Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0122

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY sprawie wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych powierzonych Komisji na mocy dyrektywy 2012/18/UE w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, zmieniającej, a następnie uchylającej dyrektywę Rady 96/82/WE

COM/2017/0122 final

Bruksela, dnia 9.3.2017

COM(2017) 122 final

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

sprawie wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych powierzonych Komisji na mocy dyrektywy 2012/18/UE w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, zmieniającej, a następnie uchylającej dyrektywę Rady 96/82/WE


SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie wykonywania uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych powierzonych Komisji na mocy dyrektywy 2012/18/UE w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, zmieniającej, a następnie uchylającej dyrektywę Rady 96/82/WE

1. WPROWADZENIE

Celem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/18/UE z dnia 4 lipca 2012 w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, zmieniającej, a następnie uchylającej dyrektywę Rady 96/82/WE (dyrektywa Seveso III) 1 jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia awarii przemysłowych i ograniczenie ich skutków, a tym samym zwiększenie ochrony obywateli, społeczności i środowiska.

W art. 25 dyrektywy upoważnia się Komisję do przyjmowania aktów delegowanych w celu dostosowywania do postępu technicznego załączników II–VI. Załączniki te zawierają informacje, które należy uwzględnić w raporcie o bezpieczeństwie, polityce zapobiegania poważnym awariom i planach operacyjno-ratowniczych zakładów objętych dyrektywą Seveso, a także informacje, które należy podać do wiadomości publicznej, oraz kryteria, których spełnienie zobowiązuje państwa członkowskie do powiadomienia Komisji o poważnej awarii.

2. PODSTAWA PRAWNA

Niniejsze sprawozdanie jest wymagane na mocy art. 26 ust. 2 dyrektywy 2012/18/UE. Na mocy tego przepisu powierza się Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych na okres pięciu lat od dnia 13 sierpnia 2012 r., a Komisja ma obowiązek sporządzić sprawozdanie dotyczące przekazanych uprawnień najpóźniej 9 miesięcy przed zakończeniem tego pięcioletniego okresu. Przekazanie uprawnień zostaje automatycznie przedłużone na takie same okresy, chyba że Parlament Europejski lub Rada sprzeciwią się takiemu przedłużeniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 26.

3. WYKONYWANIE PRZEKAZANYCH UPRAWNIEŃ

Wykonywanie przekazanych uprawnień uznano za niezbędne w celu dostosowywania do postępu technicznego kilku przepisów dyrektywy.

Biorąc pod uwagę, że dyrektywa Seveso III zaczęła być w pełni stosowana dopiero od czerwca 2015 r. (art. 31 ust. 1), Komisja do tej pory nie uznała za konieczne ani stosowne dostosowania załączników II–VI do dyrektywy do postępu technicznego.



4. WNIOSEK

Komisja w ciągu ostatnich pięciu lat nie skorzystała z uprawnień powierzonych jej na mocy dyrektywy 2012/18/UE. Komisja zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o przyjęcie do wiadomości niniejszego sprawozdania.

(1)

Dz.U. L 197 z 24.7.2012, s. 1.

Top