EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0824

2008/824/WE: Decyzja Komisji z dnia 22 października 2008 r. ustanawiająca europejską grupę ds. polityki klastrowej

OJ L 288, 30.10.2008, p. 7–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2011

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/824/oj

30.10.2008   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 288/7


DECYZJA KOMISJI

z dnia 22 października 2008 r.

ustanawiająca europejską grupę ds. polityki klastrowej

(2008/824/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W art. 157 Traktatu powierzono Wspólnocie i państwom członkowskim zadanie dotyczące zapewnienia warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Wspólnoty, a także sprzyjania lepszemu wykorzystaniu potencjału przemysłowego polityk innowacyjnych, badań i rozwoju technologicznego.

(2)

W art. 13 decyzji nr 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. ustanawiającej Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007–2013) (1) wezwano do promowania innowacji charakterystycznych dla danego sektora, klastrów, sieci innowacji, partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie innowacji oraz współpracy z właściwymi organizacjami międzynarodowymi, a także do stosowania zarządzania innowacjami.

(3)

W komunikacie zatytułowanym „Wykorzystanie wiedzy w praktyce: Szeroko zakrojona strategia innowacyjna dla UE” (2) Komisja uznaje znaczenie klastrów dla konkurencyjności i innowacji jako mechanizmów zapewniających łączenie firm, instytucji naukowych i zasobów, umożliwiając tym samym szybsze wprowadzanie wiedzy na rynek, oraz wzywa do strategicznego ukierunkowania polityki i współpracy.

(4)

W konkluzjach przyjętych 4 grudnia 2006 r. Rada ds. Konkurencyjności określiła klastry jako jeden z dziewięciu strategicznych priorytetów dla realizacji szeroko zakrojonej europejskiej strategii innowacyjnej.

(5)

Rada Europejska na posiedzeniu w dniach 13–14 marca 2008 r. podkreśliła w swoich konkluzjach, że warunki ramowe dla innowacji powinny zostać lepiej skoordynowane, w tym poprzez zacieśnianie powiązań przemysłu i instytucji naukowych ze światowej klasy klastrami innowacyjności oraz rozwój regionalnych klastrów i sieci.

(6)

Memorandum w sprawie europejskich klastrów, przedstawione podczas konferencji na temat klastrów i innowacji zorganizowanej przez prezydencję UE w Sztokholmie w dniach 22–23 stycznia 2008 r. oraz podpisane przez 70 krajowych i regionalnych organów i organizacji, stanowi ważny krok w kierunku dalszego promowania rozwoju klastrów.

(7)

Europejskie stowarzyszenie klastrów (European Cluster Alliance), skupiające obecnie ponad 70 organizacji partnerskich z całej Europy, było pierwszą inicjatywą na rzecz współpracy w dziedzinie polityki klastrowej w UE.

(8)

W opinii na temat klastrów przyjętej w dniu 19 czerwca 2008 r. Komitet Regionów wzywa do utworzenia grupy wysokiego szczebla ds. klastrów, która mogłaby stanowić platformę dla dyskusji na temat wdrożenia ogólnych strategicznych ram w zakresie klastrów.

(9)

W komunikacie Komisji zatytułowanym „W kierunku światowej klasy klastrów w Unii Europejskiej: Wdrażanie szeroko zakrojonej strategii innowacyjnej” (3) utworzenie europejskiej grupy ds. polityki klastrowej zostało określone jako istotne dokonanie przyczyniające się do realizacji programu polityki na rzecz światowej klasy klastrów w UE.

(10)

W związku z powyższym należy utworzyć europejską grupę ds. polityki klastrowej oraz określić jej zadania i strukturę.

(11)

Aby osiągnąć wymienione cele Komisja powinna wezwać decydentów politycznych i ekspertów do wniesienia wkładu w dziedzinie rozwoju klastrów.

(12)

Europejska grupa ds. polityki klastrowej powinna stanowić forum wymiany wiedzy na temat polityki klastrowej w celu zapewnienia skuteczniejszej pomocy państwom członkowskim w promowaniu powstawania światowej klasy klastrów w UE.

(13)

Wskazana grupa powinna składać się z członków wysokiego szczebla posiadających doświadczenie i kompetencje w dziedzinie polityki konkurencyjności i innowacji oraz dogłębną znajomość roli i funkcjonowania klastrów w rozwoju gospodarczym.

(14)

Nie naruszając przepisów dotyczących bezpieczeństwa przewidzianych w załączniku do decyzji 2001/844/WE, Komisji EWWiS, Euratom (4), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków europejskiej grupy ds. polityki klastrowej.

