EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XX0522(01)

Opinia Komitetu Doradczego ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 marca 2010 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.386 – Długoterminowe umowy na dostawy energii elektrycznej we Francji – Sprawozdawca: Portugal

OJ C 133, 22.5.2010, p. 3–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.5.2010   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 133/3


Opinia Komitetu Doradczego ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 marca 2010 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.386 – Długoterminowe umowy na dostawy energii elektrycznej we Francji

Sprawozdawca: Portugal

2010/C 133/03

1.a

Większość członków Komitetu Doradczego podziela wątpliwości Komisji wyrażone w przedmiotowej sprawie w związku ze zgodnością z art. 102 TFUE z tego względu, że długoterminowe umowy na dostawy energii elektrycznej dla dużych klientów przemysłowych mogą zamykać dostęp do właściwego rynku. Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

1.b

Komitet Doradczy podziela wątpliwości Komisji wyrażone w przedmiotowej sprawie w związku z art. 102 TFUE z tego względu, że ograniczenia w zakresie odsprzedaży, zawarte w umowach na dostawy energii elektrycznej dla dużych klientów przemysłowych, mogą obniżać płynność na rynku hurtowym.

2.

Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji, że postępowanie może zostać zakończone w drodze decyzji, zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

3.a

Większość członków Komitetu Doradczego podziela zdanie Komisji, że zaproponowane przez EDF zobowiązania są wystarczające, aby usunąć sformułowane przez Komisję zastrzeżenia dotyczące zamknięcia rynku w zakresie dostaw dla dużych użytkowników przemysłowych. Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

3.b

Komitet Doradczy podziela zdanie Komisji, że zaproponowane przez EDF zobowiązania są wystarczające, aby usunąć sformułowane przez Komisję zastrzeżenia dotyczące ograniczeń w zakresie odsprzedaży na właściwym rynku, ujętych w zawieranych przez EDF umowach dostawy.

4.

Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji, że w świetle zobowiązań zaproponowanych przez EDF nie ma podstaw do podejmowania przez Komisję dalszych działań, bez uszczerbku dla art. 9 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

5.

Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji, że zobowiązania zaproponowane przez EDF są proporcjonalne.

6.

Komitet Doradczy zwraca się do Komisji o uwzględnienie pozostałych kwestii poruszonych podczas dyskusji.

7.

Komitet Doradczy zaleca publikację swojej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.


Top