EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0418

Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 w odniesieniu do niektórych przepisów dotyczących zarządzania finansowego dla niektórych państw członkowskich doświadczających poważnych trudności w zakresie ich stabilności finansowej lub nimi zagrożonych

COM/2016/0418 final - 2016/0193 (COD)

Bruksela, dnia 27.6.2016

COM(2016) 418 final

2016/0193(COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 w odniesieniu do niektórych przepisów dotyczących zarządzania finansowego dla niektórych państw członkowskich doświadczających poważnych trudności w zakresie ich stabilności finansowej lub nimi zagrożonych


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Przyczyny i cele wniosku

Podczas gdy państwa członkowskie kontynuują działania polityczne na rzecz konsolidacji budżetowej, utrzymujący się kryzys finansowy i gospodarczy wywiera presję na krajowe zasoby finansowe. W tym kontekście zapewnienie sprawnej realizacji programów wspieranych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSI) ma szczególne znaczenie dla inwestycji na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Realizacja programów stanowi często wyzwanie, zwłaszcza z powodu wynikających z konsolidacji budżetowej problemów związanych z płynnością finansową. Ma to miejsce szczególnie w przypadku państw członkowskich najbardziej dotkniętych przez kryzys i korzystających z pomocy finansowej w ramach programu dostosowawczego.

W celu zagwarantowania, że te państwa członkowskie będą kontynuować realizację programów EFSI w praktyce i wydatkować środki na projekty, art. 24 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. 1 umożliwia Komisji dokonywanie zwiększonych płatności („top-up”) od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2016 r. dla tych państw, które korzystały z pomocy finansowej po dniu 21 grudnia 2013 r.

Pięć krajów kwalifikowało się w wymienionym wyżej okresie do otrzymania zwiększonych płatności, mianowicie Cypr, Grecja, Irlandia, Portugalia oraz Rumunia.

Ponadto art. 120 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 stanowi, że od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2017 r. maksymalna stopa dofinansowania na poziomie każdej osi priorytetowej dla wszystkich programów operacyjnych wspieranych z EFRR i EFS na Cyprze wynosi 85 % zamiast 50 % stosowanych w regionach lepiej rozwiniętych 2 . Ta wyjątkowa stopa dofinansowania została przyznana Cyprowi w związku z jego niestabilną sytuacją gospodarczą. Z jednej strony ułatwia to przetrwanie okresu wysokiego zapotrzebowania na inwestycje publiczne, a z drugiej stanowi wsparcie wysiłków na rzecz konsolidacji budżetowej, poszerzając niezbędną przestrzeń fiskalną dla inwestycji wspieranych ze środków polityki spójności.

W art. 24 ust. 3 i art. 120 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 nałożono na Komisję obowiązek przeglądu tych dwóch przepisów finansowych, a także, w razie potrzeby, przedłożenia przed dniem 30 czerwca 2016 r. wniosku ustawodawczego w celu ich ewentualnego przedłużenia.

Obecny wniosek umożliwiłby Komisji dalsze dokonywanie zwiększonych płatności dla każdego państwa członkowskiego, które otrzyma wsparcie finansowe po dniu 30 czerwca 2016 r., tak długo, jak będzie ono objęte tym mechanizmem wsparcia, bez zmiany całkowitej kwoty przydzielonych środków z EFSI na lata 2014–2020. Ponadto wniosek umożliwi Cyprowi skorzystanie z maksymalnej stawki współfinansowania w wysokości 85 % do momentu zamknięcia programu.

Środki te zapewniłyby dodatkowe zasoby finansowe i niezbędną elastyczność budżetową, co ułatwi realizację programów EFSI w praktyce.

Ogólny kontekst i obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

Artykuł 24 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 stanowi, że na wniosek państwa członkowskiego mającego tymczasowe trudności budżetowe, tj. państwa, które otrzymało pomoc finansową w ramach programu dostosowawczego po dniu 21 grudnia 2013 r., płatności okresowe mogą zostać zwiększone o 10 punktów procentowych powyżej stopy dofinansowania stosowanej dla każdego priorytetu w ramach EFRR, EFS i Funduszu Spójności lub dla każdego środka w ramach EFFROW i EFMR, pod warunkiem że państwo członkowskie przedstawi odpowiedni wniosek. Przepis ten stosuje się obecnie do dnia 30 czerwca 2016 r.

