EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0555

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 555/2014/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie udziału Unii w Europejskim programie na rzecz innowacji i badań w dziedzinie metrologii (EMPIR) podjętym wspólnie przez kilka państw członkowskich Tekst mający znaczenie dla EOG

OJ L 169, 7.6.2014, p. 27–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/555(2)/oj

7.6.2014   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 169/27


DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY NR 555/2014/UE

z dnia 15 maja 2014 r.

w sprawie udziału Unii w Europejskim programie na rzecz innowacji i badań w dziedzinie metrologii (EMPIR) podjętym wspólnie przez kilka państw członkowskich

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 185 i art. 188 akapit drugi,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (1),

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W swoim komunikacie z dnia 3 marca 2010 r. zatytułowanym „Europa 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu” („strategia »Europa 2020« ”), Komisja podkreśliła potrzebę stworzenia dogodnych warunków inwestowania w wiedzę i innowację w celu osiągnięcia w Unii inteligentnego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu. Zarówno Parlament Europejski, jak i Rada zatwierdziły tę strategię.

(2)

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1291/2013 (3) ustanowiony został „Horyzont 2020” – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020) („program »Horyzont 2020« ”). Program „Horyzont 2020” ma na celu osiągnięcie większego wpływu na badania naukowe i innowacje poprzez przyczynienie się do wzmocnienia partnerstw publiczno-publicznych, w tym poprzez uczestnictwo Unii w programach podjętych przez kilka państw członkowskich zgodnie z art. 185 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

(3)

Partnerstwa publiczno-prywatne powinny dążyć do zapewnienia ściślejszej synergii, zwiększenia koordynacji i unikania zbędnego powielania unijnych, międzynarodowych, krajowych i regionalnych programów badawczych oraz powinny w pełni przestrzegać ogólnych zasad programu „Horyzont 2020”, w szczególności dotyczących otwartości i przejrzystości. Należy ponadto zapewnić otwarty dostęp do publikacji naukowych.

(4)

Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 912/2009/WE (4), Wspólnota postanowiła wnieść wkład finansowy na rzecz Europejskiego programu badań metrologicznych („EMRP”) odpowiadający wkładowi państw uczestniczących, jednak w kwocie nieprzekraczającej 200 000 000 EUR, w okresie realizacji siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007–2013), ustanowionego decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1982/2006/WE (5).

(5)

W kwietniu 2012 r. Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z oceny śródokresowej Europejskiego programu badań metrologicznych – EMRP. Ocena [śródokresowa] została przeprowadzona przez zespół ekspertów trzy lata po rozpoczęciu realizacji programu. Zgodnie z ogólną opinią zespołu ekspertów EMRP jest właściwie zarządzanym, wspólnym europejskim programem badawczym, za pośrednictwem którego udało się już osiągnąć stosunkowo wysoki poziom integracji pod względem nauki, zarządzania i finansów. Zespół ekspertów zauważył jednak ograniczone wykorzystanie w przemyśle, ograniczone otwarcie na doskonałą bazę naukową poza instytutami metrologicznymi oraz niewystarczającą zdolność budowania potencjału. Zespół ekspertów był także zdania, że poprzez realizację EMRP można utworzyć europejską przestrzeń badawczą w zakresie metrologii o bardziej integracyjnym charakterze.

(6)

Zgodnie z decyzją Rady 2013/743/UE (6) można udzielić dalszego wsparcia na rzecz EMRP.

(7)

Europejski program na rzecz innowacji i badań w dziedzinie metrologii („program EMPIR”), dostosowany do strategii „Europa 2020” oraz jej inicjatyw przewodnich, w szczególności do inicjatywy „Unia innowacji”, „Europejska agenda cyfrowa”, „Europa efektywnie korzystająca z zasobów” oraz „Polityka przemysłowa w erze globalizacji”, będzie programem o bardziej ambitnym i integracyjnym charakterze, wdrażanym przez dziesięć lat (2014–2024) przez 28 państw uczestniczących. W ramach udoskonaleń w stosunku do poprzedniego programu realizacja programu EMPIR będzie obejmowała działania dotyczące innowacji i wykorzystania w przemyśle, badań do celów opracowywania norm, standaryzacji i regulacji oraz budowania potencjału.

(8)

Państwa uczestniczące zamierzają wnosić wkład w realizację programu EMPIR przez czas jego trwania, czyli w okresie 2014–2024. Aby uwzględnić czas trwania programu „Horyzont 2020”, zaproszenia do składania wniosków na mocy programu EMPIR należy ogłosić najpóźniej do dnia 31 grudnia 2020 r. W należycie uzasadnionych przypadkach zaproszenia do składania wniosków można ogłosić do dnia 31 grudnia 2021 r.

