EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0731(01)

Krajowe zwolnienia podmiotów świadczących usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę(UE) 2015/849 (dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy) Wykaz państw członkowskich, które podjęły decyzję o zwolnieniu podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (Niniejszy wykaz uchyla i zastępuje wykaz opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C 170 z dnia 18 maja 2020 r., s. 23) 2020/C 251/13

PUB/2020/585

OJ C 251, 31.7.2020, p. 16–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.7.2020   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 251/16


KRAJOWE ZWOLNIENIA PODMIOTÓW ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI W ZAKRESIE GIER HAZARDOWYCH Z PRZEPISÓW KRAJOWYCH TRANSPONUJĄCYCH DYREKTYWĘ(UE) 2015/849 (dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy)

Wykaz państw członkowskich, które podjęły decyzję o zwolnieniu podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu

(Niniejszy wykaz uchyla i zastępuje wykaz opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C 170 z dnia 18 maja 2020 r., s. 23)

(2020/C 251/13)

Jeżeli państwo członkowskie podejmuje decyzję o zwolnieniu, całkowicie lub częściowo, podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących wspomnianą dyrektywę, powiadamia Komisję o tej decyzji, dołączając uzasadnienie oparte na konkretnej ocenie ryzyka. Państwo członkowskie może złożyć lub cofnąć takie powiadomienie w każdym czasie. Komisja powiadamia o takich decyzjach pozostałe państwa członkowskie.

Państwa członkowskie, które do lipca 2020 r. powiadomiły Komisję o takich decyzjach, to:

Państwo członkowskie

Zwolnione podmioty świadczące usługi w zakresie gier hazardowych

Austria

Zgodnie z art. 31c ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy federalnej z dnia 28 listopada 1989 r. o grach hazardowych (Glücksspielgesetz – GSpG, Federalny Dziennik Ustaw nr 620/1989, w zmienionej wersji opublikowanej w Federalnym Dzienniku Ustaw nr 118/2016) częściowo zwolnione są następujące gry loteryjne:

lotto (art. 6 ustawy o grach hazardowych),

zakłady piłkarskie (art. 7 ustawy o grach hazardowych),

gra dodatkowa (art. 8 ustawy o grach hazardowych),

loterie z natychmiastową wygraną (art. 9 ustawy o grach hazardowych),

loterie etapowe („Klassenlotterie”) (art. 10 ustawy o grach hazardowych),

lotto liczbowe (art. 11 ustawy o grach hazardowych),

loterie liczbowe (art. 12 ustawy o grach hazardowych),

gry hazardowe online (art. 12a ust. 1 ustawy o grach hazardowych),

gry bingo i Keno (art. 12 b. ustawy o grach hazardowych).

Te częściowe zwolnienia opierają się na aktualnej analizie, zgodnie z którą te usługi w zakresie gier hazardowych wiążą się z mniejszym ryzykiem, i przestają obowiązywać, jeżeli w ramach przyszłych analiz stwierdzone zostanie, że ten poziom ryzyka rośnie.

Belgia

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 18 września 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu:

loteria narodowa.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o grach losowych, zakładach, ośrodkach gier i ochronie graczy oraz dekretem królewskim z dnia 30 stycznia 2019 r. opublikowanym w dniu 8 lutego 2019 r.:

posiadacze licencji (klasy C), na podstawie której przez okres pięciu lat (który to okres podlega przedłużeniu), na warunkach w niej określonych, zezwala się na prowadzenie ośrodka gier lub lokalu serwującego napoje alkoholowe (klasa III),

posiadacze licencji (klasy G1), na podstawie której przez okres pięciu lat (który to okres podlega przedłużeniu), na warunkach w niej określonych, zezwala się na prowadzenie gier losowych w programach telewizyjnych z wykorzystaniem szeregu numerów telefonicznych z belgijskiego planu numeracji, które to programy stanowią osobną audycję poświęconą grze,

posiadacze licencji (klasy G2), na podstawie której przez okres jednego roku, na warunkach w niej określonych, zezwala się na prowadzenie gier losowych w formacie innym niż programy telewizyjne z wykorzystaniem szeregu numerów telefonicznych z belgijskiego planu numeracji, które to programy stanowią osobną audycję poświęconą grze.

Czechy

Zgodnie z ustawą nr 253/2008 z dnia 5 czerwca 2008 r. w sprawie wybranych środków przeciwko praniu dochodów z przestępstwa oraz finansowaniu terroryzmu:

gry bingo,

tombola,

loterie pieniężne,

loterie fantowe,

loterie z natychmiastową wygraną lub loterie liczbowe.

Dania

Na podstawie art. 1 ust. 5 ustawy nr 651 z dnia 8 czerwca 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz zawiadomienia o częściowym zwolnieniu niektórych gier z przepisów ustaw o zapobieganiu praniu pieniędzy z dnia 26 czerwca 2017 r.:

lokalne zakłady wzajemne,

automaty do gier poza kasynami oferujące wygrane w gotówce z limitem wysokości zakładu/limitem wypłat,

loterie, Klasselotteriet („loterie etapowe”) i loterie typu non-profit (w tym gry bingo i tombola, jeżeli kwalifikują się jako loterie typu non-profit),

poker tradycyjny rozgrywany w formie turnieju, w ramach związków oraz bez zysku dla posiadacza licencji,

telewizyjna transmisja gry bingo prowadzonej online,

gry menedżerskie (sezonowe (nie jednodniowe) wirtualne ligi sportowe),

konkursy, w których udział odbywa się za pośrednictwem wiadomości SMS lub w podobny sposób,

gry oferowane zgodnie z sekcją 9–15 dekretu w sprawie publicznych miejsc rozrywki.