Artykuł 120 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 stanowi, że od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2017 r. maksymalna stopa dofinansowania na poziomie każdej osi priorytetowej dla wszystkich programów operacyjnych wspieranych z EFRR i EFS na Cyprze wynosi 85 % zamiast 50 % stosowanych w regionach lepiej rozwiniętych.

Spójność z innymi politykami Unii

Wniosek jest spójny z innymi wnioskami i inicjatywami przyjętymi przez Komisję Europejską jako odpowiedź na kryzys finansowy.

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Podstawa prawna

Rozporządzeniem (UE) nr 1303/2013 ustanowiono wspólne przepisy mające zastosowanie do EFSI. W oparciu o zasadę zarządzania dzielonego między Komisję i państwa członkowskie niniejsze rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące procesu programowania, jak również ustalenia dotyczące zarządzania programami (w tym zarządzania finansowego), ich monitorowania, kontroli finansowej i oceny projektów.

W art. 24 ust. 3 i art. 120 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 nałożono na Komisję obowiązek przeglądu dwóch wyżej wymienionych przepisów finansowych, a także, w razie potrzeby, przedłożenia przed dniem 30 czerwca 2016 r. wniosku ustawodawczego w celu ich ewentualnego przedłużenia.

Pomocniczość (w przypadku kompetencji niewyłącznych)

Wniosek jest zgodny z zasadą pomocniczości w zakresie, w jakim zapewnia dalsze zwiększone wsparcie z EFSI dla niektórych państw członkowskich, które doświadczają poważnych trudności, takich jak przede wszystkim problemy związane z osiąganiem wzrostu gospodarczego i stabilności finansowej czy też z pogłębieniem deficytu i zadłużenia, również z powodu międzynarodowej sytuacji gospodarczej i finansowej. W tym kontekście konieczne jest ustanowienie na poziomie Unii Europejskiej mechanizmu tymczasowego, który umożliwi Komisji Europejskiej zwiększenie poziomu zwrotu poświadczonych wydatków w ramach EFSI i zapewni wyższą stopę dofinansowania dla wszystkich programów operacyjnych wspieranych z EFRR i EFS na Cyprze.

Proporcjonalność

Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności:

Wydłużenie okresu, podczas którego należne są zwiększone płatności okresowe, jest proporcjonalne do trwałego kryzysu gospodarczego i do innych wysiłków podejmowanych w celu udzielenia wsparcia państwom członkowskim w trudnej sytuacji budżetowej korzystającym z pomocy finansowej w ramach programu dostosowawczego.

Rozszerzenie w odniesieniu do Cypru zakresu stosowania zwiększonej stopy dofinansowania jest proporcjonalne do trudnej sytuacji gospodarki cypryjskiej. Z jednej strony ułatwi ono przetrwanie okresu wysokiego zapotrzebowania na inwestycje publiczne na Cyprze, a z drugiej będzie stanowić wsparcie wysiłków na rzecz konsolidacji budżetowej, poszerzając niezbędną przestrzeń fiskalną dla inwestycji.

Wybór instrumentu

Proponowany instrument: zmiana obecnego rozporządzenia.

Komisja przeanalizowała możliwości działania określone w ramach prawnych i uważa za konieczne, w świetle dotychczasowych doświadczeń, przedstawić wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia ogólnego.

3.WYNIKI OCEN EX POST, KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI I OCEN SKUTKÓW

Oceny ex post/kontrole sprawności obowiązującego prawodawstwa

Nie przeprowadzono oceny ex post ani kontroli sprawności obowiązującego prawodawstwa.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami

Nie przeprowadzono konsultacji z zainteresowanymi podmiotami zewnętrznymi

Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy eksperckiej

Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych.

Ocena skutków

Wniosek umożliwi Komisji dokonanie zwiększonych płatności dla państw członkowskich objętych programem dostosowawczym po dniu 30 czerwca 2016 r. Objąłby on okres do dnia 30 czerwca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym państwo członkowskie przestaje otrzymywać pomoc finansową. Takie podejście jest zgodne z rokiem obrachunkowym EFSI obejmującym okres od dnia 1 lipca do dnia 30 czerwca. Rozporządzenie wydłużyłoby okres kwalifikowalności maksymalnie do 18 miesięcy.

