Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Wspólne unijne reguły wywozu

Wspólne unijne reguły wywozu

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2015/479 w sprawie wspólnych reguł wywozu

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Określa ono podstawową zasadę mówiącą, że wywóz produktów z krajów UE do innych krajów nie podlega ograniczeniom ilościowym. Określa również zasady dotyczące procedury podejmowania środków ochronnych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich produktów, zarówno przemysłowych, jak i rolnych.

Środki ochronne

  • W celu zapobieżenia sytuacji krytycznej spowodowanej brakiem podstawowych produktów Komisja Europejska może podporządkować wywóz produktu przedstawieniu zezwolenia na wywóz. Środki mogą być ograniczone do wywozu do niektórych krajów i do wywozu z niektórych regionów Unii. Nie będą mieć jednak wpływu na produkty będące już w drodze do granicy UE.
  • Na przykład w związku z wybuchem pandemii COVID-19 przyjęto rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/402, wprowadzające przejściowy obowiązek uzyskania pozwolenia na wywóz, udzielanego przez właściwe organy krajów UE, w odniesieniu do wywozu poza UE określonych środków ochrony indywidualnej, niezależnie od tego, czy pochodzą one z Unii. Obowiązek ten nie obejmował wywozu do krajów należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, terytoriów uzależnionych od unijnego łańcucha dostaw (np. Andory) ani określonych terytoriów zamorskich. Celem tego działania było zapewnienie dostępności środków ochrony indywidualnej na terenie UE, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. W akcie wykonawczym określono procedury dotyczące ubiegania się o pozwolenie, a w załączniku I do rozporządzenia zawarto wykaz produktów wymagających takiego pozwolenia (okulary i przyłbice ochronne, rękawice, odzież ochronna, sprzęt do ochrony ust i nosa oraz osłony twarzy).
  • Komisja jest zobowiązana do przyjmowania wszelkich środków ochronnych w interesie UE przy należytym uwzględnieniu istniejących zobowiązań międzynarodowych (np. wynikających z członkostwa UE w Światowej Organizacji Handlu).

Procedura informacyjna i konsultacyjna

  • Jeżeli w następstwie wyjątkowej zmiany na rynku kraj UE uzna, że środki ochronne mogą być konieczne, kraj ten powiadamia o tym Komisję. Komisja powiadamia następnie inne kraje UE.
  • Komisja może zażądać od krajów UE dostarczenia jej danych statystycznych na temat zmiany na rynku dla danego produktu w celu określenia jego sytuacji gospodarczej i handlowej.

Wykonanie

Komitet ds. Środków Ochronnych, do którego należą przedstawiciele krajów UE, ustanowiony na mocy rozporządzenia (UE) 2015/478 w sprawie wspólnych reguł przywozu, wspomaga Komisję w wykonywaniu rozporządzenia.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 16 kwietnia 2015 r. Uchyla ono rozporządzenie (WE) nr 1061/2009 ze skutkiem natychmiastowym.

KONTEKST

Rozporządzenie kodyfikuje rozporządzenie Komisji (WE) nr 1061/2009, które było kilkakrotnie zasadniczo zmieniane. Jest częścią wspólnej unijnej polityki handlowej, która opiera się na jednolitych zasadach dla wszystkich krajów UE.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/479 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł wywozu (tekst jednolity) (Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 34–40)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/402 z dnia 14 marca 2020 r. uzależniające wywóz niektórych produktów od wydania pozwolenia na wywóz (Dz.U. L 77I z 15.3.2020, s. 1–7)

Kolejne zmiany do rozporządzenia (UE) 2020/402 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu (Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 16–33)

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020

Top