Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0756

    2007/756/WE: Decyzja Komisji z dnia 9 listopada 2007 r. przyjmująca wspólną specyfikację dotyczącą krajowego rejestru pojazdów kolejowych określonego w art. 14 ust. 4 i 5 dyrektyw 96/48/WE i 2001/16/WE (notyfikowana jako dokument nr C(2007) 5357)

    Dz.U. L 305 z 23.11.2007, p. 30–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/06/2021; Uchylony przez 32018D1614

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/756/oj

    23.11.2007   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 305/30


    DECYZJA KOMISJI

    z dnia 9 listopada 2007 r.

    przyjmująca wspólną specyfikację dotyczącą krajowego rejestru pojazdów kolejowych określonego w art. 14 ust. 4 i 5 dyrektyw 96/48/WE i 2001/16/WE

    (notyfikowana jako dokument nr C(2007) 5357)

    (2007/756/WE)

    KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

    uwzględniając dyrektywę Rady 96/48/WE z dnia 23 lipca 1996 r. w sprawie interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei dużych prędkości (1), w szczególności jej art. 14 ust. 4 i 5,

    uwzględniając dyrektywę 2001/16/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 marca 2001 r. w sprawie interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych (2), w szczególności jej art. 14 ust. 4 i ust. 5,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    Dopuszczając do eksploatacji tabor kolejowy, państwa członkowskie są zobowiązane zapewnić przydzielenie każdemu pojazdowi kolejowemu własnego kodu identyfikacyjnego. Kod ten należy następnie wprowadzić do krajowego rejestru pojazdów kolejowych (zwanego dalej „NVR”). Rejestr ten musi być dostępny do wglądu dla uprawnionych przedstawicieli właściwych organów i zainteresowanych stron. Poszczególne rejestry krajowe muszą być spójne pod względem zawartości danych i ich formatu. Z tego powodu rejestry muszą być ustanowione na podstawie wspólnych specyfikacji operacyjnych i technicznych.

    (2)

    Wspólne specyfikacje dla NVR należy przyjąć na podstawie wstępnych specyfikacji przygotowanych przez Europejską Agencję Kolejową (zwaną dalej „Agencją”). Powyższe wstępne specyfikacje powinny w szczególności uwzględniać określenie: treści, architektury funkcjonalnej i technicznej, formatu danych i trybów funkcjonowania, w tym zasad wprowadzania danych i dostępu.

    (3)

    Niniejsza decyzja została opracowana na podstawie zalecenia Agencji nr ERA/REC/INT/01-2006 z dnia 28 lipca 2006 r.

    NVR danego państwa członkowskiego powinien obejmować wszystkie pojazdy kolejowe dopuszczone do eksploatacji w danym państwie członkowskim. Jednakże wagony towarowe i pasażerskie należy zarejestrować tylko w NVR tego państwa członkowskiego, na terenie którego zostały po raz pierwszy oddane do eksploatacji.

    (4)

    Do celów rejestracji pojazdu kolejowego, potwierdzenia rejestracji, zmiany (zmian) danych rejestracyjnych i potwierdzenia zmiany (zmian) służy standardowy formularz wniosku o rejestrację.

    (5)

    Każde państwo członkowskie powinno utworzyć komputerowy NVR. Wszystkie NVR powinny zostać podłączone do centralnego wirtualnego rejestru pojazdów kolejowych (zwanego dalej „VVR”), zarządzanego przez Agencję, w celu utworzenia rejestru dokumentacji dotyczącej interoperacyjności, określonego w art. 19 rozporządzenia (WE) nr 881/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (3). VVR powinien umożliwiać użytkownikom przeszukiwanie wszystkich NVR-ów za pomocą jednego portalu oraz umożliwiać wymianę danych pomiędzy krajowymi NVR. Jednakże ze względów technicznych połączenie z VVR nie może być udostępnione od razu. Z tego względu od państw członkowskich powinno się jedynie wymagać podłączenia swoich NVR do centralnego VVR dopiero po wykazaniu skutecznego funkcjonowania VVR. W tym celu Agencja przeprowadzi odpowiedni projekt pilotażowy.

    (6)

    Zgodnie z pkt 8 protokołu posiedzenia nr 40 komitetu regulacyjnego ustanowionego na podstawie art. 21 dyrektywy 2001/16/WE wszystkie istniejące pojazdy kolejowe powinny być zarejestrowane w NVR tego państwa członkowskiego, w którym zostały wcześniej zarejestrowane. Przy transferze danych należy uwzględnić odpowiedni okres przejściowy i dostępność danych.

    (7)

    Zgodnie z art. 14 ust. 4 lit. b) dyrektywy 96/48/WE i art. 14 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2001/16/WE prowadzeniem i aktualizacją NVR powinien zajmować się organ niezależny od jakiegokolwiek przedsiębiorstwa kolejowego. Państwa członkowskie zobowiązane są do poinformowania Komisji i pozostałych państw członkowskich o tym, jaki organ został wyznaczony do tego celu, między innymi w celu ułatwienia wymiany informacji pomiędzy tymi organami.

    (8)

    Niektóre państwa członkowskie posiadają rozległą sieć kolejową o rozstawie torów 1 520 mm, obsługującą tabor wspólny dla krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Spowodowało to powstanie wspólnego systemu rejestracji, który jest istotnym składnikiem interoperacyjności i bezpieczeństwa sieci o rozstawie torów 1 520 mm. Należy wziąć pod uwagę istnienie tej specyficznej sytuacji i ustalić odpowiednie zasady, które pozwolą na uniknięcie niezgodności pomiędzy wymaganiami UE i wymaganiami WNP dotyczącymi tego samego pojazdu.

    (9)

    Do celów rejestracji w NVR stosuje się zasady numeracji pojazdów kolejowych określone w załączniku P do specyfikacji technicznej dla interoperacyjności (TSI) w zakresie podsystemu „Ruch kolejowy”. Agencja opracuje wytyczne dotyczące ujednoliconego stosowania ww. zasad.

    (10)

    Środki określone w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na podstawie art. 21 dyrektywy 96/48/WE,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Niniejszym przyjmuje się wspólne specyfikacje dotyczące krajowego rejestru pojazdów kolejowych, określone w załączniku, zgodnie z art. 14 ust. 5 dyrektywy 96/48/WE i art. 14 ust. 5 dyrektywy 2001/16/WE.

    Artykuł 2

    Po wejściu w życie niniejszej decyzji państwa członkowskie zobowiązane są do stosowania wspólnych specyfikacji określonych w załączniku do celów rejestracji pojazdów kolejowych.

    Artykuł 3

    Państwa członkowskie zarejestrują istniejące pojazdy kolejowe zgodnie z postanowieniami pkt 4 załącznika.

