EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31996D0455

96/455/WE: DECYZJA KOMISJI z dnia 25 czerwca 1996 r. dotycząca prowadzenia przez Państwa Członkowskie i Komisję działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94

OJ L 188, 27.7.1996, p. 47–51 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 04/04/2004; Uchylony przez 32004R0621

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1996/455/oj

31996D0455



Official Journal L 188 , 27/07/1996 P. 0047 - 0051


DECYZJA KOMISJI

z dnia 25 czerwca 1996 r.

dotycząca prowadzenia przez Państwa Członkowskie i Komisję działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1164/94

(96/455/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1164/94 z dnia 16 maja 1994 r. ustanawiające Fundusz Spójności[1], w szczególności jego art. 14, ustanawiający przepisy o informacji i reklamie dotyczącej działalności Funduszu Spójności,

a także mając na uwadze, co następuje:

w art. 14 ust. 1 akapit ostatni rozporządzenia (WE) nr 1164/94 stanowi, że Komisja zapewnia powiadamianie Państw Członkowskich o działalności Funduszu;

artykuł 14 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1164/94 stanowi, że Państwa Członkowskie odpowiadające za wprowadzanie środka w życie otrzymujące finansowy wkład z Funduszu Spójności zapewniają właściwą reklamę takiego środka, aby ogół społeczeństwa był świadomy roli, jaką odgrywa Wspólnota w odniesieniu do tego środka, a także aby potencjalnym beneficjentom i organizacjom zawodowym znane były możliwości, jakie oferuje ten środek;

zgodnie z art. 14 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (WE) nr 1164/94 Państwa Członkowskie informują Komisję o inicjatywach podejmowanych zgodnie z niniejszym ustępem;

zgodnie z art. 14 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1164/94 Komisja przyjmuje szczegółowe zasady dotyczące informacji i reklamy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Szczegółowe przepisy mające zastosowanie do informacji i reklamy, dotyczących działalności Funduszu Spójności, określono w poniższych załącznikach.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 czerwca 1996 r.

W imieniu Komisji

Monika WULF-MATHIES

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK I

SZCZEGÓŁOWE UZGODNIENIA DOTYCZĄCE INFORMACJI I REKLAMY ODNOSZĄCYCH SIĘ DO FUNDUSZU SPÓJNOŚCI

1. Cel i zakres

Środki informacyjne i reklamowe dotyczące wszystkich projektów współfinansowanych z Funduszu Spójności mają na celu zwiększenie świadomości opinii publicznej i przejrzystości wspólnotowych działań we wszystkich Państwach Członkowskich oraz stworzenie jednolitego wizerunku środków podejmowanych w czterech zainteresowanych Państwach Członkowskich. Informacja i reklama dotyczy wszystkich projektów, które są współfinansowane z Funduszu Spójności.

Te środki mają charakter dodatkowy w stosunku do uzgodnień dotyczących informacji i reklamy podejmowanych przez Komisję i Państwa Członkowskie w innych dziedzinach polityki regionalnej i polityki spójności, w szczególności na mocy decyzji Komisji 94/342/WE z dnia 31 maja 1994 r. dotyczącej prowadzenia przez Państwa Członkowskie działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących pomocy z funduszy strukturalnych i Instrumentu Finansowego Orientacji Rybołówstwa (IFOR)[2].

2. Zasady ogólne

Organy krajowe, regionalne lub lokalne odpowiedzialne za wprowadzanie w życie projektów Funduszu Spójności odpowiadają za wszystkie środki reklamowe na miejscu oraz na całym terytorium Państwa Członkowskiego, w którym realizowany jest projekt. Promocję prowadzi się we współpracy ze służbami Komisji, która jest powiadamiana o środkach podejmowanych w tym celu.

Właściwe organy krajowe, regionalne lub lokalne podejmują wszelkie środki administracyjne niezbędne do zapewnienia stosowania niniejszych przepisów oraz współpracy z Komisją.

