EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Przetworzona żywność na bazie zbóż oraz żywność dla niemowląt i małych dzieci

Przetworzona żywność na bazie zbóż oraz żywność dla niemowląt i małych dzieci

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 2006/125/WE w sprawie przetworzonej żywności na bazie zbóż oraz żywności dla niemowląt i małych dzieci

JAKI JEST CEL DYREKTYWY?

  • W niniejszej dyrektywie określono zharmonizowane zasady dotyczące składu i etykietowania przetworzonej żywności na bazie zbóż oraz żywności dla niemowląt* i małych dzieci*.
  • Produkty te są starannie monitorowane, ponieważ mogą zawierać pozostałości pestycydów*, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia wrażliwych grup ludności. Stosowanie pozostałości pestycydów jest zakazane lub kontrolowane na podstawie maksymalnych dopuszczalnych ilości, które nie mogą przekraczać wielkości dopuszczalnego dziennego spożycia.
  • Niniejsza dyrektywa stanowi dyrektywę szczegółową w rozumieniu przepisów dyrektywy 89/398/EWG, którą zastąpiono rozporządzeniem (UE) nr 609/2013 w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała (zob. streszczenie dokumentu).
  • Kodyfikuje ona poprzednie dyrektywy (96/5/WE, 98/36/WE, 1999/39/WE oraz 2003/13/WE).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

Niniejsza dyrektywa obejmuje środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego spełniające szczególne wymagania zdrowych noworodków i małych dzieci i przeznaczone do użytku przez noworodki w czasie, kiedy są odstawiane od piersi, a także przez małe dzieci – jako dodatek do ich diety lub ich stopniowego przystosowania się do zwykłego pożywienia.

Obejmują one:

  • przetworzoną żywność na bazie zbóż, która jest podzielona na następujące cztery kategorie:
    • zwykłe zboża, które są lub powinny być odtworzone z mlekiem lub innymi odpowiednimi płynami żywieniowymi;
    • zboża z dodatkiem wysokobiałkowej żywności, które są w gotowej postaci odtworzonej lub należy je odtworzyć z wodą lub innymi płynami niezawierającymi białka;
    • makarony, których należy używać po ugotowaniu we wrzącej wodzie lub innych odpowiednich płynach;
    • sucharki i herbatniki, których należy używać bezpośrednio lub po sproszkowaniu z dodatkiem wody, mleka lub innych właściwych płynów;
  • żywność dla dzieci inną niż przetworzona żywność na bazie zbóż.

Niniejszej dyrektywy nie stosuje się do mleka przeznaczonego dla małych dzieci.

Obowiązki ogólne

Kraje UE dopilnowują, aby sprzedawane były wyłącznie produkty, które spełniają wymogi określone w niniejszej dyrektywie.

Skład

  • Tylko składniki przydatne do specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla niemowląt i małych dzieci (zgodnie z danymi naukowymi) mogą być stosowane do produkcji przetworzonej żywności na bazie zbóż i żywności dla dzieci.
  • Przetworzona żywność na bazie zbóż jest zgodna z kryteriami co do składu, określonymi w załączniku I.
  • Żywność dla dzieci, która jest opisana w załączniku II, jest zgodna z kryteriami co do ich składu tam określonego.
  • Tylko substancje odżywcze wymienione w załączniku IV mogą być dodane do produkcji przetworzonej żywności na bazie zbóż i żywności dla dzieci w granicach najwyższych dopuszczalnych poziomów określonych w niniejszej dyrektywie. Kryteria czystości dla tych substancji zostają ustanowione na późniejszym etapie.
  • Przetworzona żywność na bazie zbóż oraz żywność dla dzieci nie może zawierać żadnych substancji w ilościach stwarzających zagrożenie do zdrowia niemowląt i małych dzieci (zob. rozporządzenie (WE) nr 1881/2006) (zob. streszczenie dokumentu).