    Artykuł 4

    1.   Zgodnie z art. 14 ust. 4 lit. b) dyrektywy 96/48/WE i art. 14 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2001/16/WE państwa członkowskie zobowiązują się do wyznaczenia krajowego organu odpowiedzialnego za prowadzenie i aktualizację krajowego rejestru pojazdów kolejowych. Powyższą funkcję może spełniać krajowy organ ds. bezpieczeństwa danego państwa członkowskiego. Państwa członkowskie zapewniają współpracę pomiędzy tymi organami oraz wymianę informacji między nimi w celu zapewnienia szybkiego przepływu informacji o zmianach danych.

    2.   Państwa członkowskie zobowiązują się do poinformowania Komisji i pozostałych państw członkowskich, w terminie jednego roku od daty wejścia w życie niniejszej decyzji, o wyznaczeniu odpowiedniego organu zgodnie z postanowieniami ust. 1.

    Artykuł 5

    1.   Tabor kolejowy po raz pierwszy oddany do eksploatacji na terenie Estonii, Łotwy lub Litwy, który ma być eksploatowany poza terytorium Unii Europejskiej w ramach wspólnego systemu kolejowego 1 520 mm, podlega rejestracji zarówno w NVR, jak i w bazie danych Rady Transportu Kolejowego Wspólnoty Niepodległych Państw. W takim przypadku dopuszcza się stosowanie 8-cyfrowego systemu numeracji zamiast systemu numeracji określonego w załączniku.

    2.   Tabor kolejowy po raz pierwszy oddany do eksploatacji na terenie kraju trzeciego, który ma być eksploatowany na terytorium Unii Europejskiej w ramach wspólnego systemu kolejowego 1 520 mm, nie podlega rejestracji w NVR. Jednakże zgodnie z postanowieniami art. 14 ust. 4 dyrektywy 2001/16/WE musi być zapewniona możliwość uzyskania informacji określonych w art. 14 ust. 5 lit. c), d) oraz e) z bazy danych Rady Transportu Kolejowego WNP.

    Artykuł 6

    Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 9 listopada 2007 r.

    W imieniu Komisji

    Jacques BARROT

    Wiceprzewodniczący


    (1)  Dz.U. L 235 z 17.9.1996, str. 6. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2007/32/WE (Dz.U. L 141 z 2.6.2007, str. 63).

    (2)  Dz.U. L 110 z 20.4.2001, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2007/32/WE.

    (3)  Dz.U. L 164 z 30.4.2004, str. 1.


    ZAŁĄCZNIK

    1.   DANE

    W tabeli poniżej przedstawiono proponowany format danych dla NVR.

    Numeracja poszczególnych pozycji jest zgodna z proponowanym standardowym formularzem wniosku o rejestrację, zawartym w dodatku 4.

    Dopuszcza się również uwzględnienie dodatkowego pola lub pól komentarza, np. dotyczącego identyfikacji pojazdów będących przedmiotem dochodzenia (patrz: pkt 3.4).

    1.

    Numer EVN

    Obowiązkowe

    Treść

    Numeryczny kod identyfikacyjny określony w załączniku P do specyfikacji technicznej dla interoperacyjności (TSI) w zakresie podsystemu „Ruch kolejowy” (zwanej dalej „OPE TSI”) (1)

     

    Format

    1.1.

    Numer

    12 cyfr (2)

    1.2.

    Poprzedni numer (stosuje się w przypadku, gdy pojazd otrzymuje kolejny numer)

    12 cyfr (2)

    2.

    Państwo członkowskie i krajowy organ ds. bezpieczeństwa (NSA)

    Obowiązkowe

    Treść

    Określenie państwa członkowskiego i NSA, gdzie pojazd został dopuszczony do eksploatacji. Dla pojazdów pochodzących z krajów trzecich – państwo członkowskie, gdzie pojazd został dopuszczony do eksploatacji

     

    Format

    2.1.

    Kod numeryczny państwa członkowskiego, określony w załączniku P do OPE TSI

    Kod 2-cyfrowy

    2.2.

    Nazwa NSA

    Tekst

    3.

    Rok produkcji

    Obowiązkowe

    Treść

    Rok, w którym pojazd opuścił zakład produkcyjny

     

    Format

    3.

    Rok produkcji

    RRRR

    4.

    Deklaracja weryfikacji WE

    Obowiązkowe

    Treść

    Identyfikacja deklaracji weryfikacji WE i jednostki wydającej deklarację (strony zawierającej umowę)

     

    Format

    4.1.

    Data wydania deklaracji

    Data

    4.2.

    Identyfikacja WE

    Tekst

    4.3.

    Nazwa jednostki wydającej deklarację (strony zawierającej)

    Tekst

    4.4.

    Numer w rejestrze handlowym

    Tekst

    4.5.

    Adres organizacji, ulica i numer

    Tekst

    4.6.

    Miejscowość

    Tekst

    4.7.

    Kod kraju

    ISO

    4.8.

    Kod pocztowy

    Kod alfanumeryczny

    5.

    Identyfikacja rejestru taboru kolejowego

    Obowiązkowe

    Treść

    Identyfikacja jednostki odpowiedzialnej za rejestr taboru kolejowego (3)

     

    Format

    5.1.

    Jednostka odpowiedzialna za rejestr

    Tekst

    5.2.

    Adres jednostki, ulica i numer

    Tekst

    5.3.

    Miejscowość

    Tekst

    5.4.

    Kod kraju

    ISO

    5.5.

    Kod pocztowy

    Kod alfanumeryczny

    5.6.

    Adres e-mail

    E-mail

    5.7.

    Kod umożliwiający uzyskanie odpowiednich danych technicznych z rejestru taboru kolejowego

    Kod alfanumeryczny

    6.

    Ograniczenia

    Obowiązkowe

    Treść

    Ograniczenia w użytkowaniu pojazdu

     

    Format

    6.1.

    Ograniczenia kodowane

    (patrz: dodatek 1)

    Kod

    6.2.

    Ograniczenia niekodowane

    Tekst

    7.

    Właściciel

    Nieobowiązkowe

    Treść

    Określenie właściciela pojazdu

     

    Format

    7.1.

    Nazwa organizacji

    Tekst

    7.2.

    Numer w rejestrze handlowym

    Tekst

    7.3.

    Adres organizacji, ulica i numer

    Tekst

    7.4.

    Miejscowość

    Tekst

    7.5.

    Kod kraju

    ISO

    7.6.

    Kod pocztowy

    Kod alfanumeryczny

    8.

    Posiadacz

    Obowiązkowe

    Treść

    Określenie posiadacza pojazdu

     

    Format

    8.1.

    Nazwa organizacji

    Tekst

    8.2.

    Numer w rejestrze handlowym

    Tekst

    8.3.

    Adres organizacji, ulica i numer

    Tekst

    8.4.

    Miejscowość

    Tekst

    8.5.

