EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Biogospodarka dla Europy

Komunikat w sprawie biogospodarki* nakreśla szeroko zakrojoną strategię wprowadzenia w Unii Europejskiej szerszego i bardziej zrównoważonego wykorzystania zasobów odnawialnych w obliczu wyzwań związanych ze środowiskiem, energią i bezpieczeństwem żywnościowym, przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu miejsc pracy.

AKT

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Innowacje w służbie zrównoważonego wzrostu: biogospodarka dla Europy (COM(2012) 60 final z 13.2.2012).

STRESZCZENIE

Komunikat w sprawie biogospodarki* nakreśla szeroko zakrojoną strategię wprowadzenia w Unii Europejskiej szerszego i bardziej zrównoważonego wykorzystania zasobów odnawialnych w obliczu wyzwań związanych ze środowiskiem, energią i bezpieczeństwem żywnościowym, przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu miejsc pracy.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO KOMUNIKATU?

Celem strategii jest tworzenie bardziej innowacyjnej i niskoemisyjnej gospodarki w celu sprostania tym różnym, ale powiązanym ze sobą wyzwaniom, oraz zagwarantowania zrównoważonego wykorzystania odnawialnych zasobów biologicznych w przemyśle. Jednocześnie konieczne jest prowadzenie działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i środowiska naturalnego, pobudzania wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

Ponieważ oczekuje się, że w ciągu najbliższych 40 lat liczba ludności wzrośnie o ponad 30%, sprostanie tym skomplikowanym wyzwaniom wymaga badań i innowacji, mających na celu wprowadzenie szybkich, skoordynowanych i trwałych zmian.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Strategia obejmuje plan działań w zakresie biogospodarki skupiający się na trzech głównych obszarach:

  • Zapewnienie inwestycji w badania i innowacje oraz odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej dla sektora biogospodarki przez udostępnienie finansowania unijnego i krajowego oraz tworzenie partnerstw z sektorem prywatnym. Ważną częścią tego procesu jest opracowanie nowych programów nauczania i szkolenia zawodowego w obszarze biogospodarki.
  • Lepsza koordynacja i zaangażowanie decydentów i zainteresowanych stron w zakresie kwestii związanych z biogospodarką poprzez tworzenie doradczych paneli biogospodarczych na wszystkich szczeblach. Postępy w tym zakresie będzie monitorować obserwatorium biogospodarki. Ponadto w strategii zaproponowano organizowanie regularnych konferencji zainteresowanych stron. Zachęca się również do międzynarodowej współpracy i wymiany wiedzy na temat bezpieczeństwa żywnościowego, zmiany klimatu i kwestii zrównoważonych dostaw biomasy.
  • Otwieranie rynków i zwiększanie konkurencyjności w sektorze biogospodarki poprzez pobudzanie zrównoważonej produkcji i promowanie przekształcania odpadów na nowe produkty. W strategii poświęcono szczególną uwagę stosowaniu norm i spójnej metodyki oceny zrównoważoności; ułatwia ona także ogłaszanie„zielonych”zamówień publicznych.

KONTEKST

Roczny obrót unijnych sektorów biogospodarki ma wartość 2 bln EUR, a sektory te odpowiadają za ponad 22 mln miejsc pracy, dzięki czemu są jednym z najważniejszych elementów gospodarki Unii.

Szacuje się, że dzięki bezpośredniemu finansowaniu badań związanych ze strategią dotyczącą biogospodarki na podstawie programu „Horyzont 2020” mogłoby powstać ok. 130 000 miejsc pracy, zaś wartość dodana dla sektorów biogospodarki do 2025 r. wyniosłaby 45 mld EUR.

KLUCZOWE POJĘCIE

* Biogospodarka: gospodarka wykorzystująca zasoby biologiczne z lądu i morza, jak również odpady, w tym odpady produktów żywnościowych, jako surowce do produkcji przemysłowej i wytwarzania energii. Obejmuje również stosowanie bioprocesów w zielonych gałęziach przemysłu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej poświęconej biogospodarce.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015

Top