(9)

Działania w ramach programu EMPIR powinny być zgodne z celami i priorytetami w zakresie badań naukowych i innowacji zawartymi w programie „Horyzont 2020” oraz z zasadami i warunkami ogólnymi określonymi w art. 26 rozporządzenia (UE) nr 1291/2013.

(10)

Należy ustanowić pułap udziału finansowego Unii w programie EMPIR przez czas trwania programu „Horyzont 2020”. W ramach tego pułapu wkład Unii powinien być równy wkładowi państw uczestniczących na rzecz programu EMPIR, aby uzyskać znaczny efekt dźwigni i zapewnić silniejszą integrację programów państw uczestniczących.

(11)

Zgodnie z celami rozporządzenia (UE) nr 1291/2013 każde państwo członkowskie oraz każde państwo stowarzyszone w ramach programu „Horyzont 2020” powinno być uprawnione do udziału w programie EMPIR.

(12)

Wkład finansowy Unii powinien być uzależniony od złożenia przez państwa uczestniczące formalnych zobowiązań do wnoszenia wkładu w realizację programu EMPIR oraz od wywiązywania się przez nie z tych zobowiązań. Wkłady państw uczestniczących na rzecz programu EMPIR powinny obejmować wkład na poczet kosztów administracyjnych z pułapem w wysokości 5 % budżetu programu EMPIR. Państwa uczestniczące powinny zobowiązać się do zwiększenia w razie potrzeby swojego wkładu na rzecz programu EMPIR poprzez ustanowienie rezerwowej zdolności finansowania w wysokości 50 % ich zobowiązań, aby zapewnić możliwość finansowania przez te państwa swoich podmiotów krajowych, krajowych instytutów metrologicznych i instytucji desygnowanych, uczestniczących w wybranych projektach.

(13)

Wspólna realizacja programu EMPIR wymaga struktury wykonawczej. Państwa uczestniczące uzgodniły utworzenie struktury służącej realizacji EMRP i utworzyły w 2007 r. EURAMET e.V. („EURAMET”) – regionalną europejską organizację ds. metrologii i stowarzyszenie nienastawione na zysk, utworzone na mocy prawa niemieckiego. EURAMET wypełnia także zadania i obowiązki związane z szerszą harmonizacją metrologii na poziomie europejskim i światowym. Członkami EURAMET mogą być wszelkie krajowe instytucje metrologiczne w Europie, natomiast podmiotami stowarzyszonymi mogą być instytucje desygnowane. Członkostwo w EURAMET nie jest uzależnione od istnienia krajowych programów badań metrologicznych. Ponieważ zgodnie ze sprawozdaniem dotyczącym śródokresowej oceny EMRP okazało się, że struktura zarządzania EURAMET charakteryzuje się efektywnością i wysoką jakością realizacji EMRP, EURAMET powinien zająć się także realizacją programu EMPIR. EURAMET powinien zatem być odbiorcą wkładu finansowego Unii.

(14)

Aby zapewnione zostało osiągnięcie celów programu EMPIR, EURAMET powinien zapewniać wsparcie finansowe głównie w formie dotacji przyznawanych uczestnikom w ramach działań wybranych na poziomie EURAMET. EURAMET odpowiada za dokonanie wyboru wspomnianych działań w drodze zaproszeń do składania wniosków. Lista rankingowa powinna być wiążąca pod względem wyboru wniosków oraz przydziału finansowania z wkładu finansowego Unii oraz z wkładów państw uczestniczących na poczet projektów w ramach programu EMPIR.

(15)

Wkład finansowy Unii powinien być zarządzany zgodnie z zasadą należytego zarządzania finansami oraz odpowiednimi zasadami zarządzania pośredniego określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 (7) oraz w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 1268/2012 (8).

(16)

Aby chronić interesy finansowe Unii, Komisja powinna mieć prawo do zmniejszenia, zawieszenia lub zakończenia wnoszenia wkładu finansowego Unii, jeżeli program EMPIR realizowany jest niewłaściwie, częściowo lub z opóźnieniem bądź jeżeli państwa uczestniczące nie wnoszą swojego wkładu w finansowanie programu EMPIR, wnoszą go częściowo lub z opóźnieniem. Prawa te należy przewidzieć w umowie o delegowaniu zadań, która ma zostać zawarta między Unią a EURAMET.

(17)

W celu uproszczenia należy zmniejszyć obciążenia administracyjne dla wszystkich stron. Należy unikać podwójnych audytów i nieproporcjonalnej ilości dokumentacji oraz sprawozdań. Przy prowadzeniu audytów należy w stosownych przypadkach uwzględnić specyfikę programów krajowych.

(18)

Audyty beneficjentów funduszy unijnych przeprowadzane zgodnie z niniejszą decyzją powinny zapewnić ograniczenie obciążenia administracyjnego zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1291/2013.

