Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0737

    2012/737/UE: Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 27 listopada 2012 r. zmieniająca załączniki I i II do dyrektywy Rady 82/894/EWG w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie (notyfikowana jako dokument nr C(2012) 8518) Tekst mający znaczenie dla EOG

    Dz.U. L 329 z 29.11.2012, p. 19–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021; Uchylona w sposób domniemany przez 32016R0429

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2012/737/oj

    29.11.2012   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 329/19


    DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI

    z dnia 27 listopada 2012 r.

    zmieniająca załączniki I i II do dyrektywy Rady 82/894/EWG w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie

    (notyfikowana jako dokument nr C(2012) 8518)

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    (2012/737/UE)

    KOMISJA EUROPEJSKA,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając dyrektywę Rady 82/894/EWG z dnia 21 grudnia 1982 r. w sprawie zgłaszania chorób zwierząt we Wspólnocie (1), w szczególności jej art. 5 ust. 2 tiret pierwsze i drugie,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W dyrektywie 82/894/EWG w sprawie zgłaszania chorób zwierząt w Unii ustanowiono kryteria dotyczące zgłaszania tych chorób zwierząt, których wystąpienie państwo członkowskie dotknięte chorobą musi zgłaszać Komisji i pozostałym państwom członkowskim.

    (2)

    W załączniku I do dyrektywy 82/894/EWG zawierającym nazwy chorób, których wystąpienie musi zostać zgłoszone Komisji i pozostałym państwom członkowskim, wymienia się pośród chorób zwierząt lądowych zapalenie mózgu i rdzenia koni bez wyszczególnienia różnych typów tej choroby. W celu zachowania jasności oraz dostarczenia cennych informacji na temat czynnika chorobotwórczego powodującego tę chorobę, ważnych dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt, we wspomnianym załączniku należy wyraźnie wyszczególnić różne typy zapalenia mózgu i rdzenia koni.

    (3)

    Ponadto większość państw członkowskich na szeroką skalę zwalczyło wściekliznę, wąglika, gruźlicę bydła, brucelozę bydła, enzootyczną białaczkę bydła oraz brucelozę owiec i kóz. W związku z tym na znacznej części obszarów Unii występowanie powyższych chorób stało się rzadsze. Odtąd ich wystąpienie należy zgłosić Komisji i pozostałym państwom członkowskim. Konieczne jest zatem dodanie tych chorób do załącznika I.

    (4)

    Aby uniknąć obciążeń administracyjnych, w określonych okolicznościach należy nałożyć obowiązek cotygodniowych zgłoszeń pierwotnych ognisk wyżej wymienionych chorób oraz comiesięcznych zgłoszeń ich wtórnych ognisk.

    (5)

    Niektóre państwa członkowskie i znajdujące się na ich obszarze regiony nie osiągnęły jeszcze oficjalnego statusu wolnych od chorób nieegzotycznych, takich jak gruźlica bydła, bruceloza bydła, enzootyczna białaczka bydła lub bruceloza owiec i kóz, zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną (2) oraz dyrektywy Rady 91/68/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy owcami i kozami (3). Celem uniknięcia niewspółmiernie dużej ilości zgłoszeń nie należy wymagać zgłaszania ognisk wyżej wymienionych chorób występujących w państwach członkowskich lub w znajdujących się na ich obszarach regionach, nieposiadających statusu wolnych od tych chorób.

    (6)

    W przyszłości zgłoszenia dotyczące chorób zwierzęcych podawane do wiadomości Komisji i światowego systemu wymiany informacji o zdrowiu zwierząt działającego przy Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (zwanej dalej „OIE”) będą zapisywane w jednym systemie (system informacji o chorobach zwierzęcych – ADIS). Dlatego też właściwe jest, aby, o ile to możliwe, w załączniku I do dyrektywy 82/894/EWG używać terminologii spójnej z terminologią używaną przez OIE.

