KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 27.5.2020
COM(2020) 440 final
KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW
Dostosowany program prac Komisji na 2020 r.
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020DC0440
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE COUNCIL, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS Adjusted Commission Work Programme 2020
KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW Dostosowany program prac Komisji na 2020 r.
KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW Dostosowany program prac Komisji na 2020 r.
COM/2020/440 final
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 27.5.2020
COM(2020) 440 final
KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW
Dostosowany program prac Komisji na 2020 r.
1.Nowe i zmieniające się okoliczności
W dniu 29 stycznia 2020 r. Komisja Europejska przyjęła swój program prac na 2020 r. Określono w nim najważniejsze inicjatywy na pierwszy rok urzędowania aktualnej Komisji oraz skonkretyzowano sześć naczelnych celów nakreślonych w wytycznych politycznych przewodniczącej von der Leyen, a także główne priorytety Parlamentu Europejskiego i strategicznego programu Rady Europejskiej na lata 2019–2024.
Program prac Komisji przyjęto przed wybuchem kryzysu związanego z COVID-19 w Europie. Liczba zakażeń COVID-19, wpierw pojedynczych, szybko doprowadziła do kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego, bezprecedensowego wstrząsu gospodarczego i globalnej pandemii o tragicznych skutkach. W ciągu kilku tygodni Europa musiała stawić czoła bezpośredniemu i wyjątkowemu wyzwaniu, które w różnym stopniu wpływało na każde państwo, każdy region i każdą osobę. Systemy opieki zdrowotnej znalazły się na granicy wytrzymałości, a pracownicy pierwszego kontaktu musieli się wykazać prawdziwym bohaterstwem. Zastosowano bezprecedensowe środki, aby wprowadzić izolację w naszych społeczeństwach i gospodarkach oraz ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Szybkie i kompleksowe działania na szczeblu UE pomogły złagodzić skutki kryzysu.
Przez cały ten okres Komisja Europejska skupiała się nade wszystko na ochronie życia i źródeł utrzymania. W tym celu podejmowała różne działania, między innymi udostępniła wszystkie pozostałe środki pieniężne z budżetu UE i utworzyła zapasy sprzętu medycznego. W niespotykanym dotąd stopniu wykorzystała elastyczność przepisów budżetowych i zasad pomocy państwa oraz zaproponowała utworzenie SURE – nowego europejskiego instrumentu tymczasowego wsparcia pracowników w celu zmniejszenia ryzyka bezrobocia. Przyjęła decyzje dotyczące takich kwestii jak bezcłowy przywóz podstawowych towarów i przedstawiła wnioski dotyczące transportu, handlu, wsparcia dla krajów partnerskich oraz wielu innych zagadnień. Przedstawiła szereg wskazówek i wytycznych dotyczących różnorodnych aspektów, od zarządzania granicami po prawa pasażerów, i zaproponowała plan działań umożliwiających bezpieczne i stopniowe znoszenie środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się pandemii.
Od początku kryzysu do chwili obecnej Komisja przyjęła 291 decyzji i innych aktów prawnych. Prawie żadne z nich nie były planowane ani uwzględnione w programie prac Komisji na 2020 r. Taki stan rzeczy odzwierciedla, jak pilna i dramatyczna była sytuacja, a także jak szybko Komisja musiała przestawić się z realizacji długoterminowych celów na doraźne zarządzanie kryzysowe.
Dzięki wspólnym wysiłkom, podejmowanym nade wszystko przez obywateli, rozprzestrzenianie się wirusa spowolniło i w Europie odnotowywana jest mniejsza liczba nowych zakażeń. Aby myśleć o odbudowie gospodarki, trzeba będzie nauczyć się zarządzać sytuacją i przyzwyczaić się do obecności wirusa w najbliższej przyszłości. Konieczne będzie jednak także szybkie i elastyczne wsparcie oraz inwestycje tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Z myślą o tych celach Komisja przedstawia dziś plan odbudowy Europy 1 , który obejmuje nowe narzędzie służące odbudowie gospodarki w ramach zmienionych wieloletnich ram finansowych.
W ramach dzisiejszego pakietu Komisja dostosowuje również swój program prac na 2020 r. Dostosowanie to opiera się na dwóch zasadach. Po pierwsze, Komisja jest zdecydowana zrealizować swoje zobowiązania podjęte w programie prac. Po drugie, ze względu na charakter i zakres aktualnego kryzysu i konieczność skupienia się na zarządzaniu w sytuacji kryzysowej, należy dokonać przeglądu harmonogramu niektórych proponowanych działań. Załącznik I do programu prac na 2020 r. odpowiednio zaktualizowano.
Odbudowa gospodarki będzie jednocześnie wymagała zdecydowanego ukierunkowania polityki oraz inwestycji. Opisano to bardziej szczegółowo w komunikacie w sprawie planu odbudowy Europy. Znajdzie to też swoje odbicie w nowych wnioskach wymienionych w liście intencyjnym Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady przedstawianym przy okazji wrześniowego orędzia o stanie Unii przewodniczącej von der Leyen. Zostaną one następnie uwzględnione w pełnym programie prac Komisji na 2021 r., który ma zostać przyjęty w październiku bieżącego roku.
2.Realizacja programu prac Komisji: inny harmonogram, ambitniejsze cele
Priorytety określone w wytycznych politycznych przewodniczącej von der Leyen oraz w programie prac Komisji na 2020 r. są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek, Europa musi bowiem przezwyciężyć kryzys. Nawet bardziej aktualna jest potrzeba, by przyspieszyć podwójną transformację ekologiczną i cyfrową, zbudować sprawiedliwszą Europę z gospodarką służącą ludziom, wzmocnić jednolity rynek i naszą strategiczną autonomię, zjednoczyć się wokół naszych wartości, pielęgnować demokrację i w pełni przyjąć nasze globalne zobowiązania jako aktor na scenie geopolitycznej. Nada to ton odbudowie Europy i stworzy bardziej odporną, zrównoważoną i sprawiedliwą Europę.
Dlatego też Komisja zamierza nadal zdecydowanie dążyć do realizacji wszystkich swoich głównych inicjatyw w ramach sześciu naczelnych celów. Niewielkie opóźnienia przewidziane w odniesieniu do szeregu inicjatyw odzwierciedlają potrzebę, by wyciągnąć i przyswoić wnioski z kryzysu, zapewnić czas na przeprowadzenie odpowiednich konsultacji lub zagwarantować przestrzeganie zasad lepszego stanowienia prawa. Da to również czas na dokładne omówienie wniosków z odpowiednimi zainteresowanymi stronami, szybkie przyjęcie przez współprawodawców i odpowiednie wdrożenie przez organy krajowe – wszystko to w momencie, gdy wciąż mamy do czynienia z kryzysem w dziedzinie zdrowia publicznego.