(19)

Udział w działaniach pośrednich finansowanych w ramach programu EMPIR podlega przepisom rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1290/2013 (9). Ze względu na szczególne potrzeby operacyjne programu EMPIR niezbędne jest jednak uwzględnienie odstępstw od tego rozporządzenia zgodnie z jego art. 1 ust. 3.

(20)

Państwa uczestniczące wnoszą wkład przede wszystkim w formie finansowania instytucjonalnego krajowych instytutów metrologicznych oraz instytucji desygnowanych uczestniczących w wybranych projektach. Wkład państw uczestniczących powinien także obejmować wkład pieniężny na poczet kosztów administracyjnych programu EMPIR. Część wkładu Unii powinna zostać przydzielona podmiotom innym niż krajowe instytuty metrologiczne oraz instytucje desygnowane uczestniczące w wybranych projektach. Przy obliczaniu wkładu finansowego Unii na rzecz krajowych instytutów metrologicznych oraz instytucji desygnowanych uczestniczących w projektach w ramach programu EMPIR należy zapewnić, aby wkład Unii na rzecz programu EMPIR nie przekraczał wkładu państw uczestniczących. Biorąc pod uwagę fakt, że finansowanie instytucjonalne krajowych instytutów metrologicznych oraz instytucji desygnowanych przez państwa uczestniczące odpowiada kosztom pośrednim związanym z projektami w ramach programu EMPIR i nie jest zwracane przez wkład Unii, zryczałtowana stawka finansowania kwalifikowalnych kosztów pośrednich krajowych instytutów metrologicznych oraz instytucji desygnowanych powinna zostać dostosowana poprzez porównanie ze zryczałtowaną stawką określoną w rozporządzeniu (UE) nr 1290/2013. Zryczałtowana stawka finansowania kwalifikowalnych kosztów pośrednich krajowych instytutów metrologicznych oraz instytucji desygnowanych powinna zostać określona na podstawie całkowitych kosztów pośrednich zadeklarowanych jako koszty kwalifikowalne przez krajowe instytuty metrologiczne oraz instytucje desygnowane uczestniczące w projektach w ramach programu EMRP, które są stabilne i stanowią wiarygodne przybliżenie kosztów pośrednich, jakie poniosą krajowe instytuty metrologiczne i instytucje desygnowane uczestniczące w projektach w ramach programu EMPIR. Ponieważ te koszty pośrednie stanowią 140 % całkowitych kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich krajowych instytutów metrologicznych oraz instytucji desygnowanych, z wyłączeniem kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich związanych z podwykonawstwem oraz wkładów rzeczowych wniesionych nieodpłatnie i niewykorzystywanych w obiektach beneficjentów, zryczałtowana stawka finansowania pośrednich kosztów krajowych instytutów metrologicznych oraz instytucji desygnowanych powinna zostać obniżona z poziomu 25 %, określonego w rozporządzeniu (UE) nr 1290/2013, do poziomu 5 %. W związku z tym należy przewidzieć odstępstwo od art. 29 tego rozporządzenia w odniesieniu do krajowych instytutów metrologicznych oraz instytucji desygnowanych. Pozostałe podmioty uczestniczące w projektach w ramach programu EMPIR powinny być finansowane zgodnie ze tym rozporządzeniem.

(21)

Zaproszenia do składania wniosków w programie EMPIR powinny być również ogłaszane w jednym portalu dla uczestników, jak również za pośrednictwem pozostałych elektronicznych środków upowszechniania programu „Horyzont 2020” zarządzanych przez Komisję.

(22)

Stosowność modelu finansowania w odniesieniu do zasady dopasowania pomiędzy funduszami unijnymi i pozaunijnymi należy poddać ponownej ocenie w trakcie przeprowadzania oceny okresowej programu EMPIR.

(23)

Należy chronić interesy finansowe Unii z zastosowaniem proporcjonalnych środków w całym cyklu wydatkowania, w tym poprzez zapobieganie nieprawidłowościom, ich wykrywanie i analizowanie, odzyskiwanie środków utraconych, niewłaściwie wypłaconych lub nieodpowiednio wykorzystanych oraz, w stosownych przypadkach, poprzez nakładanie kar administracyjnych i finansowych zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 966/2012.

(24)

Komisja powinna przeprowadzić ocenę okresową dotyczącą przede wszystkim jakości i skuteczności programu EMPIR oraz postępów w osiąganiu wyznaczonych celów, a także przeprowadzić ocenę końcową i powinna sporządzić sprawozdanie z tych ocen.

(25)

Na wniosek Komisji EURAMET oraz państwa uczestniczące powinni przekazać Komisji wszelkie informacje, które musi ona uwzględnić w sprawozdaniach z oceny programu EMPIR.