(15)

Dane osobowe dotyczące członków tej grupy powinny być gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (5).

(16)

Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Europejska grupa ds. polityki klastrowej

Niniejszym Komisja ustanawia europejską grupę ds. polityki klastrowej, zwaną dalej „grupą”.

Artykuł 2

Zadania

Do zadań grupy należy:

a)

przyczynienie się do poprawy zrozumienia przez Komisję i państwa członkowskie nowoczesnych rozwiązań w postaci polityki na rzecz doskonalenia klastrów;

b)

określanie i dalsza analiza skutecznych i nieefektywnych praktyk wspierających klastry oraz wydawanie zaleceń na temat lepszego opracowywania polityki klastrowej we Wspólnocie;

c)

ocena trendów międzynarodowych w rozwoju klastrów oraz określanie przyszłych wyzwań stojących przed polityką klastrową w erze globalizacji;

d)

badanie środków służących usunięciu istniejących przeszkód w transnarodowej współpracy klastrów;

e)

analizowanie wspierającej klastry komplementarności pomiędzy głównymi nurtami polityki oraz instrumentami finansowymi na poziomie wspólnotowym oraz wyciąganie wniosków i wydawanie zaleceń;

f)

nawiązanie współpracy z Europejskim stowarzyszeniem klastrów oraz, w stosowanych przypadkach, z innymi organizacjami promującymi klastry i politykę klastrową, oraz czerpanie z ich praktycznego doświadczenia;

g)

zorganizowanie w ramach kadencji członków maksymalnie trzech wizyt studyjnych, których celem będzie wymiana międzynarodowych doświadczeń;

h)

współpraca zmierzająca ku upublicznieniu dyskusji i wspólnych ustaleń;

i)

sporządzenie śródokresowego sprawozdania dla Komisji po dziewięciu miesiącach od rozpoczęcia działań oraz opracowanie sprawozdania końcowego na zakończenie kadencji, podsumowującego postępy w zakresie zadań i zaleceń. Sprawozdanie to powinno zostać upublicznione.

Przewodniczący uczestniczy w odpowiednich konferencjach i wydarzeniach, podczas których przedstawia kluczowe ustalenia grupy.

Artykuł 3

Skład i powoływanie

1.   Członkowie grupy powoływani są przez Komisję spośród specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach objętych art. 2, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania zgłoszeń. Przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy ekspertów lub obserwatorów posiadających odpowiednią wiedzę na temat zagadnienia wpisanego do porządku posiedzenia.

2.   W skład grupy wchodzi nie więcej niż 20 członków.

3.   Kadencja członków grupy wynosi 18 miesięcy.

4.   Członkowie są powoływani niezależnie i przy doradzaniu Komisji nie są związani żadnymi instrukcjami zewnętrznymi.

5.   Członkowie grupy pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub wygaśnięcia ich mandatu.

6.   Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub nie będą spełniać warunków określonych w ust. 4 niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich mandatu.

7.   Członkowie powołani niezależnie składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów, który mógłby zagrażać ich bezstronności.

8.   Nazwiska członków powołanych niezależnie są publikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

Artykuł 4

Funkcjonowanie grupy

1.   Komisja powołuje przewodniczącego grupy.

2.   Jeśli Komisja uzna, iż informacje uzyskane w wyniku udziału w pracach grupy dotyczą spraw poufnych, wówczas nie mogą być one ujawniane, nie naruszając przepisów na temat bezpieczeństwa zawartych w załączniku do decyzji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom.

3.   Posiedzenia grupy odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji; procedury tych posiedzeń oraz ich harmonogram określa Komisja. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu grupy. W posiedzeniach mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.

4.   Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie wzoru regulaminu wewnętrznego przyjętego przez Komisję.

5.   Służby Komisji mogą publikować lub umieszczać w Internecie, w oryginalnym języku danego dokumentu, wszelkie streszczenia, wnioski, częściowe wnioski lub dokumenty robocze grupy.

Artykuł 5

Koszty posiedzeń

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu ponoszone przez członków grupy w związku z jej działaniami są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Członkowie grupy nie otrzymują wynagrodzenia za swoją działalność.

Koszty posiedzeń są zwracane w granicach rocznego budżetu przyznanego danej grupie przez właściwe służby Komisji.

Artykuł 6

Termin wygaśnięcia

Niniejsza decyzja wygasa w dniu 30 czerwca 2011 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 października 2008 r.

W imieniu Komisji

Günter VERHEUGEN

Wiceprzewodniczący


(1)  Dz.U. L 310 z 9.11.2006, s. 15.