Środki informacyjne i reklamowe podejmowane są w odpowiednim czasie, po podjęciu decyzji o pomocy z Funduszu Spójności. Komisja zastrzega sobie prawo do wszczęcia postępowania zgodnie art. H załącznika II rozporządzenia (WE) nr 1164/94 (zmniejszenie, zawieszenie i anulowanie pomocy), jeżeli Państwo Członkowskie nie wypełnia swoich obowiązków wynikających z niniejszej decyzji.

3. Ogólne zasady działań promocyjnych

Nie naruszając szczegółowych zasad ustanowionych w pkt 4, poniższe zasady ogólne stosuje się zgodnie ze wszystkimi środkami informacyjnymi i reklamowymi:

Media

Właściwe organy informują media w najbardziej odpowiedni sposób o działaniach współfinansowanych z Funduszu Spójności. Te informacje muszą rzetelnie odzwierciedlać udział Wspólnoty.

W tym celu, rozpoczęcie działań (po ich przyjęciu przez Komisję) i ważne etapy ich wprowadzania w życie są przedmiotem środków informacyjnych, szczególnie w odniesieniu do mediów regionalnych (prasa, radio i telewizja). Należy zapewnić odpowiednią współpracę z przedstawicielstwem Komisji w danym Państwie Członkowskim.

Zasady ustanowione w dwóch poprzednich akapitach stosują się do reklam, takich jak ogłoszenia prasowe lub komunikaty reklamowe.

Spotkania informacyjne

Organizatorzy spotkań informacyjnych, takich jak: konferencje, seminaria, targi i wystawy związane z realizacją projektów współfinansowanych z Funduszu Spójności zobowiązują się do wyraźnego zaznaczania uczestnictwa Wspólnoty. Zależnie od okoliczności, podczas tych imprez należy wykorzystać możliwość wywieszenia flagi europejskiej w salach posiedzeń i umieszczenia na dokumentach godła europejskiego. W przygotowaniu i prowadzeniu takich imprez pomagają w razie potrzeby przedstawicielstwa Komisji w Państwach Członkowskich.

Materiały informacyjne

Publikacje (takie jak broszury i ulotki) przedstawiające programy lub podobne środki powinny zawierać, na stronie tytułowej, wyraźne zaznaczenie udziału Wspólnoty w tym przedsięwzięciu, a także godło europejskie, w przypadku gdy użyte jest godło państwowe lub regionalne.

W przypadku gdy publikacje zawierają wprowadzenie, powinno być ono podpisane zarówno przez osobę odpowiedzialną w Państwie Członkowskim, jak i w imieniu Komisji przez odpowiedniego członka Komisji lub wyznaczonego przedstawiciela, w celu wyraźnego zaznaczenia uczestnictwa Wspólnoty. Takie publikacje odwołują się do instytucji krajowych, regionalnych lub lokalnych odpowiedzialnych za powiadamianie zainteresowanych stron.

Wyżej wymienione zasady stosuje się również do materiałów audiowizualnych.

4. Obowiązki Państw Członkowskich dotyczące informacji i reklamy

Informacja i reklama stanowi przedmiot spójnego zestawu środków określonych przez właściwe organy krajowe, regionalne i lokalne we współpracy z Komisją na czas trwania projektu. W związku z tym, Państwa Członkowskie zapewniają przedstawicielom instytucji wspólnotowych należyty udział w najważniejszych działaniach publicznych związanych z Funduszem.

Komitety monitorujące badają wykonywanie odnośnych środków i powiadamiają o tym Komisję.