Etykietowanie

Oprócz obowiązkowych informacji określonych w rozporządzeniu (UE) nr 1169/2011 (zob. streszczenie dokumentu) etykiety danych produktów zawierają następujące informacje:

  • wiek, od którego produkt może być stosowany, który nie może być niższy od czterech miesięcy. Produkty polecane do użytku, począwszy od czwartego miesiąca życia, mogą podawać, że są odpowiednie, począwszy od tego wieku, o ile osoby mające kwalifikacje medyczne, żywieniowe itp. nie zalecają inaczej;
  • obecność lub nieobecność glutenu, jeśli określony wiek, od którego produkt może być używany, jest niższy niż sześć miesięcy;
  • dostępna wartość energetyczna (wyrażona w kJ oraz kcal) oraz zawartość białka, węglowodanów i tłuszczów (wyrażona w formie liczbowej) na 100 g lub 100 ml sprzedawanego produktu oraz, tam gdzie stosowne, na określoną ilość produktu proponowaną do spożycia;
  • średnia ilość każdej substancji mineralnej i każdej witaminy, wyszczególnionych odpowiednio w załączniku I i załączniku II, wyrażona w formie liczbowej na 100 g lub 100 ml sprzedawanego produktu oraz, tam gdzie stosowne, na określoną ilość produktu proponowaną do spożycia;
  • jeśli to konieczne, instrukcje do właściwego przygotowania oraz stwierdzenie znaczenia postępowania zgodnie z tymi instrukcjami.

Etykiety mogą zawierać nieobowiązkowe informacje, takie jak:

  • średnia ilość składników odżywczych wymienionych w załączniku IV (wyrażoną w formie liczbowej) na 100 g lub 100 ml sprzedawanego produktu oraz, tam gdzie stosowne, na określoną ilość produktu proponowaną do spożycia;
  • informacje o witaminach i minerałach wymienionych w załączniku V (wyrażone jako procent wartości referencyjnych tam określonych) na 100 g lub 100 ml sprzedawanego produktu oraz, tam gdzie stosowne, na określoną ilość produktu proponowaną do spożycia, pod warunkiem że przedstawione ilości są co najmniej równe 15% wartości referencyjnych.

Najwyższe dopuszczalne poziomy pestycydów

  • W niniejszej dyrektywie określono najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów w przetworzonej żywności na bazie zbóż i żywności dla dzieci na poziomie na 0,01 mg/kg, z wyjątkiem niektórych substancji, których poziom określono w załączniku VI.
  • Do określania obecności pozostałości pestycydów stosuje się standardowe metody analityczne.

Zakazane pestycydy

  • W ramach niniejszej dyrektywy zakazuje się używania niektórych pestycydów w produktach rolnych przeznaczonych do produkcji żywności dla dzieci (wykaz w załączniku VII).
  • W przypadku pestycydów lub metabolitów pestycydów znajdujących się w tym wykazie najwyższy dopuszczalny poziom rzędu 0,01 mg/kg może stanowić nadmierną dawkę dla niemowląt i małych dzieci. Dotyczy to pestycydów lub metabolitów pestycydów, dla których dopuszczalne dzienne spożycie wynosi poniżej 0,0005 mg/kg masy ciała.
  • Granicę kwantyfikacji metod analitycznych ustala się na poziomie 0,003 mg/kg. Uznaje się, że pestycydy nie zostały użyte, jeśli ich pozostałości nie przekraczają tego poziomu. Poziom ten może podlegać zmianom w świetle postępu technicznego lub danych dotyczących zanieczyszczenia środowiska.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa obowiązuje od 26 grudnia 2006 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Niemowlęta: dzieci poniżej dwunastego miesiąca życia.
Małe dzieci: dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia.
Pozostałości pestycydów: pozostałości środków ochrony roślin w przetworzonej żywności na bazie zbóż i żywności dla dzieci, łącznie z ich metabolitami (półproduktami powstającymi w wyniku metabolizmu komórkowego) oraz produktami powstającymi w wyniku ich rozkładu lub reakcji.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Komisji 2006/125/WE z dnia 5 grudnia 2006 r. w sprawie przetworzonej żywności na bazie zbóż oraz żywności dla niemowląt i małych dzieci (Wersja skodyfikowana) (Dz.U. L 339 z 6.12.2006, s. 16–35)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała oraz uchylające dyrektywę Rady 92/52/EWG, dyrektywy Komisji 96/8/WE, 1999/21/WE, 2006/125/WE i 2006/141/WE, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/39/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 41/2009 i (WE) nr 953/2009 (Dz.U. L 181 z 29.6.2013, s. 35–56)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 609/2013 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalające najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych (Dz.U. L 364 z 20.12.2006, s. 5–24)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1–16)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020

Top