Inicjatywy, które mają zasadnicze znaczenie lub bezpośrednio wspierają odbudowę, zostaną przyjęte zgodnie z pierwotnym planem w programie prac Komisji. Należą do nich: strategia inteligentnej integracji międzysektorowej, strategia fali renowacji, strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności, akt prawny o usługach cyfrowych, wzmocnienie gwarancji dla młodzieży oraz biała księga w sprawie instrumentu dotyczącego subsydiów zagranicznych.
Szereg pilnych i ważnych inicjatyw, które opóźniły się ze względu na pandemię, zostanie przyjętych tak szybko, jak będzie to możliwe. Będzie to przede wszystkim nowy pakt o migracji i zaktualizowany europejski program na rzecz umiejętności. Inne inicjatywy zostaną przesunięte na późniejszy termin w bieżącym roku lub na początek przyszłego roku, tak aby mogły zostać dobrze przygotowane i skonsultowane.
Umiejscowienie inicjatywy na wykazie w dostosowanych załącznikach nie ma wpływu na opis zadań, które przewodnicząca Ursula von der Leyen przypisała poszczególnym członkom kolegium komisarzy w skierowanych do nich pismach.
Komisja będzie nadal ściśle współpracować z Parlamentem Europejskim i Radą w sprawie inicjatyw już rozpoczętych w tym roku. Komisja będzie też w dalszym ciągu angażować się we współpracę w zakresie proponowanych lub planowanych inicjatyw z regionami, miastami, partnerami społecznymi, społeczeństwem obywatelskim i obywatelami.
3.Lepsze stanowienie prawa i prognozowanie strategiczne
Kryzys uwidocznił, jak ważne jest, by decydenci byli w stanie podejmować świadome decyzje w oparciu o solidne dowody i ocenę wszystkich dostępnych opcji i ich prawdopodobnych skutków. Dlatego też zasady lepszego stanowienia prawa muszą w dalszym ciągu stanowić podstawę naszego procesu decyzyjnego. Jeszcze w tym roku Komisja przedstawi komunikat w sprawie lepszego stanowienia prawa.
Kryzys uwypuklił też konieczność zmniejszenia zbędnych obciążeń regulacyjnych w momencie, gdy Europa musi odbudować swoją gospodarkę. W związku z tym w najbliższych tygodniach Komisja utworzy platformę ds. dostosowania się do wymogów przyszłości, aby zaangażować zainteresowane strony i wszystkie szczeble administracji państwowej w uproszczenie i modernizację prawa UE.
W pierwszym rocznym sprawozdaniu dotyczącym prognozy strategicznej uwzględniony zostanie wpływ kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego na główne tendencje i działania polityczne. Zgodnie z planem odbudowy Europy w sprawozdaniu szczególna uwaga zostanie poświęcona potrzebie budowania przez UE i jej państwa członkowskie odporności na obecne i przyszłe wstrząsy systemowe, takie jak kryzys związany z COVID-19.
Kluczowe znaczenie dla jakości naszych wniosków mają również opinie obywateli, przedsiębiorstw i zainteresowanych stron. Kryzys sprawił jednak, że trudniej jest wyrazić swoje zdanie. Dlatego też Komisja umożliwi szersze konsultacje publiczne i przekazywanie informacji zwrotnych na temat inicjatyw, które mają zostać zrealizowane w 2020 r. lub na początku przyszłego roku. W miarę możliwości okres konsultacji zostanie przedłużony maksymalnie o dodatkowe 6 tygodni. W przypadku inicjatyw, których termin realizacji został przełożony na później, konsultacje publiczne nie będą teraz rozpoczynane, chyba że będzie to faktycznie konieczne.
4.Podsumowanie
Dostosowany program prac Komisji na 2020 r. pokazuje, że Europa jest zdecydowana zrealizować swoje zobowiązania, a także wspólnie uczyć się i przyswoić wnioski płynące z obecnego kryzysu.
Co więcej, dzięki wnioskom przedstawionym dziś w planie odbudowy Europy, a także inicjatywom, które zostaną zaproponowane w 2020 r. w późniejszym terminie – w liście intencyjnym oraz w programie prac Komisji na 2021 r. – Europa pokazuje, że jest gotowa wytyczyć drogę ku lepszej przyszłości.
Komisja zamierza ściśle współpracować zarówno z Parlamentem Europejskim, jak i z Radą, aby zrealizować program prac Komisji. W ten sposób Komisja skupi się na uwzględnianiu opinii obywateli i osiąganiu konkretnych wyników w terenie, aby zbudować bardziej odporną, zrównoważoną i sprawiedliwą Europę.
KOMISJA EUROPEJSKA
Bruksela, dnia 27.5.2020
COM(2020) 440 final
ZAŁĄCZNIKI
do
KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO i KOMITETU REGIONÓW
Dostosowany program prac Komisji na 2020 r.
Załącznik I: Nowe inicjatywy 1
Nr |
Cel polityki |
Inicjatywy |
Status / Zmiana 2 |
Europejski Zielony Ład |
|||
1. |
Europejski Zielony Ład |
Komunikat w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2019 r.)
|
przyjęto przyjęto 4. kwartał 2020 r. |
2. |
Finansowanie zrównoważonej transformacji |
Plan inwestycyjny na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.)
Przegląd dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
przyjęto przyjęto 4. kwartał 2020 r. 1. kwartał 2021 r. |
3. |
Wkład Komisji w konferencję COP26 w Glasgow |
Plan w zakresie celów klimatycznych na 2030 r. (działanie o charakterze nieustawodawczym, w tym ocena skutków, 3. kwartał 2020 r.)
Nowa strategia leśna UE (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. 1. kwartał 2021 r. 1. kwartał 2021 r. |
4. |
Zrównoważone systemy żywnościowe |
Strategia „od pola do stołu” (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) |
przyjęto |
5. |
Dekarbonizacja energii |
Strategia inteligentnej integracji międzysektorowej (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) Fala renowacji (działanie o charakterze nieustawodawczym, 3. kwartał 2020 r.) Energia z morskich źródeł odnawialnych (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.) |
2. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. |
6. |
Zrównoważona produkcja i konsumpcja |
Nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Umożliwienie konsumentom zielonej transformacji (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
przyjęto 2. kwartał 2021 r. |
7. |
Ochrona środowiska |
Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.)