Zwiększona kwota zostanie obliczona przez dodanie dziesięciu punktów procentowych do stóp dofinansowania stosowanych do priorytetów (w ramach EFRR, EFS i Funduszu Spójności) lub do środków (w ramach EFFROW i EFMR) programów, w odniesieniu do wszystkich poświadczonych wydatków przedłożonych w przedmiotowym okresie aż do osiągnięcia pułapu płatności.

Ponadto wniosek umożliwi Komisji przedłużenie stosowania wyjątkowej stopy dofinansowania w wysokości 85 % do wsparcia z EFRR i EFS na Cyprze do momentu zamknięcia programu.

Całkowity przydział środków finansowych z funduszy na ten okres na rzecz państw członkowskich i przedmiotowych programów nie ulegnie zmianie.

Sprawność regulacyjna i uproszczenie

Nie jest to inicjatywa w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT).

Prawa podstawowe

Wniosek nie ma skutków dla ochrony praw podstawowych.

4.WPŁYW NA BUDŻET

Brak jest wpływu na środki na zobowiązania, ponieważ nie proponuje się zmiany maksymalnych kwot finansowania ze środków EFSI przewidzianych w programach operacyjnych w okresie programowania 2014–2020.

W odniesieniu do środków na płatności związanych z przedłużeniem okresu dokonywania zwiększonych płatności zgodnie z art. 24 konsekwencją wniosku może być wyższy poziom zwrotu wydatków na rzecz danych państw członkowskich. Dodatkowe środki na płatności przewidziane w niniejszym wniosku mogą oznaczać tymczasowe zwiększenie środków na płatności, które mogłyby zostać zbilansowane przez niższe płatności na koniec okresu realizacji programów na lata 2014–2020. Należy zauważyć, że proponowana zmiana nie pociąga za sobą żadnych zmian w rocznych pułapach wieloletnich ram finansowych w odniesieniu do zobowiązań i płatności, które określono w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 1311/2013.

5.ELEMENTY FAKULTATYWNE

Plany wdrożenia i monitorowanie, ocena i sprawozdania

Nd. Istniejące systemy wdrażania w ramach EFSI będą mogły zostać wykorzystane do monitorowania wdrożenia tego wniosku.

Dokumenty wyjaśniające (w przypadku dyrektyw)

Nd.

Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku

Mając na uwadze, że Grecja, Cypr, Irlandia, Rumunia i Portugalia były objęte programem dostosowawczym po dniu 21 grudnia 2013 r. zgodnie z definicją w art. 24 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013, pięć krajów kwalifikowało się do dopłat uzupełniających w wysokości 10 % do płatności okresowych wnioskowanych przed dniem 30 czerwca 2016 r. Od tamtej pory programy pomocy finansowej dla Cypru, Irlandii, Portugalii i Rumunii wygasły. Oznacza to, że Grecja jest jedynym państwem objętym programem dostosowawczym w dniu 30 czerwca 2016 r.

Kolejny przegląd kwalifikowalności do dopłat uzupełniających w latach 2014–2020 nie wydaje się konieczny, jako że państwa objęte programami dostosowawczymi powinni mieć jasność co do harmonogramu oraz poziomu płatności z UE.

Ponieważ Cypr podpisał umowę o programie dostosowawczym z UE w marcu 2013 r., art. 120 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 ustanawia wyjątkową stopę współfinansowania w wysokości 85 % dla wszystkich programów operacyjnych wspieranych z EFRR i EFS na Cyprze w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2017 r.

Program dostosowawczy na Cyprze zakończył się pod koniec marca 2016 r. Sytuacja gospodarcza na Cyprze nadal jednak jest niestabilna, o czym świadczy powolne tempo wzrostu w tym kraju, spadek inwestycji, wysokie bezrobocie i borykający się z problemami sektor finansowy.

Aby zmniejszyć presję na budżet krajowy i przyspieszyć bardzo potrzebne inwestycje, proponuje się przedłużenie stosowania stopy dofinansowania w wysokości 85 % do wszystkich programów operacyjnych wspieranych z EFRR i EFS na Cyprze aż do zamknięcia programu.

