EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej: przegląd postępów

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej: przegląd postępów

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Przegląd śródokresowy unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 r. – COM(2015) 478 final

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO SPRAWOZDANIA?

Niniejsze sprawozdanie stanowi śródokresowy przegląd postępów wdrażania unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej do 2020 r. Celem sprawozdania jest dostarczenie decydentom informacji o obszarach, w których należy podjąć większe starania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W niniejszym sprawozdaniu podkreślono fakt, że od 2010 r. trwa utrata różnorodności biologicznej i degradacja usług ekosystemowych w UE i na świecie, pomimo postępów w zakresie polityki, poprawy bazy wiedzy oraz wielu sukcesów w zakresie ochrony na szczeblu lokalnym. Ma to poważny wpływ na zdolność różnorodności ekosystemów do zaspokajania potrzeb człowieka w przyszłości.

W sprawozdaniu oceniono postępy w realizacji każdego z sześciu celów operacyjnych:

Cel 1: pełne wdrożenie unijnego prawodawstwa w dziedzinie ochrony przyrody

  • Sieć Natura 2000 jest już prawie ukończona dla siedlisk lądowych. Została ona także rozszerzona w obszarach morskich. Nieznacznie wzrosła liczba gatunków i siedlisk z poprawiającym się stanem ochrony. Jednakże wciąż wiele z nich pozostaje w stanie niewłaściwym, a niektóre ulegają dalszemu pogorszeniu. Główne wyzwania do roku 2020 obejmują ukończenie sieci morskiej Natura 2000 oraz zapewnienie skutecznego zarządzania i finansowania sieci Natura 2000.

Cel 2: utrzymanie i przywrócenie ekosystemów i ich usług

  • Baza wiedzy ulega poprawie, ustanowiono ważne ramy polityki. Do głównych wyzwań do 2020 r. należy opracowanie i wdrożenie krajowych i regionalnych systemów przywracania ekosystemów (np. pomoc w przywracaniu uszkodzonych lub zniszczonych ekosystemów), zielona infrastruktura, a także zapobieganie utracie zwykłej bioróżnorodności.

Cel 3a: zrównoważone rolnictwo

  • Intensywna uprawa i hodowla, porzucanie gruntów, niekontrolowane rozrastanie się miast i szara infrastruktura – to największe obciążenia dla różnorodności biologicznej. Wspólna polityka rolna (WPR) na lata 2014–2020 oferuje szereg potencjalnie skutecznych instrumentów ochrony i przywracania różnorodności biologicznej. Kraje UE muszą stosować te instrumenty, by umożliwić UE osiągnięcie wyznaczonego celu.

Cel 3b: zrównoważone leśnictwo

  • Obszar lasów UE nieco wzrósł, lecz brakuje poprawy w stanie ochrony siedlisk leśnych i gatunków objętych unijnym prawodawstwem ochrony przyrody. Plany urządzenia lasów lub równoważne instrumenty mogłyby odgrywać istotną pozytywną rolę w osiągnięciu celu, lecz ich potencjał jest w większości niewykorzystywany.

Cel 4: zrównoważone rybołówstwo

  • UE wprowadziła środki na rzecz zrównoważonego rybołówstwa (wspólna polityka rybołówstwa) oraz dobrego stanu środowiska (dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej). Wdrażanie tej polityki jest zróżnicowane w całej UE, a poważne problemy pozostają nierozwiązane, zwłaszcza na wodach południowych. W rezultacie wielorakich presji spowodowanych niszczeniem siedlisk, nadmierną eksploatacją, zanieczyszczeniem, zmianą klimatu i zakwaszeniem (tj. gdy dwutlenek węgla pochłaniany przez morza, reaguje z wodą i wytwarza kwas) – stan ekosystemów i gatunków morskich w morzach UE wciąż się pogarsza.

Cel 5: zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych

Cel 6: wkład w powstrzymywanie utraty światowej różnorodności biologicznej

Wnioski

  • Wnioski sprawozdania wskazują, że cele na 2020 r. mogą zostać osiągnięte jedynie dzięki podjęciu odważniejszych i ambitniejszych działań w zakresie realizacji i egzekwowania oraz skuteczniejszej integracji szeregu polityk. Osiągnięcie celów różnorodności biologicznej może przyczynić się do wzrostu gospodarczego, wzrostu zatrudnienia, bezpieczeństwa żywnościowego i wodnego oraz do jakości życia, jak również do realizacji celów zrównoważonego rozwoju 2030.

KONTEKST

Różnorodność biologiczna, czyli niepowtarzalne bogactwo życia, jest kluczowym zagadnieniem dla gospodarki i dobrostanu UE. Zapewnia nam ona podstawowe usługi, takie jak czyste powietrze i wodę, pożywienie, materiały i lekarstwa, zdrowie i rekreację; wspiera zapylanie i żyzność gleby, reguluje klimat i chroni nas przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Jednakże zmiany w różnorodności biologicznej powodowane przez człowieka na przestrzeni ostatnich 50 lat zachodzą szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie w historii. Dlatego też UE przyjęła strategię ochrony różnorodności biologicznej, której nadrzędnym celem jest zatrzymanie utraty różnorodności biologicznej i degradacji usług ekosystemów w UE do 2020 r., jednocześnie zwiększając wkład UE na rzecz zapobiegania utracie różnorodności biologicznej na świecie.

AKT

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady: Przegląd śródokresowy unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 r. (COM(2015) 478 final z 2.10.2015)

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – Nasze ubezpieczenie na życie i nasz kapitał naturalny – unijna strategia ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 r. (KOM(2011) 244 wersja ostateczna z 3.5.2011)

Dokument roboczy służb Komisji: Unijna ocena postępu wprowadzania strategii ochrony różnorodności biologicznej do 2020 r. – Towarzyszący dokumentowi: Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady: Przegląd śródokresowy unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej na okres do 2020 r. (SWD(2015) 187 final z 2.10.2015)

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016

Top