    Kod kraju

    ISO

    8.6.

    Kod pocztowy

    Kod alfanumeryczny

    8.7.

    VKM – nieobowiązkowe

    Kod alfanumeryczny

    9.

    Jednostka odpowiedzialna za utrzymanie

    Obowiązkowe

    Treść

    Określenie jednostki odpowiedzialnej za utrzymanie (4)

     

    Format

    9.1.

    Jednostka odpowiedzialna za utrzymanie

    Tekst

    9.2.

    Adres jednostki, ulica i numer

    Tekst

    9.3.

    Miejscowość

    Tekst

    9.4.

    Kod kraju

    ISO

    9.5.

    Kod pocztowy

    Kod alfanumeryczny

    9.6.

    Adres e-mail

    E-mail

    10.

    Wycofanie z eksploatacji

    Obowiązkowe, jeżeli ma zastosowanie

    Treść

    Data oficjalnego złomowania i/lub innego sposobu likwidacji pojazdu oraz kod trybu wycofania z eksploatacji.

     

    Format

    10.1.

    Tryb wycofania z eksploatacji

    (patrz: dodatek 3)

    Kod 2-cyfrowy

    10.2.

    Data wycofania z eksploatacji

    Data

    11.

    Państwa członkowskie, w których pojazd jest dopuszczony do eksploatacji

    Obowiązkowe

    Treść

    Wykaz państw członkowskich, w których pojazd jest dopuszczony do eksploatacji.

     

    Format

    11.

    Kod numeryczny państwa członkowskiego określony w załączniku P.4 do OPE TSI

    Wykaz

    12.

    Numer świadectwa dopuszczenia do eksploatacji

    Obowiązkowe

    Treść

    Ujednolicony numer świadectwa dopuszczenia do eksploatacji, nadawany przez NSA

     

    Format

    12.

    Numer świadectwa dopuszczenia do eksploatacji

    Kod alfanumeryczny oparty na EIN (patrz: dodatek 2)

    13.

    Dopuszczenie do eksploatacji

    Obowiązkowe

    Treść

    Data wydania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji (5) pojazdu i okres ważności świadectwa

     

    Format

    13.1.

    Data wydania świadectwa

    Data (RRRRMMDD)

    13.2.

    Okres ważności świadectwa do dnia

    Data (włącznie)

    13.3.

    Zawieszenie dopuszczenia do eksploatacji

    Tak/Nie

    2.   ARCHITEKTURA

    2.1.   Powiązania z innymi rejestrami

    W wyniku nowych regulacji UE powstaje kilka różnych rejestrów. W tabeli poniżej zestawiono rejestry i bazy danych, które mogą być powiązane z NVR po ich utworzeniu.

    Rejestr lub baza danych

    Jednostka odpowiedzialna

    Inne jednostki z prawem dostępu

    NVR

    (dyrektywy w sprawie interoperacyjności)

    RE (6)/NSA

    Inne NSA/RE/RU/IM/IB/RB/Posiadacz/Właściciel/ERA/OTIF

    RRS

    (dyrektywy w sprawie interoperacyjności)

    Do decyzji państw członkowskich

    RU/IM/NSA/ERA/OTIF/Posiadacz/Warsztaty naprawcze

    RSRD

    (TAF TSI & SEDP)

    Posiadacz

    RU/IM/NSA/ERA/Posiadacz/Warsztaty naprawcze

    WIMO

    (TAF TSI & SEDP)

    Decyzja nie została jeszcze podjęta

    RU/IM/NSA/ERA/Posiadacz/Warsztaty naprawcze/Użytkownik

    Rejestr taboru kolejowego (7)

    (Konwencja Kapsztadzka)

    Urząd prowadzący rejestr

    Ogólnie dostępny

    Rejestr OTIF

    (COTIF 99 – ATMF)

    OTIF

    Właściwe organy/RU/IM/IB/RB/Posiadacz/Właściciel/ERA/OTIF Sec.

    Nie jest możliwe wstrzymanie wdrożenia NVR do czasu utworzenia wszystkich rejestrów. Z tego względu specyfikacja NVR musi umożliwić późniejszą współpracę z pozostałymi rejestrami. W tym celu:

    RRS (rejestr taboru kolejowego): NVR zawiera odnośnik do tego rejestru poprzez identyfikację jednostki odpowiedzialnej za RRS. Kluczem do powiązania obu rejestrów jest punkt nr 5.7,

    RSRD: w skład tego rejestru wchodzą niektóre „administracyjne” dane z NVR. Specyfikacja w ramach TAF TSI SEDP. Plan SEDP będzie uwzględniać specyfikację NVR,

    WIMO: w skład tego rejestru wchodzą dane z RSRD oraz dane dotyczące utrzymania. Nie przewiduje się powiązania z NVR,

    VKMR: rejestr oznaczeń posiadaczy powinien być prowadzony we współpracy przez ERA i OTIF (ERA dla UE i OTIF dla wszystkich państw członkowskich OTIF spoza UE). Posiadacz jest zarejestrowany w NVR. W TSI OPE określone są inne globalne rejestry centralne (np. kody typów pojazdu, kody interoperacyjności, kody krajów itp.), które powinny być zarządzane przez „organ centralny” powstały w wyniku współpracy pomiędzy ERA i OTIF,

    rejestr taboru kolejowego (konwencja kapsztadzka): rejestr informacji finansowych związanych ze sprzętem ruchomym. Rejestr ten może powstać w wyniku prac konferencji dyplomatycznej, organizowanej w lutym 2007 r. Istnieje możliwość powiązania, ponieważ rejestr UNIDROIT wymaga informacji dotyczących numeru i właściciela pojazdu. Kluczem do powiązania obu rejestrów będzie numer EVN,

    rejestr OTIF: rejestr OTIF będzie określony z uwzględnieniem niniejszej decyzji oraz innych rejestrów UE.

    Architektura całego systemu oraz powiązania pomiędzy NVR i pozostałymi rejestrami zostaną określone w taki sposób, aby w razie potrzeby umożliwić uzyskanie żądanych danych.

    2.2.   Globalna europejska architektura NVR

    Rejestry NVR będą wdrożone za pomocą rozwiązania zdecentralizowanego. Celem jest stworzenie wyszukiwarki udostępnionych danych, wykorzystującej wspólny program komputerowy, która umożliwi użytkownikom uzyskanie dostępu do danych ze wszystkich rejestrów lokalnych (LR) w państwach członkowskich.

    Dane z NVR będą przechowywane na szczeblu krajowym i będą dostępne za pośrednictwem witryny internetowej (z własnym adresem internetowym).