(2)  COM(2006) 502 wersja ostateczna z 13.9.2006 r.

(3)  COM(2008) 652 z 17.10.2008 r.

(4)  Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(5)  Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.


ZAŁĄCZNIK

Europejska grupa ds. polityki klastrowej

ZAKRES UPRAWNIEŃ

1.   Kontekst

W grudniu 2006 r. utworzono Grupę Doradczą Wysokiego Szczebla ds. Klastrów w ramach inicjatywy Europe INNOVA. Jej zadania polegały na kierowaniu dyskusjami dotyczącymi polityki klastrowej w Europie oraz opracowaniu agendy wspólnych działań w zakresie klastrów, które mogłyby przyczynić się do rozwoju transnarodowej współpracy. Wymieniona grupa odegrała wiodącą rolę w przygotowaniu Memorandum w sprawie europejskich klastrów (1), które zostało przedstawione podczas konferencji na temat klastrów i innowacji zorganizowanej przez prezydencję UE w Sztokholmie w dniach 22–23 stycznia 2008 r. oraz podpisane przez 70 krajowych i regionalnych organów i agencji.

W komunikacie zatytułowanym „W kierunku światowej klasy klastrów w Unii Europejskiej: Wdrażanie szeroko zakrojonej strategii innowacyjnej” (2) i przyjętym w dniu 17 października 2008 r. przewidziano utworzenie europejskiej grupy ds. polityki klastrowej zapewniającej państwom członkowskim pomoc w opracowaniu bardziej strategicznej wizji osiągania masy krytycznej oraz doskonałości na światowym poziomie. Grupa ta zastąpi obecną Grupę Doradczą Wysokiego Szczebla ds. Klastrów oraz będzie dążyć do zwiększenia jej roli i widoczności.

2.   Uprawnienia europejskiej grupy ds. Polityki klastrowej

Zakresem i celem działań europejskiej grupy ds. polityki klastrowej jest wymiana wiedzy na temat polityki klastrowej w celu zapewnienia skuteczniejszej pomocy państwom członkowskim w promowaniu powstawania światowej klasy klastrów w UE.

Do zadań grupy należy:

przyczynienie się do poprawy zrozumienia przez Komisję i państwa członkowskie nowoczesnych rozwiązań w postaci polityki na rzecz doskonalenia klastrów;

określanie i dalsza analiza skutecznych i nieefektywnych praktyk wspierających klastry oraz wydawanie zaleceń na temat lepszego opracowywania polityki klastrowej we Wspólnocie;

ocena trendów międzynarodowych w rozwoju klastrów oraz określanie przyszłych wyzwań stojących przed polityką klastrową w erze globalizacji;

badanie środków służących usunięciu istniejących przeszkód w transnarodowej współpracy klastrów;

analizowanie wspierającej klastry komplementarności pomiędzy głównymi nurtami polityki oraz instrumentami finansowymi na poziomie wspólnotowym oraz wyciąganie wniosków i wydawanie zaleceń;

nawiązanie współpracy z Europejskim stowarzyszeniem klastrów oraz, w stosowanych przypadkach, z innymi organizacjami promującymi klastry i politykę klastrową, oraz czerpanie z ich praktycznego doświadczenia;

zorganizowanie w ramach kadencji członków maksymalnie trzech wizyt studyjnych, których celem będzie wymiana międzynarodowych doświadczeń;

współpraca zmierzająca ku upublicznieniu dyskusji i wspólnych ustaleń;

sporządzenie śródokresowego sprawozdania dla Komisji po dziewięciu miesiącach od rozpoczęcia działań oraz opracowanie sprawozdania końcowego na zakończenie kadencji, podsumowującego postępy w zakresie zadań i zaleceń. Sprawozdanie to powinno zostać upublicznione.

Przewodniczący uczestniczy w odpowiednich konferencjach i wydarzeniach oraz przedstawia kluczowe ustalenia grupy. Sprawozdanie to nie będzie traktowane jako odzwierciedlające poglądy służb Komisji.

3.   Skład i funkcjonowanie

3.1.   Skład

Europejska grupa ds. polityki klastrowej będzie składać się z maksymalnie 20 członków wysokiego szczebla posiadających doświadczenie i kompetencje w dziedzinie polityki konkurencyjności i innowacji. Wskazani członkowie reprezentują decydentów wysokiego szczebla oraz instytucje przedsiębiorców, badawcze i uniwersyteckie.

Przedstawiciele instytucji europejskich mogą uczestniczyć w posiedzeniach oraz działalności grupy jako obserwatorzy.

