EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R0945

Bezzałogowe systemy powietrzne – wymogi dotyczące projektowania i produkcji

Bezzałogowe systemy powietrzne – wymogi dotyczące projektowania i produkcji

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie delegowane (UE) 2019/945 w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych oraz operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Określa ono cechy i właściwości bezzałogowych systemów powietrznych (bezzałogowych statków powietrznych i wyposażenia do zdalnego sterowania tymi statkami) wymagane do bezpiecznego lotu. Ma też wspierać inwestycje i innowacje w tym sektorze. Rozporządzenie delegowane reguluje również warunki mające zastosowanie do operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rozporządzenie delegowane dotyczy trzech głównych kwestii:

  • wymogów technicznych dotyczących bezzałogowych systemów powietrznych oraz dodatkowych elementów służących zdalnej identyfikacji*;
  • zasad dotyczących bezzałogowych systemów powietrznych, zestawów akcesoriów i dodatkowych elementów służących zdalnej identyfikacji dostępnych na rynku Unii Europejskiej;
  • zasad dotyczących operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich, którzy przeprowadzają operacje bezzałogowych systemów powietrznych w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Kategorie operacji

Rozporządzenie ma zastosowanie do trzech kategorii operacji bezzałogowych systemów powietrznych określonych w akcie wykonawczym przyjętym przez Komisję Europejską, tj. rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2019/947 (zob. streszczenie).

  • Operacje w kategorii „otwartej” – nie wymagają uzyskania zezwolenia ani złożenia przez operatora oświadczenia przed rozpoczęciem lotu.
  • Operacje w kategorii „szczególnej” – wymagają uzyskania zezwolenia na operację od właściwego organu krajowego, przy czym istnieją pewne wyjątki.
  • Operacje w kategorii „certyfikowanej” – wymagają certyfikacji operatora i bezzałogowego systemu powietrznego oraz, w stosownych przypadkach, uzyskania licencji przez pilota bezzałogowego statku powietrznego.

Rozporządzenie nie ma zastosowania do bezzałogowych systemów powietrznych przeznaczonych do eksploatacji wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.

Przepisy i wymogi techniczne

W rozporządzeniu określono osobne zasady dla dwóch różnych klas operacji bezzałogowych systemów powietrznych.

1. Operacje w kategorii „otwartej” lub „szczególnej” z oświadczeniem o operacji, akcesoriami opatrzonymi etykietą identyfikacyjną danej klasy i dodatkowymi elementami służącymi zdalnej identyfikacji. Te zasady i wymogi obejmują szereg kwestii, w tym:

  • wymogi dotyczące produktów;
  • obowiązki podmiotów gospodarczych, w tym producentów, importerów i dystrybutorów;
  • zgodność produktu z wymogami, w tym:
    • procedury oceny zgodności,
    • deklaracja zgodności UE,
    • zasady i warunki umieszczania oznakowania CE i etykiety identyfikacyjnej klasy bezzałogowego systemu powietrznego,
    • notyfikowanie jednostek oceniających zgodność,
    • nadzór rynku UE i kontrola wprowadzania produktów do obrotu w UE.

2. Operacje w kategorii „szczególnej” lub „certyfikowanej”, z wyjątkiem operacji wykonywanych na podstawie oświadczenia. Te zasady i wymogi obejmują:

  • wymogi dotyczące wydawania świadectw na podstawie kilku czynników, w tym rozmiaru i przeznaczenia;
  • system zdalnej identyfikacji* wymogi dotyczące bezzałogowych systemów powietrznych przeznaczonych do eksploatacji w ramach kategorii „szczególnej” i przystosowanych do lotu na wysokości nieprzekraczającej 120 m.

Operatorzy z państw trzecich

Operatorzy bezzałogowych systemów powietrznych z siedzibą w państwie trzecim muszą, z pewnymi wyjątkami, przestrzegać rozporządzenia w przypadku przeprowadzania operacji w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 1 lipca 2019 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Dodatkowe elementy służące zdalnej identyfikacji. System, który nie jest wbudowany w bezzałogowy system powietrzny i który jest nabywany osobno.
System zdalnej identyfikacji. System lokalnego rozpowszechniania informacji o eksploatowanym bezzałogowym systemie powietrznym, w tym jego oznakowanie, pozwalający uzyskać te informacje bez fizycznego dostępu do bezzałogowego systemu powietrznego.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/945 z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie bezzałogowych systemów powietrznych oraz operatorów bezzałogowych systemów powietrznych z państw trzecich (Dz.U. L 152 z 11.6.2019, s. 1–40).

Kolejne zmiany rozporządzenia delegowane (UE) 2019/945 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych (Dz.U. L 152 z 11.6.2019, s. 45–71).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2111/2005, (WE) nr 1008/2008, (UE) nr 996/2010, (UE) nr 376/2014 i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE i 2014/53/UE, a także uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 552/2004 i (WE) nr 216/2008 i rozporządzenie Rady (EWG) nr 3922/91 (Dz.U. L 212 z 22.8.2018, s. 1–122).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021

Góra