    Europejski centralny wirtualny rejestr pojazdów kolejowych (EC VVR) składa się z dwóch podsystemów:

    wirtualnego rejestru pojazdów kolejowych (VVR), czyli centralnej wyszukiwarki w ERA,

    krajowego(-ych) rejestru(-ów) pojazdów kolejowych (NVR), czyli rejestrów LR w państwach członkowskich.

    Rysunek 1

    architektura EC-VVR

    Image

    Powyższa architektura oparta jest na dwóch uzupełniających się podsystemach, umożliwiających wyszukiwanie danych przechowywanych lokalnie we wszystkich państwach członkowskich, i składa się z następujących elementów:

    tworzenie skomputeryzowanych rejestrów na szczeblu krajowym i udostępnianie ich do celów wzajemnej konsultacji,

    zastępowanie rejestrów w formie papierowej zapisami komputerowymi. Umożliwi to państwu członkowskiemu zarządzanie i dzielenie się informacjami z innymi państwami członkowskimi,

    umożliwianie połączeń pomiędzy rejestrami NVR i VVR, z wykorzystaniem wspólnych standardów i terminologii.

    Główne zasady rządzące architekturą są następujące:

    wszystkie NVR staną się częścią komputerowego systemu sieciowego,

    wszystkie państwa członkowskie będą miały dostęp do wspólnych danych w systemie,

    podwójna rejestracja danych i możliwe błędy z tym związane zostaną wyeliminowane wraz z uruchomieniem VVR,

    dane są aktualne.

    Architektura zostanie wdrożona etapowo w następujący sposób:

    przyjęcie niniejszej decyzji,

    wdrożenie projektu pilotażowego przez Agencję, obejmującego stworzenie VVR z podłączeniem do co najmniej trzech NVR różnych państw członkowskich, w tym sprawne podłączenie do już istniejącego NVR za pomocą silnika translacyjnego,

    ocena projektu pilotażowego i, w razie konieczności, zmiana niniejszej decyzji,

    wydanie przez Agencję specyfikacji do stosowania przez państwa członkowskie przy podłączaniu swoich NVR do centralnego VVR,

    w ramach etapu końcowego, po ocenie projektu pilotażowego, oddzielną decyzją, podłączenie wszystkich krajowych NVR do centralnego VVR.

    3.   FUNKCJONOWANIE

    3.1.   Korzystanie z NVR

    NVR będzie wykorzystywany do następujących celów:

    Rejestracja dopuszczenia do eksploatacji

    Rejestracja numerów EVN przydzielanych pojazdom,

    Wyszukiwanie skróconej informacji o danym pojeździe na skalę europejską,

    Sprawdzanie kwestii prawnych, takich jak zobowiązania i informacje prawne,

    Informacje do celów kontrolnych, związanych głównie z bezpieczeństwem i utrzymaniem,

    Umożliwienie kontaktu pomiędzy właścicielem a posiadaczem,

    Weryfikacja niektórych wymagań dotyczących bezpieczeństwa przed wydaniem certyfikatu bezpieczeństwa,

    Sprawdzenie konkretnego pojazdu.

    3.2.   Formularze wniosków

    3.2.1.   Wniosek o rejestrację

    Odpowiedni formularz stanowi dodatek 4.

    Jednostka ubiegająca się o rejestrację pojazdu powinna zaznaczyć okienko odpowiadające „Nowej rejestracji”, wypełnić pierwszą część formularza, podając wszystkie niezbędne dane od pkt 2 do pkt 9 i w pkt 11, a następnie skierować formularz do:

    jednostki rejestrującej państwa członkowskiego, w którym pojazd ma być zarejestrowany,

    jednostki rejestrującej państwa członkowskiego, w którym pojazd będzie eksploatowany, dla pojazdów z krajów trzecich.

    3.2.2.   Rejestracja pojazdu i nadanie numeru EVN (europejski numer pojazdu)

    W przypadku pierwszej rejestracji przedmiotowa jednostka rejestrująca nadaje pojazdowi numer EVN.

    Pojedynczy formularz rejestracyjny może dotyczyć tylko jednego pojazdu lub grupy pojazdów należących do tej samej serii lub zamówienia, z załącznikiem stanowiącym wykaz numerów pojazdów.

    Jednostka rejestrująca dołoży wszelkich starań, aby zapewnić poprawność danych wprowadzanych do NVR. W tym celu jednostka rejestrująca może zasięgnąć informacji u innych RE, w szczególności w przypadku, kiedy jednostka ubiegająca się o rejestrację w danym państwie członkowskim nie ma siedziby w tym państwie.

    3.2.3.   Zmiana danych rejestracyjnych

    Jednostka składająca wniosek o zmianę jednej lub więcej danych rejestracyjnych pojazdu powinna:

    zaznaczyć okienko odpowiadające „Zmianie danych”,

    wpisać aktualny nr pojazdu (pkt nr 0),

    zaznaczyć okienka przy tych danych, których dotyczy zmiana,

    wskazać nowe brzmienie zmienionych danych i skierować formularz do RE każdego państwa członkowskiego, w którym pojazd jest zarejestrowany.

    W niektórych przypadkach standardowy formularz może okazać się niewystarczający. Z tego względu, w razie konieczności, jednostka rejestrująca może zastosować dodatkowe dokumenty, w formie papierowej lub elektronicznej.

    W przypadku zmiany posiadacza aktualnie zarejestrowany posiadacz ma obowiązek powiadomić jednostkę rejestrującą, a jednostka rejestrująca ma obowiązek powiadomić nowego posiadacza o zmianie rejestracji. Poprzedni posiadacz zostanie usunięty z NVR i zwolniony z odpowiedzialności dopiero wówczas, kiedy nowy posiadacz zaakceptuje status posiadacza.

    W przypadku zmiany właściciela aktualnie zarejestrowany właściciel ma obowiązek powiadomić jednostkę rejestrującą o tym fakcie. Poprzedni właściciel zostanie wtedy usunięty z NVR. Nowy właściciel może zażądać udostępnienia swoich danych w NVR.

    Po zarejestrowaniu zmian krajowy organ ds. bezpieczeństwa może nadać nowy numer świadectwa dopuszczenia do eksploatacji oraz, w niektórych przypadkach, nowy numer EVN.

    3.2.4.   Wycofanie z rejestru

    Jednostka składająca wniosek o wycofanie z rejestru powinna zaznaczyć okienko odpowiadające „Wycofaniu z eksploatacji”, wypełnić pkt 10 i następnie skierować formularz do jednostek rejestrujących we wszystkich państwach członkowskich, w których dany pojazd jest zarejestrowany.

    Jednostka rejestrująca dokonuje wycofania z rejestru poprzez wpisanie daty wycofania i powiadomienie jednostki wnioskującej o wycofaniu z eksploatacji.

