This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32026D0364
Commission Implementing Decision (EU) 2026/364 of 19 February 2026 recognising that the report submitted by the Netherlands under Article 31(2) of Directive (EU) 2018/2001 of the European Parliament and of the Council contains accurate data for the purposes of measuring the greenhouse gas emissions associated with the cultivation of winter wheat, sugar beet, grain maize and winter rapeseed in that Member State
Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2026/364 z dnia 19 lutego 2026 r. w sprawie uznania, że sprawozdanie przedłożone przez Niderlandy na podstawie art. 31 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 zawiera dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą pszenicy ozimej, buraka cukrowego, kukurydzy na ziarno i rzepaku ozimego w tym państwie członkowskim
Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2026/364 z dnia 19 lutego 2026 r. w sprawie uznania, że sprawozdanie przedłożone przez Niderlandy na podstawie art. 31 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 zawiera dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą pszenicy ozimej, buraka cukrowego, kukurydzy na ziarno i rzepaku ozimego w tym państwie członkowskim
C/2026/959
Dz.U. L, 2026/364, 20.2.2026, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2026/364/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
|
Dziennik Urzędowy |
PL Seria L |
|
2026/364 |
20.2.2026 |
DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2026/364
z dnia 19 lutego 2026 r.
w sprawie uznania, że sprawozdanie przedłożone przez Niderlandy na podstawie art. 31 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 zawiera dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą pszenicy ozimej, buraka cukrowego, kukurydzy na ziarno i rzepaku ozimego w tym państwie członkowskim
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (1), w szczególności jej art. 31 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
|
(1) |
Dyrektywa (UE) 2018/2001 wymaga, aby biopaliwa, biopłyny i paliwa z biomasy umożliwiały znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z paliwami kopalnymi, tak aby można je było zaliczać na poczet celów określonych w tej dyrektywie. W tym celu w art. 29 ust. 10 tej dyrektywy określono konkretne progi ograniczenia emisji dla tych paliw, a w art. 31 określono sposób obliczania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dzięki wykorzystaniu tych paliw. Przy dokonywaniu tych obliczeń można zastosować wartości standardowe określone w załącznikach V i VI do dyrektywy (UE) 2018/2001. Zamiast wartości standardowych odnoszących się do emisji gazów cieplarnianych pochodzących z uprawy surowców rolnych możliwe jest pod pewnymi warunkami stosowanie wartości typowych. Te wartości typowe, reprezentujące średnią wartość na konkretnym obszarze, mogą być zgłaszane Komisji przez państwa członkowskie lub państwa trzecie. Mogą one być stosowane tylko wtedy, gdy Komisja uzna je za dokładne. |
|
(2) |
Art. 31 ust. 2 dyrektywy (UE) 2018/2001 zezwala państwom członkowskim na przedkładanie Komisji sprawozdań zawierających informacje o typowym poziomie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z uprawy surowców rolnych z obszarów na ich terytorium zaklasyfikowanych na poziomie 2 w nomenklaturze jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) lub na bardziej szczegółowym poziomie NUTS zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1059/2003 (2). |
|
(3) |
W dniu 2 lipca 2025 r. Niderlandy przedłożyły Komisji sprawozdanie końcowe zawierające dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą pszenicy ozimej, buraka cukrowego, kukurydzy na ziarno i rzepaku ozimego zazwyczaj produkowanych na obszarach na ich terytorium zaklasyfikowanych na poziomie 2 w NUTS. Niderlandy zwróciły się o uznanie danych za dokładne zgodnie z art. 31 ust. 4 dyrektywy (UE) 2018/2001. |
|
(4) |
Komisja oceniła sprawozdanie i stwierdziła, że zawiera ono dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą pszenicy ozimej, buraka cukrowego, kukurydzy na ziarno i rzepaku ozimego zazwyczaj produkowanych w regionach NUTS 2 w Niderlandach. |
|
(5) |
Środki przewidziane w tej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Zrównoważonego Charakteru Biopaliw, Biopłynów i Paliw z Biomasy, |
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
Sprawozdanie, które dnia 2 lipca 2025 r. Niderlandy przedłożyły Komisji do uznania, zawiera dokładne dane służące do pomiaru emisji gazów cieplarnianych związanych z uprawą pszenicy ozimej, buraka cukrowego, kukurydzy na ziarno i rzepaku ozimego zazwyczaj produkowanych w regionach NUTS 2 w Niderlandach. Zestawienie danych przedstawionych w sprawozdaniu znajduje się w załączniku.
Artykuł 2
Jeżeli dane zawarte w sprawozdaniu, w postaci przedłożonej dnia 2 lipca 2025 r. Komisji do uznania, ulegną zmianom, które mogłyby mieć wpływ na dokładność tych danych, a co za tym idzie na podstawy wydania niniejszej decyzji, Niderlandy niezwłocznie powiadamiają Komisję o takich zmianach. Komisja ocenia zgłoszone zmiany w celu ustalenia, czy sprawozdanie nadal zawiera dokładne dane, w odniesieniu do których zostało uznane.
