Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0611

    Wniosek DECYZJA RADY w sprawie upoważnienia Bułgarii i Rumunii do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

    /* COM/2012/0611 final - 2012/0293 (NLE) */

    52012PC0611

    Wniosek DECYZJA RADY w sprawie upoważnienia Bułgarii i Rumunii do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej /* COM/2012/0611 final - 2012/0293 (NLE) */


    UZASADNIENIE

    1.           KONTEKST WNIOSKU

    Na mocy art. 395 dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej[1] (zwanej dalej „dyrektywą VAT”) Rada – stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji – może upoważnić każde państwo członkowskie do wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów tejże dyrektywy w celu uproszczenia procedury poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania.

    Pismem zarejestrowanym w Komisji dnia 25 maja 2011 r. Bułgaria i Rumunia zwróciły się z wnioskiem o upoważnienie do zastosowania odstępstwa od przepisów art. 5 dyrektywy VAT regulujących zakres terytorialny VAT w odniesieniu do mostu granicznego (kolejowego i drogowego) na Dunaju. Pismem zarejestrowanym w Komisji dnia 7 marca 2012 r. Bułgaria i Rumunia częściowo zmieniły wniosek.

    Zgodnie z art. 395 ust. 2 dyrektywy VAT pismem z dnia 17 lipca 2012 r. Komisja poinformowała pozostałe państwa członkowskie o wnioskach złożonych przez Bułgarię i Rumunię (Hiszpania została jednak poinformowana pismem z dnia 18 lipca 2012 r.). Pismem z dnia 19 lipca 2012 r. Komisja poinformowała Bułgarię i Rumunię, że posiada wszystkie informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

    W celu usprawnienia ruchu drogowego i kolejowego między swoimi terytoriami Bułgaria i Rumunia postanowiły podpisać w dniu 5 czerwca 2000 r. porozumienie dotyczące budowy mostu granicznego na rzece Dunaj między miejscowościami Widin (Bułgaria) i Calafat (Rumunia).

    W tym kontekście Bułgaria i Rumunia zwróciły się z wnioskiem o upoważnienie do zastosowania środków stanowiących odstępstwo w odniesieniu do przepisów VAT dotyczących kwestii terytorialnych związanych z utrzymaniem i naprawą tego mostu oraz pobieraniem opłaty za przekraczanie mostu (z wniosku wyraźnie wyłączono budowę mostu granicznego).

    Przy zastosowaniu zwykłych przepisów, zgodnie z zasadą terytorialności określoną w art. 5 dyrektywy VAT, usługi związane z utrzymaniem i naprawą mostu świadczone w Bułgarii podlegałyby bułgarskiemu podatkowi VAT. Podobnie usługi związane z utrzymaniem i naprawą mostu świadczone w Rumunii podlegałyby rumuńskiemu podatkowi VAT. Zastosowanie obowiązujących przepisów oznaczałoby konieczność określenia dokładnego miejsca transakcji podlegających opodatkowaniu według terytorium, na którym zrealizowano daną część prac. W tym celu przedsiębiorstwa zaangażowane w prace musiałyby dokładnie ustalić granicę terytorium na rzece Dunaj na potrzeby prac prowadzonych nad wodą. Władze Bułgarii i Rumunii uważają, że zastosowanie zwykłych przepisów doprowadziłoby do utrudnień podatkowych dla takich przedsiębiorstw, a w związku z tym celem tego odstępstwa upraszczającego jest, zgodnie z wnioskiem, ustalenie granicy terytorialnej na środku mostu.

    Jeśli chodzi o opłaty za przeprawę, podstawa opodatkowania powinna, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, być związana z częścią mostu należącą do danego państwa członkowskiego. Oprócz wyżej wymienionego problemu z ustaleniem granicy terytorium opłata za każdą przeprawę przez most musiałaby być naliczana według dwóch różnych taryf i dwóch różnych stawek VAT: jednej dla terytorium Bułgarii i drugiej dla terytorium Rumunii, co byłoby uciążliwe dla podatników, których dotyczy ta kwestia. W związku z tym celem odstępstwa w odniesieniu do opłat jest uznanie terytorium, na którym znajduje się most, za terytorium tego państwa członkowskiego, w którym każdorazowo rozpoczyna się przeprawa. W praktyce oznaczałoby to, że bułgarski VAT byłby naliczany w odniesieniu do wszystkich opłat za przeprawę rozpoczynającą się po stronie bułgarskiej, mającej na celu przekroczenie mostu granicznego i wjazd do Rumunii. W ten sam sposób rumuński VAT byłby naliczany w przypadku wszystkich opłat za przeprawę rozpoczynającą się w Rumunii. Takie odstępstwo uprości sposób naliczania i księgowania podatku VAT.

    2.           WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENY SKUTKÓW

    Nie zaistniała potrzeba skorzystania z konsultacji oraz z pomocy ekspertów zewnętrznych.

    Projekt decyzji ma na celu uproszczenie poboru podatku VAT w odniesieniu do niektórych usług związanych z mostem granicznym.

    W każdym przypadku skutki będą ograniczone ze względu na wąski zakres odstępstwa.

    3.           ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Decyzja upoważnia Bułgarię i Rumunię do zastosowania środków stanowiących odstępstwo od terytorialnego zakresu stosowania dyrektywy VAT w odniesieniu do mostu granicznego.

