyskania zainwestowanych środków. Jeśli duże grupy inwestorów zaczynają wycofywać środki pieniężne, istnieje ryzyko, że tak samo zadziałają inne podmioty w całej UE, co przyniesie szkody systemowi finansowemu.
  • Przyjmując ten akt prawny, UE poszła w ślady G-20 (grupy uprzemysłowionych państw) oraz Rady Stabilności Finansowej i wzmocniła nadzór nad równoległym systemem bankowym oraz zwiększyła stopień jego regulacji.
  • Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Fundusz rynku pieniężnego. Fundusz wspólnego inwestowania oferujący inwestorom udziały i w ten sposób finansujący swoją działalność.
Umowa z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu. Umowa, na podstawie której nabywca papierów wartościowych zobowiązuje się do ich odsprzedania po określonej cenie w określonym terminie.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1131 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie funduszy rynku pieniężnego (Dz.U. L 169 z 30.6.2017, s. 8–45).

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2017/1131 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/708 z dnia 17 kwietnia 2018 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formatu stosowanego przez zarządzających funduszami rynku pieniężnego przy przekazywaniu właściwym organom informacji zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1131 (Dz.U. L 119 z 15.5.2018, s. 5–28).

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021

Top