8. program działań w zakresie środowiska (działanie o charakterze ustawodawczym, art. 192 ust. 3 TFUE, 2. kwartał 2020 r.)
|
przyjęto 4. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. |
8. |
Zrównoważona i inteligentna mobilność |
Strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.) ReFuelEU w lotnictwie - zrównoważone paliwo lotnicze (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 100 ust. 2 TFUE lub art. 192 ust. 1 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) FuelEU w gospodarce morskiej – zielony europejski obszar morski (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 100 ust. 2 TFUE lub art. 192 ust. 1 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. |
Europa na miarę ery cyfrowej |
|||
9.. |
Europa na miarę ery cyfrowej |
Strategia dla Europy na miarę ery cyfrowej (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.), wraz z narzędziem konkurencji ex ante (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 103 i 114 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) Plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej (aktualizacja) (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) |
przyjęto, 4. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. |
10. |
Europejskie podejście do sztucznej inteligencji |
Biała księga w sprawie sztucznej inteligencji (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Europejska strategia w zakresie danych (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Inicjatywy wynikające z Białej księgi w sprawie sztucznej inteligencji, między innymi w odniesieniu do aspektów bezpieczeństwa, odpowiedzialności, praw podstawowych i danych (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
przyjęto przyjęto 1. kwartał 2021 r. |
11. |
Usługi cyfrowe |
Akt prawny o usługach cyfrowych (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. |
12. |
Poprawa cyberbezpieczeństwa |
Przegląd dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. |
13. |
Rynek cyfrowy dla konsumentów |
Wspólne ładowarki do telefonów komórkowych i podobnych urządzeń (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 3. kwartał 2020 r.) Przegląd rozporządzenia w sprawie roamingu (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
1. kwartał 2021 r. 1. kwartał 2021 r. |
14.. |
Nowa strategia przemysłowa dla Europy |
Strategia przemysłowa (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Sprawozdanie w sprawie barier na jednolitym rynku (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Plan działania dotyczący egzekwowania przepisów jednolitego rynku (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Strategia na rzecz MŚP (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Biała księga w sprawie instrumentu dotyczącego subsydiów zagranicznych (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) |
przyjęto przyjęto przyjęto przyjęto 2. kwartał 2020 r. |
15. |
Pakiet usług lotniczych |
Zmiany dotyczące opłat lotniskowych (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 100 ust. 2 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) Zmiany dotyczące świadczenia usług lotniczych (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 100 ust. 2 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. |
16. |
W kierunku europejskiej przestrzeni badawczej |
Komunikat w sprawie przyszłości badań i innowacji oraz europejskiej przestrzeni badawczej (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) Komunikat w sprawie misji w zakresie badań i innowacji w ramach programu „Horyzont Europa” (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. |
17. |
Finanse cyfrowe |
Plan działania w zakresie FinTech, w tym strategia zintegrowanego rynku płatności w UE (działanie o charakterze nieustawodawczym, 3. kwartał 2020 r.)
Międzysektorowy akt prawny dotyczący usług finansowych i odnoszący się do odporności operacyjnej i cyberodporności (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 3. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. |
Gospodarka służąca ludziom |
|||
18. |
Europa socjalna |
Silna Europa socjalna na rzecz sprawiedliwej transformacji (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.)
|
przyjęto 1./4. kwartał 2020 r. 2. kwartał 2020 r. przyjęto instrument tymczasowy |
19. |
Zarządzanie gospodarką |
Przegląd ram zarządzania gospodarczego (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) |
przyjęto |
20. |
Pogłębienie unii rynków kapitałowych |
Plan działania na rzecz unii rynków kapitałowych (działanie o charakterze nieustawodawczym, 3. kwartał 2020 r.) Przegląd ram regulacyjnych dla firm inwestycyjnych i operatorów rynku (MiFIDII i MiFIR) (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 53 ust. 1 i art. 114 ust. 1 TFUE, 3. kwartał 2020 r.) Przegląd rozporządzenia o wskaźnikach referencyjnych (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 ust. 1 TFUE, 3. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. |
21. |
Dokończenie budowy unii bankowej |
Plan przeciwdziałania praniu pieniędzy (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Przegląd przepisów dotyczących wymogów kapitałowych (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE (CRR) i art. 53 TFUE (CRD), 2. kwartał 2020 r.) |
przyjęto 4. kwartał 2020 r. |
22. |
Skuteczne opodatkowanie |
Opodatkowanie przedsiębiorstw na miarę XXI wieku (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) Plan działania w zakresie walki z uchylaniem się od opodatkowania oraz uproszczeń i ułatwień w podatkach (działanie o charakterze ustawodawczym i nieustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 113 i 115 TFUE, 2. kwartał 2020 r.),w tym w zakresie dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych w UE i poza nią (działanie o charakterze nieustawodawczym, 3. kwartał 2020 r.) oraz przeglądu dyrektywy o automatycznej wymianie informacji (działanie o charakterze ustawodawczym, art. 113 i 115 TFUE, 3. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. |
23. |
Pakiet dotyczący unii celnej |
Plan działania w dziedzinie unii celnej (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) Wniosek dotyczący jednego okienka w dziedzinie ceł (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 33 i 114 TFUE, 3. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. |
Silniejsza pozycja Europy na świecie |
|||
24. |
Współpraca międzynarodowa |
Podpisanie i zawarcie umowy między UE a państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (działanie o charakterze ustawodawczym, art. 217 i 218 TFUE, 3. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. |
25. |
Suwerenność finansowa |
Wzmocnienie suwerenności gospodarczej i finansowej Europy (działanie o charakterze nieustawodawczym, 3. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. |
26. |
Strategia współpracy z Afryką |
W kierunku kompleksowej strategii współpracy z Afryką (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) |
przyjęto |
27. |
Rozszerzenie |
Impuls dla procesu przystąpienia – wiarygodna perspektywa UE dla Bałkanów Zachodnich (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) Zacieśnienie współpracy z Bałkanami Zachodnimi – Wkład Komisji w szczyt UE–Bałkany Zachodnie (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) |
przyjęto przyjęto / 4. kwartał 2020 r. |
28. |
Partnerstwo Wschodnie |
Partnerstwo Wschodnie po 2020 r. (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) |
przyjęto |
29. |
Prawa człowieka, demokracja i równouprawnienie płci |
Plan działania dotyczący praw człowieka i demokracji (2020–2024) (działanie o charakterze ustawodawczym i nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.)
|
przyjęto 4. kwartał 2020 r. |
30. |
Polityka handlowa |
Przegląd polityki handlowej, w tym inicjatywa dotycząca reformy WTO (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. |
Promowanie naszego europejskiego stylu życia |
|||
31. |
Wspieranie umiejętności, edukacji i włączenia społecznego |
Zaktualizowany europejski program na rzecz umiejętności (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.)
