Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0134

    Wniosek DECYZJA WYKONAWCZA RADY upoważniająca Republikę Litewską do zastosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

    /* COM/2011/0134 końcowy - NLE 2011/0057 */

    52011PC0134

    /* COM/2011/0134 końcowy - NLE 2011/0057 */ Wniosek DECYZJA WYKONAWCZA RADY upoważniająca Republikę Litewską do zastosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej


    [pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

    Bruksela, dnia 23.3.2011

    KOM(2011) 134 wersja ostateczna

    2011/0057 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA WYKONAWCZA RADY

    upoważniająca Republikę Litewską do zastosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

    UZASADNIENIE

    1. KONTEKST WNIOSKU

    Podstawa i cele wniosku

    Zgodnie z art. 395 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanej dalej „dyrektywą VAT”), Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji, może upoważnić każde państwo członkowskie do wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów wspomnianej dyrektywy w celu uproszczenia procedury poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania.

    W piśmie, które wpłynęło do Komisji dnia 19 listopada 2010 r., Litwa zwróciła się o upoważnienie dotyczące zwolnienia z VAT w odniesieniu do podatników, których roczne obroty nie przekraczają 45 000 EUR. Zgodnie z art. 395 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE Komisja pismem z dnia 21 stycznia 2011 r. poinformowała pozostałe państwa członkowskie o wniosku złożonym przez Litwę. Pismem z dnia 25 stycznia 2011 r. Komisja zawiadomiła Litwę, że posiada wszystkie informacje konieczne do rozpatrzenia wniosku.

    Kontekst ogólny

    Przepisy tytułu XII rozdział 1 dyrektywy VAT umożliwiają państwom członkowskim stosowanie specjalnych systemów w odniesieniu do małych przedsiębiorstw, w tym przewidują możliwość przyznania zwolnienia z podatku podatnikom, których roczne obroty nie przekraczają określonego pułapu. Zwolnienie takie oznacza, że podatnik nie musi naliczać podatku VAT za swoje dostawy towarów i świadczone przez siebie usługi i w konsekwencji nie może odliczyć naliczonego VAT.

    Pułap rocznego obrotu jest różny dla poszczególnych państw członkowskich, w szczególności w zależności od daty przystąpienia. W odniesieniu do państw członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty po dniu 1 stycznia 1978 r., próg rocznego obrotu został ustalony w art. 287 dyrektywy VAT. Próg dla Litwy został ustalony na poziomie 29 000 EUR, przy kursie wymiany obowiązującym w dniu przystąpienia (art. 287 pkt 11 dyrektywy VAT).

    Wniosek Litwy o odstępstwo ma na celu uproszczenie systemu VAT dla małych przedsiębiorstw przez wprowadzenie środka upraszczającego w odniesieniu do podatników, których roczne obroty nie przekraczają 45 000 EUR. Środek ten znacznie zmniejszy obciążenie przedsiębiorstw kwalifikujących się do objęcia tym systemem oraz zwolni je z wielu obowiązków wynikających z systemu VAT na zasadach ogólnych. System byłby dobrowolny dla podatników.

    Według informacji przedstawionych przez Litwę wpływ środka na ogólną kwotę dochodów podatkowych pobieranych na etapie końcowej konsumpcji będzie nieznaczny.

    Odstępstwo obowiązywałoby od dnia 1 stycznia 2012 r. do co najmniej dnia 31 grudnia 2014 r. lub do dnia wejścia w życie dyrektywy w sprawie pułapu rocznych obrotów, poniżej którego dostawa towarów lub świadczenie usług przez podatnika może być zwolnione z podatku VAT, w zależności od tego, która z tych dat będzie wcześniejsza.

    Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

    W 2004 r. Komisja przedłożyła wniosek (COM(2004) 728 wersja ostateczna) w sprawie podniesienia do 100 000 EUR, z możliwością corocznej aktualizacji tej kwoty, pułapu rocznych obrotów, poniżej którego państwa członkowskie mogą zwolnić podatników z podatku VAT.

    Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii

    Nie dotyczy.

    2. WYNIKI KONSULTACJI Z ZAINTERESOWANYMI STRONAMI ORAZ OCENA SKUTKÓW

    Konsultacje z zainteresowanymi stronami

    Nie dotyczy.

    Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy specjalistycznej

    Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych.

    Ocena skutków

    Decyzja ma na celu wprowadzenie środka upraszczającego, który znosiłby wiele obowiązków związanych z podatkiem VAT dla przedsiębiorstw, których roczne obroty nie przekraczają 45 000 EUR, i w związku z tym ma potencjalnie pozytywne skutki dla przedsiębiorstw.

    W każdym przypadku skutki będą ograniczone ze względu na wąski zakres odstępstwa i ograniczony czas jego stosowania.

    3. ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Krótki opis proponowanych działań

    Upoważnienie Litwy do zastosowania środka stanowiącego odstępstwo od dyrektywy 2006/112/WE w odniesieniu do wprowadzenia środka upraszczającego dla przedsiębiorstw, których roczne obroty nie przekraczają 45 000 EUR.

