Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Lepiej regulowane i przejrzyste rynki finansowe

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

  • Dyrektywa 2014/65/UE, zwana dyrektywą w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID II), ma na celu poprawę solidności i przejrzystości rynków finansowych w Unii Europejskiej (UE).
  • Dyrektywa ustanawia także nowe ramy prawne, które lepiej regulują działalność inwestycyjną i handlową na rynkach finansowych i wzmacniają ochronę inwestorów.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  1. Zapewnienie, aby produkty finansowe były przedmiotem obrotu w regulowanych systemach obrotu. Celem jest zamknięcie luk w strukturze rynków finansowych. Została ustanowiona nowa regulowana platforma transakcyjna w celu objęcia maksymalnej liczby nieuregulowanych transakcji — zorganizowana platforma obrotu (OTF)1, która działa równolegle z istniejącymi platformami obrotu, takimi jak rynki regulowane.
  2. Większa przejrzystość. Przepisy wzmacniają wymogi przejrzystości stosowane przed wprowadzeniem i po wprowadzeniu do obrotu instrumentów finansowych, na przykład gdy uczestnicy rynku muszą publikować informacje dotyczące cen instrumentów finansowych. Te wymagania podlegają kalibracji zależnej od rodzaju instrumentu finansowego.
  3. Ograniczenie spekulacji instrumentami finansowymi. Spekulacje na towarach — praktyki finansowe, które mogą powodować gwałtowne wzrosty cen podstawowych produktów (takich jak produkty rolne) — zostały ograniczone przez wprowadzenie zharmonizowanego unijnego systemu ustalania limitów na pozycje zajmowane w towarowych instrumentach pochodnych. Władze krajowe mogą ograniczać wielkość pozycji, które uczestnicy rynku mogą zajmować w towarowych instrumentach pochodnych.
  4. Dostosowanie przepisów do nowych technologii. Zgodnie z nowymi przepisami muszą być ustanowione kontrole dla działalności handlowej świadczonej drogą elektroniczną w bardzo krótkim czasie, takiej jak transakcje o wysokiej częstotliwości2. Potencjalne zagrożenia wynikające ze zwiększonego wykorzystania technologii są ograniczane przez połączenie przepisów mających na celu zapewnienie, że te techniki handlu nie będą powodować zakłóceń na rynkach.
  5. Wzmocnienie ochrony inwestorów. Przy świadczeniu klientom usług inwestycyjnych firmy inwestycyjne powinny działać zgodnie z ich najlepszym interesem. Firmy te powinny chronić aktywa swoich klientów lub zapewniać, że wytwarzane, oferowane lub rekomendowane przez nie produkty odpowiadają potrzebom klientów końcowych. Inwestorzy będą również otrzymywać dokładniejsze informacje na temat oferowanych lub rekomendowanych im produktów i usług. Ponadto firmy muszą dopilnować, aby wynagrodzenie wypłacane pracownikom oraz zachęty otrzymywane przez firmy lub im wypłacane w zamian za rekomendowanie konkretnego produktu finansowego nie były ukształtowane w sposób sprzeczny z interesami klientów.
  6. Kapitał założycielski. Dyrektywa zmieniająca (UE) 2019/2034 w sprawie nadzoru ostrożnościowego nad firmami inwestycyjnymi (zob. streszczenie) dokonuje harmonizacji przepisów regulujących wymagany poziom kapitału założycielskiego firm inwestycyjnych prowadzących OTF i wielostronne platformy obrotu3.
  7. Zezwolenia i nadzór. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi dyrektywą (UE) 2019/2177 Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) przejął odpowiedzialność za udzielanie zezwoleń przedsiębiorstwom zamierzającym świadczyć usługi w zakresie przekazywania informacji oraz za sprawowanie nadzoru nad tymi przedsiębiorstwami.
  8. Dostawcy usług finansowania społecznościowego. Osoby prawne posiadające zezwolenie jako dostawcy usług finansowania społecznościowego wydane na podstawie rozporządzenia (UE) 2020/1503 zostają wyłączone z zakresu stosowania dyrektywy 2014/65/UE.
  9. Rynki rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Rozporządzenie zmieniające (UE) 2019/2115 wprowadza nowe przepisy służące aktywnemu promowaniu korzystania z rynków rozwoju MŚP, które stanowią nowy rodzaj systemu obrotu ustanowiony na mocy dyrektywy 2014/65/UE jako podkategoria MTF. Ułatwiają one dostęp MŚP do kapitału i umożliwiają ich wzrost, a także zachęcają do rozwoju specjalistycznych rynków zaspokajających potrzeby emitentów będących MŚP wykazujących potencjał wzrostu.
  10. Pandemia COVID-19. W celu wsparcia odbudowy w następstwie pandemii dyrektywą zmieniającą (UE) 2021/338 uproszczono niektóre przepisy dyrektywy MiFID II, które wydawały się nieprzydatne lub zbyt obciążające. Wymóg okresowego podawania danych do wiadomości przez systemy obrotu i wykonywania zleceń oraz przez podmioty systematycznie internalizujące transakcje4 został zawieszony do lutego 2023 roku. Ponadto na mocy tego aktu zmieniającego wprowadzono pewne zmiany dotyczące systemu limitów pozycji w towarowych instrumentach pochodnych w celu wspierania powstania i rozwoju rynków towarowych instrumentów pochodnych denominowanych w euro.
  11. Operacyjna odporność cyfrowa. Dyrektywa zmieniająca (UE) 2022/2556 dostosowuje przepisy niniejszej dyrektywy, a także szereg innych powiązanych dyrektyw, do wymogów dotyczących ryzyka związanego z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi (TIK) dla podmiotów finansowych, określonych w rozporządzeniu w sprawie operacyjnej elastyczności cyfrowej sektora finansowego (DORA), Rozporządzenie (UE) 2022/2554 (zob. streszczenie).
  12. Pojedynczy europejski punkt dostępu. Dyrektywa zmieniająca (UE) 2023/2864 wprowadza do dyrektywy 2014/65/WE artykuł zobowiązujący państwa członkowskie, począwszy od , do zapewnienia, aby przy podawaniu do wiadomości publicznej jakichkolwiek informacji regulowanych firmy inwestycyjne, operatorzy rynku oraz wystawcy przekazywały te informacje w tym samym czasie organowi zbierającemu dane oraz powiadamiały o tym Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) w celu udostępnienia ich w europejskim pojedynczym punkcie dostępu ustanowionym na mocy rozporządzenia (UE) 2023/2859.
  13. Unijny system publikacji informacji skonsolidowanych5. Dyrektywa zmieniająca (UE) 2024/790 aktualizuje dyrektywę 2014/65/UE głównie w celu uwzględnienia wprowadzenia ogólnounijnego systemu publikacji informacji skonsolidowanych dla rynków finansowych UE na mocy rozporządzenia w sprawie rynków instrumentów finansowych (rozporządzenie (UE) nr 600/2014). Poprawi to przejrzystość cen w systemach obrotu i konkurencję między nimi oraz pomoże zwiększyć płynność rynku. ESMA ma za zadanie opracować kryteria wyboru dostawców informacji skonsolidowanych (CTP), a następnie autoryzować i nadzorować tych dostawców.