    (7)

    Na wypadek wystąpienia nisko zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa gotowy jest już internetowy system sprawozdawczy. Odnośnie do grypy ptaków należy zatem wyraźnie wskazać na konieczność zgłaszania ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w przypadku drobiu, ptaków żyjących w niewoli oraz dzikiego ptactwa, a ognisk nisko zjadliwej grypy ptaków jedynie w przypadku drobiu i ptaków żyjących w niewoli.

    (8)

    Zakaźny zespół owrzodzenia został usunięty z wykazu chorób egzotycznych zawartego w części II załącznika IV do dyrektywy Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób (4) dyrektywą wykonawczą Komisji 2012/31/UE z dnia 25 października 2012 r. zmieniającą załącznik IV do dyrektywy Rady 2006/88/WE w odniesieniu do wykazu gatunków ryb podatnych na wirusową posocznicę krwotoczną oraz do wykreślenia wpisu dotyczącego zakaźnego zespołu owrzodzenia (5). W rezultacie chorobę tę należy usunąć również z załącznika I do dyrektywy 82/894/EWG.

    (9)

    Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I i II do dyrektywy 82/894/EWG.

    (10)

    Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Załączniki I i II do dyrektywy 82/894/EWG zostają zmienione zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

    Artykuł 2

    Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2013 r.

    Artykuł 3

    Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia 27 listopada 2012 r.

    W imieniu Komisji

    Maroš ŠEFČOVIČ

    Wiceprzewodniczący


    (1)  Dz.U. L 378 z 31.12.1982, s. 58.

    (2)  Dz.U. 121 z 29.7.1964, s. 1977/64.

    (3)  Dz.U. L 46 z 19.2.1991, s. 19.

    (4)  Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14.

    (5)  Dz.U. L 297 z 26.10.2012, s. 26.


    ZAŁĄCZNIK

    W załącznikach I i II do dyrektywy 82/894/EWG wprowadza się następujące zmiany:

    1)

    załącznik I otrzymuje brzmienie:

    „ZAŁĄCZNIK I

    Choroby podlegające zgłoszeniu

    A.   Choroby zwierząt lądowych

     

    Wykaz A.1:

    Afrykański pomór koni

    Afrykański pomór świń

    Wąglik

    Grypa ptaków (wysoce zjadliwa grypa ptaków w przypadku drobiu, ptaków żyjących w niewoli i dzikiego ptactwa oraz nisko zjadliwa grypa ptaków w przypadku drobiu i ptaków żyjących w niewoli)

    Choroba niebieskiego języka

    Gąbczasta encefalopatia bydła

    Klasyczny pomór świń

    Zaraza płucna bydła

    Zaraza stadnicza

    Zapalenie mózgu i rdzenia koni następujących typów:

    Wschodnie zapalenie mózgu i rdzenia koni;

    Japońskie zapalenie mózgu koni;

    Wenezuelskie zapalenie mózgu i rdzenia koni;

    Gorączka zachodniego Nilu;

    Zachodnie zapalenie mózgu i rdzenia koni

    Niedokrwistość zakaźna koni

    Pryszczyca

    Nosacizna

    Choroba guzowatej skóry bydła

    Rzekomy pomór drobiu (choroba Newcastle)

    Pomór małych przeżuwaczy

    Zakażenie wirusem wścieklizny

    Gorączka doliny Rift

    Księgosusz

    Ospa owiec i kóz

    Inwazja małego chrząszcza ulowego (Aethina tumida)

    Choroba pęcherzykowa świń

    Inwazja roztoczy z rodzaju Tropilaelaps

    Pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej

     

    Wykaz A.2:

    Bruceloza bydła

    Gruźlica bydła

    Enzootyczna białaczka bydła

    Bruceloza kóz i owiec (z wyłączeniem Brucella ovis)