(26)

Celem niniejszej decyzji jest uczestnictwo Unii w programie EMPIR, a mianowicie zapewnienie wsparcia w dostarczaniu odpowiednich, zintegrowanych oraz dostosowanych do celu rozwiązań w zakresie metrologii oraz w tworzeniu zintegrowanego europejskiego systemu badań metrologicznych o masie krytycznej, charakteryzującego się aktywnym zaangażowaniem na szczeblu regionalnym, krajowym, europejskim i międzynarodowym, którego same państwa członkowskie nie są w stanie osiągnąć w sposób wystarczający. Skala i złożoność wymogów w zakresie metrologii wymaga inwestycji wykraczających poza podstawowe budżety krajowych instytutów metrologicznych i ich instytucji desygnowanych przeznaczone na badania. Idea doskonałości, będąca wymogiem badań w odniesieniu do najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie metrologii i rozwoju takich rozwiązań, jest upowszechniana na poziomie transgranicznym, dlatego też nie można jej realizować wyłącznie na szczeblu krajowym. W związku z tym, ponieważ wspomniany cel można zrealizować w lepszy sposób na szczeblu Unii poprzez zintegrowanie krajowych działań we wspólne podejście europejskie, zbliżenie odrębnych krajowych programów badawczych, wspieranie tworzenia wspólnych strategii badawczych i finansowych na szczeblu transgranicznym, osiąganie masy krytycznej wymaganych podmiotów i inwestycji, Unia może podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsza decyzja nie wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Uczestnictwo w Europejskim programie na rzecz innowacji i badań w dziedzinie metrologii

1.   Unia uczestniczy w Europejskim programie na rzecz innowacji i badań w dziedzinie metrologii („program EMPIR”), podjętym wspólnie przez Austrię, Belgię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Irlandię, Niderlandy, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Republikę Czeską, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Włochy i Zjednoczone Królestwo („państwa uczestniczące”), zgodnie z warunkami określonymi w niniejszej decyzji.

2.   Każde państwo członkowskie niewymienione w ust. 1 oraz każde inne państwo stowarzyszone w ramach programu „Horyzont 2020” może uczestniczyć w programie EMPIR, o ile spełnia warunek określony w art. 3 ust. 1 lit. c) niniejszej decyzji. Jeżeli takie państwo spełnia warunek określony w art. 3 ust. 1 lit. c), uznaje się je za państwo uczestniczące do celów niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Wkład finansowy Unii

1.   Wkład finansowy Unii, łącznie ze środkami EFTA, na rzecz programu EMPIR wynosi maksymalnie 300 000 000 EUR. Wkład finansowy Unii wnoszony jest ze środków budżetu ogólnego Unii przydzielonych na odpowiednie części programu szczegółowego wdrażającego program „Horyzont 2020”, ustanowionego na mocy decyzji 2013/743/UE, zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c) ppkt (vi) oraz art. 60 i 61 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012, a w szczególności z części II „Wiodąca pozycja w przemyśle” i części III „Wyzwania społeczne”.

2.   Wkład finansowy Unii, nie przekraczając kwoty określonej w ust. 1, jest równy wkładom państw uczestniczących na rzecz programu EMPIR, z wyłączeniem wkładów państw uczestniczących na poczet kosztów administracyjnych przekraczających 5 % budżetu programu EMPIR.

3.   Wkładu finansowego Unii nie wykorzystuje się na pokrycie kosztów administracyjnych programu EMPIR.

Artykuł 3

Warunki dotyczące wkładu finansowego Unii

1.   Wkład finansowy Unii zależy od spełnienia następujących warunków:

a)

wykazania przez państwa uczestniczące, że program EMPIR jest ustanowiony zgodnie z załącznikami I i II;

b)

wyznaczenia EURAMET e.V. („EURAMET”) przez państwa uczestniczące lub krajowe instytuty metrologiczne wyznaczone przez państwa uczestniczące jako struktury odpowiedzialnej za realizację programu EMPIR oraz za przyjmowanie, przyznawanie i monitorowanie wkładu finansowego Unii;

c)

zobowiązania się przez każde państwo uczestniczące do wnoszenia wkładu w finansowanie programu EMPIR oraz ustanowienia rezerwowej zdolności finansowania w wysokości 50 % kwoty zobowiązania;

d)

wykazania przez EURAMET jego zdolności do realizacji programu EMPIR, w tym do przyjmowania, przyznawania i monitorowania wkładu finansowego Unii, w ramach zarządzania pośredniego budżetem Unii zgodnie z art. 58, 60 i 61 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012; oraz

e)

ustanowienia modelu zarządzania programem EMPIR zgodnie z załącznikiem III.

2.   Podczas realizacji programu EMPIR wkład finansowy Unii zależy również od spełnienia następujących warunków:

a)

realizacji przez EURAMET celów programu EMPIR określonych w załączniku I oraz działań określonych w załączniku II zgodnie z zasadami uczestnictwa i upowszechniania, o których mowa w art. 5;

b)

utrzymywania właściwego i skutecznego modelu zarządzania, zgodnie z załącznikiem III;

c)

spełniania przez EURAMET wymogów w zakresie sprawozdawczości określonych w art. 60 ust. 5 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012; oraz

d)

wywiązania się z zobowiązań, o których mowa w ust. 1 lit. c) niniejszego artykułu.

