EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0400

Wniosek DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniająca decyzję nr 445/2014/UE ustanawiającą działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020–2033

COM/2016/0400 final - 2016/0186 (COD)

Bruksela, dnia 17.6.2016

COM(2016) 400 final

2016/0186(COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniająca decyzję nr 445/2014/UE ustanawiającą działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020–2033

(Tekst mający znaczenie dla EOG)


UZASADNIENIE

1.KONTEKST WNIOSKU

Działanie „Europejskie Stolice Kultury” (ESK) zostało określone w decyzji nr 445/2014/UE 1 w odniesieniu do tytułów na lata 2020–2033. Załącznik do tej decyzji zawiera chronologiczny wykaz wskazujący, kiedy poszczególne państwa członkowskie są uprawnione do organizowania obchodów ESK (dwa państwa członkowskie rocznie). Konkursy mające na celu wyłonienie Europejskich Stolic Kultury rozpoczynają się sześć lat przed rokiem obchodów, kiedy to publikowane są zaproszenia do składania wniosków przez właściwy organ krajowy.

W porównaniu z poprzednią decyzją nr 1622/2006/WE 2 decyzja nr 445/2014/UE rozszerza zakres działania na kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące do członkostwa w UE, pod warunkiem że w momencie opublikowania zaproszenia do składania wniosków uczestniczą one w programie „Kreatywna Europa” lub w kolejnych programach unijnych na rzecz kultury. W rezultacie co trzy lata począwszy od 2021 r. (tj. w roku 2021, 2024, 2027, 2030 i 2033), miastom z krajów kandydujących lub potencjalnych krajów kandydujących może zostać przyznany tytuł ESK. Również w tym przypadku konkursy rozpoczynają się najpóźniej sześć lat przed rokiem obchodów publikacją zaproszenia do składania wniosków przez Komisję.

Decyzja nr 445/2014/UE nie obejmuje jednak państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, które są stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (z „państwa EFTA/EOG”), tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Miasta w tych państwach nie mogą zatem uzyskać tytułu ESK w okresie 2020–2033.

W celu wzmocnienia więzi kulturalnych między Unią Europejską a państwami EFTA/EOG proponuje się zmienić decyzję nr 445/2014/UE w celu umożliwienia ubiegania się o tytuł ESK miastom z państw EFTA/EOG, które uczestniczą w programie „Kreatywna Europa” lub w kolejnych programach unijnych na rzecz kultury.

Byłoby to zgodne z art. 167 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zgodnie z którym „Unia i państwa członkowskie sprzyjają współpracy z państwami trzecimi [...] w dziedzinie kultury [...]”.

Ponadto włączenie do działania krajów EFTA/EOG byłoby również zgodne z art. 81 Porozumienia EOG oraz z art. 13 Protokołu 31 do Porozumienia EOG w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami.

2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

Niniejszy wniosek wprowadza zmiany do decyzji 445/2014/UE ustanawiającej działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020–2033 i w związku z tym opiera się na tej samej podstawie prawnej (art. 167 ust. 5 TFUE).

Pomocniczość

Ponieważ decyzja (WE) nr 445/2014 jest aktem prawnym UE, można ją zmienić jedynie w drodze przyjęcia równoważnego aktu prawnego. Państwa członkowskie nie mogą działać pojedynczo.

Proporcjonalność

Zob. powyżej. Nie istnieją żadne inne możliwości rozszerzenia działania ESK na miasta z państw EFTA/EOG.

Wybór instrumentu

Zob. powyżej; proponowany instrument: decyzja.

Konsultacje publiczne

Przygotowując projekt decyzji w sprawie działania ESK w odniesieniu do tytułów na lata 2020–2033, Komisja zorganizowała konsultacje społeczne w okresie od 27 października 2010 r. do 12 stycznia 2011 r. i uzyskała 212 odpowiedzi. W jednej z nich pytano o możliwość rozszerzenia działania ESK na państwa niebędące członkami UE 3 . Pomysł ten spotkał się ze zróżnicowanymi reakcjami i Komisja podjęła wówczas decyzję o zaproponowaniu częściowego otwarcia działania na państwa spoza UE (otwarcie ograniczone do państw aspirujących do pełnego członkostwa w Unii).

Komisja jest zdania, że dalsze konsultacje nie są konieczne, ponieważ wniosek dotyczący nowej decyzji ma na celu jedynie (nieznaczne) poszerzenie dostępu do działania ESK, tak aby obejmowało ono również kraje EFTA/EOG.