    Podstawa prawna

    Artykuł 395 dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

    Zasada pomocniczości

    Niniejszy wniosek wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji UE. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

    Zasada proporcjonalności

    Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności z następujących względów:

    Decyzja wykonawcza dotyczy upoważnienia udzielonego państwu członkowskiemu na jego własny wniosek i nie stanowi zobowiązania.

    Biorąc pod uwagę ograniczony zakres odstępstwa, szczególny środek jest proporcjonalny do wyznaczonego celu.

    Wybór instrumentów

    Proponowane instrumenty: Decyzja.

    Inne instrumenty byłyby niewłaściwe z następujących względów:

    Zgodnie z art. 395 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej odstępstwo od wspólnych zasad dotyczących podatku VAT jest możliwe jedynie po uzyskaniu upoważnienia Rady, stanowiącej jednomyślnie na wniosek Komisji. Decyzja Rady jest najbardziej właściwym instrumentem, ponieważ może być skierowana do poszczególnych państw członkowskich.

    4. WPŁYW NA BUDŻET

    Wniosek nie ma wpływu na budżet Unii.

    5. ELEMENTY FAKULTATYWNE

    Wniosek zawiera klauzulę wygaśnięcia.

    2011/0057 (NLE)

    Wniosek

    DECYZJA WYKONAWCZA RADY

    upoważniająca Republikę Litewską do zastosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy Rady 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając dyrektywę Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej[1] („dyrektywa VAT”), w szczególności jej art. 395 ust. 1,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    1. W piśmie, które wpłynęło do Komisji dnia 19 listopada 2010 r., Litwa zwróciła się o upoważnienie dotyczące środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 pkt 11 dyrektywy VAT w celu przyznania zwolnienia podatnikom, których roczne obroty nie przekraczają 45 000 EUR. Środek ten zwolniłby tych podatników z niektórych lub z wszystkich obowiązków związanych z podatkiem od wartości dodanej („VAT”), o których mowa w rozdziałach 2–6 tytułu XI dyrektywy VAT.

    2. Zgodnie z art. 395 ust. 2 akapit drugi dyrektywy VAT, pismem z dnia 21 stycznia 2011 r. Komisja poinformowała pozostałe państwa członkowskie o wniosku złożonym przez Litwę. Pismem z dnia 25 stycznia 2011 r. Komisja zawiadomiła Litwę, że posiada wszystkie informacje konieczne do rozpatrzenia wniosku.

    3. Państwa członkowskie mogą już stosować specjalny system dla małych przedsiębiorstw, o dobrowolnym charakterze, na mocy przepisów tytułu XII dyrektywy VAT. Środek ten stanowi odstępstwo od przepisów tytułu XII dyrektywy VAT tylko o tyle, że pułap rocznych obrotów podatnika w ramach specjalnego systemu jest wyższy od pułapu obecnie dopuszczalnego na Litwie na mocy art. 287 pkt 11 dyrektywy VAT, który wynosi 29 000 EUR.

    4. Wyższy pułap w ramach specjalnego systemu stanowi środek upraszczający, ponieważ może znacznie zmniejszyć związane z VAT obowiązki najmniejszych przedsiębiorstw, a jednocześnie specjalny system ma dobrowolny charakter i umożliwia przedsiębiorstwom wybór opodatkowania na zasadach ogólnych VAT.

    5. W swym wniosku dotyczącym dyrektywy w sprawie uproszczenia zobowiązań wynikających z VAT z dnia 29 października 2004 r.[2] Komisja uwzględniła przepisy umożliwiające państwom członkowskim ustalenie górnego progu rocznych obrotów w ramach systemu zwolnienia z VAT nawet do 100 000 EUR lub równowartość tej kwoty w walucie krajowej, z możliwością corocznej aktualizacji. Wniosek przedstawiony przez Litwę jest zgodny z tą propozycją.

    6. Odstępstwo nie będzie miało wpływu na zasoby własne Unii pochodzące z VAT i będzie miało tylko nieznaczny wpływ na ogólną kwotę dochodów podatkowych państwa członkowskiego pobieranych na etapie końcowej konsumpcji,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    W drodze odstępstwa od art. 287 pkt 11 dyrektywy 2006/112/WE Republika Litewska zostaje upoważniona do przyznania zwolnienia z podatku VAT podatnikom, których roczny obrót nie przekracza równowartości 45 000 EUR w walucie krajowej, zgodnie z kursem wymiany w dniu jej przystąpienia do Unii Europejskiej.

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.

    Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia wejścia w życie dyrektywy zmieniającej kwotę pułapu rocznego obrotu, poniżej którego podatnicy mogą być zwolnieni z podatku VAT, albo do dnia 31 grudnia 2014 r., w zależności od tego, która z tych dat będzie wcześniejsza.

    Artykuł 3

    Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Litewskiej.

    Sporządzono w Brukseli dnia [...] r.

    W imieniu Rady

    Przewodniczący

    [1] Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.

    [2] COM(2004) 728 wersja ostateczna (Dz.U. C 24 z 29.1.2005, s. 8).

    Top