Artykuł 4

Wkłady państw uczestniczących

Wkłady państw członkowskich obejmują następujące elementy:

a)

wkłady wniesione dzięki finansowaniu instytucjonalnemu krajowych instytutów metrologicznych i instytucji desygnowanych uczestniczących w projektach w ramach programu EMPIR;

b)

wkłady finansowe na poczet kosztów administracyjnych programu EMPIR.

Artykuł 5

Zasady uczestnictwa i upowszechniania

1.   Na użytek rozporządzenia (UE) nr 1290/2013 EURAMET uznaje się za organ finansujący, który zapewnia wsparcie finansowe na prowadzenie działań pośrednich zgodnie z załącznikiem II do niniejszej decyzji.

2.   Na zasadzie odstępstwa od art. 29 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1290/2013, kwalifikowalne koszty pośrednie krajowych instytutów metrologicznych i instytucji desygnowanych uczestniczących w realizacji projektów finansowanych w ramach programu EMPIR są ustalane poprzez zastosowanie stawki zryczałtowanej w wysokości 5 % ich całkowitych kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich, z wyłączeniem kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich związanych z podwykonawstwem oraz kosztów zasobów udostępnianych przez strony trzecie, które nie są wykorzystywane w obiektach beneficjenta, jak również wsparcia finansowego udzielanego stronom trzecim.

3.   Ocena okresowa programu EMPIR, o której mowa w art. 12, obejmuje ocenę całkowitych kosztów pośrednich krajowych instytutów metrologicznych i instytucji desygnowanych uczestniczących w projektach w ramach programu EMPIR oraz odpowiedniego finansowania instytucjonalnego.

4.   Na podstawie wspomnianej oceny oraz do celów przewidzianych w art. 2 ust. 2 EURAMET może dostosować stawkę zryczałtowaną określoną w ust. 2 niniejszego artykułu.

5.   Jeżeli takie rozwiązanie będzie niewystarczające, EURAMET na zasadzie odstępstwa od art. 28 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1290/2013 może zastosować niższą stawkę zwrotu kosztów w odniesieniu do kwalifikowalnych kosztów krajowych instytutów metrologicznych i instytucji desygnowanych uczestniczących w projektach finansowanych w ramach programu EMPIR.

Artykuł 6

Realizacja programu EMPIR

1.   Program EMPIR jest realizowany na podstawie rocznych planów prac.

2.   EURAMET zapewnia wsparcie finansowe, głównie w formie dotacji dla uczestników, przyznawanych na podstawie zaproszeń do składania wniosków.

Przed określeniem tematów poszczególnych zaproszeń do składania wniosków EURAMET zaprasza zainteresowane osoby fizyczne lub organizacje należące do środowiska badawczego zajmującego się metrologią oraz użytkowników takich badań do przedstawienia propozycji dotyczących potencjalnych tematów prac badawczych.

Artykuł 7

Umowy między Unią a EURAMET

1.   Z zastrzeżeniem pozytywnej oceny ex ante EURAMET zgodnie z art. 61 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 Komisja w imieniu Unii zawiera z EURAMET umowę o delegowaniu zadań i umowy o corocznym transferze funduszy.

2.   Umowa o delegowaniu zadań, o której mowa w ust. 1, zawierana jest zgodnie z art. 58 ust. 3 oraz art. 60 i 61 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012, a także z art. 40 rozporządzenia delegowanego (UE) nr 1268/2012. Określa się w niej następujące elementy:

a)

wymogi dotyczące wkładu EURAMET w zakresie wskaźników efektywności określonych w załączniku II do decyzji 2013/743/UE;

b)

wymogi dotyczące wkładu EURAMET w odniesieniu do monitorowania, o którym mowa w załączniku III do decyzji 2013/743/UE;

c)

konkretne wskaźniki efektywności związane z funkcjonowaniem EURAMET;

d)

wymogi obowiązujące EURAMET w zakresie przekazywania informacji na temat kosztów administracyjnych i szczegółowych danych dotyczących realizacji programu EMPIR;

e)

ustalenia dotyczące przekazywania danych koniecznych do zapewnienia możliwości wywiązania się przez Komisję z jej obowiązków w zakresie upowszechniania informacji i sprawozdawczości;

f)

przepisy dotyczące publikacji przez program EMPIR zaproszeń do składania wniosków, w szczególności ogłaszania tych zaproszeń w jednym portalu dla uczestników, jak również za pośrednictwem pozostałych elektronicznych środków upowszechniania programu „Horyzont 2020” zarządzanych przez Komisję.

