Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0185

    Strategia bezpieczeństwa UE

    Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

    Strategia bezpieczeństwa UE

    Europejska agenda bezpieczeństwa - COM(2015) 185

    AKT

    Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Europejska agenda bezpieczeństwa (COM(2015) 185 final z 28.4.2015)

    STRESZCZENIE

    JAKIE SĄ CELE TEJ AGENDY?

    Ustanawia ona zasady działań UE dla skutecznego reagowania w obliczu zagrożeń bezpieczeństwa oraz główne kroki dla ich wdrożenia, jakie zaplanowała Komisja Europejska.

    Określa trzy priorytetowe obszary wymagające natychmiastowego podjęcia działań, zarówno przez rządy krajowe, jak i instytucje UE, które wspólnie odpowiadają za poziom bezpieczeństwa w UE.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Pięć kluczowych podstaw agendy:

    pełna zgodność z podstawowymi prawami człowieka,

    przejrzyste i odpowiedzialne formułowanie polityki bezpieczeństwa (zapewniające zaufanie opinii publicznej),

    lepsze wdrażanie istniejących środków UE poprzez dokładniejsze dzielenie się informacjami, ściślejszą współpracę na szczeblu operacyjnym oraz nowe programy finansowania i szkoleń,

    skuteczniejsza koordynacja prac różnych agencji UE prowadzących działania z zakresu bezpieczeństwa,

    wspólne skupienie wysiłków zarówno na kwestiach bezpieczeństwa wewnętrznego, jak i zewnętrznego, ze względu na fakt, że granice krajów nie powstrzymują rozprzestrzeniania się zagrożeń.

    Trzy obszary priorytetowe wymagające podjęcia natychmiastowych działań.

    1.

    Terroryzm i radykalizacja: agenda przedstawia propozycje nowego, utworzonego w ramach Europolu, europejskiego centrum walki z terroryzmem, którego zadaniem jest zebranie istniejącej, szeroko zakrojonej wiedzy specjalistycznej, śledzenie działań finansowania grup terrorystycznych oraz eliminowanie przyczyn ekstremizmu.

    2.

    Międzynarodowa przestępczość zorganizowana: kraje sąsiadujące z UE zostaną ściślej zaangażowane w działania operacyjne. Podjęte zostaną zwiększone wysiłki na rzecz zwalczania finansowania przestępczości i konfiskowania mienia oraz zapobiegania przemytowi i handlowi ludźmi.

    3.

    Cyberprzestępczość:

    pełne wdrożenie przez rządy UE istniejących przepisów w sprawie zwalczania ataków na systemy informatyczne oraz wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie,

    modernizacja przepisów z uwzględnieniem nowych form przestępczości, a przez to usunięcie przeszkód w dochodzeniu karnym w sprawach związanych z cyberprzestępczością,

    ścisła współpraca z sektorem prywatnym i zapewnianie specjalistycznych szkoleń przy wsparciu ze strony Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością działającego w ramach Europolu,

    przeszkolenie krajów partnerskich w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

    KONTEKST

    Niniejsza agenda jest jednym z kluczowych dokumentów, na których opiera się strategia bezpieczeństwa wewnętrznego UE na lata 2015-2020.

    Powinno się ją rozpatrywać łącznie z Europejskim programem w zakresie migracji.

    Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej poświęconej Europejskiej agendzie bezpieczeństwa

    AKTY POWIĄZANE

    Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Europejski Program w Zakresie Migracji (COM(2015) 240 final z 13.5.2015)

    Konkluzje Rady z dnia 16 czerwca 2015 r. w sprawie odnowionej strategii bezpieczeństwa wewnętrznego na lata 2015-2020

    Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015

    Góra