Estonia

Zgodnie z art. 6 estońskiej ustawy z dnia 15 października 2008 r. o grach hazardowych, zgodnie z ustawą o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z dnia 26 października 2017 r.:

loterie komercyjne.

Finlandia

Zgodnie z rozdziałem 1 art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 28 czerwca 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (444/2017):

automaty do gier znajdujące się poza kasynami.

Niemcy

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 23 czerwca 2017 r. o praniu pieniędzy (Geldwäschegesetz):

operatorzy automatów hazardowych/automatów do gier zdefiniowanych w art. 33c ww. ustawy,

stowarzyszenia prowadzące działalność w zakresie totalizatora zgodnie z art. 1 ustawy o zakładach na wyścigi i loteriach (Rennwett- und Lotteriegesetz),

loterie, z wyjątkiem loterii internetowych, których operatorzy lub pośrednicy posiadają publiczne zezwolenie wydane przez właściwy organ w Niemczech,

loterie społeczne.

Węgry

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (która weszła w życie w dniu 26 czerwca 2017 r.):

gry loteryjne zdefiniowane i uregulowane w art. 15–24 ustawy nr 34 z 1991 r. w sprawie działalności w zakresie gier hazardowych (gry loteryjne obejmują loterie, tombolę, zdrapki i tzw. inne gry loteryjne, takie jak gra bingo online).

Irlandia

Zgodnie z art. 25 pkt 8 ustawy z 2010 r. o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych (zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu), z późniejszymi zmianami, oraz regulacją 3 instrumentu ustawowego 487/2018:

automaty do gier lub automaty rozrywkowe udostępniane zgodnie z art. 14 ustawy o grach losowych i loteriach z 1956 r.,

loterie w rozumieniu ustawy o grach losowych i loteriach z 1956 r., w tym bingo,

poker organizowany w lokalach innych niż kasyno lub prywatny klub członkowski.

Niderlandy

Zgodnie z art. 2 rozporządzenia Ministra Finansów i Ministra Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa z dnia 13 lipca 2018 r., nr 2018-0000113969 (rozporządzenie wykonawcze do czwartej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy):

loterie charytatywne (art. 3 ustawy o grach losowych),

podmioty organizujące cotygodniowe promocje zakupowe i małe gry losowe (art. 7a ustawy o grach losowych),

loteria państwowa (art. 8 ustawy o grach losowych),

loterie z natychmiastową wygraną (art. 14a ustawy o grach losowych),

organizatorzy zakładów sportowych (art. 15 ustawy o grach losowych),

organizatorzy zakładów na wyścigi konne (art. 23 ustawy o grach losowych),

lotto (art. 27a ustawy o grach losowych),

każdy posiadacz automatów do gry (art. 30b ustawy o grach losowych),

operatorzy automatów do gry (art. 30h ustawy o grach losowych).

Słowenia

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwolnienia organizatorów klasycznych gier losowych z obowiązku stosowania środków służących wykrywaniu i zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dziennik Urzędowy Republiki Słowenii nr 66/18 z dnia 12 października 2018 r.):

towarzystwa i organizacje humanitarne nienastawione na zysk z siedzibą w Republice Słowenii, które okazjonalnie organizują klasyczne gry hazardowe, są całkowicie zwolnione z obowiązku stosowania środków przewidzianych w ustawie o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dziennik Urzędowy Republiki Słowenii nr 68/16 z dnia 4 listopada 2016 r.),

podmioty organizujące w sposób stały klasyczne gry hazardowe w oparciu o koncesję rządu Republiki Słowenii są częściowo zwolnione z obowiązku stosowania środków dotyczących należytej weryfikacji klienta, które podlegają wprowadzeniu zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem.

Szwecja

Zgodnie z rozdziałem 8 art. 1 ustawy o środkach służących zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (SFS 2017:630), art. 20 rozporządzenia w sprawie środków służących zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (SFS 2009:92) oraz rozdziałem 1 art. 2 przyjętego przez szwedzki urząd ds. gier hazardowych rozporządzenia i ogólnych wytycznych w sprawie środków służących zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (SFS 2019:2):

1.

Loterie organizowane zgodnie z licencją wydaną na podstawie rozdziału 5 ustawy o grach hazardowych (SFS 2018:1138), które nie są grami hazardowymi online lub grami hazardowymi w kasynie.

2.

Loterie organizowane zgodnie z licencją wydaną lub rejestracją dokonaną na podstawie rozdziału 6 ustawy o grach hazardowych, które nie są grami hazardowymi online.

3.

Gry w kasynach oraz gry hazardowe na automatach do gier wydających nagrody rzeczowe zgodnie z licencją wydaną na podstawie rozdziału 9 ustawy o grach hazardowych.

4.

Gry na automatach do gier wydających wygraną w gotówce oraz automatach do gier wydających wygraną w formie żetonów, z wyjątkiem turniejów gier karcianych, zgodnie z licencją wydaną na podstawie rozdziału 10 ustawy o grach hazardowych.

Zwolnienia 1 i 2 nie mają zastosowania, jeżeli klient może uzupełniać środki na rachunku gracza, tj. środki, które nie są bezpośrednią zapłatą za udział w loterii.


Top