Artykuł 8

Zakończenie przekazywania wkładu finansowego Unii, zmniejszenie tego wkładu lub zawieszenie jego przekazywania

Jeżeli program EMPIR nie jest realizowany, jest realizowany niewłaściwie, częściowo lub z opóźnieniem, Komisja może zakończyć przekazywanie wkładu Unii, proporcjonalnie go zmniejszyć lub zawiesić jego przekazywanie zależnie od rzeczywistej realizacji programu EMPIR.

Jeżeli państwa uczestniczące nie wnoszą swojego wkładu w finansowanie programu EMPIR, wnoszą ten wkład tylko częściowo lub z opóźnieniem, Komisja może zakończyć przekazywanie wkładu Unii, proporcjonalnie go zmniejszyć lub zawiesić jego przekazywanie, uwzględniając kwotę finansowania przydzieloną przez państwa uczestniczące na realizację programu EMPIR.

Artykuł 9

Audyty ex-post

1.   EURAMET przeprowadza audyty ex post dotyczące wydatków na działania pośrednie zgodnie z art. 29 rozporządzenia (UE) nr 1291/2013.

2.   Komisja może podjąć decyzję o samodzielnym przeprowadzeniu audytów, o których mowa w ust. 1. W takim przypadku Komisja przeprowadza audyty zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami, w szczególności z przepisami rozporządzeń (UE, Euratom) nr 966/2012, (UE) nr 1290/2013 i (UE) nr 1291/2013.

Artykuł 10

Ochrona interesów finansowych Unii

1.   Komisja przyjmuje odpowiednie środki zapewniające ochronę interesów finansowych Unii w trakcie realizacji działań finansowanych na podstawie niniejszej decyzji; w tym celu stosuje środki zapobiegania nadużyciom finansowym, korupcji i wszelkim innym nielegalnym działaniom, prowadzi skuteczne kontrole oraz, w razie stwierdzenia nieprawidłowości, odzyskuje kwoty nienależnie wypłacone, a także, w stosownych przypadkach, nakłada skuteczne, proporcjonalne i odstraszające kary administracyjne i finansowe.

2.   EURAMET umożliwia pracownikom Komisji i innym osobom upoważnionym przez Komisję oraz Trybunałowi Obrachunkowemu dostęp do swoich terenów i obiektów oraz do wszelkich informacji, w tym informacji w formie elektronicznej, koniecznych do przeprowadzenia odpowiednich audytów i kontroli.

3.   Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) może prowadzić dochodzenia, w tym kontrole na miejscu i inspekcje, zgodnie z przepisami i procedurami określonymi w rozporządzeniu Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 (10) oraz w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 (11) w celu ustalenia, czy miały miejsce nadużycie finansowe, korupcja lub jakiekolwiek inne nielegalne działanie, naruszające interesy finansowe Unii, w związku z umową o udzielenie dotacji, decyzją o udzieleniu dotacji lub zamówieniem dotyczącym finansowania przez Unię.

4.   Zamówienia, umowy o udzielenie dotacji i decyzje o udzieleniu dotacji wynikające z wdrażania niniejszej decyzji zawierają przepisy wyraźnie uprawniające Komisję, EURAMET, Trybunał Obrachunkowy i OLAF do przeprowadzania tego rodzaju audytów, kontroli i dochodzeń zgodnie z ich odpowiednimi kompetencjami.

5.   W ramach realizacji programu EMPIR państwa uczestniczące podejmują wszelkie środki prawne, regulacyjne, administracyjne lub inne środki niezbędne do ochrony interesów finansowych Unii, w szczególności w celu zapewnienia pełnego odzyskania wszystkich kwot należnych Unii zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 966/2012 i rozporządzeniem delegowanym (UE) nr 1268/2012.

Artykuł 11

Przekazywanie informacji

1.   Na wniosek Komisji EURAMET przekazuje wszystkie informacje niezbędne do sporządzania sprawozdań, o których mowa w art. 12.

2.   Państwa uczestniczące przekazują Komisji za pośrednictwem EURAMET wszelkie informacje wymagane przez Parlament Europejski, Radę lub Trybunał Obrachunkowy w odniesieniu do zarządzania finansami programu EMPIR.

3.   Komisja włącza informacje, o których mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, do sprawozdań, o których mowa w art. 12.

Artykuł 12

Ocena

1.   Do dnia 30 czerwca 2017 r. Komisja przeprowadzi, z pomocą niezależnych ekspertów, ocenę okresową programu EMPIR. Komisja sporządzi sprawozdanie z tej oceny zawierające wnioski z oceny i uwagi Komisji. Komisja przekaże to sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 31 grudnia 2017 r. Wynik oceny okresowej programu EMPIR uwzględnia się w ocenie okresowej programu „Horyzont 2020”.