2016/0193 (COD)

Wniosek

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 w odniesieniu do niektórych przepisów dotyczących zarządzania finansowego dla niektórych państw członkowskich doświadczających poważnych trudności w zakresie ich stabilności finansowej lub nimi zagrożonych

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 177,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 3 ,

uwzględniając opinię Komitetu Regionów 4 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Artykuł 24 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 stanowi, że Komisja bada przewidziane w tym przepisie zwiększenie płatności okresowych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych o kwotę odpowiadającą dziesięciu punktom procentowym powyżej rzeczywistej stopy dofinansowania dla każdego priorytetu/środka dla państw, które zostały objęte programem dostosowawczym po dniu 21 grudnia 2013 r. i które zwróciły się z wnioskiem o skorzystanie z tego środka do dnia 30 czerwca 2016 r., oraz przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie 5 zawierające ocenę oraz, w razie potrzeby, wniosek ustawodawczy przed dniem 30 czerwca 2016 r.

(2)Pięć państw członkowskich kwalifikowało się do zwiększonej płatności na podstawie art. 24 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 – Rumunia, Irlandia, Portugalia, Cypr i Grecja. Rumunia, Irlandia, Portugalia i Cypr zakończyły swoje programy dostosowań gospodarczych. Jedynie Grecja jest nadal objęta programem dostosowawczym i korzysta z powiązanej pomocy finansowej do trzeciego kwartału 2018 r. Mając na uwadze, że Grecja nadal boryka się z poważnymi trudnościami związanymi z jej stabilnością finansową, okres dokonywania zwiększonych płatności dla państw członkowskich doświadczających tymczasowych trudności budżetowych należy przedłużyć.

(3)Możliwość stosowania zwiększonej płatności powinna jednak zakończyć się do dnia 30 czerwca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym dane państwo członkowskie przestaje otrzymywać pomoc finansową w ramach programu dostosowawczego.

(4)W art. 120 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 nałożono na Komisję obowiązek przeprowadzenia przeglądu, aby ocenić zasadność utrzymania maksymalnej stopy dofinansowania wynoszącej 85 % na poziomie każdej osi priorytetowej dla wszystkich programów operacyjnych wspieranych z EFRR i EFS na Cyprze po dniu 30 czerwca 2017 r. oraz, w razie potrzeby, przedłożenia niezbędnego wniosku ustawodawczego przed dniem 30 czerwca 2016 r.

(5)Program dostosowawczy na Cyprze zakończył się w marcu 2016 r. Sytuacja gospodarcza na Cyprze nadal jednak jest niestabilna, o czym świadczy powolne tempo wzrostu w tym kraju, spadek inwestycji, wysokie bezrobocie i borykający się z problemami sektor finansowy. Aby zmniejszyć presję na budżet krajowy i przyspieszyć bardzo potrzebne inwestycje, należy zatem przedłużyć okres stosowania stopy dofinansowania w wysokości 85 % do wszystkich programów operacyjnych wspieranych z EFRR i EFS na Cyprze aż do zamknięcia programu.

(6)W celu umożliwienia szybkiego stosowania środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu powinno ono wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (UE) nr 1303/2013 wprowadza się następujące zmiany:

1.art. 24 otrzymuje brzmienie:

Zwiększenie płatności dla państwa członkowskiego mającego tymczasowe trudności budżetowe

1. Na wniosek państwa członkowskiego płatności okresowe mogą zostać zwiększone o 10 punktów procentowych powyżej stopy dofinansowania dla każdego priorytetu w ramach EFRR, EFS i Funduszu Spójności lub dla każdego środka w ramach EFRROW i EFMR.

Jeżeli państwo członkowskie spełnia jeden z następujących warunków po dniu 21 grudnia 2013 r., zwiększona stopa, która nie może przekraczać 100 %, stosuje się do wniosków tego państwa o płatności za okres do dnia 30 czerwca 2016 r.:

a) jeżeli dane państwo członkowskie otrzymuje pożyczkę od Unii na podstawie rozporządzenia Rady (UE) nr 407/2010;

b) jeżeli dane państwo członkowskie otrzymuje średnioterminową pomoc finansową zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 332/2002 uwarunkowaną wdrożeniem programu dostosowań makroekonomicznych;

c) jeżeli pomoc finansowa jest udostępniana danemu państwu członkowskiemu pod warunkiem wdrożenia programu dostosowań makroekonomicznych zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 472/2013.

