Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wspólnotowa polityka w zakresie rozwoju i pomocy zewnętrznej: sprawozdanie za rok 2012

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Wspólnotowa polityka w zakresie rozwoju i pomocy zewnętrznej: sprawozdanie za rok 2012

W 2013 r. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie na temat realizacji w Unii Europejskiej (UE) polityki w zakresie pomocy zewnętrznej i rozwoju w 2012 r.

AKT

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady: Sprawozdanie roczne za 2013 r. na temat polityki Unii Europejskiej w zakresie rozwoju i pomocy zewnętrznej oraz jej realizacji w 2012 r. [COM(2013) 594 final z 21.8.2013 - nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym]

STRESZCZENIE

UE jest największym na świecie donatorem pomocy rozwojowej - w 2012 r. dostarczyła łącznie pomoc o o wartości 55,2 mld euro. Był to pierwszy rok wdrażania Programu działań na rzecz zmian, co zwiększyło wpływ polityki rozwoju UE na ograniczanie ubóstwa. Równolegle postępowały przygotowania dotyczące światowych ram politycznych po 2015 r., w których UE pełni kluczową rolę.

Program działań na rzecz rozwoju

Program ten określa bardziej strategiczne podejście UE do ograniczania ubóstwa na świecie, mające na celu dalsze zwiększenie wpływu unijnej polityki rozwoju.

Zaproponowano szereg istotnych zmian:

  • skupienie się na maksymalnie trzech sektorach w danym państwie,
  • położenie wyraźniejszego nacisku na dobre rządy, prawa człowieka i demokrację,
  • ukierunkowanie pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna i gdzie będzie to miało optymalny wpływ,
  • szersze stosowanie innowacyjnych mechanizmów finansowania,
  • udoskonalona polityka spójności i zwiększona koordynacja z państwami członkowskimi.

Ponadto Komisja zwiększyła wykorzystanie łączenia środków pochodzących i niepochodzących z dotacji w celu uzyskania odpowiedniego połączenia źródeł finansowania dla konkretnych projektów, z zastosowaniem mechanizmów dostosowanych do warunków w Azji, na Karaibach i Pacyfiku.

Ustanowiono także ramy zgłaszania wyników i systemów monitorowania realizacji programów.

Wybrane kluczowe obszary tematyczne, na które zwrócono uwagę w 2012 r.:

  • odporność, w tym zarządzanie kryzysowe i gotowość,
  • bezpieczeństwo żywności i żywienia, w szczególności poprzez instrument żywnościowy o wartości 1 mld euro, który przyczynił się do poprawy poziomu życia ponad 59 mln osób w 49 krajach, a także zapewnił pośrednie wsparcie dla dalszych 93 mln osób.

Ponadto zgodnie z programem działań na rzecz rozwoju UE wspierała działania sprzyjające rozwojowi społecznemu, zrównoważonej produkcji energii i ekologicznych polityk ochrony środowiska w krajach rozwijających się.

Milenijne cele rozwoju (MCR)

Sprawozdanie podkreśla nacisk UE na milenijne cele rozwoju - liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o połowę przed 2015 r., a więc przed specjalnym terminem wyznaczonym przez ONZ na przeprowadzanie oceny postępów MCR.

Wdrażanie szeregu programów rozpoczęto w ramach unijnej inicjatywy MCR o wartości 1 mld euro, której celem jest przyspieszenie postępów w realizacji milenijnych celów rozwoju.

Niemniej jednak nadal istnieją wyzwania w zakresie zwalczania głodu, umieralności noworodków, jakości wody oraz infrastruktury sanitarnej, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie główne cele zapewne nie zostaną osiągnięte w terminie.

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Zwiększanie wpływu unijnej polityki rozwoju - Program działań na rzecz zmian [KOM(2011) 637 wersja ostateczna z 13.10.2011 - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014

Top