3.WPŁYW NA BUDŻET

Podobnie jak w przypadku decyzji nr 455/2014/UE wniosek Komisji nie ma bezpośredniego wpływu na budżet, ponieważ koszty związane z nagrodą im. Meliny Mercouri oraz z zespołem ekspertów wyznaczonym przez instytucje i organy Unii pokrywane są ze środków programu „Kreatywna Europa” dostępnych w perspektywie finansowej na lata 2014–2020 lub zostaną pokryte ze środków kolejnych programów unijnych na rzecz kultury w okresie po 2020 r. Ponadto wniosek nie doprowadzi do wyłonienia większej liczby Europejskich Stolic Kultury w latach 2020–2033, ponieważ miasta z krajów EFTA/EOG będą konkurowały z miastami z krajów kandydujących i potencjalnych krajów kandydujących, które już mogą się ubiegać o przyznanie tytułu.

4.ELEMENTY FAKULTATYWNE

W swoim wniosku Komisja proponuje:

rozszerzenie możliwości udziału w działaniu ESK na miasta z państw EFTA/EOG, pod warunkiem że państwa te uczestniczą w programie „Kreatywna Europa” lub w kolejnych programach unijnych na rzecz kultury w momencie opublikowania zaproszenia do składania wniosków;

w tym kontekście, poszerzenie otwartego konkursu dla miast z krajów kandydujących i potencjalnych krajów kandydujących na miasta z państw EFTA/EOG;

by przyznać tytuł ESK miastu z kraju kandydującego, potencjalnego kraju kandydującego lub państwa EFTA/EOG w 2028 r. zamiast w 2027 r., i tym samym umożliwić tym krajom negocjację swojego udziału w unijnym programie na rzecz kultury, który będzie następcą programu „Kreatywna Europa” na lata 2021–2027, zanim Komisja opublikuje zaproszenie do składania wniosków co najmniej sześć lat przed rokiem obchodów ESK;

dokonanie odpowiednich zmian kalendarza zawartego w załączniku do decyzji nr 445/2014/UE.

2016/0186 (COD)

Wniosek

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

zmieniająca decyzję nr 445/2014/UE ustanawiającą działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020–2033

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 167 ust. 5,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Komitetu Regionów 4 ,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 445/2014/UE 5 ma na celu ochronę i promowanie różnorodności kultur w Europie oraz podkreślanie ich cech wspólnych, przy jednoczesnym zwiększaniu poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej. Decyzja dąży również do wspierania wkładu kultury w długoterminowy rozwój miast zgodnie z ich indywidualnymi strategiami i priorytetami.

(2)Artykuł 3 decyzji 445/2014/UE stanowi, że dostęp do działania Unii „Europejskie Stolice Kultury” mają tylko miasta z państw członkowskich, krajów kandydujących, potencjalnych krajów kandydujących lub państw, które przystąpią do Unii w okolicznościach przedstawionych w art. 3 ust. 5 tej decyzji.

(3)Działanie Unii powinno być również otwarte, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, dla miast z państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, które są stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym („państwa EFTA/EOG”) w celu wzmocnienia więzi kulturalnych między tymi państwami a Unią Europejską zgodnie z art. 81 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

(4)W okresie objętym tą decyzją, a mianowicie w latach 2020–2033, z uwagi na zasadę równości wobec miast z państw członkowskich, miasta z państw EFTA/EOG powinny mieć jednak prawo do udziału tylko w jednym konkursie służącym otrzymaniu tytułu. Podobnie każde państwo EFTA/EOG powinno być uprawnione do organizacji obchodów ESK tylko raz w tym okresie.

(5)Kraj kandydujący, potencjalny kraj kandydujący lub państwo EFTA/EOG powinny gościć obchody ESK w 2028 r. zamiast w 2027 r., co umożliwiłoby tym krajom negocjację swojego udziału w unijnym programie na rzecz kultury, który będzie następcą programu „Kreatywna Europa” na lata 2021–2027, zanim ogłoszone zostanie zaproszenie do składania wniosków co najmniej sześć lat przed rokiem obchodów ESK.

(6)Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję nr 445/2014/UE.

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W decyzji nr 445/2014/UE wprowadza się następujące zmiany:

1. w art. 3 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Liczba miast, którym przyznano tytuł w danym roku (zwanym dalej „rokiem obchodów”), nie może przekraczać trzech.

Tytuł przyznaje się każdego roku maksymalnie jednemu miastu z dwóch państw członkowskich, które wyszczególniono w kalendarzu przedstawionym w załączniku (zwanym dalej „kalendarzem”), a także, w określonych latach, jednemu miastu z państwa EFTA/EOG, kraju kandydującego lub potencjalnego kandydata lub jednemu miastu z państwa, które przystąpiło do Unii w okolicznościach przedstawionych w ust. 5.”;

b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Miasta z państw EFTA/EOG, krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów, które w dniu opublikowania zaproszenia do składania wniosków, o którym mowa w art. 10 ust. 2, uczestniczą w programie „Kreatywna Europa” lub w kolejnych programach unijnych na rzecz kultury, mogą się ubiegać o tytuł na okres jednego roku w ramach konkursu otwartego organizowanego co trzy lata zgodnie z kalendarzem.