Plan działania na rzecz integracji i włączenia społecznego (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. 3. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. |
32. |
Nowy pakt o migracji i azylu |
Nowy pakt o migracji i azylu oraz towarzyszące mu wnioski ustawodawcze (działanie o charakterze nieustawodawczym i ustawodawczym, art. 78 i 79 TFUE, 1. kwartał 2020 r.) |
2. kwartał 2020 r. |
33. |
Wspieranie bezpieczeństwa w Europie |
Nowa strategia unii bezpieczeństwa (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.)
Wzmocnienie mandatu Europolu (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 88 TFUE, 4. kwartał 2020 r.)
Nowa strategia UE na rzecz wyeliminowania handlu ludźmi (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.) Strategia UE na rzecz skuteczniejszej walki z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. 1. kwartał 2021 r. 3. kwartał 2020 r. |
34. |
Ochrona zdrowia |
Europejski plan walki z rakiem (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.)
|
4. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. |
Nowy impuls dla demokracji europejskiej |
|||
35. |
Program na rzecz konsumentów |
Nowy program na rzecz konsumentów (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. |
36. |
Reakcja na skutki zmian demograficznych |
Sprawozdanie na temat skutków zmian demograficznych (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.)
|
2. kwartał 2020 r. 2021 r. |
37. |
Inicjatywy na rzecz równouprawnienia i niedyskryminacji |
Europejska strategia na rzecz równouprawnienia płci (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.), a następnie wiążące środki w zakresie przejrzystości wynagrodzeń (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 157 TFUE, 4. kwartał 2020 r.)
|
przyjęto, 4. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. 4. kwartał 2020 r. |
38. |
Demokracja |
Walka z dezinformacją – dajemy dojść do głosu faktom / Europejski plan działania na rzecz demokracji (działanie o charakterze nieustawodawczym i ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 224 i 114 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
2./4. kwartał 2020 r. |
39. |
Przyszłość Europy |
Formuła konferencji w sprawie przyszłości Europy (działanie o charakterze nieustawodawczym, 1. kwartał 2020 r.) |
przyjęto |
40. |
Praworządność |
Coroczne sprawozdanie na temat praworządności z 2020 r. (działanie o charakterze nieustawodawczym, 3. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. |
41. |
Prawa podstawowe |
Nowa strategia wdrażania Karty praw podstawowych (działanie o charakterze nieustawodawczym, 4. kwartał 2020 r.)
Sprawozdanie na temat stosowania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.)
|
4. kwartał 2020 r. 2. kwartał 2020 r. 2. kwartał 2020 r. 2. kwartał 2020 r. |
42. |
Lepsze stanowienie prawa |
Komunikat na temat lepszego stanowienia prawa (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) |
4. kwartał 2020 r. |
43. |
Prognozowanie |
Coroczne sprawozdanie prognostyczne z 2020 r. (działanie o charakterze nieustawodawczym, 2. kwartał 2020 r.) |
3. kwartał 2020 r. |
Załącznik II: Inicjatywy w ramach programu REFIT 3
Nr |
Tytuł |
Cel/potencjał uproszczenia (krótkie wyjaśnienie celu zmian określonego w ramach REFIT oraz potencjału w zakresie uproszczenia związanego z ocenami i ocenami adekwatności) |
Europejski Zielony Ład |
||
1. |
Ocena norm handlowych (zawartych w rozporządzeniu o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych, w „dyrektywach śniadaniowych” i w prawodawstwie wtórnym dotyczącym wspólnej organizacji rynku) |
Ocena norm handlowych pomoże w ocenie spójności różnych aktów prawnych, a także pomoże wskazać możliwości uproszczenia. Wyniki oceny mogą posłużyć jako podstawa do refleksji na temat potrzeby zmian regulacyjnych w dziedzinie norm handlowych. |
2. |
Ocena oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności chronionych w UE |
Ocena oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności pomoże ocenić spójność różnych aktów prawnych UE dotyczących systemów jakości i pozwoli przeanalizować potrzeby udoskonalenia tych ram prawnych (modernizacja, uproszczenie i usprawnienie). Wyniki mogą posłużyć jako podstawa do refleksji na temat potrzeby zmian regulacyjnych w systemach jakości UE. |
3. |
Zmiana wytycznych w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych po 2020 r. |
Państwa członkowskie mogą wypłacać rekompensatę niektórym podmiotom intensywnie korzystającym z energii z tytułu wyższych kosztów energii elektrycznej wynikających z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Celem takiej rekompensaty jest zminimalizowanie ryzyka ucieczki emisji, które ma miejsce wówczas, gdy koszty emisji powodują przeniesienie działalności z UE do państw trzecich, które nie stosują podobnych ograniczeń. Obecne przepisy umożliwiające taką rekompensatę zostaną poddane przeglądowi w celu ich dostosowania do nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji na lata 2021–2030. (Działanie o charakterze nieustawodawczym, w tym ocena skutków, 4. kwartał 2020 r.) |
4. |
Zmiana rozporządzenia w sprawie transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E) |
Dzięki tej inicjatywie rozporządzenie TEN-E będzie w pełni zgodne z Europejskim Zielonym Ładem i długoterminowymi celami Unii w zakresie obniżenia emisyjności, a jednocześnie przyczyni się do integracji sektora i rynku oraz do bezpieczeństwa dostaw i konkurencji. (Działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 170-171 TFUE, 4. kwartał 2020 r.) |
5. |
Ocena dyrektywy 2011/65/UE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ROHS) |