Akty delegowane i wykonawcze

Komisja Europejska przyjęła szereg aktów delegowanych i wykonawczych, wśród których można wymienić m.in. poniższe akty:

  • Dyrektywa delegowana (UE) 2017/593, zmieniona dyrektywą delegowaną (UE) 2021/1269, która dotyczy aspektów związanych z ochroną inwestorów:
    • ochrona środków pieniężnych i instrumentów finansowych klientów;
    • zarządzanie produktami6,
    • korzyści pieniężne i niepieniężne; oraz
    • uwzględnianie czynników zrównoważonego rozwoju w zobowiązaniach w zakresie zarządzania produktami.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) 2017/565 w sprawie wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne, zmienione rozporządzeniami delegowanymi: (UE) 2021/1253 w odniesieniu do uwzględniania czynników, ryzyk i preferencji w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz 2021/1254 w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne.
  • Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2016/824 w sprawie standardów technicznych w odniesieniu do opisu funkcjonowania MTF i OTF oraz powiadamiania ESMA.

OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do Przepisy zawarte w dyrektywie powinny obowiązywać od roku (termin został przesunięty o rok na mocy dyrektywy (UE) 2016/1034).

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

  1. Zorganizowana platforma obrotu. System wielostronny, niebędący rynkiem regulowanym ani wielostronną platformą obrotu (patrz niżej), w ramach którego kojarzone są deklaracje gotowości zakupu lub sprzedaży obligacji, strukturyzowanych produktów finansowych, uprawnień do emisji lub instrumentów pochodnych, zgłaszane przez wiele osób trzecich.
  2. Transakcje o wysokiej częstotliwości. Rodzaj obrotu, w ramach którego wykorzystuje się programy komputerowe do realizacji transakcji z dużą szybkością przy użyciu szybko aktualizowanych danych finansowych.
  3. Wielostronna platforma obrotu. System, w ramach którego kojarzone są deklaracje gotowości zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych przez osoby trzecie.
  4. Podmiot systematycznie internalizujący transakcje. Podmioty systematycznie internalizujące transakcje to firmy inwestycyjne, które w sposób zorganizowany, częsty, systematycznie i w znacznych wielkościach zawierają transakcje na własny rachunek, wykonując zlecenia klientów poza rynkiem regulowanym, wielostronną platformą obrotu lub zorganizowaną platformą obrotu bez prowadzenia systemu wielostronnego.
  5. Informacje skonsolidowane. Scentralizowany kanał danych, który zapewnia skonsolidowane dane na temat cen i wolumenu papierów wartościowych będących przedmiotem obrotu w UE, poprawiając w ten sposób ogólną przejrzystość cen w systemach obrotu. Umożliwi to inwestorom łatwiejszy dostęp do danych rynkowych niezbędnych do inwestowania w akcje, obligacje lub instrumenty pochodne i pomoże zwiększyć płynność rynku.
  6. Zarządzanie produktami. Pozwala zagwarantować, że firmy produkujące i dystrybuujące instrumenty finansowe i lokaty strukturyzowane działają w najlepszym interesie swoich klientów.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (wersja przekształcona) (Dz.U. L 173 z , s. 349–496).

Kolejne zmiany dyrektywy 2014/65/UE zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

ostatnia aktualizacja

Top