Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0113

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 883/2013 w odniesieniu do sekretariatu Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)

    COM/2016/0113 final - 2016/064 (COD)

    Bruksela, dnia 4.3.2016

    COM(2016) 113 final

    2016/0064(COD)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    zmieniające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 883/2013 w odniesieniu do sekretariatu Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)


    UZASADNIENIE

    1.KONTEKST WNIOSKU

    Przyczyny i cele wniosku

    Komitet Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych został ustanowiony rozporządzeniem nr 1073/99 z dnia 25 maja 1999 r. dotyczącym dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) 1 . Artykuł 15 ust. 1 nowego rozporządzenia w sprawie OLAF nr 883/2013 z dnia 11 września 2013 r. 2 stanowi, że Komitet „regularnie monitoruje wykonywanie przez Urząd jego zadań dochodzeniowych w celu wzmocnienia niezależności Urzędu we właściwym wykonywaniu kompetencji powierzonych mu na mocy niniejszego rozporządzenia” oraz, w szczególności „monitoruje rozwój sytuacji w zakresie stosowania gwarancji proceduralnych i czasu trwania dochodzeń na podstawie informacji przekazywanych przez dyrektora generalnego..”.

    W swoich pracach Komitet Nadzoru wspierany jest przez sekretariat. Obecnie obsługę sekretariatu Komitetu zapewnia Urząd zgodnie z art. 15 ust. 8 rozporządzenia w sprawie OLAF, który stanowi, że sekretariat Komitetu Nadzoru „jest prowadzony przez Urząd w ścisłym porozumieniu z Komitetem Nadzoru”. Art. 18 rozporządzenia przewiduje, że środki budżetowe dotyczące Komitetu Nadzoru i jego sekretariatu zapisywane są w linii budżetowej dotyczącej Urzędu, oraz stanowi, że plan zatrudnienia Urzędu obejmuje odnośny plan dla Komitetu Nadzoru i jego sekretariatu.

    Ostatnio jednakże wyrażano pewne obawy co do ewentualnych konfliktów interesów i domagano się wzmocnienia niezależności prawnej pod względem zarządzania budżetem Komitetu i sekretariatu. W związku z tym w swoich rocznych sprawozdaniach z działalności za 2013 i 2014 r. 3 , Komitet Nadzoru podkreślał wagę niezależności i skutecznego funkcjonowania, które wymaga niezawisłego i dysponującego odpowiednią liczbą pracowników sekretariatu. Podkreślono, że wykonywanie uprawnień organu powołującego przez dyrektora generalnego OLAF-u, w tym decyzji dotyczących promocji i przeniesień, mogłoby prowadzić do konfliktu interesów. Wezwano, aby budżet Komitetu i jego sekretariatu ujmowany był w budżecie Urzędu w oddzielnej linii budżetowej.

    Parlament Europejski wielokrotnie wzywał Komisję do podjęcia działań mających na celu wzmocnienie niezależnego funkcjonowania sekretariatu Komitetu Nadzoru OLAF, jak np. w sprawozdaniu z procedury udzielenia absolutorium za 2013 r. 4 lub w swojej rezolucji w sprawie rocznego sprawozdania Komitetu Nadzoru OLAF za rok 2014 5 .

    Kwestia ta została również poruszona w ramach ustanowionej na mocy art. 16 rozporządzenia OLAF wymiany poglądów z instytucjami. Podczas wymiany, która odbyła się w dniu 28 września 2015 r., przedstawiciele Parlamentu Europejskiego ponownie podkreślili potrzebę wzmocnienia niezależnego funkcjonowania sekretariatu Komitetu Nadzoru.

    W dniu 18 grudnia 2015 r. Komisja przyjęła decyzję zmieniającą decyzję nr 1999/352 6 , aby przenieść odpowiedzialność za wykonanie środków budżetowych odnoszących się do członków Komitetu z dyrektora generalnego OLAF-u na Komisję. Komisja przekazała następnie te uprawnienia dyrektorowi Urzędowi Administracji i Wypłacania Należności Indywidualnych (PMO). Decyzja stosowana jest od dnia 1 stycznia 2016 r.