    Podstawę decyzji stanowi art. 395 dyrektywy VAT.

    Niniejszy wniosek wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji UE. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

    Decyzja dotyczy upoważnienia przyznanego poszczególnym państwom członkowskim w odpowiedzi na ich własny wniosek i nie stanowi jakiegokolwiek zobowiązania.

    Biorąc pod uwagę restrykcyjne ograniczenie zakresu, środek szczególny jest proporcjonalny do wyznaczonego celu.

    Zgodnie z art. 395 dyrektywy VAT odstępstwo od wspólnych zasad dotyczących podatku VAT jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody Rady, stanowiącej jednomyślnie na wniosek Komisji. Decyzja Rady jest jedynym właściwym instrumentem, ponieważ może być skierowana do poszczególnych państw członkowskich.

    4.           WPŁYW NA BUDŻET

    Wniosek nie ma wpływu finansowego na budżet Unii.

    2012/0293 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA RADY

    w sprawie upoważnienia Bułgarii i Rumunii do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając dyrektywę 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej[2], w szczególności jej art. 395 ust. 1,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)       Pismami zarejestrowanymi w Komisji dnia 25 maja 2011 r. Bułgaria i Rumunia zwróciły się z wnioskiem o upoważnienie do zastosowania odstępstwa od przepisów art. 5 dyrektywy 2006/112/WE regulujących zakres terytorialny VAT w odniesieniu do mostu granicznego na Dunaju. Bułgaria i Rumunia dokonały zmiany części tego wniosku pismem zarejestrowanym w Komisji dnia 7 marca 2012 r.

    (2)       Zgodnie z art. 395 ust. 2 dyrektywy 2006/12/WE, pismem z dnia 17 lipca 2012 r. Komisja poinformowała pozostałe państwa członkowskie o wnioskach złożonych przez Bułgarię i Rumunię. z wyjątkiem Hiszpanii, która została poinformowana pismem z dnia 18 lipca 2012 r. Pismem z dnia 19 lipca 2012 r. Komisja poinformowała Bułgarię i Rumunię, że posiada wszystkie informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

    (3)       W odniesieniu do utrzymania i naprawy mostu, odstępstwo, o zastosowanie którego zwróciły się Bułgaria i Rumunia, polega na uznaniu, że granicą między dwoma państwami członkowskimi jest środek mostu.

    (4)       Jeśli chodzi o naliczanie opłat za przekraczanie mostu granicznego, obydwa państwa członkowskie uznawałyby całą długość mostu za część terytorium państwa, w którym rozpoczyna się przeprawa. W związku z tym bułgarski podatek VAT byłby naliczany jedynie w przypadku wszystkich opłat za przeprawę rozpoczynającą się po stronie bułgarskiej. W ten sam sposób rumuński podatek VAT byłby naliczany jedynie w odniesieniu do przepraw rozpoczynających się po stronie rumuńskiej.

    (5)       W przypadku braku środków stanowiących odstępstwo, ustalenie miejsca świadczenia usług związanych z utrzymaniem i naprawą mostu oraz miejsca naliczania opłaty za przeprawę zależałoby w pierwszej kolejności od dokładnego wyznaczenia granicy terytorium nad wodą, co w praktyce powodowałoby bardzo duże problemy dla podatników, których dotyczy ta kwestia. Ponadto w przypadku opłaty za przeprawę przez most w jedną stronę z jednego państwa członkowskiego do drugiego naliczany byłby zarówno bułgarski jak i rumuński podatek VAT. Środki stanowiące odstępstwo mają zatem na celu uproszczenie poboru podatku VAT od tych usług.

    (6)       Ze względu na istotę rozważanej sprawy, jaką jest definicja terytorium dla celów podatku VAT, która nie powinna ulec zmianie, odstępstwo należy przyznać na czas nieokreślony.

    (7)       Środki nie wpłyną negatywnie na zasoby własne Unii pochodzące z VAT ani nie będą miały żadnego wpływu na kwotę należnego podatku na końcowym etapie konsumpcji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Na zasadzie odstępstwa od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE, Bułgaria i Rumunia są upoważnione, na warunkach określonych w art. 2 i 3 niniejszej decyzji, do zastosowania środków stanowiących odstępstwo od dyrektywy 2006/112/WE w odniesieniu do utrzymania, naprawy i naliczania opłat dotyczących mostu granicznego na Dunaju między miejscowościami Widin (Bułgaria) i Calafat (Rumunia).

    Artykuł 2

    W celu określenia miejsca transakcji podlegającej opodatkowaniu dotyczącej utrzymania lub naprawy mostu granicznego, mogącej obejmować dostawę towarów, świadczenie usług, nabycie wewnątrzwspólnotowe lub przywóz towarów wykorzystywanych do utrzymania lub naprawy mostu, za granicę terytorium uznaje się środek tego mostu.

    Artykuł 3

    W celu określenia miejsca transakcji podlegającej opodatkowaniu dotyczącej naliczania opłaty za przeprawę, całą długość mostu uznaje się za część terytorium państwa członkowskiego, w którym rozpoczyna się jakakolwiek podróż wiążąca się z korzystaniem z mostu.

    Artykuł 4

    Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Bułgarii i do Rumunii.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    [1]               Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.

    [2]               Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.

    Top