3.2.   Zaproszenie do składania zgłoszeń

Skład grupy zostanie określony w ramach otwartego zaproszenia do składania zgłoszeń, które zawierać będą należycie uzasadnione oświadczenia podające przyczyny planowanego udziału w pracach grupy. Wybór ekspertów będzie podlegał następującym kryteriom:

Członkowie powinni wyróżniać się wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie polityki konkurencyjności i innowacji na poziomie regionalnym, krajowym i wspólnotowym oraz wykazać dogłębną znajomość roli klastrów w rozwoju gospodarczym, aby zagwarantować, że opracowane analizy i zalecenia są wykonalne, a także zgodne z instytucjonalnymi i prawnymi ramami UE.

Członkowie powinni dysponować dużym doświadczeniem dotyczącym spraw europejskich oraz pracy w otoczeniu międzynarodowym.

Członkowie powinni biegle władać w mowie i piśmie językiem angielskim, w stopniu umożliwiającym im udział w dyskusjach i przygotowaniu sprawozdań.

Do zgłoszeń otrzymanych od zainteresowanych stron należy dołączyć dokumentację wskazującą, że proponowany kandydat spełnia powyższe warunki.

Kadencja członków grupy wynosi 18 miesięcy. W przypadku gdy wybrany ekspert nie jest dostępny w momencie tworzenia grupy lub podczas jej funkcjonowania, Komisja podejmuje decyzję o odpowiednim zastępstwie z listy kwalifikujących się wniosków, które przedłożono.

3.3.   Ostateczna decyzja dotycząca składu grupy

Komisja podejmuje decyzję o ostatecznym składzie grupy na podstawie wniosków złożonych w odpowiedzi na zaproszenie do składania zgłoszeń.

Komisja dokonuje wyboru proponowanych ekspertów, którzy dysponują najszerszymi wymaganymi kompetencjami w kwestiach objętych uprawnieniami grupy, na podstawie, m.in. udokumentowanego doświadczenia w proponowaniu lub wdrażaniu rozwiązań dotyczących konkretnych problemów w ramach ich administracji, organizacji macierzystej, zrzeszenia lub sektora przemysłu.

Ponadto Komisja będzie starała się zapewnić szeroką reprezentację geograficzną i zrównoważony z punktu widzenia płci skład grupy oraz właściwą reprezentację wszystkich zainteresowanych stron na podstawie otrzymanych zgłoszeń.

3.4.   Przewodniczący

Komisja dokonuje wyboru przewodniczącego mając na uwadze stopień, w jakim wybrana osoba wiarygodnie reprezentuje interesy głównych zainteresowanych stron, przyczynia się do określania/kształtowania opinii na temat polityki klastrowej w odniesieniu do kwestii objętych uprawnieniami grupy oraz dysponuje wymaganymi kompetencjami. Komisja mianuje przewodniczącego na 18-miesięczną kadencję.

3.5.   Funkcjonowanie grupy

Grupa odbędzie 4 spotkania, a przewodniczyć jej będzie mianowany przewodniczący. Grupa będzie korzystać z usług sekretariatu świadczonych przez zewnętrznego wykonawcę. Zewnętrzny wykonawca zapewni pomoc administracyjną grupie, obejmującą organizację posiedzeń i wizyt studyjnych, ułatwianie wewnętrznej komunikacji oraz zwrot kosztów podróży i zakwaterowania poniesionych przez członków. Ponadto sekretariat będzie zajmować się organizacją wydarzenia publicznego na zakończenie prac grupy, a także zamknięciem i rozpowszechnieniem końcowego sprawozdania. Jeśli Komisja stwierdzi, iż informacje uzyskane w wyniku prac grupy dotyczą spraw poufnych, wówczas nie mogą być one ujawniane.

3.6.   Okres funkcjonowania

Zadania grupy zostaną ukończone w okresie 18 miesięcy.

3.7.   Wydatki członków grupy

Komisja ogłosi otwarte zaproszenie do składania ofert w celu wyłonienia zewnętrznego wykonawcy, który zapewni grupie usługi sekretariatu oraz będzie zwracać, w ramach umowy na usługi, wydatki na podróże i zakwaterowanie poniesione przez członków w związku z pracami grupy.


(1)  Tekst Memorandum w sprawie europejskich klastrów jest dostępny na stronie internetowej: http://www.proinno-europe.eu/NWEV/uploaded_documents/European_Cluster_Memorandum.pdf

(2)  COM(2008) 652, 17.10.2008 r.


Top