    Celem tej decyzji było zapobiegnięcie pojawieniu się wrażenia, iż członkowie Komitetu Nadzoru nie są w stanie należycie wykonywać powierzonych im obowiązków. Decyzja ta nie mogła jednak zapewnić pełnej separacji prawnej sekretariatu i budżetu Komitetu od Urzędu. Aby oddzielić zarządzanie sekretariatem Komitetu od zarządzania Urzędem i uniknąć jakiegokolwiek wrażenia, że OLAF może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie wsparcia dla członków Komitetu, konieczna jest zmiana rozporządzenia 883/2013, tak aby stanowiło ono, że sekretariat Komitetu Nadzoru prowadzony będzie bezpośrednio przez Komisję. Zmiana ta nie wpłynie na niezależność i funkcjonowanie Komitetu Nadzoru i jego sekretariatu, które nadal korzystać będą z tych samych praw i będą miały takie same zobowiązania jak poprzednio. W szczególności pracujący w Urzędzie inspektor ochrony danych nadal będzie odpowiedzialny za przetwarzanie danych przez sekretariat, a pracownicy sekretariatu będą nadal podlegać tym samym zasadom poufności. Artykuł 19 rozporządzenia 883/2013 stanowi, że do dnia 2 października 2017 r. Komisja przedłoży Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z oceny stosowania rozporządzenia, w którym określa się również, czy istnieje potrzeba zmiany rozporządzenia. Ze względu na wagę prawidłowego funkcjonowania Komitetu Nadzoru oraz konieczność unikania wrażenia, że funkcjonowanie to mogłoby zostać zakłócone przez rządzące nim ramy instytucjonalne, wydaje się ważne, aby dostosować rozporządzenie w tej kwestii – i jedynie w tej kwestii – najszybciej, jak to możliwe, a w każdym razie zanim przeprowadzona zostanie ogólna ocena rozporządzenia.

    Po tym jak zmienione rozporządzenie wejdzie w życie, konieczne będzie wprowadzenie zmian technicznych w decyzji dotyczącej OLAF-u w celu formalnego dostosowania jej do nowych ram prawnych.

    Spójność z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie polityki

    Proponowane rozporządzenie zmienia rozporządzenie 883/2013, które przewiduje już niezależność Komitetu Nadzoru OLAF. W szczególności art. 15 ust. 2, 3 i 7 gwarantują niezależność Komitetu, ustanawiając specjalną, międzyinstytucjonalną procedurę mianowania oraz określając szczegółowe warunki wykonywania mandatów przez jego członków. Zasady te zostały dodatkowo uściślone w decyzji Komisji C(2015)2418, na mocy której odpowiedzialność za zarządzanie środkami budżetowymi dotyczącymi Komitetu Nadzoru OLAF przeniesiono z OLAF-u na Komisję (PMO).

    2.PODSTAWA PRAWNA, POMOCNICZOŚĆ I PROPORCJONALNOŚĆ

    Podstawa prawna

    Niniejszy wniosek oparty jest na art. 325 TFUE dotyczącym zwalczania nadużyć finansowych, który stanowi również podstawę prawną rozporządzenia 883/2013.

    Pomocniczość i proporcjonalność

    Niniejszy wniosek nie ma wpływu na kompetencje i zakres odpowiedzialności państw członkowskich w zakresie zwalczania nadużyć finansowych godzących w interesy finansowe UE. Dotyczy on wyłącznie zarządzania Komitetem Nadzoru OLAF, którego zasady funkcjonowania określone są obecnie w rozporządzeniu UE. Ponadto wyżej wymienione działanie jest ściśle ograniczone do tego, co jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonych celów, zgodnie z zasadą proporcjonalności.

    Wybór instrumentu

    Rozporządzenie 883/2013 należy zmienić za pomocą tego samego rodzaju instrumentu, tj. rozporządzenia.

    3.WPŁYW NA BUDŻET

    Rozporządzenie, którego dotyczy niniejszy wniosek, nie będzie wymagało żadnych nowych zasobów ludzkich ani administracyjnych i nie będzie miało wpływu finansowego. Jego celem jest jedynie przekazanie zarządzania środkami budżetowymi dotyczącymi sekretariatu Komitetu Nadzoru OLAF w obrębie Komisji.

    4.ELEMENTY FAKULTATYWNE

    Szczegółowe objaśnienia poszczególnych przepisów wniosku

    Zgodnie z nowym rozporządzeniem, którego dotyczy wniosek, sekretariat Komitetu Nadzoru prowadzony będzie przez Komisję, a nie przez OLAF (art. 15 ust. 8).

    Środki budżetowe dotyczące sekretariatu Komitetu Nadzoru zostaną przesunięte z linii budżetowej i planu zatrudnienia dotyczących OLAF-u do linii budżetowej i planu zatrudnienia Komisji (art. 18).

    Wniosek zmienia także brzmienie art. 10 ust. 4 i 5 tak, aby kompetencje pracującego w Urzędzie inspektora ochrony danych nadal obejmowały przetwarzanie danych przez sekretariat. Ponadto pracownicy sekretariatu będą nadal podlegać tym samym zasadom poufności co poprzednio.