2.   Na zakończenie udziału Unii w programie EMPIR, ale nie później niż dnia 31 grudnia 2024 r., Komisja przeprowadzi ocenę końcową tego programu. Komisja sporządzi sprawozdanie z oceny zawierające wyniki tej oceny. Komisja przekaże to sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

Artykuł 13

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 14

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 maja 2014 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego

M. SCHULZ

Przewodniczący

W imieniu Rady

D. KOURKOULAS

Przewodniczący


(1)  Opinia z dnia 10 grudnia 2013 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2)  Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2014 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 6 maja 2014 r.

(3)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1291/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające „Horyzont 2020” – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020) oraz uchylające decyzję nr 1982/2006/WE (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 104).

(4)  Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 912/2009/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie udziału Wspólnoty w Europejskim Programie Badawczo-Rozwojowym w dziedzinie Metrologii, podjętym przez kilka państw członkowskich (Dz.U. L 257 z 30.9.2009, s. 12).

(5)  Decyzja nr 1982/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. dotycząca siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013) (Dz.U. L 412 z 30.12.2006, s. 1).

(6)  Decyzja Rady 2013/743/UE z dnia 3 grudnia 2013 r. ustanawiająca program szczegółowy wdrażający program „Horyzont 2020” – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020) i uchylająca decyzje 2006/971/WE, 2006/972/WE, 2006/973/WE, 2006/974/WE i 2006/975/WE (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 965).

(7)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).

(8)  Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 362 z 31.12.2012, s. 1).

(9)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1290/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiające zasady uczestnictwa i upowszechniania dla programu „Horyzont 2020” – programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji (2014–2020) oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1906/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 81).

(10)  Rozporządzenie Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami (Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2).

(11)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 z dnia 11 września 2013 r. dotyczące dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1074/1999 (Dz.U. L 248 z 18.9.2013, s. 1).


ZAŁĄCZNIK I

CELE PROGRAMU EMPIR

Program EMPIR ma służyć realizacji następujących celów ogólnych:

a)

dostarczeniu odpowiednich, zintegrowanych i dostosowanych do celu rozwiązań w zakresie metrologii, wspierających innowacje i konkurencyjność przemysłu, a także technologii pomiaru zapewniających sprostanie wyzwaniom społecznym związanym z takimi dziedzinami, jak zdrowie, środowisko i energia, w tym wsparcie przy opracowywaniu i wdrażaniu polityki;

b)

utworzeniu zintegrowanego europejskiego systemu badań metrologicznych o masie krytycznej, charakteryzującego się aktywnym zaangażowaniem na szczeblu regionalnym, krajowym, europejskim i międzynarodowym.


ZAŁĄCZNIK II

DZIAŁANIA POŚREDNIE WSPIERANE W RAMACH PROGRAMU EMPIR

1.

W ramach programu EMPIR można wspierać następujące działania pośrednie w obszarze wspólnych badań i rozwoju technologicznego:

1.1.

działania naukowo-techniczne wspierające podstawową metrologię naukową stanowiącą podstawę wszystkich kolejnych etapów, w tym badań i rozwoju w dziedzinie metrologii stosowanej oraz usług związanych z metrologią;

1.2.

badania metrologiczne służące dostarczeniu rozwiązań w zakresie wyzwań społecznych, koncentrujących się na wkładach w dziedzinie energii, środowiska i zdrowia;

1.3.

badania na rzecz rozwoju nowatorskich instrumentów pomiarowych ukierunkowanych na wykorzystanie w przemyśle technologii metrologicznych w celu pobudzenia innowacyjności w przemyśle;

1.4.

przednormatywne i konormatywne badania i rozwój w dziedzinie metrologii na potrzeby priorytetowych standardów w zakresie dokumentacji ukierunkowanych na stosowanie wiedzy fachowej instytutów metrologicznych państw uczestniczących w celu zapewnienia wsparcia na rzecz wdrażania polityki i szybszego wprowadzania do obrotu innowacyjnych produktów i usług;

1.5.

działania w zakresie budowania zdolności w dziedzinie metrologii prowadzone na różnych poziomach technologicznych, ukierunkowane na osiągnięcie zrównoważonego i zintegrowanego systemu metrologicznego w państwach uczestniczących oraz umożliwiające im rozwijanie zdolności naukowych i technicznych w zakresie metrologii.

2.

W ramach programu EMPIR można wspierać dalsze działania na rzecz upowszechniania i wykorzystywania wyników badań metrologicznych.

W ramach programu EMPIR można wspierać inne działania ukierunkowane konkretnie na instytuty metrologiczne, które nie posiadają żadnych zdolności naukowych lub których zdolności naukowe są ograniczone, poprzez udzielanie wsparcia takim instytucjom w korzystaniu z innych programów Unii Europejskiej, krajowych lub regionalnych w zakresie szkoleń i mobilności, współpracy transgranicznej lub inwestycji w infrastrukturę metrologiczną.

