Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0646

    Wniosek DECYZJA RADY określająca stanowisko Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Republiki Tadżykistanu do Światowej Organizacji Handlu

    /* COM/2012/0646 final - 2012/0308 (NLE) */

    52012PC0646

    Wniosek DECYZJA RADY określająca stanowisko Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Republiki Tadżykistanu do Światowej Organizacji Handlu /* COM/2012/0646 final - 2012/0308 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    I. WPROWADZENIE

    Członkowie Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz Republika Tadżykistanu osiągnęli końcową fazę uzgadniania warunków przystąpienia Republiki Tadżykistanu do tej organizacji. Jest to wynikiem 11 lat negocjacji, które trwały od momentu złożenia przez Republikę Tadżykistanu w 2001 r. wniosku o członkostwo w WTO.

    Zanim UE będzie mogła formalnie poprzeć ten wniosek na forum WTO, konieczne jest przyjęcie przez Radę decyzji zatwierdzającej warunki przystąpienia Republiki Tadżykistanu.

    Poniżej znajduje się streszczenie warunków przystąpienia.

    II. STRESZCZENIE WARUNKÓW PRZYSTĄPIENIA DO WTO REPUBLIKI TADŻYKISTANU

    Lista zobowiązań

    Średnia ostateczna stawka skonsolidowana (FBR) w liście przystąpienia Republiki Tadżykistanu wynosi 7,5 %.

    Średnia FBR w przypadku produktów rolnych wynosi 8,6 %, czyli jest nieco wyższa niż stawka 7 % w przypadku produktów przemysłowych.

    Tadżykistan wdroży te ostateczne skonsolidowane stawki w okresie pięciu lat od dnia przystąpienia.

    Te uśrednione poziomy taryf są dość racjonalne, uwzględniając niewielki rozmiar gospodarki Tadżykistanu i brak dostępu do morza. W przeszłości w przypadku gospodarek o porównywalnym rozmiarze praktyką UE było przyjmowanie takich poziomów taryfy za racjonalne.

    Towary przemysłowe

    – Średnia ostateczna stawka skonsolidowana w przypadku produktów nierolniczych wynosi 7%.

    – Najwyższe ostateczne taryfy skonsolidowane odnotowuje się w przypadku obuwia, średni poziom wynosi 20 % a najwyższy 30 %, a także tekstyliów – średni poziom 10 % i najwyższy 30 %.

    – Tadżykistan przystępuje do Umowy o Technologii Informacyjnej (ITA), w związku z czym stopniowo wycofuje swoje taryfy ITA w okresie pięciu lat.

    Produkty rolne

    – Średnia ostateczna stawka skonsolidowana w przypadku produktów rolnych wynosi 8,6%.

    – Najwyższe poziomy taryf w rolnictwie są dość racjonalne: w przypadku pomidorów świeżych wynoszą 23 %, a w przypadku niektórych innych warzyw świeżych, sera i tytoniu są równe lub nieznacznie przekraczają 15 %.

    Usługi

    Lista szczegółowych zobowiązań Republiki Tadżykistanu w zakresie usług jest bardzo satysfakcjonująca, uwzględniając rozmiar gospodarki tego kraju. Tadżykistan podejmie znaczące zobowiązania dotyczące dostępu do rynku i traktowania narodowego w szerokim zakresie sektorów usług, w tym usług świadczonych w ramach wolnych zawodów, informatycznych, badań naukowych i rozwoju, najmu/dzierżawy, obsługi firm, usług komunikacyjnych (kurierskich i telekomunikacyjnych), budowlanych, dystrybucyjnych, edukacyjnych w sektorze prywatnym, związanych ze środowiskiem naturalnym, finansowych (ubezpieczeniowych i bankowych), usług w zakresie opieki zdrowotnej oraz turystyki, rekreacji i transportu.

    Zobowiązania wynikające z protokołu

    W końcowej, wielostronnej fazie negocjacji poprzedzających przystąpienie członkowie WTO wspólnie dołożyli starań, aby zapewnić podstawową zgodność praw i instytucji Tadżykistanu w sferze handlu z zasadami i porozumieniami w ramach WTO, określając wspomniane prawa i instytucje w Protokole przystąpienia oraz w sprawozdaniu grupy roboczej. Szczególne znaczenie dla UE mają następujące kwestie:

    Własność państwowa, prywatyzacja i państwowe podmioty handlowe

    Od dnia przystąpienia państwowe podmioty handlowe (w tym przedsiębiorstwa państwowe i kontrolowane przez państwo, przedsiębiorstwa posiadające specjalne lub wyłączne przywileje oraz przedsiębiorstwa jednolite) w Tadżykistanie będą dokonywać transakcji zakupu i sprzedaży, które nie dotyczą własnego wykorzystania lub konsumpcji przez sektor rządowy, wyłącznie zgodnie z ustaleniami handlowymi. Ponadto Tadżykistan potwierdził, że te państwowe przedsiębiorstwa handlowe umożliwią w odpowiednim stopniu przedsiębiorstwom z innych państw członkowskich, zgodnie ze zwyczajową praktyką gospodarczą, konkurowanie o udział w zakupach i sprzedaży przedsiębiorstwom państwowym Tadżykistanu. Wszelkie ograniczenia dotyczące wywozu materiałów w celu zapewnienia podstawowych ilości tych materiałów krajowemu przemysłowi przetwórczemu nie będą służyć wzrostowi wywozu tego przemysłu krajowego ani ochronie tego przemysłu krajowego.