    2016/0064 (COD)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    zmieniające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 883/2013 w odniesieniu do sekretariatu Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)

    PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 325,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 106a,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

    uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego,

    stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)Komitet Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych („Urząd”) ma za zadanie regularne monitorowanie wykonywania przez Urząd jego zadań dochodzeniowych w celu wzmocnienia niezależności Urzędu.

    (2)Należy ustanowić ramy wykonywania środków budżetowych odnoszących się do członków Komitetu Nadzoru w taki sposób, aby uniknąć pojawienia się możliwej ingerencji Urzędu w ich obowiązki. Należy dostosować rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 883/2013 tak, aby umożliwić ustanowienie takich ram. Sekretariat Komitetu Nadzoru powinien być prowadzony bezpośrednio przez Komisję, niezależnie od Urzędu. Komisja powinna powstrzymać się od ingerencji w kompetencje Komitetu Nadzoru.

    (3)W przypadku gdy Urząd mianuje inspektora ochrony danych zgodnie z art. 10 ust. 4 rozporządzenia nr 883/2013, inspektor powinien być nadal właściwy do spraw dotyczących przetwarzania danych przez sekretariat Komitetu Nadzoru.

    (4)Obowiązki zachowania poufności przez pracowników sekretariatu Komitetu Nadzoru powinny nadal mieć zastosowanie.

    (5)Zgodnie z art. 28 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 45/2001 zasięgnięto opinii Europejskiego Inspektora Ochrony Danych[, który wydał swoją opinię dnia .....,

    PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    W rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 883/2013 wprowadza się następujące zmiany:

    (1)w art. 10 wprowadza się następujące zmiany:

    (a)w ust. 4 dodaje się akapit w brzmieniu:

    „Inspektor ochrony danych jest właściwy do spraw dotyczących przetwarzania danych przez Urząd oraz sekretariat Komitetu Nadzoru.”;

    (b)w ust. 5 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

    „Zgodnie z regulaminem pracowniczym pracownicy Urzędu oraz pracownicy sekretariatu Komitetu Nadzoru powstrzymują się od wszelkiego nieupoważnionego ujawniania informacji uzyskanych podczas wykonywania swoich obowiązków, chyba że informacje te zostały już podane do wiadomości publicznej lub są publicznie dostępne, i są nadal związani tym obowiązkiem po opuszczeniu służby.”;

    (2)w art. 15 ust. 8 ostatnie zdanie otrzymuje brzmienie:

    „Jego sekretariat jest prowadzony przez Komisję, niezależnie od Urzędu i w ścisłej współpracy z Komitetem Nadzoru. Komisja powstrzymuje się od ingerencji w kompetencje Komitetu Nadzoru.”;

    (3)art. 18 otrzymuje brzmienie:

    „Artykuł 18

    Finansowanie

    Łączną kwotę środków przeznaczonych dla Urzędu zapisuje się w specjalnej linii budżetowej w sekcji budżetu ogólnego Unii Europejskiej odnoszącej się do Komisji oraz określa się szczegółowo w załączniku do tej sekcji. Środki dotyczące Komitetu Nadzoru i jego sekretariatu zapisuje się w sekcji budżetu ogólnego Unii Europejskiej odnoszącej się do Komisji.

    Plan zatrudnienia Urzędu załącza się do planu zatrudnienia Komisji. Plan zatrudnienia Komisji obejmuje sekretariat Komitetu Nadzoru.”.

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie [pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2017 r.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia r.

    W imieniu Parlamentu Europejskiego    W imieniu Rady

    Przewodniczący    Przewodniczący

    (1) Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 1.
    (2) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 z dnia 11 września 2013 r. dotyczące dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1074/1999 (Dz.U. L 248 z 18.9.2013, s. 1).
    (3) http://ec.europa.eu/anti_fraud/documents/reports-sup_comm/2013/scar_2013_supcom_pl.pdf ; http://ec.europa.eu/anti_fraud/documents/reports-sup_comm/2015/scar_2014_supcom_pl.pdf
    (4) Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie udzielenia absolutorium z wykonania budżetu ogólnego Unii Europejskiej za rok budżetowy 2013, sekcja 3 – Komisja i agencje wykonawcze, (2014/2075(DEC)),http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&language=pl&reference=P8-TA-2015-0118
    (5) Rezolucja z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie rocznego sprawozdania Komitetu Nadzoru OLAF za rok 2014, http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015-0226+0+DOC+XML+V0//pl
    (6) Decyzja Komisji C(2015)2418 zmieniająca decyzję 1999/352/WE, EWWiS, Euratom ustanawiającą Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Dz.U. L 333 z 19 grudnia 2015 r., s. 148.
    Top