Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0250

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 302/2009 dotyczące wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym

    /* COM/2013/0250 final - 2013/0133 (COD) */

    52013PC0250

    Wniosek ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 302/2009 dotyczące wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym /* COM/2013/0250 final - 2013/0133 (COD) */


    UZASADNIENIE

    1.           KONTEKST WNIOSKU

    Unia jest umawiającą się stroną Międzynarodowej konwencji o ochronie tuńczyka atlantyckiego (zwanej dalej „konwencją)”. Tuńczyk błękitnopłetwy jest najważniejszym gatunkiem w Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (zwanej dalej „ICCAT”), a obecnie jest jedynym gatunkiem stanowiącym przedmiot wieloletniego planu odbudowy. Przedmiotowa transpozycja dotyczy zasadniczych przepisów zawartych w planie odbudowy, które były szeroko dyskutowane i zostały przyjęte na dorocznym posiedzeniu ICCAT w listopadzie 2012 r. na podstawie zalecenia 12-03.

    W 2008 r. na swoim 16. specjalnym posiedzeniu ICCAT przyjęła zalecenie 08-05 w celu ustanowienia nowego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym, zastępując plan odbudowy przyjęty w 2006 r. W oczekiwaniu na wejście w życie zalecenia 08-05 przyjęto rozporządzenie (WE) nr 302/2009[1].

    Na swoim 17. specjalnym posiedzeniu w 2010 r. ICCAT przyjęła zalecenie 10-04 zmieniające wieloletni plan odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego. W celu odbudowania zasobów zalecenie 10-04 przewiduje dalsze obniżenie całkowitego dopuszczalnego połowu, zaostrzenie środków zmierzających do ograniczenia zdolności połowowej i środków kontroli, w szczególności w odniesieniu do operacji transferu i umieszczania w sadzach, a także dodatkowe doradztwo ze strony Stałego Komitetu ds. Badań Naukowych i Statystyki (SCRS) w 2012 r. w zakresie identyfikacji tarlisk i tworzenia rezerwatów.

    Na swoim specjalnym posiedzeniu w 2012 r. ICCAT przyjęła zalecenie 12-03 zmieniające wieloletni plan odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego. W celu lepszego dostosowania okresów połowu do działalności floty zalecenie 12-03 przewiduje zmianę okresów otwartych dla połowu, które różnią się od okresów zamkniętych dla połowu określonych w art. 7 rozporządzenia Rady (WE) 302/2009 zmienionego art. 1 pkt 6 rozporządzenia (UE) nr 500/2012[2]. Ponadto zmieniono faktyczne daty, w których połowy są dozwolone w odniesieniu do statków rybackich do połowów okrężnicą, statków do połowu wędami oraz statków do połowu wędami holowanymi. Na koniec, w celu uniknięcia wszelkiej niepewności w odniesieniu do narzędzi, które nie podlegają konkretnym zasadom dotyczącym okresu połowu, konieczne było wprowadzenie przepisu wyraźnie zezwalającego na dokonywanie połowów wszystkimi pozostałymi narzędziami w trakcie całego roku.

    Zalecenie to było jednak przedmiotem pewnej liczby sprzeciwów ze strony umawiających się stron ICCAT, które opóźniły jego wejście w życie najprawdopodobniej do sierpnia 2013 r. Sprzeciwy te były jednak związane z przydziałem TAC i nie dotyczyły okresów połowu. Ponadto podczas ostatniego międzysesyjnego posiedzenia, które odbyło się w Sewilli (18-20 lutego 2013 r.) umawiające się strony ICCAT powiadomiły o swoim zamiarze wdrożenia przepisów zalecenia 12-03, w tym nowego okresu połowu dla statków rybackich do połowów okrężnicą (26 maja do 24 czerwca), określonych w pkt 22 zalecenia.

    W odniesieniu do okresu połowu 2013 Rada ustanowiła już w swoim rozporządzeniu (UE) nr 40/2013 ustalającym uprawnienia do połowów na 2013 r. dostępne w wodach UE oraz – dla statków UE – na określonych wodach nienależących do UE w odniesieniu do pewnych stad ryb oraz grup stad ryb, które są przedmiotem negocjacji lub umów międzynarodowych[3], że okres dla statków rybackich do połowów okrężnicą rozpocznie się dnia 26 maja 2013 r. i zakończy się dnia 24 czerwca 2013 r., w celu pozostawienia państwom członkowskim wystarczającego czasu na planowanie. W wymienionym rozporządzeniu został ustalony jedynie okres połowu statków rybackich do połowów okrężnicą z uwagi na jego termin oraz duże znaczenie tego narzędzia, biorąc pod uwagę jego wyższą zdolność połowową i wcześniejsze przypadki niezgodności.

    W oczekiwaniu na pełne wdrożenie zalecenia 12-03 oraz jego wejście w życie należy zatem zmienić przepis dotyczący okresów połowu zawarty w rozporządzeniu Rady (WE) nr 302/2009 w celu, z jednej strony, zapewnienia skutecznej ochrony zasobów tuńczyka błękitnopłetwego, dopilnowując, by te nowe okresy połowu były przestrzegane, a także ułatwiając działania w zakresie egzekwowania prawa, oraz, z drugiej strony, zagwarantowania bezpieczeństwa prawnego w zakresie odnośnych okresów połowu.

    Z wyżej wymienionych powodów oraz w celu umożliwienia państwom członkowskim określenia we właściwy sposób ich planów w zakresie połowów, zdolności i inspekcji, które są związane z okresami połowu, jak również wypełniania ich obowiązków przekazywania informacji, należy jak najszybciej zmienić ten przepis i zastosować te zmiany z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2013 r.

    Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 302/2009.