    Prawa do działalności handlowej

    Od dnia przystąpienia Tadżykistan przyzna każdej osobie fizycznej lub prawnej, niezależnie od jej obecności fizycznej lub inwestycji w Tadżykistanie, prawo do uzyskania statusu zarejestrowanego importera produktów dopuszczonych do przywozu do Tadżykistanu, na każdym poziomie dystrybucji. Pełne prawa do przywozu i wywozu zostaną przyznane w sposób niedyskryminujący i obiektywny od dnia przystąpienia, a wszelkie wymogi dotyczące zarejestrowania działalności handlowej lub wniosku o prawo do przywozu lub wywozu będą obowiązywały wyłącznie w celach celnych i podatkowych, nie będą wymagały inwestycji w Tadżykistanie ani nadania prawa do dystrybucji w tym kraju oraz nie będą stanowiły bariery w handlu.

    Umowa o Technologii Informacyjnej (ITA)

    Republika Tadżykistanu przedłożyła swój harmonogram ITA do weryfikacji przez Komitet ITA, zgodnie z procedurami ITA, w celu umożliwienia Republice Tadżykistanu przystąpienie do ITA w momencie uzyskania statusu członka WTO.

    Ustalanie wartości celnej

    Od dnia przystąpienia Tadżykistan będzie stosować swoje przepisy ustawowe, wykonawcze i praktyki dotyczące ustalania wartości celnej, w tym te dotyczące zapobiegania zaniżaniu wartości towarów, zgodnie z Porozumieniem WTO, w tym art. I GATT 1994, Porozumieniem w sprawie stosowania art. VII GATT 1994 i załącznikiem I (Uwagi interpretacyjne).

    Cła wywozowe

    Tadżykistan przyjął kompleksowe zobowiązania dotyczące ograniczenia ceł wywozowych.

    Porozumienie w sprawie zamówień publicznych

    Tadżykistan potwierdził gotowość przystąpienia do porozumienia WTO w sprawie zamówień publicznych. Po przystąpieniu do WTO Tadżykistan uzyska status obserwatora w ramach tego Porozumienia i złoży wniosek o członkostwo wraz z ofertą obszarów objętych tym porozumieniem w terminie jednego roku od przystąpienia do WTO.

    Handel cywilnymi statkami powietrznymi

    Po przystąpieniu Tadżykistan stanie się sygnatariuszem porozumienia WTO w sprawie cywilnych statków powietrznych.

    III. ZALECENIE

    Przedkładając Radzie do zatwierdzenia warunki przystąpienia Republiki Tadżykistanu do WTO, Komisja uznaje, że stanowią one wyważony i ambitny pakiet zobowiązań otwierających rynek, który przyniesie znaczne korzyści zarówno Republice Tadżykistanu, jak i jej partnerom handlowym należącym do WTO.

    2012/0308 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    określająca stanowisko Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Republiki Tadżykistanu do Światowej Organizacji Handlu

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 91, art. 100 ust. 2 i art. 207 ust. 4 w związku z art. 218 ust. 9,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       W dniu 29 maja 2001 r. Rząd Republiki Tadżykistanu wystąpił o przystąpienie do Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO) na mocy art. XII tego Porozumienia.

    (2)       W dniu 18 lipca 2001 r. powołano grupę roboczą ds. przystąpienia Republiki Tadżykistanu w celu wypracowania porozumienia w sprawie warunków przystąpienia, które byłyby możliwe do zaakceptowania dla Republiki Tadżykistanu oraz dla wszystkich członków WTO.

    (3)       Występując w imieniu Unii, Komisja wynegocjowała wiele kompleksowych zobowiązań dotyczących otwarcia rynku przez Republikę Tadżykistanu, które uwzględniają życzenia Unii.

    (4)       Zobowiązania te zawarto obecnie w Protokole przystąpienia Republiki Tadżykistanu do WTO.

    (5)       Przystąpienie do WTO powinno przyczynić się w sposób pozytywny i trwały do postępu reform gospodarczych i zrównoważonego rozwoju Republiki Tadżykistanu.

    (6)       Z powyższych względów Protokół przystąpienia powinien zostać zatwierdzony.

    (7)       Zgodnie z art. XII Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu warunki przystąpienia są uzgadniane między państwem przystępującym a WTO i zatwierdzane ze strony WTO przez Konferencję Ministerialną WTO. Zgodnie z art. IV ust. 2 Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu funkcje Konferencji Ministerialnej w przerwach między jej sesjami pełnić będzie Rada Generalna.

    (8)       W myśl powyższego konieczne jest określenie stanowiska Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej WTO w sprawie przystąpienia Republiki Tadżykistanu do WTO,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Stanowiskiem Unii Europejskiej na forum Rady Generalnej Światowej Organizacji Handlu w sprawie przystąpienia Republiki Tadżykistanu do WTO jest zatwierdzenie przystąpienia.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej przyjęcia.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    Top