EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ryzyko wynikające z przebywania w środowisku wybuchowym

Ryzyko wynikające z przebywania w środowisku wybuchowym

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 1999/92/WE – minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

  • W dyrektywie ustanawia się minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa*.
  • Jest to piętnasta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu dyrektywy 89/391/EWG, która wprowadza ogólne zasady służące poprawie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w pracy.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zgodnie z dyrektywą pracodawcy:

  • podejmują środki techniczne lub organizacyjne w celu:
    • zapobiegania tworzeniu się atmosfery wybuchowej,
    • unikania zapalenia atmosfer zagrożonych wybuchem,
    • ograniczania efektu wybuchu w sposób pozwalający zapewnić ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pracowników;
  • dopilnowują, aby sporządzono i uaktualniano „dokument dotyczący ochrony przeciwwybuchowej”, w którym opisane są środki ochrony przeciwwybuchowej i który jest zgodny z wymogami określonymi w dyrektywie 89/391/EWG;
  • informują pracowników lub ich przedstawicieli o wszystkich środkach podejmowanych w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy;
  • podejmują niezbędne działania z myślą o zapewnieniu pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa, odpowiedniego szkolenia;
  • dopilnowują, aby urządzenia do wykonywania pracy w miejscach, gdzie mogą występować atmosfery wybuchowe, spełniały minimalne wymagania określone w załączniku do dyrektywy.

Miejsca pracy używane przed 30 czerwca 2003 r., gdzie mogły występować atmosfery wybuchowe, miały zostać dostosowane do tych minimalnych wymagań w okresie trzech lat od tej daty.

Dyrektywa ma trzy załączniki, które dotyczą:

  • klasyfikacji miejsc, gdzie mogą występować środowiska wybuchowe;
  • wymagań minimalnych w zakresie poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników narażonych na przebywanie w środowiskach potencjalnie wybuchowych oraz kryteriów wyboru urządzeń i systemów ochronnych;
  • znaku ostrzegawczego dla miejsc, gdzie mogą występować środowiska wybuchowe.

W 2003 r. Komisja Europejska wydała niewiążące wskazówki właściwego postępowania w zakresie wdrażania dyrektywy. Są one stosowane obok dyrektywy dotyczącej urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Państwa UE zapewniają, że pracodawcom udostępniane są istotne informacje, a ponadto odsyłają pracodawców do tych wskazówek właściwego postępowania.

Dyrektywa 2007/30/WE uprościła wymogi w zakresie przekazywania Komisji sprawozdań z wdrażania dyrektywy 89/391/EWG i jej poszczególnych dyrektyw szczegółowych. Obecnie państwa UE co pięć lat sporządzają jednolite sprawozdanie dotyczące wdrażania wszystkich tych dyrektyw.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od 28 stycznia 2000 r., przy czym do porządku krajowego państw UE miała zostać włączona do 30 czerwca 2003 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Atmosfera wybuchowa: mieszanina z powietrzem, w warunkach atmosferycznych, substancji łatwopalnej w formie gazu, oparów, mgły lub pyłu, w której, po nastąpieniu zapłonu, spalanie obejmuje w całości niespaloną mieszaninę.

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa 1999/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (piętnasta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG) (Dz.U. L 23 z 28.1.2000, s. 57–64)

Kolejne zmiany dyrektywy 1999/92/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/34/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (wersja przekształcona) (Dz.U. L 96 z 29.3.2014, s. 309–356)

Dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz.U. L 183 z 29.6.1989, s. 1–8)

Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018

Top