    2.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

    Podczas spotkania grupy sterującej odpowiedzialnej za wspólny plan rozmieszczenia dotyczący tuńczyka błękitnopłetwego, które odbyło się w siedzibie Europejskiej Agencji Kontroli Rybołówstwa w Vigo dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie konieczności doprecyzowania dat okresów połowu, przeprowadzono konsultacje z państwami członkowskimi zainteresowanymi tym łowiskiem (CY, ES, FR, GR, IT, MT oraz PT). Wszystkie z nich zgadzają się, że należy wprowadzić daty określone w ust. 21-26 zalecenia ICCAT 12-03 zmieniającego zalecenie ICCAT mające na celu ustanowienie wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym.

    3.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Celem wniosku jest transpozycja do prawa Unii zalecenia przyjętego w ramach ICCAT poprzez zmianę rozporządzenia (WE) nr 302/2009 w odniesieniu do okresów połowu tuńczyka dla statków do połowu tuńczyka błękitnopłetwego. Niniejszy wniosek jest z uwagi na jego ograniczony zakres niezbędny w celu zagwarantowania szybkiego przyjęcia rozporządzenia przed rozpoczęciem okresu połowu 2013.

    2013/0133 (COD)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY

    zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 302/2009 dotyczące wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym

    PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 2,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[4],

    stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       Unia jest stroną Międzynarodowej konwencji o ochronie tuńczyka atlantyckiego (zwanej dalej „konwencją”).

    (2)       W 2008 r. na swoim 16. specjalnym posiedzeniu Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (zwana dalej „ICCAT”), ustanowiona konwencją, przyjęła zalecenie 08-05 w celu ustanowienia nowego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym, zastępując plan odbudowy przyjęty w 2006 r. Rozporządzenie (WE) nr 302/2009[5] zostało przyjęte w celu wdrożenia tych międzynarodowych środków ochronnych na szczeblu Unii.

    (3)       Na swoim 17. specjalnym posiedzeniu w 2010 r. ICCAT przyjęła zalecenie 10-04 zmieniające wieloletni plan odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego. Rozporządzenie (WE) nr 302/2009 zostało następnie zmienione rozporządzeniem (UE) nr 500/2012[6] w celu wdrożenia tych zmienionych międzynarodowych środków ochronnych na szczeblu Unii.

    (4)       Na swoim 18. specjalnym posiedzeniu w 2012 r. ICCAT przyjęła zalecenie 12-03 ponownie zmieniające wieloletni plan odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego. W celu lepszego dostosowania okresów połowu do działalności flot zalecenie 12-03 przewiduje zmianę okresów połowu, które są od tej pory określane jako okresy otwarte dla połowu, w przeciwieństwie do okresów zamkniętych dla połowu wymienionych w poprzednich zaleceniach ICCAT. Ponadto zmieniono faktyczne daty, w których połowy są dozwolone w odniesieniu do statków rybackich do połowów okrężnicą, statków do połowu wędami oraz statków do połowu wędami holowanymi. Na koniec, w celu uniknięcia wszelkiej niepewności w odniesieniu do narzędzi, które nie podlegają konkretnym zasadom dotyczącym okresów połowu, konieczne było wprowadzenie przepisu wyraźnie zezwalającego na dokonywanie połowów wszystkimi pozostałymi narzędziami w trakcie całego roku.

    (5)       W oczekiwaniu na wejście w życie zalecenia 12-03 ICCAT oraz jego pełne wdrożenie należy jak najszybciej zmienić przepisy dotyczące okresów połowu wymienionych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 302/2009 i zastosować te zmiany od początku 2013 r. w celu zapewnienia skutecznej ochrony zasobów tuńczyka błękitnopłetwego, zagwarantowania bezpieczeństwa prawnego w zakresie odnośnych okresów połowu oraz, na koniec, umożliwienia państwom członkowskim określenia we właściwy sposób ich planów w zakresie połowów, zdolności i inspekcji jak również wypełniania ich obowiązków przekazywania informacji,

    PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Artykuł 7 rozporządzenia (WE) nr 302/2009 otrzymuje brzmienie:

    „Artykuł 7

    Okresy połowu

    1.           Zezwala się na połowy tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym przez duże statki łowcze o długości ponad 24 m, poławiające gatunki pelagiczne taklami oceanicznymi, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 maja, z wyjątkiem obszaru na zachód od 10° W i na północ od 42° N, na którym zezwala się na tego rodzaju połowy od dnia 1 sierpnia do dnia 31 stycznia.

    2.           Zezwala się na połowy tuńczyka błękitnopłetwego okrężnicami we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym w okresie od dnia 26 maja do dnia 24 czerwca.

    3.           Zezwala się na połowy tuńczyka błękitnopłetwego statkami do połowu wędami i taklami i statkami do połowu wędami holowanymi we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 października.

    4.           Zezwala się na połowy tuńczyka błękitnopłetwego trawlerami do połowów pelagicznych we wschodnim Atlantyku w okresie od dnia 16 czerwca do dnia 14 października.

    5.           Zezwala się na połowy rekreacyjne i sportowe tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym w okresie od dnia 16 czerwca do dnia 14 października.

    6.           Zezwala się na połowy tuńczyka błękitnopłetwego narzędziami innymi niż narzędzia wymienione w ust. 1-5 przez cały rok.”.

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2013 r.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

    W imieniu Parlamentu Europejskiego           W imieniu Rady

    Przewodniczący                                             Przewodniczący

    [1]               Dz.U. L 96 z 15.4.2009

    [2]               Dz.U. L 157 z 16.6.2012

    [3]               Dz.U. L 23 z 25.1.2013

    [4]               Dz.U. C […] z […], s. […].

    [5]               Dz.U. L 96 z 15.4.2009

    [6]               Dz.U. L 157 z 16.6.2012

    Top