Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006E0300

    Wspólne działanie Rady 2006/300/WPZiB z dnia 21 kwietnia 2006 r. zmieniające i przedłużające wspólne działanie 2004/847/WPZiB w sprawie Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Kinszasie (DRK) dotyczącej Zintegrowanej Jednostki Policji (EUPOL Kinszasa )

    Dz.U. L 111 z 25.4.2006, p. 12–14 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Dz.U. L 270M z 29.9.2006, p. 410–412 (MT)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2006

    ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2006/300/oj

    25.4.2006   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 111/12


    WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY 2006/300/WPZiB

    z dnia 21 kwietnia 2006 r.

    zmieniające i przedłużające wspólne działanie 2004/847/WPZiB w sprawie Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Kinszasie (DRK) dotyczącej Zintegrowanej Jednostki Policji (EUPOL „Kinszasa”)

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14 i art. 25 akapit trzeci,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W dniu 9 grudnia 2004 r. Rada przyjęła wspólne działanie 2004/847/WPZiB w sprawie Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Kinszasie (DRK) dotyczącej Zintegrowanej Jednostki Policji (EUPOL „Kinszasa”) (1).

    (2)

    W dniu 7 listopada 2005 r. Rada zgodziła się przedłużyć misję EUPOL „Kinszasa” o kolejne 12 miesięcy po wygaśnięciu jej mandatu.

    (3)

    Na podstawie wspólnego działania 2005/822/WPZiB Rada zmieniła i przedłużyła mandat misji EUPOL „Kinszasa” w pierwszym etapie do dnia 30 kwietnia 2006 r. Niniejsze wspólne działanie obejmuje drugi etap tego przedłużenia do dnia 31 grudnia 2006 r.

    (4)

    W dniu 12 sierpnia 2005 r. Rada, decyzją 2005/680/WPZiB (2) zatwierdziła Umowę między Unią Europejską a Demokratyczną Republiką Konga w sprawie statusu i działalności Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Demokratycznej Republice Konga (EUPOL „Kinszasa”) w imieniu Unii.

    (5)

    W dniu 23 marca 2006 r. Rada podjęła decyzję stanowiącą, że należy nadal prowadzić przygotowanie i planowanie tymczasowego wsparcia misji EUPOL „Kinszasa” na czas wyborów w celu wzmocnienia kongijskich sił porządkowych w Kinszasie; mandat misji powinien zostać odpowiednio zmieniony,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

    Artykuł 1

    Niniejszym we wspólnym działaniu 2004/847/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

    1)

    Do art. 1 dodaje się nowy ustęp w brzmieniu:

    „3.   Misja EUPOL »Kinszasa« otrzymuje tymczasowe wsparcie na czas wyborów w Demokratycznej Republice Konga, zgodnie z przepisami zawartymi w art. 3. Udzielanie wsparcia rozpoczyna się nie później niż miesiąc przed datą pierwszej rundy wyborów w DRK i kończy po okresie nie dłuższym niż pięć miesięcy.”;

    2)

    Art. 2 do 4 otrzymuje brzmienie:

    „Artykuł 2

    Faza planowania

    Sekretariat Generalny Rady opracowuje wszelkie instrumenty techniczne niezbędne do wykonania misji EUPOL »Kinszasa«. Szef misji opracowuje plan operacyjny (OPLAN) uwzględniający wielostronną ocenę ryzyka. Rada zatwierdza koncepcję operacji (CONOPS) i OPLAN.

    Stosowne załączniki do CONOPS i OPLAN mające zastosowanie do tymczasowego wsparcia misji EUPOL »Kinszasa« obowiązują do końca okresu tymczasowego wsparcia.

    Artykuł 3

    Stanowisko misji

    Unia Europejska prowadzi misję policyjną w Kinszasie (DRK) w celu monitorowania, udzielania wsparcia i doradzania przy tworzeniu i początkowym działaniu IPU w celu zapewnienia, że IPU działa zgodnie z przeprowadzonym szkoleniem w Centrum Akademii i zgodnie z międzynarodowymi najlepszymi praktykami w tej dziedzinie. Działania te koncentrują się na strukturze dowodzenia IPU w celu wzmocnienia zdolności zarządzania IPU i monitorowania, udzielania wsparcia i doradzania jednostkom operacyjnym w realizacji ich zadań.

