EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0385

Decyzja Rady (UE) 2019/385 z dnia 4 marca 2019 r. w sprawie zawarcia protokołu wykonawczego do Umowy o partnerstwie w sprawie połowów między Unią Europejską a Republiką Wybrzeża Kości Słoniowej (lata 2018–2024)

ST/10858/2018/INIT

OJ L 70, 12.3.2019, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/385/oj

Related international agreement

12.3.2019   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 70/1


DECYZJA RADY (UE) 2019/385

z dnia 4 marca 2019 r.

w sprawie zawarcia protokołu wykonawczego do Umowy o partnerstwie w sprawie połowów między Unią Europejską a Republiką Wybrzeża Kości Słoniowej (lata 2018–2024)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 w związku z art. 218 ust. 6 lit. a) ppkt v) i art. 218 ust. 7,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego (1),

a także mając na uwadze, co następuje,

(1)

W dniu 17 marca 2008 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 242/2008 (2) w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie połowów pomiędzy Republiką Wybrzeża Kości Słoniowej a Wspólnotą Europejską (zwanej dalej „umową”) (3). Umowa jest następnie automatycznie przedłużana i pozostaje w mocy.

(2)

Okres obowiązywania ostatniego protokołu do umowy wygasł z dniem 30 czerwca 2018 r.

(3)

Komisja wynegocjowała, w imieniu Unii, nowy protokół w sprawie wykonania umowy (zwany dalej „protokołem”). Protokół został parafowany w dniu 16 marca 2018 r.

(4)

Zgodnie z decyzją Rady (UE) 2018/1069 (4) protokół został podpisany w dniu 1 sierpnia 2018 r., z zastrzeżeniem jego zawarcia w terminie późniejszym.

(5)

Protokół stosuje się tymczasowo od daty jego podpisania.

(6)

Celem protokołu jest umożliwienie Unii i Republice Wybrzeża Kości Słoniowej (zwanej dalej „Wybrzeżem Kości Słoniowej”) ściślejszej współpracy w celu propagowania zrównoważonej polityki rybołówstwa, rozsądnej eksploatacji zasobów rybnych w wodach Wybrzeża Kości Słoniowej oraz wsparcie wysiłków tego państwa na rzecz rozwoju niebieskiej gospodarki.

(7)

Protokół należy zatwierdzić.

(8)

W art. 9 umowy ustanawia się wspólny komitet, który jest odpowiedzialny za kontrolę jego stosowania (zwany dalej „wspólnym komitetem”). Ponadto, zgodnie z art. 5 ust. 4 i art. 6 oraz 7 protokołu, wspólny komitet może zatwierdzać określone zmiany protokołu. W celu ułatwienia zatwierdzenia tych zmian należy upoważnić Komisję do zatwierdzania tych zmian przy zastosowaniu procedury uproszczonej, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii protokół wykonawczy do Umowy o partnerstwie w sprawie połowów między Unią Europejską a Republiką Wybrzeża Kości Słoniowej (lata 2018–2024) (5).

Artykuł 2

Przewodniczący Rady dokonuje, w imieniu Unii, notyfikacji, o której mowa w art. 14 protokołu.

Artykuł 3

Z zastrzeżeniem postanowień i warunków zawartych w załączniku do niniejszej decyzji Komisja Europejska jest uprawniona do zatwierdzania w imieniu Unii Europejskiej wprowadzonych do protokołu zmian przyjętych przez wspólny komitet.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 marca 2019 r.

W imieniu Rady

A. ANTON

Przewodniczący


(1)  Zgoda z dnia 12 lutego 2019 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 242/2008 z dnia 17 marca 2008 r. w sprawie zawarcia Umowy o partnerstwie w sprawie połowów pomiędzy Wspólnotą Europejską, z jednej strony, a Republiką Wybrzeża Kości Słoniowej, z drugiej strony (Dz.U. L 75 z 18.3.2008, s. 51).

(3)  Dz.U. L 48 z 22.2.2008, s. 41.

(4)  Decyzja Rady (UE) 2018/1069 z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii, oraz tymczasowego stosowania protokołu wykonawczego do Umowy o partnerstwie w sprawie połowów między Unią Europejską a Republiką Wybrzeża Kości Słoniowej (lata 2018–2024) (Dz.U. L 194 z 31.7.2018, s. 1).

(5)  Protokół został opublikowany w Dz.U. L 194 z 31.7.2018, s. 3, wraz z decyzją w sprawie jego podpisania.


ZAŁĄCZNIK

ZAKRES UPRAWNIEŃ I PROCEDURA USTALANIA STANOWISKA UNII NA FORUM WSPÓLNEGO KOMITETU

1)

Komisja jest upoważniona do prowadzenia negocjacji z Republiką Wybrzeża Kości Słoniowej oraz – w stosownych przypadkach i pod warunkiem przestrzegania pkt 3– wyrażenia zgody na zmiany w protokole w odniesieniu do następujących kwestii:

a)

przeglądu uprawnień do połowów i związanych z nimi postanowień zgodnie z art. 6 i 7 protokołu;

b)

dostosowania warunków realizacji wsparcia sektorowego zgodnie z art. 6 protokołu;

c)

środków zarządzania wchodzących w zakres kompetencji wspólnego komitetu zgodnie z art. 5 ust. 4 protokołu.

2)

Na forum wspólnego komitetu powołanego na mocy umowy Unia:

a)

działa zgodnie z celami, do których dąży w ramach wspólnej polityki rybołówstwa;

b)

wspiera stanowiska, które są spójne z odpowiednimi postanowieniami przyjmowanymi przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem oraz zgodne ze wspólnym zarządzaniem przez państwa nadbrzeżne.

3)

W przypadku gdy przewiduje się, że na posiedzeniu wspólnego komitetu zostanie przyjęta decyzja w sprawie zmian do protokołu, o których mowa w pkt 1, podejmuje się kroki konieczne do tego, aby stanowisko, które zostanie wyrażone w imieniu Unii, uwzględniało najnowsze dane statystyczne, biologiczne i inne, przekazane Komisji.

W tym celu i w oparciu o te informacje, odpowiednio wcześnie przed odnośnym posiedzeniem wspólnego komitetu służby Komisji przekazują Radzie lub jej organom przygotowawczym do rozpatrzenia i zatwierdzenia dokument zawierający szczegóły wniosku w sprawie stanowiska Unii.

4)

W odniesieniu do kwestii, o których mowa w pkt 1 lit. a), Rada zatwierdza planowane stanowisko Unii kwalifikowaną większością głosów. W pozostałych przypadkach stanowisko Unii planowane w dokumencie przygotowawczym uznaje się za zatwierdzone, chyba że blokująca mniejszość państw członkowskich sprzeciwi się temu na posiedzeniu organu przygotowawczego Rady lub w terminie dwudziestu dni od otrzymania dokumentu przygotowawczego – w zależności od tego, która z dat jest wcześniejsza. W przypadku takiego sprzeciwu kwestię tę przekazuje się Radzie.

5)

Jeżeli podczas kolejnych posiedzeń, w tym na miejscu, nie będzie możliwe osiągnięcie porozumienia, tak aby stanowisko Unii uwzględniało nowe elementy, kwestię tę przekazuje się Radzie lub jej organom przygotowawczym.

6)

Zachęca się Komisję do podejmowania, w odpowiednim czasie, wszelkich niezbędnych działań następczych wobec decyzji wspólnego komitetu, w tym, w stosownych przypadkach, publikacji odpowiedniej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i przedkładania wszelkich wniosków potrzebnych do wykonania tej decyzji.

Top