EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wartości graniczne emisji zanieczyszczeń oraz zasady homologacji typu maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach

Wartości graniczne emisji zanieczyszczeń oraz zasady homologacji typu maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2016/1628 – wymogi dotyczące wartości granicznych emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w odniesieniu do silników spalinowych wewnętrznego spalania

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

W niniejszym rozporządzeniu określono wartości graniczne emisji zanieczyszczeń w odniesieniu do różnych zakresów mocy i zastosowania maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach (zob. poniżej) w celu stopniowego ograniczania emisji oraz wycofania sprzętu z silnikami emitującymi najwięcej zanieczyszczeń.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Maszyny mobilne nieporuszające się po drogach obejmują szeroki zakres maszyn zazwyczaj użytkowanych poza drogami, takich jak:

  • mały sprzęt ogrodniczy i ręczny (kosiarki, piły łańcuchowe itp.);
  • maszyny budowlane (koparki, ładowarki, spycharki itp.);
  • maszyny rolnicze (żniwiarki, kultywatory itp.);
  • wagony silnikowe, lokomotywy oraz statki żeglugi śródlądowej.

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do silników o określonym przeznaczeniu, w tym do:

  • maszyn stacjonarnych;
  • statków morskich wymagających ważnego morskiego świadectwa żeglugi lub świadectwa bezpieczeństwa;
  • pojazdów rekreacyjnych, z wyjątkiem skuterów śnieżnych, pojazdów terenowych i pojazdów typu side-by-side;
  • pojazdów i maszyn wyłącznie wykorzystywanych lub przeznaczonych do wyłącznego wykorzystywania w zawodach sportowych.

Homologacja typu

  • W rozporządzeniu określono procedury, których muszą przestrzegać producenci silników, aby otrzymać dla nich homologację typu*.
  • Homologacja typu to wymóg, który muszą spełnić producenci, aby móc wprowadzać swoje silniki na rynek Unii Europejskiej (UE).
  • Producenci składają odrębny wniosek o udzielenie homologacji typu UE w odniesieniu do każdego typu silnika lub rodziny silników* do organu udzielającego homologacji w państwie członkowskim.
  • Homologacja typu wydawana jest na czas nieokreślony.
  • UE może uznać przepisy międzynarodowe lub przepisy państw trzecich za równoważne z warunkami i procedurami udzielania homologacji typu UE.
  • Organy krajowe są zobowiązane do skutecznej współpracy ze sobą i z Komisją Europejską oraz do wymiany danych i informacji związanych z homologacjami typu UE za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI).

Emisja spalin

  • Projektowanie, konstruowanie i składanie typów silników i rodzin silników musi spełniać wymogi określone w rozporządzeniu.
  • Od dat wprowadzenia na rynek silników określonych w niniejszym rozporządzeniu typy silników i rodziny silników nie mogą przekraczać wartości granicznych emisji spalin.

Odroczenie niektórych przepisów przejściowych określonych w rozporządzeniu (UE) 2016/1628

  • Zakłócenia wywołane pandemią COVID-19 doprowadziły do opóźnień w łańcuchu dostaw krytycznych części i komponentów, w związku z czym producenci dysponują zapasami silników i niegotowych produktów. Oznacza to, że wielu producentów silników i maszyn nie będzie w stanie dotrzymać określonych w rozporządzeniu (UE) 2016/1628 terminów bez poniesienia poważnych i trwałych szkód ekonomicznych.
  • Rozporządzenie (UE) 2020/1040 zmienia rozporządzenie (UE) 2016/1628 i umożliwia przedłużenie o 12 miesięcy terminów mających zastosowanie do produkcji oraz wprowadzania na rynek maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach i ciągników, w których zamontowane są silniki przejściowe, które są zgodne z wcześniejszymi normami. Przedłużenie to nie ma zastosowania do silników, których dotyczą daty określone w art. 58 ust. 5 akapity drugi, trzeci i czwarty rozporządzenia (UE) 2016/1628.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 stycznia 2017 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Homologacja typu: procedura, w której wyniku organ udzielający homologacji zaświadcza, że dany typ pojazdu, układu, części lub oddzielnego zespołu technicznego jest zgodny z określonymi wymogami prawnymi.
Rodzina silników: grupa typów silników wydzielona przez producenta, które ze względu na swoją konstrukcję mają podobną charakterystykę emisji spalin i które spełniają stosowne wartości graniczne emisji.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1628 z dnia 14 września 2016 r. w sprawie wymogów dotyczących wartości granicznych emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz homologacji typu w odniesieniu do silników spalinowych wewnętrznego spalania przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1024/2012 i (UE) nr 167/2013 oraz zmieniające i uchylające dyrektywę 97/68/WE (Dz.U. L 252 z 16.9.2016, s. 53–117)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) 2016/1628 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym i uchylające decyzję Komisji 2008/49/WE („rozporządzenie w sprawie IMI”) (Dz.U. L 316 z 14.11.2012, s. 1–11)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych (Dz.U. L 60 z 2.3.2013, s. 1–51)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021

Top