Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0189

    Opinia Komisji na mocy art. 48 ust. 3 akapit pierwszy Traktatu o Unii Europejskiej dotycząca decyzji Rady Europejskiej przychylającej się do rozpatrzenia zmian do traktatów w odniesieniu do składu Parlamentu Europejskiego, zgodnie z propozycją rządu hiszpańskiego

    /* COM/2010/0189 końcowy */

    52010DC0189

    Opinia Komisji na mocy art. 48 ust. 3 akapit pierwszy Traktatu o Unii Europejskiej dotycząca decyzji Rady Europejskiej przychylającej się do rozpatrzenia zmian do traktatów w odniesieniu do składu Parlamentu Europejskiego, zgodnie z propozycją rządu hiszpańskiego /* COM/2010/0189 końcowy */


    [pic] | KOMISJA EUROPEJSKA |

    Bruksela, dnia 27.4.2010

    KOM(2010) 189 wersja ostateczna

    OPINIA KOMISJI

    na mocy art. 48 ust. 3 akapit pierwszy Traktatu o Unii Europejskiejdotycząca decyzji Rady Europejskiej przychylającej się do rozpatrzenia zmian do traktatów w odniesieniu do składu Parlamentu Europejskiego, zgodnie z propozycją rządu hiszpańskiego

    OPINIA KOMISJI

    na mocy art. 48 ust. 3 akapit pierwszy Traktatu o Unii Europejskiejdotycząca decyzji Rady Europejskiej przychylającej się do rozpatrzenia zmian do traktatów w odniesieniu do składu Parlamentu Europejskiego, zgodnie z propozycją rządu hiszpańskiego

    Komisja z zadowoleniem przyjęła inicjatywę rządu hiszpańskiego, który zaproponował wprowadzenie zmian do załączonego do traktatu lizbońskiego protokołu nr 36 w sprawie postanowień przejściowych. Komisja zgadza się, że postanowienia przejściowe dotyczące składu Parlamentu Europejskiego, co do których uzyskano porozumienie polityczne w Radzie Europejskiej, powinny zostać przyjęte jak najszybciej, zgodnie z odnośnymi procedurami prawnymi.

    Komisja przypomina, że inicjatywa hiszpańska ma na celu wprowadzenie w życie politycznego porozumienia już dawno osiągniętego w Radzie Europejskiej. Jest ona następstwem faktu, że wybory do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 r., przeciwnie niż przewidywano, nie odbyły się według zasad określonych w traktacie lizbońskim.

    W odpowiedzi na wniosek Rady Europejskiej, w dniu 11 października 2007 r., Parlament Europejski przyjął rezolucję[1] uwzględniającą projekt decyzji Rady Europejskiej na temat przyszłego składu Parlamentu. W projekcie decyzji ustalono liczbę przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, zgodnie z art. 14 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, zmienionego na mocy traktatu lizbońskiego. Rada Europejska zatwierdziła projekt decyzji przy okazji konferencji międzyrządowej w 2007 r.[2], w tym jedną dodatkową zmianę co do proponowanej liczby przedstawicieli (jeden dodatkowy członek z Włoch)[3].

    Na posiedzeniu w dniach 11 i 12 grudnia 2008 r. Rada Europejska oświadczyła, że w przypadku gdyby traktat lizboński miał wejść w życie dopiero po wyborach z czerwca 2009 r., najszybciej jak to możliwe przyjęte zostaną przepisy przejściowe umożliwiające zwiększenie liczby członków Parlamentu Europejskiego na czas kadencji 2009-2014, stosownie do wartości ustalonych na konferencji międzyrządowej. W deklaracji wyraźnie oświadczono, że w tym okresie łączna liczba posłów do PE wzrośnie zatem z 736 do 754. W deklaracji przewidziano także, że zmiany powinny wejść w życie w miarę możliwości w 2010 r.

    Po czerwcowych wyborach do PE, Rada Europejska, na posiedzeniu w dniach 18 i 19 czerwca 2009 r., przypomniała swoją deklarację, zwracając szczególną uwagę na liczby uzgodnione w trakcie konferencji międzyrządowej z 2007 r. Określono także, że państwa członkowskie mogłyby wypełnić dodatkowe mandaty w drodze wyborów ad hoc, przyjmując jako punkt odniesienia wyniki wyborów z czerwca 2009 r., lub w drodze wyznaczenia niezbędnych kandydatów spośród członków parlamentów krajowych. W następstwie wejścia w życie traktatu lizbońskiego z dniem 1 grudnia 2009 r. rząd hiszpański przedstawił inicjatywę, którą Rada Europejska przesłała Komisji do konsultacji.

    Ze względu na fakt, że propozycja odzwierciedla porozumienie polityczne osiągnięte przez państwa członkowskie przy założeniu, że traktat miałby wejść w życie po czerwcowych wyborach do PE, Komisja zaleca zwołanie, najszybciej jak to możliwe, konferencji międzyrządowej, która ograniczy się wyłącznie do omówienia propozycji hiszpańskiego rządu co do przyjęcia protokołu zmieniającego protokół nr 36 w sprawie postanowień przejściowych.

    [1] Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 11 października 2007 r. w sprawie składu Parlamentu Europejskiego (2007/2169(INI))

    [2] Deklaracja nr 5 załączona do Aktu końcowego konferencji międzyrządowej.

    [3] Deklaracja nr 4 załączona do Aktu końcowego konferencji międzyrządowej.

    Top