3.

W ramach programu EMPIR można wspierać organizację działań w zakresie tworzenia sieci kontaktów w celu promowania programu EMPIR i zwiększania jego wpływu.

4.

Działania pośrednie, o których mowa w pkt 1, są przeprowadzane przez krajowe instytuty metrologiczne i instytucje desygnowane zgodnie z desygnatą odpowiedniego organu krajowego. Program EMPIR zachęca jednak inne podmioty do udziału we wszystkich zaproszeniach kierowanych przez program EMPIR oraz do wspierania takiego udziału. Oczekuje się, że skutkiem przyjęcia takiego podejścia będzie przeznaczenie na takie podmioty ok. 15 % budżetu programu EMPIR.


ZAŁĄCZNIK III

REALIZACJA PROGRAMU EMPIR I ZARZĄDZANIE NIM

I   Rola EURAMET

1.

Z zastrzeżeniem art. 3 EURAMET odpowiada za realizację programu EMPIR. EURAMET zarządza wkładem finansowym Unii na rzecz programu EMPIR i odpowiada za sporządzenie i realizację rocznego planu prac, organizację zaproszeń do składania wniosków, obsługę oceny wniosków oraz prowadzenie rankingu, a także wszelkie inne działania wynikające z rocznego planu prac. EURAMET odpowiada za zarządzanie dotacjami, w tym zawieranie umów o udzielenie dotacji, przyjmowanie, przydział i monitorowanie wykorzystania wkładu finansowego Unii i płatności na rzecz uczestników programu EMPIR w ramach wybranych projektów.

Monitorowanie wkładu finansowego Unii obejmuje wszystkie działania związane z kontrolą i audytem, kontrolą ex ante lub ex post niezbędne do przeprowadzenia zadań przekazanych EURAMET przez Komisję. Celem takich działań jest uzyskanie wystarczającej pewności co do legalności i prawidłowości operacji leżących u podstaw oraz kwalifikowalności kosztów zadeklarowanych w umowach o udzielenie dotacji.

2.

EURAMET może powierzyć państwom uczestniczącym określone zadania administracyjno-logistyczne przy realizacji programu EMPIR.

II   Struktura organizacyjna EURAMET stosowana do realizacji programu EMPIR

1.

Najwyższym organem we wszystkich kwestiach dotyczących EURAMET jest zgromadzenie ogólne. Komitet EMPIR zarządza programem w ramach określonych przez EURAMET, tak aby EURAMET mógł zapewnić, by tak realizowany program osiągnął swoje cele.

W skład komitetu EMPIR wchodzą przedstawiciele członków EURAMET z państw uczestniczących. Ważenie głosów oblicza się na podstawie zobowiązań krajowych zgodnie z zasadą pierwiastka kwadratowego.

Komitet EMPIR w szczególności podejmuje decyzje dotyczące strategicznego planu badań i innowacji, planowania zaproszeń do składania wniosków, procedury przeglądu oceny, wyboru projektów, które mają być finansowane, według list rankingowych i monitorowania postępów poczynionych w ramach finansowanych projektów. Po uzyskaniu zgody Komisji komitet EMPIR przyjmuje roczny plan prac.

Na posiedzeniach komitetu EMPIR Komisja ma status obserwatora. Przyjęcie rocznego planu prac przez komitet EMPIR wymaga jednak wcześniejszej zgody Komisji. Komitet EMPIR zaprasza Komisję do uczestnictwa w jego posiedzeniach i przekazuje Komisji stosowne dokumenty. Komisja może brać udział w dyskusjach prowadzonych w ramach komitetu EMPIR.

2.

Komitet EMPIR powołuje przewodniczącego komitetu EMPIR i jego zastępcę. Przewodniczący komitetu EMPIR jest jedną z dwóch osób będących wiceprzewodniczącymi EURAMET. Przewodniczący komitetu EMPIR jest przedstawicielem EURAMET w sprawach związanych z programem EMPIR.

3.

W skład Rady ds. Badań Naukowych wchodzą eksperci wysokiego szczebla reprezentujący sektor przemysłu, środowisko naukowe i akademickie oraz międzynarodowe organizacje zainteresowanych stron. Rada ds. Badań Naukowych zapewnia niezależne doradztwo strategiczne w zakresie rocznego planu prac programu EMPIR. Członków Rady ds. Badań Naukowych powołuje zgromadzenie ogólne EURAMET.

4.

Sekretariat EURAMET zapewniający ogólne wsparcie administracyjne na rzecz EURAMET prowadzi rachunki bankowe programu EMPIR.

5.

W ramach sekretariatu EURAMET zostanie ustanowiony dział ds. wspierania zarządzania odpowiedzialny za realizację programu EMPIR i bieżące zarządzanie nim.


Top