    Misja EUPOL »Kinszasa« kontynuuje monitorowanie, udzielanie wsparcia i doradztwo przy tworzeniu i rozwijaniu IPU, w tym szersze doradztwo strukturze dowodzenia IPU w kwestii wykonywania misji oraz dalsze doradztwo w zakresie innych zagadnień stanowiących uzupełnienie dla skutecznego prowadzenia działań policyjnych w DRK, oraz wzmacnia współpracę z misją EUSEC RD KONGO w obszarze reformy sektora bezpieczeństwa.

    Do celów tymczasowego wsparcia misji EUPOL »Kinszasa« na czas wyborów misja EUPOL »Kinszasa« ustanawia, jako swoją integralną część oraz w ramach ogólnego systemu bezpieczeństwa wyborów, jednostkę wsparcia koordynacji policyjnej w celu wzmocnienia i skoordynowania działań kongijskich sił porządkowych w Kinszasie, w przypadku zamieszek w okresie wyborczym. Obszar działania nie wykracza poza Kinszasę. Jednostka wsparcia koordynacji policyjnej, stanowiąca część misji EUPOL »Kinszasa«, nie ma kompetencji wykonawczych.

    Do celów tymczasowego wsparcia misji EUPOL »Kinszasa« na czas wyborów misja EUPOL »Kinszasa« zostaje upoważniona do wykorzystania przydzielonych jej wkładów finansowych wnoszonych przez obie strony w celu zakupu dodatkowego sprzętu dla kongijskich sił porządkowych w »Kinszasie«. O szczególnych ustaleniach finansowych decyduje bezpośrednio Szef Misji i bilateralni uczestnicy.

    Artykuł 4

    Struktura misji

    Misja będzie składać się ze sztabu głównego oraz obserwatorów policyjnych. Sztab główny będzie składać się z biura szefa misji oraz oddziału wsparcia administracyjnego. Wszyscy obserwatorzy, mentorzy i doradcy, a także instruktorzy będą wspólnie rozmieszczeni w bazie operacyjnej IPU.

    Do celów tymczasowego wsparcia misji EUPOL »Kinszasa« na czas wyborów wydzielona jednostka koordynująca będzie odpowiedzialna za konkretne zadania przydzielone misji w tym okresie.”;

    3)

    Art. 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

    „1.   W ramach odpowiedzialności Rady Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa sprawuje kontrolę polityczną i kierownictwo strategiczne misji. Niniejszym Rada upoważnia KPB do podejmowania stosownych decyzji zgodnie z art. 25 traktatu. Upoważnienie to obejmuje kompetencje do zmiany CONOPS, OPLAN oraz struktury dowodzenia. Uprawnienie do podejmowania decyzji w odniesieniu do celów i zakończenia operacji nadal spoczywa na Radzie, wspomaganej przez Sekretarza Generalnego/Wysokiego Przedstawiciela.”;

    4)

    W art. 9 wprowadza się następujące zmiany:

    a)

    ust. 2 otrzymuje brzmienie:

    „2.   Niniejszym Rada upoważnia KPB do podejmowania stosownych decyzji dotyczących zatwierdzania proponowanych wkładów oraz do ustanowienia komitetu uczestników.”;

    b)

    ust. 4 skreśla się;

    5)

    Art. 14 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

    „Traci moc z dniem 31 grudnia 2006 r.”.

    Artykuł 2

    Finansowa kwota referencyjna mająca pokryć wydatki związane z misją wynosi maksymalnie 3 500 000 EUR za okres od 1 maja 2006 r. do 31 grudnia 2006 r.

    Artykuł 3

    Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie w dniu jego przyjęcia.

    Artykuł 4

    Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Sporządzono w Brukseli, dnia 21 kwietnia 2006 r.

    W imieniu Rady

    U. PLASSNIK

    Przewodniczący


    (1)  Dz.U. L 367 z 14.12.2004, str. 30. Wspólne działania zmienione wspólnym działaniem 2005/822/WPZiB (Dz.U. L 305 z 24.11.2005, str. 44).

    (2)  Dz.U. L 256 z 1.10.2005, str. 57.


    Top