Artykuł 3
Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsza decyzja przestaje obowiązywać z dniem 12 marca 2031 r.
Sporządzono w Brukseli dnia 19 lutego 2026 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN
(1) Dz.U. L 328 z 21.12.2018, s. 82, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2018/2001/oj.
(2) Rozporządzenie (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) (Dz.U. L 154 z 21.6.2003, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/1059/oj).
ZAŁĄCZNIK
Emisje gazów cieplarnianych wynikające z upraw pszenicy ozimej w Niderlandach (g CO2(e)/kg zebranej pszenicy ozimej w przeliczeniu na suchą masę)
|
Kod NUTS2 |
Region NUTS2 (2024 r.) |
N2O z gleby |
Emisje wbudowane |
Paliwo |
Nasiona |
Ogółem |
|||
|
Bezpośrednie |
Pośrednie |
Nawóz |
Neutralizacja |
Pestycydy |
|
|
|
||
|
NL11 |
Groningen |
169,3 |
35,2 |
81,3 |
15,7 |
5,1 |
62,6 |
6,89 |
376,1 |
|
NL12 |
Friesland |
170,0 |
34,3 |
81,2 |
15,5 |
4,9 |
61,4 |
6,80 |
374,1 |
|
NL13 |
Drenthe |
111,6 |
15,4 |
60,4 |
13,8 |
7,1 |
60,7 |
6,17 |
275,3 |
|
NL21 |
Overijssel |
137,8 |
29,0 |
72,6 |
15,9 |
7,5 |
68,4 |
6,85 |
338,1 |
|
NL22 |
Gelderland |
176,9 |
39,4 |
85,3 |
15,9 |
5,5 |
65,3 |
6,21 |
394,5 |
|
NL23 |
Flevoland |
153,8 |
29,7 |
76,3 |
15,6 |
4,6 |
58,1 |
5,48 |
343,6 |
|
NL32 |
Noord-Holland |
166,1 |
34,2 |
82,6 |
16,9 |
5,0 |
63,0 |
6,97 |
374,8 |
|
NL34 |
Zeeland |
168,7 |
34,7 |
78,3 |
14,5 |
4,7 |
59,5 |
5,61 |
366,1 |
|
NL35 |
Utrecht |
168,5 |
37,7 |
81,9 |
15,7 |
5,8 |
65,4 |
6,29 |
381,4 |
|
NL36 |
Zuid-Holland |
154,2 |
30,0 |
76,7 |
15,7 |
4,6 |
58,3 |
5,49 |
345,0 |
|
NL41 |
Noord-Brabant |
164,9 |
34,9 |
77,7 |
14,1 |
5,1 |
60,3 |
5,76 |
362,8 |
|
NL42 |
Limburg |
132,6 |
22,6 |
59,7 |
10,9 |
6,2 |
57,0 |
5,70 |
294,7 |
Emisje gazów cieplarnianych wynikające z upraw buraka cukrowego w Niderlandach (g CO2(e)/kg zebranego buraka cukrowego w przeliczeniu na suchą masę)
|
Kod NUTS2 |
Region NUTS2 (2024 r.) |
N2O z gleby |
Emisje wbudowane |
Paliwo |
Nasiona |
Ogółem |
|||
|
Bezpośrednie |
Pośrednie |
Nawóz |
Neutralizacja |
Pestycydy |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
62,6 |
11,6 |
27,0 |
3,2 |
3,4 |
33,2 |
0,44 |
141,5 |
|
NL12 |
Friesland |
52,9 |
7,7 |
22,0 |
4,2 |
2,9 |
31,7 |
0,41 |
121,9 |
|
NL13 |
Drenthe |
73,3 |
16,7 |
32,6 |
2,3 |
4,0 |
34,4 |
0,46 |
163,8 |
|
NL21 |
Overijssel |
71,7 |
16,1 |
19,3 |
2,2 |
3,9 |
34,1 |
0,45 |
147,8 |
|
NL22 |
Gelderland |
60,5 |
10,8 |
20,5 |
3,8 |
3,3 |
33,9 |
0,44 |
133,4 |
|
NL23 |
Flevoland |
43,8 |
5,4 |
16,0 |
3,6 |
2,4 |
26,8 |
0,35 |
98,4 |
|
NL32 |
Noord-Holland |
48,7 |
6,7 |
20,2 |
3,7 |
2,7 |
28,9 |
0,38 |
111,3 |
|
NL34 |
Zeeland |
49,7 |
7,2 |
18,1 |
4,1 |
2,7 |
30,2 |
0,39 |
112,6 |
|
NL35 |
Utrecht |
58,8 |
9,9 |
20,7 |
4,2 |
3,2 |
34,1 |
0,45 |
131,3 |
|
NL36 |
Zuid-Holland |
48,0 |
6,6 |
17,7 |
4,0 |
2,6 |