    B.   Choroby zwierząt akwakultury

    Epizootyczna martwica układu krwiotwórczego

    Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych

    Zakaźna anemia łososi

    Zakażenie wywoływane przez Perkinsus marinus

    Zakażenie wywoływane przez Mikrocytos mackini

    Zakażenie wywoływane przez Marteilia refringens

    Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae

    Zakażenie wywoływane przez Bonamia exitiosa

    Zakażenie herpeswirusem koi

    Zespół Taura (Taura syndrome)

    Wirusowa posocznica krwotoczna

    Choroba wywoływana przez Whispovirus (White spot disease)

    Choroba żółtej głowy (Yellowhead disease)”;

    2)

    w załączniku II wprowadza się następujące zmiany:

    a)

    pkt C otrzymuje brzmienie:

    „C.

    W przypadku chorób zwierząt lądowych, o których mowa w wykazie A.2 załącznika I:

    potwierdzenie każdego wystąpienia ogniska choroby, zakażenia lub obecności czynnika chorobotwórczego w stadzie, jak ustanowiono w załącznikach A i D do dyrektywy 64/432/EWG, bądź w gospodarstwie, jak ustanowiono w załączniku A do dyrektywy Rady 91/68/EWG (1), bądź cofnięcie statusu oficjalnie wolnego od chorób jakiemukolwiek z takich stad lub gospodarstw wskutek badań laboratoryjnych lub epidemiologicznych, jak ustanowiono w załącznikach A i D do dyrektywy 64/432/EWG lub w załączniku A do dyrektywy 91/68/EWG, dotyczące państwa członkowskiego lub regionu znajdującego się na jego obszarze, oficjalnie wolnego od chorób zgodnie z wymienionymi dyrektywami i epidemiologicznie niezwiązanego z poprzednim ogniskiem choroby, zgłasza się jako ognisko pierwotne zgodnie z definicją w art. 2 lit. d) i podaje do wiadomości Komisji i państw członkowskich w terminie jednego tygodnia,

    jakiekolwiek inne potwierdzenie wystąpienia ogniska choroby, zakażenia lub obecności czynnika chorobotwórczego bądź cofnięcie statusu oficjalnie wolnego od chorób jakiemukolwiek stadu lub gospodarstwu wskutek badań laboratoryjnych lub epidemiologicznych, jak ustanowiono w załącznikach A i D do dyrektywy 64/432/EWG lub w załączniku A do dyrektywy 91/68/EWG, dotyczące państwa członkowskiego lub regionu znajdującego się na jego obszarze, oficjalnie wolnego od chorób zgodnie z wymienionymi dyrektywami, zgłasza się jako ognisko wtórne zgodnie z art. 4 ust. 1 niniejszej dyrektywy,

    o ogniskach wtórnych zawiadamia się Komisję i państwa członkowskie raz w miesiącu,

    w przypadku gruźlicy bydła, brucelozy bydła oraz brucelozy owiec i kóz w zgłoszeniu podaje się także nazwę gatunku patogenu, o ile jest ona znana.

    b)

    dodaje się punkt w brzmieniu:

    „D.

    W przypadku chorób zwierząt akwakultury, o których mowa w pkt B załącznika I:

    potwierdzenie każdego wystąpienia ogniska choroby egzotycznej oraz wystąpienia ognisk chorób nieegzotycznych w państwach członkowskich, strefach i enklawach, które zgodnie z definicją w dyrektywie Rady 2006/88/WE (2) uprzednio uznawane były za wolne od choroby, zgłasza się jako pierwotne ognisko choroby,

    ogniska chorób inne niż te wymienione w tiret pierwszym zgłasza się jako ogniska wtórne zgodnie z art. 4 ust. 1 niniejszej dyrektywy,

    o ogniskach wtórnych zawiadamia się Komisję i państwa członkowskie raz w miesiącu. W zgłoszeniu podaje się także nazwę i opis strefy lub enklawy.


    (1)  Dz.U. L 46 z 19.2.1991, s. 19.”;

    (2)  Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14.”.


    Top