    3.2.5.   Pojazd dopuszczony do eksploatacji w kilku państwach członkowskich

    W przypadku kiedy pojazd dopuszczony do eksploatacji i zarejestrowany w jednym państwie członkowskim zostaje dopuszczony do eksploatacji w innym państwie członkowskim, pojazd ten podlega rejestracji w NVR tego drugiego państwa członkowskiego. Jednakże w tym przypadku wymagana jest tylko rejestracja danych w pkt 1, 2, 6, 11, 12 i 13, ponieważ dane te dotyczą wyłącznie tego ostatniego państwa członkowskiego.

    Do czasu pełnego uruchomienia VVR i jego powiązań ze wszystkimi NVR zainteresowane jednostki rejestrujące zobowiązane są do wymiany informacji w celu zapewnienia spójności danych dotyczących danego pojazdu.

    Wagony towarowe i pasażerskie należy zarejestrować tylko w NVR tego państwa członkowskiego, na terenie którego zostały po raz pierwszy oddane do eksploatacji.

    3.3.   Prawa dostępu

    W tabeli poniżej zestawiono prawa dostępu do danych zawartych w NVR danego państwa członkowskiego „XX”. Kody dostępu są następujące:

    Kod dostępu

    Typ dostępu

    0

    Brak dostępu

    1

    Ograniczony dostęp (ograniczenia w kolumnie „Prawo dostępu”)

    2

    Nieograniczony dostęp

    3

    Ograniczony dostęp i aktualizacja

    4

    Nieograniczony dostęp i aktualizacja

    Każda jednostka rejestrująca posiada pełne uprawnienia do dostępu i aktualizacji danych tylko w zakresie swojej własnej bazy danych. Z tej przyczyny jednostkom rejestrującym przypisano kod dostępu 3.

    Jednostka

    Definicja

    Prawo dostępu

    Prawo do aktualizacji

    Punkt nr 7

    Wszystkie pozostałe punkty

    RE/NSA „XX”

    Jednostka rejestrująca/NSA w państwie członkowskim „XX”

    Wszystkie dane

    Wszystkie dane

    4

    4

    Inne NSA/RE

    Inne organy NSA i/lub inne jednostki rejestrujące

    Wszystkie dane

    Brak

    2

    2

    ERA

    Europejska Agencja Kolejowa

    Wszystkie dane

    Brak

    2

    2

    Posiadacze

    Posiadacz pojazdu

    Wszystkie dane pojazdów, których jest posiadaczem

    Brak

    1

    1

    Zarządzający flotą pojazdów

    Zarządzający pojazdami z ramienia posiadacza

    Pojazdy, którymi zarządza z ramienia posiadacza

    Brak

    1

    1

    Właściciele

    Właściciel pojazdu

    Wszystkie dane pojazdów, których jest właścicielem

    Brak

    1

    1

    RU

    Przedsiębiorstwo kolejowe

    Wszystkie dane na podstawie numeru pojazdu

    Brak

    0

    1

    IM

    Zarządzający infrastrukturą

    Wszystkie dane na podstawie numeru pojazdu

    Brak

    0

    1

    Organy IB i RB

    Organy kontrolne i dokonujące audytu notyfikowane przez państwa członkowskie

    Wszystkie dane pojazdów podlegających sprawdzeniu lub audytowi

    Brak

    2

    2

    Inni uprawnieni użytkownicy

    Wszyscy doraźni użytkownicy uznani przez NSA lub ERA

    Należy określić, czas dostępu może być ograniczony

    Brak

    0

    1

    3.4.   Archiwa

    Wszystkie dane muszą być przechowywane w NVR przez okres 10 lat od daty wycofania pojazdu z eksploatacji i wyrejestrowania. Co najmniej przez pierwsze trzy lata, dane muszą być dostępne w trybie on-line. Po upływie trzech lat, dane mogą być przechowywane w formie elektronicznej, papierowej lub archiwizowane w inny sposób. Jeżeli w ciągu 10-letniego okresu zostanie wszczęte dochodzenie dotyczące jednego lub więcej pojazdów, dane dotyczące takich pojazdów muszą być w razie konieczności przechowywane przez okres dłuższy niż 10 lat.

    Wszystkie zmiany w NVR podlegają rejestracji. Zarządzanie archiwalnymi zmianami może być realizowane za pomocą funkcji technicznych IT.

    4.   ISTNIEJĄCE POJAZDY

    4.1.   Dane mające znaczenie

    Uwzględniono każdy z 13 punktów w celu stwierdzenia, które z punktów są obowiązujące.

    4.1.1.   Punkt nr 1 – Numer EVN (Dane obowiązkowe)

    a)   Pojazdy już oznakowane 12-cyfrowym kodem identyfikacyjnym

    Kraje posiadające indywidualny kod kraju: dotychczasowe numery pojazdów pozostają niezmienione. Należy zarejestrować aktualny numer 12-cyfrowy bez żadnych zmian.

    Kraje posiadające główny kod kraju i przyznany wcześniej kod szczegółowy:

    Niemcy, główny kod kraju 80 i kod szczegółowy 68 dla AAE (Ahaus Alstätter Eisenbahn),

    Szwajcaria, główny kod kraju 85 i kod szczegółowy 63 dla BLS (Bern–Lötschberg–Simplon Eisenbahn),

    Włochy, główny kod kraju 83 i kod szczegółowy 64 dla FNME (Ferrovie Nord Milano Esercizio),

    Węgry, główny kod kraju 55 i kod szczegółowy 43 dla GySEV/ROeEE (Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Részvénytársaság/Raab-Ödenburg-Ebenfurter Eisenbahn).

    Pojazdy powinny zachować swoje dotychczasowe numery. Należy zarejestrować aktualny numer 12-cyfrowy bez żadnych zmian (8).

    System IT musi rozpoznawać oba kody (kod główny kraju i kod szczegółowy) jako odnoszące się do tego samego kraju.

    b)   Pojazdy użytkowane w ruchu międzynarodowym nieposiadające 12-cyfrowego kodu identyfikacyjnego

    Zastosowanie ma dwuetapowa procedura:

    przyznanie w NVR 12-cyfrowego numeru (zgodnie z OPE TSI), określonego zgodnie z charakterystyką pojazdu. System IT powinien powiązać numer z rejestru z aktualnym numerem pojazdu,

    faktyczne naniesienie 12-cyfrowego numeru na powierzchnię pojazdu w terminie 6 lat.

    c)   Pojazdy użytkowane w ruchu krajowym nieposiadające 12-cyfrowego kodu identyfikacyjnego

    Powyższą procedurę można dobrowolnie zastosować do pojazdów użytkowanych wyłącznie w ruchu krajowym.

    4.1.2.   Punkt nr 2 – Państwo członkowskie i NSA (Dane obowiązkowe)

    Określenie „państwo członkowskie” musi zawsze odnosić się do tego państwa członkowskiego, w którym pojazd jest rejestrowany w jego NVR. Określenie „NSA” odnosi się do jednostki, która wydała świadectwo dopuszczenia pojazdu do eksploatacji.