29,4 |
0,38 |
108,6 |
|
NL41 |
Noord-Brabant |
56,7 |
9,5 |
16,4 |
2,4 |
3,2 |
30,9 |
0,41 |
119,7 |
|
NL42 |
Limburg |
62,7 |
11,3 |
15,6 |
3,0 |
3,6 |
32,3 |
0,43 |
129,1 |
Emisje gazów cieplarnianych wynikające z upraw kukurydzy na ziarno w Niderlandach (g CO2(e)/kg zebranej kukurydzy na ziarno w przeliczeniu na suchą masę)
|
Kod NUTS2 |
Region NUTS2 (2024 r.) |
N2O z gleby |
Emisje wbudowane |
Paliwo |
Nasiona |
Ogółem |
|||
|
Bezpośrednie |
Pośrednie |
Nawóz |
Neutralizacja |
Pestycydy |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
168,6 |
29,5 |
46,4 |
4,9 |
2,0 |
69,7 |
1,17 |
322,3 |
|
NL12 |
Friesland |
189,1 |
36,5 |
53,6 |
4,8 |
2,2 |
77,1 |
1,30 |
364,6 |
|
NL13 |
Drenthe |
167,8 |
29,7 |
44,5 |
5,6 |
2,0 |
70,5 |
1,19 |
321,3 |
|
NL21 |
Overijssel |
154,4 |
24,5 |
41,4 |
4,5 |
1,9 |
64,6 |
1,09 |
292,4 |
|
NL22 |
Gelderland |
170,9 |
30,9 |
49,8 |
7,0 |
2,0 |
69,2 |
1,16 |
331,0 |
|
NL23 |
Flevoland |
190,4 |
31,7 |
62,6 |
7,5 |
2,1 |
71,3 |
1,20 |
366,7 |
|
NL32 |
Noord-Holland |
176,4 |
28,8 |
56,2 |
6,2 |
1,9 |
67,4 |
1,13 |
338,0 |
|
NL34 |
Zeeland |
179,5 |
31,2 |
56,6 |
6,1 |
2,0 |
68,9 |
1,16 |
345,5 |
|
NL35 |
Utrecht |
165,5 |
28,4 |
48,5 |
3,8 |
1,9 |
66,6 |
1,12 |
315,8 |
|
NL36 |
Zuid-Holland |
182,6 |
29,6 |
60,2 |
7,2 |
2,0 |
68,4 |
1,15 |
351,1 |
|
NL41 |
Noord-Brabant |
147,7 |
19,7 |
35,4 |
7,9 |
1,9 |
64,9 |
1,09 |
278,6 |
|
NL42 |
Limburg |
179,0 |
31,6 |
47,2 |
8,1 |
2,2 |
75,9 |
1,28 |
345,1 |
Emisje gazów cieplarnianych wynikające z upraw pszenicy ozimej w Niderlandach (g CO2(e)/kg zebranego rzepaku ozimego w przeliczeniu na suchą masę)
|
Kod NUTS2 |
Region NUTS2 (2024 r.) |
N2O z gleby |
Emisje wbudowane |
Paliwo |
Nasiona |
Ogółem |
|||
|
Bezpośrednie |
Pośrednie |
Nawóz |
Neutralizacja |
Pestycydy |
|||||
|
NL11 |
Groningen |
288,3 |
55,5 |
152,1 |
37,8 |
5,7 |
129,9 |
0,68 |
670,0 |
|
NL12 |
Friesland |
276,5 |
49,0 |
146,2 |
36,4 |
5,4 |
124,5 |
0,65 |
638,5 |
|
NL13 |
Drenthe |
274,3 |
66,8 |
139,9 |
34,2 |
5,7 |
130,0 |
0,68 |
651,5 |
|
NL21 |
Overijssel |
327,6 |
95,1 |
168,5 |
41,2 |
6,7 |
152,8 |
0,81 |
792,8 |
|
NL22 |
Gelderland |
367,2 |
98,9 |
195,7 |
47,6 |
7,3 |
165,7 |
0,88 |
883,3 |
|
NL23 |
Flevoland |
367,9 |
86,6 |
193,1 |
48,4 |
7,2 |
163,3 |
0,87 |
867,4 |
|
NL32 |
Noord-Holland |
386,9 |
92,7 |
203,5 |
50,9 |
7,6 |
171,4 |
0,91 |
913,9 |
|
NL34 |
Zeeland |
370,5 |
89,2 |
195,0 |
48,8 |
7,3 |
164,4 |
0,87 |
876,0 |
|
NL35 |
Utrecht |
397,5 |
98,5 |
213,6 |
52,3 |
7,8 |
176,0 |
0,94 |
946,6 |
|
NL36 |
Zuid-Holland |
382,9 |
92,7 |
201,6 |
50,4 |
7,5 |
169,6 |
0,90 |
905,7 |
|
NL41 |
Noord-Brabant |
297,5 |
67,0 |
153,6 |
36,8 |
6,2 |
141,4 |
0,74 |
703,3 |
|
NL42 |
Limburg |
273,9 |
58,1 |
134,2 |
31,6 |
6,1 |
138,5 |
0,73 |
643,1 |
ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2026/364/oj
ISSN 1977-0766 (electronic edition)