Ocena dyrektywy ROHS będzie obejmować analizę jej skuteczności i efektywności w zakresie procedury ustalania ograniczeń dotyczących substancji oraz przyznawania odstępstw od tych ograniczeń. Ocenie poddana zostanie również spójność z innymi przepisami UE, w szczególności w kontekście ocen dyrektywy REACH i dyrektywy w sprawie ekoprojektu. |
6. |
Ocena dyrektywy 2000/53/UE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji |
Ocena dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji będzie okazją do analizy jej skuteczności, efektywności, spójności z innymi przepisami oraz adekwatności w kontekście szerszych celów politycznych dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym, tworzyw sztucznych, efektywnego gospodarowania zasobami, surowców itp. |
7. |
Ocena dyrektywy 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych |
Ocena dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych będzie okazją do analizy jej skuteczności, efektywności, unijnej wartości dodanej, spójności z innymi przepisami i adekwatności w kontekście neutralizacji ważnych (rolno-)przemysłowych źródeł zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. |
8. |
Ocena adekwatności przepisów UE przeciwdziałających nielegalnemu pozyskiwaniu drewna (rozporządzenie UE w sprawie drewna, rozporządzenie (UE) nr 995/2010 i rozporządzenie UE FLEGT (WE) nr 2173/200) |
Ocena adekwatności będzie okazją do analizy skuteczności, efektywności, spójności, adekwatności i unijnej wartości dodanej obu rozporządzeń pod kątem walki z nielegalnym pozyskiwaniem drewna na całym świecie. Wnioski wyciągnięte z oceny adekwatności będą przydatne w ocenie środków po stronie popytu dotyczących również innych towarów. |
9. |
Zmiany w dyrektywie UE w sprawie baterii |
Zgodnie z ustaleniami zawartymi w sprawozdaniach z oceny i wdrażania dyrektywy w sprawie baterii celem zmian powinny być: większy nacisk na obieg zamknięty, poprawa zrównoważoności i dostosowanie do rozwoju technologicznego. Podobne są założenia strategicznego planu działania na rzecz baterii. Zgodnie z wnioskami zawartymi w sprawozdaniach z wdrożenia dyrektywy inicjatywa ta będzie polegać na wprowadzeniu zmian do dyrektywy lub też przygotowany zostanie wniosek dotyczący nowego rozporządzenia, które uchyli dyrektywę, w szczególności w celu uwzględnienia wymogów dotyczących wycofania z eksploatacji i zrównoważoności. (Działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków; 4. kwartał 2020 r.) |
10. |
Ocena adekwatności przepisów UE dotyczących substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego |
Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi lub zwierząt. Regulowane są one różnymi środkami na poziomie UE. Ocena adekwatności będzie okazją do analizy, czy środki te służą realizacji ogólnego celu ochrony zdrowia ludzi i ochrony środowiska. Ocenie poddane zostaną spójność, skuteczność, efektywność, adekwatność i unijna wartość dodana przepisów UE z naciskiem na spójność w ramach dorobku prawnego w dziedzinie chemikaliów. |
11. |
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie norm handlowych mającym zastosowanie do produktów rybołówstwa i akwakultury w UE* |
W ramach przeglądu uproszczona zostanie struktura prawna: jedno rozporządzenie (UE) zastąpi trzy rozporządzenia obejmujące obecnie produkty akwakultury, przejrzystość i informacje dla konsumentów (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 43 TFUE, wspólna polityka rybołówstwa, 1. kwartał 2021 r.). |
12. |
Ocena rozporządzenia 913/2010 w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy
|
Popularyzacja kolejowego transportu towarowego jest ważnym elementem polityki UE dążącej do ograniczenia emisji CO2 w transporcie; cel ten jednak nie jest łatwy w realizacji. Rozporządzenie w sprawie kolejowych korytarzy towarowych ma poprawiać współpracę i koordynację w szeregu korytarzy i może mieć szczególne znaczenie dla rozwoju międzynarodowego kolejowego transportu towarowego.
|
13. |
Ocena dyrektywy 2009/128/WE w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów |
W ramach tej oceny przeanalizowane zostaną między innymi postępy osiągnięte dzięki dyrektywie w zakresie zmniejszenia zależności od pestycydów oraz zachęcania do stosowania niechemicznych alternatyw dla pestycydów, wiążących się z niższym ryzykiem. Przeanalizowane zostaną również możliwości uproszczenia, na przykład w odniesieniu do przepisów dotyczących kontroli sprzętu do aplikacji pestycydów i nowych przepisów dotyczących kontroli urzędowych. |
14. |
Ocena strategii UE w zakresie dobrostanu zwierząt (2012–2015) |
W ramach oceny przeanalizowane zostanie, w jakim stopniu strategia UE w zakresie dobrostanu zwierząt przyczyniła się do uproszczenia ram prawnych UE w zakresie dobrostanu zwierząt oraz jakie są możliwości dalszego uproszczenia, biorąc pod uwagę ewolucję potrzeb w tej dziedzinie. |
15. |
Ocena zezwoleń na środki ochrony roślin i najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów 4 |
Ocena dotyczy wdrożenia i funkcjonowania rozporządzenia 1107/2009 w sprawie środków ochrony roślin oraz rozporządzenia 396/2005 w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości we wszystkich państwach członkowskich od czasu ich zastosowania, czyli odpowiednio od czerwca 2011 r. i września 2008 r. Przedstawia się możliwe sposoby poprawy wdrożenia rozporządzeń w celu uproszczenia i wzmocnienia obecnych ram regulacyjnych, np. rozwiązania problemu opóźnień i zwiększenia przejrzystości, usprawnienia strefowego systemu udzielania zezwoleń i wzajemnego uznawania zezwoleń, promowania zrównoważonej ochrony roślin, rozwiązań o niskim ryzyku i skutecznego ograniczania ryzyka, a także poprawy spójności między rozporządzeniami a innymi przepisami UE. W ocenie uwzględnia się również kwestie poruszone w opinii platformy REFIT XI.10.a dotyczącej stosowania substancji o wielu zastosowaniach i substancji pochodzących z wielu źródeł – chloranu, przyjętej 7.6.2017 r., oraz opinii platformy REFIT XI.22.a dotyczącej rejestracji środków ochrony roślin, przyjętej w dniu 14.3.2019 r. |