W latach 2020–2033 miasta z państw EFTA/EOG, krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów mają prawo do udziału jedynie w jednym konkursie.

W latach 2020–2033 każde państwo EFTA/EOG, każdy kraj kandydujący lub potencjalny kandydat może otrzymać tytuł tylko jeden raz.”;

2. w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:

a) tytuł otrzymuje brzmienie:

„Wybór wstępny i wybór ostateczny w państwach EFTA/EOG, krajach kandydujących i potencjalnych kandydatach”;

b) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Komisja odpowiada za zorganizowanie konkursu dla miast z państw EFTA/EOG, krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów.”;

c) ust. 6 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

„6. Zespół ekspertów sporządza sprawozdanie z wyboru ostatecznego odnośnie do wniosków miast kandydujących umieszczonych na krótkiej liście wraz z rekomendacją dotyczącą wyznaczenia maksymalnie jednego miasta z jednego państwa EFTA/EOG, kraju kandydującego lub potencjalnego kandydata.”;

3. Art. 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. W przypadku państw EFTA/EOG, krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów Komisja — w oparciu o rekomendacje zawarte w sprawozdaniu zespołu ekspertów z wyboru ostatecznego — wyznacza jedno miasto, które otrzymuje tytuł w odpowiednich latach, i powiadamia o tym wyznaczeniu, nie później niż cztery lata przed rokiem obchodów, Parlament Europejski, Radę i Komitet Regionów.”;

4. w art. 13 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 2 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

„Dane państwo członkowskie lub państwo EFTA/EOG lub dany kraj kandydujący lub potencjalny kandydat mogą wyznaczyć obserwatora do uczestnictwa w tych posiedzeniach.”;

b) ust. 3 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

„Swoje sprawozdania z monitorowania zespół ekspertów przekazuje Komisji, a także wyznaczonym miastom i danemu państwu członkowskiemu lub państwu EFTA/EOG lub krajowi kandydującemu lub potencjalnemu kandydatowi.”;

5. załącznik zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

Przewodniczący    Przewodniczący

(1) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 445/2014/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiająca działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020–2033 i uchylająca decyzję nr 1622/2006/WE (Dz.U. L 132 z 3.5.2014, s. 1).
(2) Decyzja nr 1622/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. ustanawiająca działanie Wspólnoty na rzecz obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w latach 2007–2019 (Dz.U. L 304 z 3.11.2006, s. 1).
(3) Analiza wyników tych konsultacji: http://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/actions/documents/ecoc/consultation-analysis-results_en.pdf
(4) Dz.U. C [...] z [...] , s [...].
(5) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 445/2014/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiająca działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020–2033 i uchylająca decyzję nr 1622/2006/WE (Dz.U. L 132 z 3.5.2014, s. 1).
Top

Bruksela, dnia 17.6.2016

COM(2016) 400 final

ZAŁĄCZNIK

Wniosek dotyczący DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej decyzję nr 445/2014/UE ustanawiającą działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020–2033


ZAŁĄCZNIK

Wniosek dotyczący DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej decyzję nr 445/2014/UE ustanawiającą działanie Unii na rzecz Europejskich Stolic Kultury na lata 2020–2033

KALENDARZ

2020

Chorwacja

Irlandia

2021

Rumunia

Grecja

Kraj kandydujący lub potencjalny kandydat

2022

Litwa

Luksemburg

2023

Węgry

Zjednoczone Królestwo

2024

Estonia

Austria

Państwo EFTA/EOG, kraj kandydujący lub potencjalny kandydat 1

2025

Słowenia

Niemcy

2026

Słowacja

Finlandia

2027

Łotwa

Portugalia

2028

Republika Czeska

Francja

Państwo EFTA/EOG, kraj kandydujący lub potencjalny kandydat

2029

Polska

Szwecja

2030

Cypr

Belgia

Państwo EFTA/EOG, kraj kandydujący lub potencjalny kandydat

2031

Malta

Hiszpania

2032

Bułgaria

Dania

2033

Niderlandy

Włochy

Państwo EFTA/EOG, kraj kandydujący lub potencjalny kandydat

(1) Pod warunkiem, że niniejsza decyzja wejdzie w życie przed ogłoszeniem zaproszenia do składania wniosków na 2024 r., tj. sześć lat przed rokiem obchodów ESK.
Top