    4.1.3.   Punkt nr 3 – Rok produkcji

    Jeżeli dokładny rok produkcji nie jest znany, należy podać przybliżony rok produkcji.

    4.1.4.   Punkt nr 4 – Deklaracja weryfikacji WE

    Z reguły odniesienie do deklaracji weryfikacji WE nie istnieje, z wyjątkiem niewielkiej liczby pojazdów taboru kolei dużych prędkości. Odnotować tylko, jeżeli dostępne są odpowiednie dane.

    4.1.5.   Punkt nr 5 – Identyfikacja RRS

    Odnotować tylko, jeżeli dostępne są odpowiednie dane.

    4.1.6.   Punkt nr 6 – Ograniczenia w użytkowaniu

    Odnotować tylko, jeżeli dostępne są odpowiednie dane.

    4.1.7.   Punkt nr 7 – Właściciel

    Odnotować tylko, jeżeli dostępne są odpowiednie dane i/lub dane są wymagane.

    4.1.8.   Punkt nr 8 – Posiadacz (Dane obowiązkowe)

    Dane zazwyczaj dostępne i obowiązkowe.

    4.1.9.   Punkt nr 9 – Jednostka odpowiedzialna za utrzymanie

    Dane obowiązkowe.

    4.1.10.   Punkt nr 10 – Wycofanie z eksploatacji

    Ma zastosowanie przy wycofaniu z eksploatacji.

    4.1.11.   Punkt nr 11 – Państwa członkowskie, w których pojazd jest dopuszczony do eksploatacji

    Z reguły wagony towarowe RIV, wagony osobowe RIC oraz pojazdy na mocy umów dwustronnych i wielostronnych są rejestrowane jako dopuszczone do eksploatacji. Należy odnotować, jeżeli dostępne są odpowiednie dane.

    4.1.12.   Punkt nr 12 – Numer świadectwa dopuszczenia do eksploatacji

    Odnotować tylko, jeżeli dostępne są odpowiednie dane.

    4.1.13.   Punkt nr 13 – Dopuszczenie do eksploatacji (Dane obowiązkowe)

    Jeżeli dokładna data dopuszczenia do eksploatacji nie jest znana, należy podać przybliżony rok dopuszczenia do eksploatacji.

    4.2.   Procedura

    Jednostka poprzednio odpowiedzialna za rejestrację pojazdów powinna udostępnić wszelkie informacje na rzecz NSA lub RE kraju, w którym się znajduje.

    Istniejące wagony towarowe i wagony pasażerskie należy zarejestrować tylko w NVR tego państwa członkowskiego, w którym znajdowała się poprzednia jednostka rejestrująca.

    Jeżeli istniejący pojazd został dopuszczony do eksploatacji w kilku państwach członkowskich, jednostka RE dokonująca rejestracji ma obowiązek przesłać odpowiednie dane do RE zainteresowanych państw członkowskich.

    NSA lub RE przejmuje dane w swoim NVR.

    NSA lub RE ma obowiązek poinformować wszystkie zainteresowane strony o zakończeniu procesu transferu danych. Należy poinformować co najmniej następujące jednostki:

    jednostka poprzednio odpowiedzialna za rejestrację pojazdów,

    posiadacz,

    ERA.

    4.3.   Okres przejściowy

    4.3.1.   Udostępnienie danych rejestrowych na rzecz NSA

    Jednostka rejestrująca poprzednio odpowiedzialna za rejestrację pojazdów powinna udostępnić wszelkie niezbędne dane na mocy umowy zawartej pomiędzy tą jednostką a RE. Transfer danych powinien nastąpić najpóźniej w terminie 12 miesięcy od daty decyzji Komisji. W miarę możliwości należy korzystać z elektronicznego formatu danych.

    4.3.2.   Pojazdy użytkowane w ruchu międzynarodowym

    RE każdego państwa członkowskiego powinna uwzględnić takie pojazdy w swoim NVR najpóźniej w terminie 2 lat od daty decyzji Komisji.

    Patrz również: pkt 4.1.1.b)

    4.3.3.   Pojazdy użytkowane w ruchu krajowym

    RE każdego państwa członkowskiego powinna uwzględnić takie pojazdy w swoim NVR najpóźniej w terminie 3 lat od daty decyzji Komisji.


    (1)  Dnia 11 sierpnia 2006 r. Komisja przyjęła decyzję 2006/920/WE w sprawie specyfikacji technicznej dla interoperacyjności w zakresie podsystemu „Ruch kolejowy” transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych (notyfikowana dnia 14 sierpnia 2006 r.). Odpowiadająca tej decyzji specyfikacja dla systemu kolei dużych prędkości wykorzystuje ten sam system numeracji i zostanie przyjęta w 2007 r.

    (2)  Zgodnie z art. 5 ust. 1 niniejszej decyzji ośmiocyfrowy system numeracji Rady Transportu Kolejowego Wspólnoty Niepodległych Państw może być również stosowany.

    (3)  Rejestry określone w art. 22 lit. a) dyrektywy 96/48/WE i art. 24 dyrektywy 2001/16/WE.

    (4)  Funkcję tej jednostki może pełnić przedsiębiorstwo kolejowe eksploatujące pojazd, jego podwykonawca lub posiadacz.

    (5)  Świadectwo dopuszczenia do eksploatacji wydane zgodnie z art. 14 dyrektywy 96/48/WE lub dyrektywy 2001/16/WE.

    (6)  Jednostka rejestrująca (zwana dalej „RE”) to jednostka wyznaczona przez każde państwo członkowskie, zgodnie z art. 14 ust. 4 lit. b) dyrektywy 96/48/WE i art. 14 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2001/16/WE, odpowiedzialna za prowadzenie i aktualizację NVR.

    (7)  Określony w projekcie protokołu kolejowego do konwencji o międzynarodowych interesach w zakresie sprzętu ruchomego, dotyczącego specyficznych dla taboru kolejowego kwestii.

    (8)  Jednakże wszelkie nowe pojazdy oddane do eksploatacji dla AAE, BLS, FNME oraz GySEV/ROeEE powinny otrzymać standardowy kod kraju.

    Dodatek 1

    KODY OGRANICZEŃ W UŻYTKOWANIU

    1.   ZASADY

    W NVR nie trzeba powtarzać tych ograniczeń (parametrów technicznych), które są już uwzględnione w innych rejestrach dostępnych dla NSA.

    Akceptacja w ruchu transgranicznym opiera się na następujących parametrach:

    informacje zakodowane w numerze pojazdu,

    kod alfabetyczny,

    oznaczenie pojazdu.

    Z tego względu informacji tych nie trzeba powtarzać w NVR.