16. |
Ocena rozporządzenia (WE) nr 1924/2006 w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności w odniesieniu do profili żywieniowych i oświadczeń zdrowotnych dotyczących roślin i preparatów roślinnych oraz do ogólnych ram regulacyjnych ich stosowania w żywności4 |
W ramach tej oceny przeanalizowana zostanie kwestia poruszona w opinii platformy REFIT XI.11.a-b na temat ustalania profili żywieniowych. W ocenie analizuje się skutki stanu obecnego (w którym na poziomie UE nie istnieją profile żywieniowe). Bada się, czy profile żywieniowe nadal spełniają swoje cele, czy są uzasadnione i adekwatne do celów rozporządzenia w sprawie oświadczeń. Oczekuje się, że w wynikach oceny uwzględnione zostaną również kwestie poruszone przez przedsiębiorców odnośnie do dyrektywy w sprawie tradycyjnych ziołowych produktów leczniczych, jak wskazano w opinii platformy REFIT XI.6.a-b . |
17. |
Ocena materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością |
W ramach tej oceny przeanalizowane zostaną wszystkie aspekty obecnych przepisów UE dotyczących materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym skuteczność deklaracji zgodności, która jest obecnie wymagana w przypadku konkretnych środków na szczeblu UE. Na podstawie oceny Komisja przeanalizuje, czy konieczne są dalsze środki na szczeblu UE, z uwzględnieniem różnych kwestii, m.in. poruszonych w opinii platformy REFIT XI.1a , w której zaleca się utworzenie wspólnego europejskiego wymogu wobec deklaracji zgodności dla wszystkich rodzajów materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. |
18. |
Ocena dyrektywy 2005/44/WE w sprawie zharmonizowanych usług informacji rzecznej (RIS) na śródlądowych drogach wodnych we Wspólnocie |
Usługi informacji rzecznej (RIS) korzystają z technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu wspierania bezpieczeństwa, wydajności i ekologiczności śródlądowego transportu wodnego. Dyrektywa RIS zapewnia ramy dla minimalnych wymogów i specyfikacji technicznych opracowania i wdrożenia systemu RIS w celu zapewnienia harmonizacji, interoperacyjności i kompatybilności transgranicznej systemów RIS państw członkowskich na drogach wodnych klasy IV lub wyższej. Ocena dotyczy wdrożenia dyrektywy oraz ostatnich zmian organizacyjnych i technologicznych w sektorze, zwłaszcza pod względem technologii cyfrowych. Przeanalizowane zostaną również potencjalne obszary uproszeń procedur, w ramach których opracowywane są aktualizacje specyfikacji technicznych zawartych w dyrektywie. |
Europa na miarę ery cyfrowej |
||
19. |
Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady na temat stosowania rozporządzenia (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (rozporządzenie eIDAS) |
Komisja przedłoży Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie ze stosowania rozporządzenia (UE) nr 910/2014 do dnia 1 lipca 2020 r., zgodnie z wymogiem w art. 49 rozporządzenia. W sprawozdaniu ocenione zostanie, w jakim stopniu ramy eIDAS są nadal odpowiednie do osiągnięcia zamierzonych celów, wyników i skutków, przy czym być może wskazane zostaną ewentualne dalsze działania mające na celu poprawę skuteczności regulacyjnej. Komisja przeprowadzi ocenę zgodnie z wytycznymi dotyczącymi lepszego stanowienia prawa, wraz z publicznymi i ukierunkowanymi konsultacjami z zainteresowanymi stronami. |
20. |
Przegląd dyrektywy w sprawie ograniczenia kosztów sieci szerokopasmowych (dyrektywa 2014/61/UE) |
Przegląd ma na celu ograniczenie zbędnych i kosztownych obciążeń administracyjnych, które mogą znacznie spowolnić i opóźnić rozbudowę sieci. Celem jest dalsze usprawnienie obecnego środka poprzez uproszczenie procedur wydawania zezwoleń i innych procedur oraz usprawnienie prac inżynieryjnych poprzez poprawę koordynacji z gestorami innych rodzajów infrastruktury (drogi, sieci energetyczne itp.). Może to stanowić dobrą okazję do zmniejszenia – w drodze nowych przepisów – ogólnych obciążeń administracyjnych w tym sektorze. |
21. |
Przegląd rozporządzenia w sprawie rynku wewnętrznego i transgranicznego handlu elektronicznego (blokowanie geograficzne) |
Komisja przedłoży Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu ocenę tego rozporządzenia. Komisja uwzględni ogólny wpływ rozporządzenia na rynek wewnętrzny i transgraniczny handel elektroniczny, w tym zwłaszcza ewentualne dodatkowe obciążenia administracyjne i finansowe dla handlowców wynikające ze współistnienia różnych obowiązujących systemów prawnych regulujących umowy konsumenckie. |
22. |
Zmiany w zaleceniu Komisji w sprawie digitalizacji i udostępniania w internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych (2011/711/UE)* |
W ramach trwającej obecnie oceny analizowany jest jeden z głównych instrumentów polityki dotyczący cyfryzacji, udostępniania w internecie oraz ochrony cyfrowej dorobku kulturowego; celem jest zgromadzenie opinii zainteresowanych stron na temat ewentualnej aktualizacji założeń służącej lepszemu odzwierciedleniu bieżących potrzeb społecznych w tej dziedzinie i zwiększeniu potencjału europejskiego dziedzictwa kulturowego z korzyścią dla obywateli.