Jeżeli państwo członkowskie spełnia jeden z warunków określonych w akapicie drugim po dniu 30 czerwca 2016 r., zwiększoną stopę dofinansowania stosuje się do wniosków o płatność w okresie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym zakończono świadczenie pomocy finansowej.

Niniejszy ustęp nie ma zastosowania do programów, których dotyczy rozporządzenie w sprawie EWT.

2. Niezależnie od ust. 1 wsparcie Unii realizowane poprzez płatności okresowe i płatności salda końcowego nie jest wyższe niż wydatki publiczne lub maksymalna kwota wsparcia z EFSI dla każdego priorytetu w ramach EFRR, EFS i Funduszu Spójności lub dla każdego środka w ramach EFRROW i EFMR, określone w decyzji Komisji o przyjęciu programu, w zależności od tego, która kwota jest niższa.”;

2.w art. 120 ust. 3 wprowadza się następujące zmiany:

akapit drugi otrzymuje brzmienie:

„W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do zamknięcia programu stopa dofinansowania na poziomie każdego priorytetu dla wszystkich programów operacyjnych na Cyprze nie może być wyższa niż 85 %.”.

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI

1.TYTUŁ WNIOSKU:

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 w odniesieniu do niektórych przepisów dotyczących zarządzania finansowego dla niektórych państw członkowskich doświadczających poważnych trudności w zakresie ich stabilności finansowej lub nimi zagrożonych.

2.STRUKTURA ABM/ABB

Dziedzina/dziedziny polityki, których dotyczy wniosek i powiązane działanie/działania:

Polityka regionalna Działanie 13.03 ABB

Zatrudnienie i sprawy Społeczne; Działanie 04.02 ABB

Fundusz Spójności, ABB 13.04

Rozwój obszarów wiejskich, działanie ABB 05.04

Rybołówstwo, działanie 11.06 ABB

3.POZYCJE W BUDŻECIE

3.1.Pozycje w budżecie (pozycje operacyjne i powiązane pozycje pomocy technicznej i administracyjnej (dawniej pozycje B.A)):

Proponowane nowe działania będą realizowane w oparciu o następujące pozycje w budżecie:

13.036000 Regiony słabiej rozwinięte (EFRR)

13.036100 Regiony w okresie przejściowym (EFRR)

13.036200 Regiony lepiej rozwinięte (EFRR)

13.036300 Dodatkowe środki dla regionów najbardziej oddalonych i słabo zaludnionych (EFRR)

13.046000 Fundusz Spójności

04.026000 Regiony słabiej rozwinięte (EFS)

04.026100 Regiony w okresie przejściowym (EFS)

04.026200 Regiony lepiej rozwinięte (EFS)

04.026400 Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (EFS)

05.046001 Rozwój obszarów wiejskich (EFFROW)

11.066000 Rybołówstwo i akwakultura (EFMR)

3.2.Czas trwania działania i wpływu finansowego:


3.3.    Informacje budżetowe:

Linia budżetowa

Rodzaj wydatków

Nowe

Wkład EFTA

Wkład krajów ubiegających się o członkostwo

Dział w perspektywie finansowej

13.031600

Nieobowiązkowe

Zróżnicowane

Nie

Nie

Nie

Nr 1b

13.031800

Nieobowiązkowe

Zróżnicowane

Nie

Nie

Nie

Nr 1b

04.0217

Nieobowiązkowe

Zróżnicowane

Nie

Nie

Nie

Nr 1b

13.04.02

Nieobowiązkowe

Zróżnicowane

Nie

Nie

Nie

Nr 1b

04.0219

Nieobowiązkowe

Zróżnicowane

Nie

Nie

Nie

Nr 1b

4.ZESTAWIENIE ZASOBÓW

4.1.Zasoby finansowe

4.1.1.Zestawienie środków na zobowiązania (CA) i środków na płatności (PA)

Poniższe tabele pokazują szacowany wpływ proponowanych środków od 2016 r. do 2020 r. Ponieważ nie proponuje się nowych środków finansowych na zobowiązania, w tabelach nie wpisano wartości liczbowych, tylko zapis „nd.” – („nie dotyczy”). Wniosek jest zgodny z wieloletnimi ramami finansowymi na lata 2014–2020.