W trakcie realizacji projektów właściwe organy Państw Członkowskich podejmują następujące działania w celu zasygnalizowania udziału Funduszu Spójności we wspomnianym projekcie:

a) na miejscu podejmuje się środki informacyjne i reklamowe w celu zapoznania ogółu społeczeństwa z pomocą Wspólnoty świadczoną poprzez Fundusz Spójności. Publikuje się, w najbardziej odpowiedniej formie, treść wszystkich projektów współfinansowanych z Funduszu Spójności. Władze zapewniają, że takie dokumenty przekazywane są przynajmniej lokalnym i regionalnym mediom oraz dostępne dla zainteresowanych stron. Władze dbają również o spójną prezentację opracowywanych materiałów informacyjnych i reklamowych na całym terytorium Państwa Członkowskiego;

b) w przypadku inwestycji, których koszt przekracza 1 milion ECU, oprócz działań przewidzianych w lit. a):

- właściwe organy Państw Członkowskich regularnie organizują, na szczeblu lokalnym, konferencje w celu informowania o całym stanie faktycznym dotyczącym projektu, co leży w interesie publicznym,

- działania prowadzone na miejscu powinny obejmować:

- ustawianie tablic ogłoszeniowych w określonych miejscach oraz

- umieszczanie stałych tablic upamiętniających na powszechnie dostępnych elementach infrastruktury.

Tablice ogłoszeniowe i upamiętniające należy instalować zgodnie z załącznikiem II;

c) w przypadku inwestycji, których koszt przekracza 10 milionów ECU, dodatkowo oprócz lit. a) i b):

właściwe organy Państw Członkowskich przygotowują broszurę dla ogółu społeczeństwa oraz profesjonalny materiał audiowizualny (np. wideoklip) o projekcie, który należy przekazać krajowym oraz regionalnym stacjom radiowym i telewizyjnym, Komisji oraz na życzenie zainteresowanym firmom i społeczeństwu. Broszurę i wszystkie inne materiały informacyjne należy regularnie aktualizować;

d) w przypadku inwestycji, których koszt przekracza 20 milionów ECU, dodatkowo oprócz lit. a), b) i c):

właściwe organy organizują regularnie na szczeblu krajowym konferencje informacyjne dotyczące projektu i jego realizacji, prezentując między innymi audiowizualny materiał, wymieniony w lit. c).

5. Inicjatywy Komisji dotyczące informacji i reklamy

Komisja regularnie przekazuje wszystkim Państwom Członkowskim wszelkie odpowiednie materiały informacyjne o projektach wspieranych z Funduszu Spójności oraz oferuje te materiały szerszym kręgom społeczeństwa w tych Państwach Członkowskich, które nie uczestniczą w wykonywaniu danego projektu.

Ponadto, Komisja organizuje w tych Państwach Członkowskich coroczne konferencje w celu informowania o działalności Funduszu Spójności, w szczególności o projektach, których koszty inwestycji przekraczają 20 milionów ECU.

Co dwa lata taka konferencja informacyjna odbywa się w ramach dostępnej dla ogółu wystawy, organizowanej przez odpowiednie przedstawicielstwo Komisji, podczas której prezentuje się działalność Funduszu Spójności, wykorzystując w tym celu wspomniane wyżej materiały wideo, wykresy i inne materiały informacyjne.

6. Prace komitetów monitorujących

6.1. Komitety monitorujące zapewniają właściwą informację dotyczącą ich prac. W tym celu każdy komitet monitorujący informuje media tak często jak uzna to za konieczne o postępie w realizacji projektu(-ów), za które odpowiada. Za kontakty z mediami odpowiada przewodniczący, a wspomaga go przedstawiciel Komisji.

We współpracy z Komisją i jej przedstawicielstwami w Państwach Członkowskich, należy również zadbać o odpowiednie przygotowania związane z takimi ważnymi imprezami jak spotkania na wysokim szczeblu i imprezy inauguracyjne.

6.2. Przedstawiciele Komisji w komitetach monitorujących, we współpracy z odpowiedzialnymi organami krajowymi, regionalnymi lub lokalnymi, zapewniają zgodność działań z uchwalonymi przepisami dotyczącymi reklamy, w szczególności przepisami dotyczącymi tablic ogłoszeniowych i tablic upamiętniających (patrz: załącznik II).

Organy odpowiedzialne za realizację projektów przedkładają komitetom monitorującym informacje o środkach reklamowych oraz takie stosowne dowody, takie jak fotografie. Kopie tych materiałów przekazywane są Komisji.