|
23. |
Ocena adekwatności pakietu dotyczącego modernizacji pomocy państwa z 2012 r., wytycznych dotyczących transportu kolejowego i krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych |
Ze względu na modernizację pomocy państwa obecnie 96 % nowych wdrożonych środków pomocy leży w gestii organów krajowych. Umożliwia to szybsze wdrożenie przez państwa członkowskie i skoncentrowanie kontroli pomocy państwa zgodnie z zasadą „działać na dużą skalę w sprawach ważnych, a na mniejszą skalę w sprawach mniej istotnych”. W ramach oceny adekwatności zbadane zostanie, między innymi, w jakim stopniu obecny system przyczynia się do zmniejszenia obciążenia administracyjnego oraz czy istnieje nadal potencjał usprawnienia i uproszczenia zasad pomocy państwa. |
24. |
Ocena rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych dotyczących porozumień wertykalnych |
W ramach prowadzonej obecnie oceny rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych dotyczących porozumień wertykalnych oraz wytycznych w sprawie ograniczeń wertykalnych przeanalizowane w szczególności zostanie, w jakim stopniu obecny system osiągnął swój cel, jakim jest zapewnienie bezpiecznej przystani dla porozumień wertykalnych, które w ostatecznym rachunku poprawiają efektywność, co prowadzi do pewności prawa i obniżenia kosztów przestrzegania przepisów przez zainteresowane strony. Elementem oceny jest również wskazanie obszarów, w których obecny system może niewłaściwie odzwierciedlać zmiany na rynku, oraz ewentualnych luk, które mogły doprowadzić do braku pewności prawa i niespójności w egzekwowaniu przepisów dotyczących porozumień wertykalnych w różnych państwach członkowskich UE, a tym samym zwiększyć koszty przestrzegania przepisów przez zainteresowane strony. |
25. |
Ocena kwestii proceduralnych i jurysdykcyjnych związanych z unijnym mechanizmem kontroli połączeń przedsiębiorstw |
W ramach bieżącej oceny analizowane są ewentualne uproszczenia i ograniczenia formalności administracyjnych, usprawnienia systemu odesłań i inne usprawnienia natury technicznej. Ponadto w kontekście niedawnej debaty na temat skuteczności progów jurysdykcyjnych opierających się wyłącznie na wysokości obrotów, określonych w rozporządzeniu UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, przedmiotem oceny jest również ustalenie, czy kryterium takie umożliwia uwzględnienie wszystkich transakcji, które potencjalnie mogą mieć wpływ na rynek wewnętrzny. |
26. |
Ukierunkowana zmiana ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych w odniesieniu do unijnych programów finansowania |
Komisja zamierza zmienić ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych w ukierunkowany sposób, dostosowując je do kolejnych wieloletnich ram finansowych. Wniosek ma umożliwić płynne łączenie finansowania krajowego – ze środków państw członkowskich lub z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych zarządzanych na szczeblu krajowym – z funduszami zarządzanymi centralnie przez UE w następujących obszarach: produkty finansowe wspierane przez Fundusz InvestEU; projekty w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji opatrzone pieczęcią doskonałości w ramach programów „Horyzont 2020” lub „Horyzont Europa”, a także współfinansowane projekty i łączenie w zespoły w ramach programów „Horyzont 2020” lub „Horyzont Europa”; projekty w ramach europejskiej współpracy terytorialnej. (3. kwartał 2020 r.) |
27. |
Rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych dla konsorcjów (odstępstwo od art. 101 TFUE w odniesieniu do niektórych rodzajów porozumień o współpracy między operatorami statków kontenerowych) 5 |
Przedłużenie obowiązywania obecnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych dla konsorcjów o kolejne cztery lata będzie miało na celu dalsze uproszczenie analizy przestrzegania przez konsorcja zasad konkurencji, ograniczenie zależności od doradztwa zewnętrznego i zmniejszenie kosztów prawnych. |
28. |
Ocena dyrektywy 2014/35/UE o niskim napięciu |
Dyrektywa o niskim napięciu wprowadza przepisy dotyczące sprzętu elektrycznego w określonych granicach napięcia, zapewniające obywatelom europejskim wysoki poziom ochrony oraz umożliwiające pełne korzystanie z jednolitego rynku. Ma ona zastosowanie od dnia 20 kwietnia 2016 r. Celem oceny jest zbadanie, czy dyrektywa spełnia swoje cele pod względem skuteczności, efektywności, adekwatności, spójności i unijnej wartości dodanej. Na podstawie wyciągniętych wniosków co do skuteczności dyrektywy Komisja oceni, jakie kolejne kroki należałoby podjąć, aby zwiększyć jej skuteczność. |
29. |
Ocena dyrektywy 97/67/WE o usługach pocztowych* |
Sektor pocztowy przechodzi daleko idącą transformację w związku z cyfryzacją. Dyrektywa o usługach pocztowych (97/67/WE) pochodzi z 1997 r. i została zmieniona w 2002 r. i 2008 r. Do sprawozdania na temat stosowania dyrektywy dołączona zostanie ocena, w której przeanalizowane zostanie, czy dyrektywa nadal odpowiada swoim celom i czy zachowa aktualność w przyszłości. |
30. |
Ocena „definicji MŚP” |
Inicjatywa ta dotyczy zalecenia Komisji dotyczącego definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (2003/361/WE). W zaleceniu określono kryteria, jakie musi spełniać przedsiębiorstwo, aby być uznawane za MŚP (liczba pracowników, obrót/suma bilansowa i niezależność); zalecenie jest stosowane od dnia 1.01.2005 r., kiedy to zastąpiło ono wcześniejsze zalecenie 96/280/WE. Ponieważ zalecenie jest przywoływane w ponad 100 aktach prawnych UE obejmujących szeroki zakres obszarów polityki w UE, takich jak pomoc państwa, zastąpienie zalecenia będzie wymagać również aktualizacji tych odesłań prawnych. |
31. |
Zmiany w dyrektywie 2006/42/WE w sprawie maszyn* |
Inicjatywa ma na celu:
|
32. |
Ocena prawodawstwa UE w zakresie ochrony wzorów |
Celem oceny jest zbadanie, w jakim stopniu obecne przepisy UE dotyczące ochrony wzorów osiągnęły swoje cele pod względem efektywności, skuteczności, adekwatności, spójności i unijnej wartości dodanej; wskazane zostanie wyraźnie, w jakim stopniu przepisy nadal uznaje się za odpowiednie do zamierzonego celu. W ramach oceny zbadane zostaną możliwości usprawnienia procedur rejestracji w celu ułatwienia prostego korzystania z ochrony wzorów w UE, a także możliwości zmniejszenia kosztów i obciążeń administracyjnych z korzyścią dla przedsiębiorstw, projektantów i MŚP. |
33. |
Ocena dyrektywy 2006/126/WE w sprawie praw jazdy* |
W ramach oceny ex post analizie poddana zostanie skuteczność dyrektywy w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, ułatwienia swobodnego przepływu oraz ograniczenia możliwości oszustw. Przeanalizowany zostanie również postęp techniczny, np. w odniesieniu do pojazdów i cyfryzacji (cyfrowe prawa jazdy). |