W odniesieniu do płatności konsekwencją wniosku może być wyższy poziom zwrotu wydatków na rzecz danych państw członkowskich.

W odniesieniu do płatności konsekwencją wniosku może być wyższy poziom zwrotu wydatków na rzecz danych państw członkowskich. Na podstawie prognoz wydatków przekazanych przez państwa członkowskie i zmienionych przez Komisję oraz środków na płatności zapisanych w budżecie na 2016 r. i w projekcie budżetu na 2017 r. potrzeby w zakresie środków na płatności szacuje się na kwotę około 544 mln EUR. Dodatkowe środki na płatności przewidziane w niniejszym wniosku oznaczać będą zwiększenie środków na płatności na lata 2016 i 2017, które zostanie zbilansowane do końca okresu programowania. Proponowana zmiana nie pociąga za sobą żadnych zmian w rocznych pułapach wieloletnich ram finansowych w odniesieniu do zobowiązań i płatności, które określono w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 1311/2013.

W świetle wniosków państw członkowskich dotyczących korzystania z tego działania oraz biorąc pod uwagę sytuację w zakresie przedkładania płatności okresowych, w latach 2016 i 2017 Komisja przeanalizuje potrzebę dodatkowych środków na płatności oraz, jeśli będzie to konieczne, zaproponuje odpowiednie działania władzy budżetowej.

Nie dokonano szacunku dla okresu od roku 2018, a wszelkie nadzwyczajne okoliczności zostaną uwzględnione w procedurze budżetowej na dane lata.

W mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rodzaj wydatków

Sekcja nr

Rok n

n + 1

n + 2

n + 3

n + 4

n + 5 i później

Ogółem

Wydatki operacyjne 6  

Środki na zobowiązania (CA)

8.1

a

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Środki na płatności (PA)

b

+252

+292

nd.

nd.

nd.

-544

0.

Wydatki administracyjne w ramach kwoty referencyjnej 7

Pomoc techniczna i administracyjna (NDA)

8.2.4

c

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

KWOTA REFERENCYJNA OGÓŁEM

Środki na zobowiązania

a+c

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Środki na płatności

b+c

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

0 000

Wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej 8

Wydatki na zasoby ludzkie i powiązane wydatki (NDA)

8.2.5

d

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Wydatki administracyjne inne niż koszty zasobów ludzkich i powiązane koszty, nieuwzględnione w kwocie referencyjnej (NDA)

8.2.6

e

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Indykatywne koszty finansowe interwencji ogółem

OGÓŁEM środki na zobowiązania, w tym koszty zasobów ludzkich

a+c+d+e

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

OGÓŁEM środki na płatności, w tym koszty zasobów ludzkich

b+c+d+e

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Szczegółowe informacje dotyczące współfinansowania

W mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Organ współfinansujący

Rok n

n + 1

n + 2

n + 3

n + 4

n + 5 i później

Ogółem

……………………

f

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

OGÓŁEM CA, w tym współfinansowanie

a+c+d+e+f

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

4.1.2.Zgodność z programowaniem finansowym

Wniosek jest zgodny z istniejącym programowaniem finansowym.

   Wniosek wymaga przeprogramowania odpowiedniego działu w perspektywie finansowej.

   Wniosek może wymagać zastosowania postanowień porozumienia międzyinstytucjonalnego 9 (tzn. instrumentu elastyczności lub zmiany perspektywy finansowej).

4.1.3.Wpływ finansowy na dochody

   Wniosek nie ma wpływu finansowego na dochody.

   Wniosek ma następujący wpływ finansowy na dochody:

W mln EUR (do 1 miejsca po przecinku)

Przed
rozpoczęciem działania

[Rok n-1]

Sytuacja po rozpoczęciu działania

Linia budżetowa

Dochody

[Rok n]

[n+1]

[n+2]

[n+3]

[n+4]

[n+5] 10

a) Dochody w wartościach bezwzględnych

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

b) Zmiana dochodów

Δ

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

(Należy podać każdą powiązaną pozycję dochodów w budżecie, dodając do tabeli odpowiednią liczbę rubryk, jeśli istnieje wpływ na więcej niż jedną pozycję budżetu.)