6.3. Komitety przekazują Komisji wszystkie informacje, które są jej potrzebne do celów rocznego sprawozdania, przewidzianego w art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1164/94. Takie informacje muszą umożliwić Komisji stwierdzenie, że działania prowadzone są zgodnie z przepisami niniejszej decyzji.

7. Przepisy końcowe

Organy krajowe, regionalne lub lokalne mogą w każdym wypadku wprowadzić dodatkowe środki, jeżeli uznają to za właściwe.

Konsultują się one z Komisją i powiadamiają ją o podejmowanych inicjatywach, aby Komisja mogła należycie uczestniczyć w ich realizacji.

Aby ułatwić wykonanie niniejszych przepisów, Komisja zapewnia, w miarę potrzeby, pomoc techniczną.

ZAŁĄCZNIK II

SZCZEGÓŁOWE USTALENIA DOTYCZĄCE TABLIC OGŁOSZENIOWYCH, TABLIC UPAMIĘTNIAJĄCYCH I PLAKATÓW

W celu zapewnienia dobrej widoczności środków częściowo finansowanych z Funduszu Spójności, Państwa Członkowskie zapewniają, że następujące środki informacyjne i reklamowe są dostosowane do następujących wymogów:

1. Tablice ogłoszeniowe

Zgodnie z pkt 4 załącznika I, tablice ogłoszeniowe stawia się na terenie realizacji tych projektów wspieranych z Funduszu Spójności, których koszt przekracza kwoty wymienione w pkt 4 lit. b) załącznika I. Na takich tablicach rezerwuje się miejsce w celu zaznaczenia udziału Unii.

Wielkość tablic ogłoszeniowych musi być odpowiednia do skali działań.

Część tablicy ogłoszeniowej zarezerwowana dla Unii Europejskiej musi spełniać następujące kryteria:

- ta część zajmuje, co najmniej 50 % łącznej powierzchni tablicy,

- w tej części zamieszcza się standardowe godło europejskie oraz tekst w brzmieniu:

(Godło europejskie)

Ten projekt jest w ... % współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Ponadto, należy zaznaczyć łączny szacunkowy koszt projektu i/lub kwotę wkładu z Funduszu Spójności, wyrażoną w walucie krajowej.

W przypadku gdy właściwe organy krajowe, regionalne lub lokalne nie stawiają tablicy ogłoszeniowej informującej o ich udziale w finansowaniu danego projektu, pomoc Unii musi zostać zaznaczona na specjalnej tablicy ogłoszeniowej. W takich wypadkach stosują się na zasadzie analogii powyższe przepisy dotyczące udziału Unii.

Tablic ogłoszeniowych nie usuwa się przed upływem trzech lat od zakończeniu prac. Jeżeli to możliwe, zastępuje się je tablicami upamiętniającymi zgodnie z przepisami ust. 2.

2. Tablice upamiętniające

Stałe tablice upamiętniające umieszcza się w miejscach powszechnie dostępnych (lotniskach, stacjach, parkingach, dostępnych częściach budynków w związku z inwestycjami na rzecz środowiska itp.). Oprócz godła europejskiego, na takich tablicach należy wspomnieć o udziale finansowym Unii, wskazując Fundusz Spójności jako źródło tych funduszy (patrz: przykład na mocy ust. 1). Tablicę upamiętniającą umieszcza się dla każdego projektu przekraczającego 10 milionów ECU.

3. Plakaty

W przypadku gdy organy krajowe, regionalne lub lokalne, bądź też inny końcowy beneficjent decydują się na umieszczenie tablicy ogłoszeniowej, tablicy upamiętniającej, plakatu lub na podjęcie innych kroków mających na celu dostarczenie informacji o projekcie, którego koszty są mniejsze niż 1 milion ECU, udział Wspólnoty musi również zostać wyraźnie zaznaczony.

[1] Dz.U. L 130 z 25.5.1994, str. 1.

[2] Dz.U. L 152 z 18.6.1994, str. 39.

Top