    2.   STRUKTURA

    Struktura kodu jest trzypoziomowa:

    poziom 1: kategoria ograniczenia

    poziom 2: typ ograniczenia

    poziom 3: wartość lub specyfikacja.

    Kody ograniczeń w użytkowaniu

    Kat.

    Typ

    Wartość

    Nazwa

    1

     

     

    Ograniczenia techniczne związane z budową pojazdu

     

    1

    Numeryczna (3)

    Najmniejszy promień łuku toru w metrach

     

    2

    Ograniczenia dotyczące obwodu torowego

     

    3

    Numeryczna (3)

    Ograniczenie prędkości w km/h (oznaczone na wagonach towarowych i pasażerskich, nieoznaczone na lokomotywach)

    2

     

     

    Ograniczenia geograficzne

     

    1

    Alfanumeryczna (3)

    Skrajnia kinematyczna (kody TSI WAG (TSI „Wagony towarowe”) załącznik C)

     

    2

    Lista kodowana

    Szerokość toru

     

     

    1

    Zmienny rozstaw kół 1435/1520

     

     

    2

    Zmienny rozstaw kół 1435/1668

     

    3

    Brak CCS na pokładzie

     

    4

    ERTMS A na pokładzie

     

    5

    Numeryczna (3)

    System B na pokładzie (1)

    3

     

     

    Ograniczenia dotyczące środowiska naturalnego

     

    1

    Lista kodowana

    Strefa klimatyczna EN50125/1999

     

     

    1

    T1

     

     

    2

    T2

     

     

    3

    T3

    4

     

     

    Ograniczenia w użytkowaniu wymienione w świadectwie dopuszczenia do eksploatacji

     

    1

    Czasowe

     

    2

    Eksploatacyjne (przebieg, zużycie itd.)


    (1)  Jeżeli pojazd wyposażony jest w więcej niż jeden system B, należy wskazać oddzielny kod dla każdego systemu.

    Kod numeryczny składa się z trzech znaków, przy czym:

    1xx oznacza pojazd wyposażony w system sygnalizacyjny,

    2xx oznacza pojazd wyposażony w radio,

    Xx odpowiada kodowaniu numerycznemu z załącznika B do TSI CCS (TSI „Sterowanie”).

    Dodatek 2

    STRUKTURA I TREŚĆ NUMERU EIN

    Kod ujednoliconego systemu numeracji, zwany europejskim numerem identyfikacyjnym (EIN), dla certyfikatów bezpieczeństwa i innych dokumentów

    Przykład:

    I

    T

    5

    1

    2

    0

    0

    6

    0

    0

    0

    5

    Kod kraju

    (2 litery)

    Rodzaj dokumentu

    (2 cyfry)

    Rok wydania

    (4 cyfry)

    Numer kolejny

    (4 cyfry)

    Pole 1

    Pole 2

    Pole 3

    Pole 4

    POLE 1 –   KOD KRAJU (2 LITERY)

    Stosuje się kody krajów oficjalnie publikowane i aktualizowane na europejskich stronach internetowych we Wspólnym przewodniku praktycznym Interinstitutional style guide (http://publications.eu.int/code/en/en-5000600.htm)

    Państwo

    Kod

    Austria

    AT

    Belgia

    BE

    Bułgaria

    BG

    Cypr

    CY

    Republika Czeska

    CZ

    Dania

    DK

    Estonia

    EE

    Finlandia

    FI

    Francja

    FR

    Niemcy

    DE

    Grecja

    EL

    Węgry

    HU

    Islandia

    IS

    Irlandia

    IE

    Włochy

    IT

    Łotwa

    LV

    Liechtenstein

    LI

    Litwa

    LT

    Luksemburg

    LU

    Norwegia

    NO

    Malta

    MT

    Niderlandy

    NL

    Polska

    PL

    Portugalia

    PT

    Rumunia

    RO

    Słowacja

    SK

    Słowenia

    SI

    Hiszpania

    ES

    Szwecja

    SE

    Szwajcaria

    CH

    Zjednoczone Królestwo

    UK

    Kod dla międzynarodowych organów ds. bezpieczeństwa należy utworzyć w ten sam sposób. Obecnie jedynym istniejącym organem tego typu jest Organ ds. Bezpieczeństwa Tunelu pod Kanałem La Manche (Channel Tunnel Safety Authority), któremu przypisano następujący proponowany kod:

    Międzynarodowy organ ds. bezpieczeństwa

    Kod

    Channel Tunnel Safety Authority

    CT

    POLE 2 –   RODZAJ DOKUMENTU (LICZBA DWUCYFROWA)

    Dwie cyfry pozwalają na określenie rodzaju dokumentu:

    pierwsza cyfra określa ogólną klasyfikację dokumentu,

    druga cyfra określa podtyp dokumentu.

    W razie konieczności zastosowania innych kodów, system numeracji może zostać rozszerzony. Poniżej przedstawiono proponowany wykaz znanych, możliwych kombinacji dwucyfrowych liczb, rozszerzony o propozycję dopuszczenia do eksploatacji pojazdów:

    Kombinacja w polu 2

    Rodzaj dokumentu

    Podtyp dokumentu

    [0 1]

    Koncesje

    Koncesje dla RU

    [0 x]

    Koncesje

    Inne

    [1 1]

    Certyfikat bezpieczeństwa

    Część A

    [1 2]

    Certyfikat bezpieczeństwa

    Część B

    [1 x]

    Certyfikat bezpieczeństwa

    Inne

    [2 1]

    Autoryzacja bezpieczeństwa

    Część A

    [2 2]

    Autoryzacja bezpieczeństwa

    Część B

    [2 x]

    Autoryzacja bezpieczeństwa

    Inne

    [3 x]

    Rezerwa, np. dla utrzymania taboru kolejowego, infrastruktury lub innych

     

    [4 x]

    Rezerwa dla jednostek notyfikowanych

    Np. różne rodzaje jednostek notyfikowanych

    [5 1] i [5 5] (1)

    Świadectwo dopuszczenia do eksploatacji

    Tabor trakcyjny

    [5 2] i [5 6] (1)

    Świadectwo dopuszczenia do eksploatacji

    Ciągnione (holowane) pojazdy pasażerskie

    [5 3] i [5 7] (1)

    Świadectwo dopuszczenia do eksploatacji

    Wagony towarowe

    [5 4] i [5 8] (1)

    Świadectwo dopuszczenia do eksploatacji

    Pojazdy specjalne

    [6 x] … [9 x]

    Rezerwa (4 rodzaje dokumentów)

    Rezerwa (10 podtypów dla każdego rodzaju)

    POLE 3 –   ROK WYDANIA (LICZBA CZTEROCYFROWA)

    Pole to wskazuje rok wydania świadectwa (w formacie rrrr, czyli czterocyfrowym).