4.2.Zasoby ludzkie w przeliczeniu na pełne etaty (w tym urzędnicy, pracownicy zatrudnieni na czas określony i personel zewnętrzny) – szczegółowe informacje w pkt. 8.2.1.

Zapotrzebowanie na dany rok

Rok n

n + 1

n + 2

n + 3

n + 4

n + 5 i później

Zasoby ludzkie ogółem

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

5.OPIS I CELE

5.1.Potrzeba, która ma zostać zaspokojona w perspektywie krótko- lub długoterminowej

Utrzymujący się kryzys gospodarczy i finansowy wywiera rosnącą presję na krajowe zasoby finansowe, podczas gdy państwa członkowskie dokonują cięć w swoich budżetach. W tym kontekście zapewnienie sprawnej realizacji programów EFSI jako dofinansowania dla gospodarki ma szczególne znaczenie. W celu zagwarantowania, że te państwa członkowskie będą kontynuowały realizację programów EFSI i wydatkowanie środków na projekty, niniejszy wniosek umożliwia Komisji dokonywanie zwiększonych płatności na rzecz państw członkowskich, dopóki korzystają one z pomocy finansowej w ramach programu dostosowawczego.

5.2.Wartość dodana z tytułu zaangażowania Wspólnoty i spójność wniosku z innymi instrumentami finansowymi oraz możliwa synergia

Wniosek umożliwi dalszą realizację programów, zapewniając gospodarce dodatkowy napływ środków finansowych i jednocześnie pomagając zmniejszyć obciążenie budżetu państwa.

5.3.Cele, spodziewane wyniki oraz wskaźniki związane z wnioskiem w kontekście ABM (zarządzania kosztami działań)

Celem jest udzielenie pomocy państwom członkowskim najbardziej dotkniętym przez kryzys finansowy, aby były nadal zdolne realizować programy w praktyce, poprzez zapewnienie gospodarce zastrzyku środków finansowych.

5.4.Metoda realizacji (indykatywna)

Należy wskazać wybraną metodę/wybrane metody realizacji działania

z państwami członkowskimi.

6.MONITOROWANIE I OCENA

6.1.System monitorowania

Nie jest konieczny, gdyż wchodzi w zakres ustanowionego monitorowania europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

6.2.Ocena

6.2.1.Ocena ex ante

nd.

6.2.2.Działania podjęte w wyniku oceny pośredniej/ex post (wnioski wyciągnięte z podobnych doświadczeń w przeszłości)

nd.

6.2.3.Warunki i częstotliwość przyszłych ocen

nd.

7.ŚRODKI ZWALCZANIA NADUŻYĆ FINANSOWYCH

nd.

8.SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZASOBÓW

8.1.Cele wniosku z uwzględnieniem ich kosztu finansowego

Środki na zobowiązania w mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

(Należy wskazać cele, działania i realizacje)

Rodzaj realizacji

Średni koszt

Rok n

Rok n+1

Rok n+2

Rok n+3

Rok n+4

Rok n+5 i później

OGÓŁEM

Liczba realizacji

Koszt całkowity

Liczba realizacji

Koszt całkowity

Liczba realizacji

Koszt całkowity

Liczba realizacji

Koszt całkowity

Liczba realizacji

Koszt całkowity

Liczba realizacji

Koszt całkowity

Liczba realizacji

Koszt całkowity

CEL OPERACYJNY nr. 1 Utrzymać realizację programów operacyjnych

0 000

0 000

0 000

KOSZT OGÓŁEM

0 000

0 000

0 000

8.2.Wydatki administracyjne

8.2.1.Liczba i rodzaj pracowników

Rodzaj stanowiska

Personel, któremu powierzono zarządzanie działaniem przy użyciu istniejących lub dodatkowych zasobów (liczba stanowisk/pełnych etatów)

Rok n

Rok n+1

Rok n+2

Rok n+3

Rok n+4

Rok n+5

Urzędnicy lub pracownicy zatrudnieni na czas określony (XX 01 01)

A*/AD

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

B*, C*/AST

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Pracownicy finansowani w ramach art. XX 01 02

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Inni pracownicy finansowani w ramach art. XX 01 04/05

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

OGÓŁEM

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

8.2.2.Opis zadań związanych z działaniem

nd.

8.2.3.Źródła zasobów ludzkich (stosunek pracy)

(W przypadku podania więcej niż jednego źródła należy wskazać liczbę stanowisk pochodzących z każdego ze źródeł).

