EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0620(01)

Pomoc państwa – ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania

Status prawny dokumentu To streszczenie zostało zarchiwizowane i nie będzie aktualizowane, ponieważ dokument, którego dotyczy, już nie obowiązuje lub nie odzwierciedla bieżącej sytuacji.

Pomoc państwa – ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Komunikat w sprawie kryteriów analizy zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy państwa na wspieranie ważnych projektów

JAKIE SĄ CELE KOMUNIKATU?

Z uwagi na fakt, że pomoc państwa może dać jej odbiorcom nieuczciwą przewagę nad konkurentami, celem kontroli pomocy państwa jest zapobieganie takim zakłóceniom. Ten komunikat Komisji Europejskiej ma na celu przedstawienie wskazówek na potrzeby oceny, w świetle unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa (subwencji publicznych), publicznego finansowania ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (projektów IPCEI).

Takie projekty służą zazwyczaj zaradzeniu istotnym niedoskonałościom rynku lub brakom systemowym, a także problemom społecznym, które w innym przypadku nie zostałyby przezwyciężone.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • 1.

    Kryteria kwalifikowalności

Projekt musi:

  • stanowić przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (tj. spełniać co najmniej jeden cel UE, np. dotyczyć Europejskiej Przestrzeni Badawczej, transeuropejskich sieci energetycznych lub transportowych, Unii innowacji, Europejskiej agendy cyfrowej itp.);
  • wykazywać znaczny wpływ na konkurencyjność i trwały wzrost gospodarczy oraz rozwiązywać problemy społeczne lub tworzyć wartość w całej UE;
  • dotyczyć więcej niż jednego państwa UE, zaś korzyści z niego płynące muszą rozciągać się na znaczną część UE;
  • stanowić korzyść nie tylko dla stron w niego zaangażowanych, ale także dla społeczeństwa lub gospodarki w aspekcie całościowym poprzez łatwe do zidentyfikowania oddziaływanie pośrednie (wymierne korzyści dla obywateli i innych sektorów gospodarki).

Aby kwalifikować się jako IPCEI, projekt musi być szczególnie duży bądź o szerokim zakresie lub wiązać się ze znacznym poziomem ryzyka lub zaangażowania finansowego.

  • 2.

    Kryteria zgodności z rynkiem wewnętrznym

Pod uwagę brane są czynniki wymienione poniżej.

  • Konieczność i proporcjonalność pomocy
    • Pomoc nie może subsydiować kosztów projektu, który tak czy inaczej zostałby podjęty, i nie może rekompensować zwykłego ryzyka biznesowego.
    • Projekt musi w ramach finansowania zawierać wkład beneficjentów lub innych inwestorów prywatnych.
  • Zapobieganie przypadkom nadmiernego zakłócenia konkurencji i test bilansujący
    • Pomoc nie zostanie zatwierdzona, jeśli możliwe jest osiągnięcie takich samych skutków przy zastosowaniu instrumentów polityki i środków wywołujących mniej zakłóceń.
    • Każdy negatywny wpływ pomocy na konkurencję lub wymianę handlową między państwami UE musi być ograniczony i zrównoważony przez pozytywny wkład w osiągnięcie celu leżącego we wspólnym europejskim interesie.

OD KIEDY KOMUNIKAT MA ZASTOSOWANIE?

Kryteria zawarte w komunikacie mają zastosowanie od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.

Więcej informacji:

GŁÓWNY DOKUMENT

Komunikat Komisji – Kryteria analizy zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy państwa na wspieranie realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (Dz.U. C 188 z 20.6.2014, s. 4–12)

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019

Góra