    POLE 4 –   NUMER KOLEJNY (NUMERACJA)

    Numer kolejny zmienia się o jeden z wydaniem każdego dokumentu, niezależnie od tego, czy jest to nowe świadectwo, przedłużenie, aktualizacja czy zmiana świadectwa. Nawet w przypadku unieważnienia dokumentu lub zawieszenia świadectwa dopuszczenia do eksploatacji przypisany mu numer nie może zostać ponownie użyty.

    Każdego roku numeracja rozpoczyna się od zera.


    (1)  Jeżeli 4 cyfry przewidziane dla pola 4 „Numer kolejny” zostaną w pełni wykorzystane w ciągu jednego roku, pierwsze dwie cyfry pola 2 zostaną odpowiednio zmienione z:

    [5 1] na [5 5] dla taboru trakcyjnego,

    [5 2] na [5 6] dla ciągnionych pojazdów pasażerskich,

    [5 3] na [5 7] dla wagonów towarowych,

    [5 4] na [5 8] dla pojazdów specjalnych.

    Dodatek 3

    KODY WYCOFANIA Z EKSPLOATACJI

    Kod

    Tryb wycofania z eksploatacji

    Opis

    00

    Brak

    Pojazd posiada ważną rejestrację.

    10

    Zawieszenie rejestracji

    Bez uzasadnienia

    Rejestracja pojazdu zawieszona na wniosek właściciela lub posiadacza lub decyzją NSA lub RE.

    11

    Zawieszenie rejestracji

    Pojazd przeznaczony do magazynowania w stanie gotowości do pracy jako rezerwa nieaktywna lub strategiczna.

    20

    Przeniesienie rejestracji

    Pojazd zostanie zarejestrowany ponownie pod nowym numerem lub przez inny NVR, do celów dalszego użytkowania w ramach (całości lub części) europejskiej sieci kolejowej.

    30

    Wyrejestrowanie

    Bez uzasadnienia

    Rejestracja pojazdu na użytkowanie w ramach europejskiej sieci kolejowej wygasła, brak danych o ponownej rejestracji.

    31

    Wyrejestrowanie

    Pojazd przeznaczony do dalszego użytkowania jako pojazd kolejowy poza europejską siecią kolejową.

    32

    Wyrejestrowanie

    Pojazd przeznaczony do odzysku istotnych składników/modułów/części zapasowych dotyczących interoperacyjności, lub do gruntownej przebudowy.

    33

    Wyrejestrowanie

    Pojazd przeznaczony do złomowania i przekazania materiałów (w tym głównych części zapasowych) do recyklingu.

    34

    Wyrejestrowanie

    Pojazd przeznaczony do użytkowania jako „zabytkowy tabor kolejowy” na wydzielonej sieci, lub jako nieruchomy eksponat wystawowy, poza europejską siecią kolejową.

    Stosowanie kodów

    Jeżeli nie podano uzasadnienia wycofania z eksploatacji, należy zastosować kody 10, 20 i 30 do określenia zmiany statusu rejestracji.

    Jeżeli znane jest uzasadnienie wycofania z eksploatacji, w bazie danych NVR dostępne są kody 11, 31, 32, 33 i 34. Kody te oparte są wyłącznie na informacjach otrzymanych przez RE od posiadacza lub właściciela pojazdu.

    Kwestie rejestracyjne

    Pojazd z zawieszoną rejestracją lub pojazd wyrejestrowany nie może być użytkowany w ramach europejskiej sieci kolejowej na podstawie pierwotnej rejestracji.

    Reaktywacja rejestracji wymaga ponownego dopuszczenia do eksploatacji przez NSA, na warunkach związanych z przyczyną lub powodem zawieszenia rejestracji lub wyrejestrowania.

    Przeniesienie rejestracji następuje w ramach określonych przez dyrektywy UE dotyczące homologacji i dopuszczania pojazdów do eksploatacji.

    Dodatek 4

    STANDARDOWY FORMULARZ WNIOSKU O REJESTRACJĘ

    Image

    Image

    Image

    Dodatek 5

    SŁOWNIK POJĘĆ

    Skrót

    Objaśnienie

    CCS

    System bezpiecznej kontroli jazdy pociągu

    WNP

    Wspólnota Niepodległych Państw

    COTIF

    Konwencja o międzynarodowym przewozie kolejami

    CR

    System kolei konwencjonalnych

    DB

    Baza danych

    EC

    Komisja Europejska

    EC VVR

    Europejski scentralizowany wirtualny rejestr pojazdów kolejowych

    EIN

    Europejski numer identyfikacyjny (European Identification Number)

    EN

    Norma europejska

    EVN

    Europejski numer pojazdu (European vehicle number)

    ERA

    Europejska Agencja Kolejowa, zwana również „Agencją”

    ERTMS

    Europejski system zarządzania ruchem kolejowym

    UE

    Unia Europejska

    HS

    System kolei dużych prędkości

    IB

    Organ dochodzeniowy

    ISO

    Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna

    IM

    Zarządzający infrastrukturą

    INF

    Infrastruktura

    IT

    Technologia informacyjna

    LR

    Rejestr lokalny

    MS

    Państwo członkowskie Unii Europejskiej

    NoBo

    Jednostka notyfikowana

    NSA

    Krajowy organ ds. bezpieczeństwa

    NVR

    Krajowy rejestr pojazdów kolejowych

    OPE (TSI)

    Specyfikacja techniczna dla interoperacyjności (TSI) w zakresie podsystemu „Ruch kolejowy”

    OTIF

    Międzyrządowa Organizacja Międzynarodowych Przewozów Kolejami

    RE

    Jednostka rejestrująca, tj. organ odpowiedzialny za prowadzenie i aktualizację NVR

    RB

    Organ regulacyjny

    RIC

    Przepisy o wzajemnym użytkowaniu wagonów osobowych i bagażowych w ruchu międzynarodowym

    RIV

    Przepisy o wzajemnym użytkowaniu wagonów towarowych w komunikacji międzynarodowej

    RS lub RST

    Tabor kolejowy

    RSRD (TAF)

    Informacyjna baza danych taboru kolejowego (TAF)

    RU

    Przedsiębiorstwo kolejowe

    SEDP (TAF)

    Strategiczny europejski plan wdrożenia (TAF)

    TAF (TSI)

    Aplikacje telematyczne dla przewozów towarowych (TSI)

    TSI

    Specyfikacja techniczna dla interoperacyjności

    VKM

    Oznaczenie posiadacza pojazdu

    VKMR

    Rejestr oznaczeń posiadaczy

    VVR

    Wirtualny rejestr pojazdów kolejowych

    WAG (TSI)

    Specyfikacja techniczna dla interoperacyjności: tabor wagony towarowe

    WIMO (TAF)

    Operacyjna baza danych transportu towarowego kolejowego i intermodalnego (TAF)


    Top