   Stanowiska obecnie przypisane do zarządzania programem, które zostaną utrzymane lub przekształcone.

   Stanowiska wstępnie przyznane w ramach rocznej strategii politycznej/wstępnego projektu budżetu (APS/PDB) na rok n

   Stanowiska, o które zostanie złożony wniosek w ramach następnej procedury APS/PDB

   Przesunięcia w ramach zasobów danej jednostki organizacyjnej (przesunięcia wewnętrzne)

   Stanowiska, których obsadzenie będzie konieczne w roku n, nieprzewidziane w APS/PDB na dany rok

8.2.4.Inne wydatki administracyjne uwzględnione w kwocie referencyjnej (XX 01 04/05 – wydatki na administrację i zarządzanie)

W mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Linia budżetowa

(numer i treść)

Rok n

Rok n+1

Rok n+2

Rok n+3

Rok n+4

Rok n+5

i później

OGÓŁEM

1    Pomoc techniczna i administracyjna (w tym powiązane koszty personelu)

Agencje wykonawcze

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Inna pomoc techniczna i administracyjna

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

- wewnętrzna 

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

- zewnętrzna

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Pomoc techniczna i administracyjna ogółem

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

8.2.5.Koszt finansowy zasobów ludzkich i powiązane koszty nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

W mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rodzaj zasobów ludzkich

Rok n

Rok n+1

Rok n+2

Rok n+3

Rok n+4

Rok n+5

i później

Urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony (XX 01 01)

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Pracownicy finansowani w ramach artykułu XX 01 02 (personel pomocniczy, oddelegowani eksperci krajowi (END), personel kontraktowy itp.)

(należy określić pozycję w budżecie)

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Koszt zasobów ludzkich i koszty powiązane (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej) ogółem

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Kalkulacja – urzędnicy i pracownicy zatrudnieni na czas określony

nd.

Kalkulacja – pracownicy finansowani w ramach art. XX 01 02

W razie potrzeby należy odnieść się do pkt 8.2.1

nd.

8.2.6.Inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

W mln EUR (do 3 miejsc po przecinku)

Rok n

Rok n+1

Rok n+2

Rok n+3

Rok n+4

Rok n+5

i później

OGÓŁEM

XX 01 02 11 01 – podróże służbowe

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

XX 01 02 11 02 – spotkania i konferencje

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

XX 01 02 11 03 – komitety

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

XX 01 02 11 04 – badania i konsultacje

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

XX 01 02 11 05 – systemy informatyczne

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

2    Inne wydatki na zarządzanie ogółem (XX 01 02 11)

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

3    Inne wydatki o charakterze administracyjnym (należy wskazać jakie, odnosząc się do pozycji w budżecie)

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Ogółem wydatki administracyjne inne niż wydatki na zasoby ludzkie i powiązane koszty (nieuwzględnione w kwocie referencyjnej)

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

nd.

Kalkulacja – inne wydatki administracyjne nieuwzględnione w kwocie referencyjnej

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006, Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320.
(2) Zob. art. 120 ust. 3 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 1303/2013. W okresie programowania 2014–2020 Cypr sklasyfikowany jest jako region lepiej rozwinięty. Zob.: załącznik III do decyzji wykonawczej Komisji z dnia 18 lutego 2014 r. ustanawiającej wykaz regionów kwalifikujących się do finansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego oraz państw członkowskich kwalifikujących się do finansowania z Funduszu Spójności w latach 2014–2020 (notyfikowanej jako dokument nr C(2014) 974), Dz.U. L 50 z 20.2.2014, s. 22.
(3) Dz.U. C , , p. .
(4) Dz.U. C , , p. .
(5) COM (2016) 414 final
(6) Wydatki niewchodzące w zakres rozdziału xx 01 w tytule xx.
(7) Wydatki w ramach art. xx 01 04 w tytule xx.
(8) Wydatki w ramach rozdziału xx 01 z wyłączeniem artykułu xx 01 04 lub xx 01 05.
(9) Zob. pkt 19 i 24 porozumienia międzyinstytucjonalnego.
(10) W razie potrzeby, tzn. gdy czas trwania działania przekracza 6 lat, należy wprowadzić dodatkowe kolumny.
Top