Gospodarka służąca ludziom |
||
34. |
Jednolite zasady zaokrąglania (w następstwie sprawozdania dotyczącego obecnej sytuacji w zakresie monet euro – COM (2018) 787 final/2)* |
Ocena wykorzystania monet o nominałach 1 i 2 eurocentów oraz możliwość wprowadzenia wspólnych zasad dotyczących zaokrąglania płatności. Ewentualny wniosek wprowadziłby wspólne zasady dotyczące zaokrąglania płatności w celu zaradzenia niedogodnościom związanym z korzystaniem z monet euro o nominałach 1 centa i 2 centów (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 133 TFUE, 4. kwartał 2021 r.) |
35. |
Ocena adekwatności sprawozdawczości publicznej przedsiębiorstw |
Celem oceny adekwatności jest zbadanie, czy przepisy UE dotyczące regularnej publicznej sprawozdawczości przedsiębiorstw nadal spełniają potrzeby zainteresowanych stron w zakresie informacji na temat działalności przedsiębiorstw, ich wyników, ryzyka i oddziaływania. |
36. |
Ocena przepisów w dziedzinie handlu prekursorami narkotyków |
Rozporządzenie (WE) nr 273/2004 i rozporządzenie (WE) nr 111/2005 w sprawie prekursorów narkotyków zostaną poddane ocenie pod kątem ich celu, jakim jest stworzenie systemu monitorowania i kontroli handlu prekursorami narkotyków, aby zapobiec wykorzystaniu substancji z legalnego łańcucha dystrybucji w nielegalnej produkcji narkotyków. Oprócz tych dwóch rozporządzeń ocena obejmie również akty powiązane: rozporządzenie delegowane 2015/1011 i rozporządzenie wykonawcze 2015/1013. |
37. |
Ocena rozporządzenia 515/97 w sprawie wzajemnej pomocy w sprawach celnych* |
Rozporządzenie 515/97 zapewnia prawidłowe stosowanie unijnych przepisów celnych. Od czasu zmiany rozporządzenia nr 515/97 z 2015 r. pojawiły się nowe kwestie (takie jak nowy system ochrony danych, nowe rodzaje ryzyka nadużyć). W ramach oceny analizie zostanie poddane ogólne funkcjonowanie rozporządzenia 515/97, również przez ukierunkowane konsultacje. |
Silniejsza pozycja Europy na świecie |
||
38. |
Ocena filaru handlowego sześciu układów o stowarzyszeniu UE z państwami EUROMED (Tunezja, Maroko, Egipt, Jordania, Algieria i Liban)* |
W ramach oceny możliwe będzie wskazanie możliwości usprawnienia procedur wraz z ewentualnym zmniejszeniem kosztów i obciążenia administracyjnego oraz uproszczeniem procesów. Ponadto potencjalne usprawnienia będą mogły zostać wykorzystane przy okazji renegocjacji umowy lub negocjacji w sprawie umów z innymi państwami. |
39. |
Ocena wdrożenia umowy o partnerstwie gospodarczym UE–CARIFORUM* |
W ramach oceny możliwe będzie wskazanie możliwości usprawnienia procedur wraz z ewentualnym zmniejszeniem kosztów i obciążenia administracyjnego oraz uproszczeniem procesów. Ponadto potencjalne usprawnienia będą mogły zostać wykorzystane przy okazji renegocjacji umowy lub negocjacji w sprawie umów z innymi państwami. |
40. |
Handel wolny od tortur |
Przegląd rozporządzenia Rady (UE) 2019/125 („rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania torturom”) w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.
|
Promowanie naszego europejskiego stylu życia |
||
41. |
Ocena rozporządzenia (WE) nr 1901/2006 w sprawie produktów leczniczych stosowanych w pediatrii oraz rozporządzenia (WE) nr 141/2000 w sprawie sierocych produktów leczniczych |
Ocena wniesie ważny wkład w przyszłą strategię farmaceutyczną UE. Na podstawie dostępnych dowodów w ocenie przeanalizowane zostaną mocne i słabe strony rozporządzeń w sprawie sierocych produktów leczniczych i w sprawie produktów leczniczych stosowanych w pediatrii – zarówno oddzielnie, jak i łącznie. Ocena skupi się między innymi na produktach, które spełniają niezaspokojone potrzeby medyczne, oraz na sposobach wykorzystania zachęt przewidzianych w obowiązujących przepisach. |
Nowy impuls dla demokracji europejskiej |
||
42. |
Wniosek Komisji dotyczący przeglądu dyrektywy 2008/48/WE w sprawie konsumenckich umów o kredyt* |
Przedmiotem trwającej oceny dyrektywy będą poczynione postępy, jej koszty i wynikające z niej korzyści. Przeanalizowane zostanie również, czy pierwotne cele i narzędzia zawarte w dyrektywie odpowiadają obecnym potrzebom, w jaki sposób dyrektywa współdziała z innymi aktami prawnymi oraz czy interwencja UE przyniosła korzyści. Przegląd, opierający się na wynikach oceny, będzie służył poprawie informowania konsumentów i rozumienia przez nich kredytów konsumenckich z uwzględnieniem cyfryzacji w udzielaniu kredytów. Celem będzie zapewnienie lepszej ochrony konsumentów przed nieodpowiedzialnymi praktykami kredytowymi, w szczególności przed ofertami upowszechnianymi przez internet (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 2. kwartał 2021 r.). |
43. |
Wniosek Komisji dotyczący przeglądu dyrektywy 2002/65/WE dotyczącej sprzedaży konsumentom usług finansowych na odległość* |
W ramach bieżącej oceny zbadane zostanie, czy osiągnięte zostały pierwotne cele, w jaki sposób dyrektywa funkcjonuje pod względem kosztów i korzyści, zmniejszenia obciążeń i uproszczenia oraz w jaki sposób dyrektywa współdziała z innymi przepisami w dziedzinie detalicznych usług finansowych, ochrony konsumentów i ochrony danych. W ramach analizy oceniona zostanie unijna wartość dodana dyrektywy oraz czy jej narzędzia odpowiadają pierwotnym i aktualnym potrzebom. Przegląd, opierający się na wynikach oceny, będzie służył poprawie zrozumienia detalicznych usług finansowych z uwzględnieniem cyfryzacji w ich świadczeniu. Celem będzie zapewnienie lepszej ochrony konsumentów przed nieodpowiedzialnymi praktykami kredytowymi, w szczególności przed ofertami upowszechnianymi przez internet (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 4. kwartał 2021 r.). |
44. |
Zmiany w dyrektywie 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów
|
Przedmiotem inicjatywy są: kwestie bezpieczeństwa produktów związane z nowymi technologiami, analiza potrzeby konkretnych działań w zakresie sprzedaży przez internet, aktualizacja ogólnych ram prawnych dotyczących bezpieczeństwa produktów; oraz – w świetle nowego rozporządzenia (UE) 2019/1020 w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów – wypełnienie luk między produktami zharmonizowanymi i niezharmonizowanymi z perspektywy nadzoru rynku. Celem zmian ma być również poprawa skuteczności wycofywania produktów z rynku oraz uwzględnienie nowych zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa produktów. Należy wzmocnić uprawnienia wykonawcze państw członkowskich, w szczególności w odniesieniu do kontroli przywozu. (działanie o charakterze ustawodawczym, w tym ocena skutków, art. 114 TFUE, 2. kwartał 2021 r.). |