EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R1073

Dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych

Dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 1073/2009 w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Niniejsze rozporządzenie ma na celu wyjaśnienie i uproszczenie przepisów dotyczących międzynarodowego przewozu osób autokarem i autobusem na terytorium UE oraz warunków, na jakich przewoźnicy niemający siedziby w kraju UE mogą świadczyć usługi transportu krajowego w danym kraju UE.
  • Zmienia ono rozporządzenie (WE) nr 561/2006 dotyczące czasu prowadzenia pojazdu w sektorze transportu drogowego (zob. streszczenie).
  • Uchyla i zastępuje rozporządzenie (EWG) nr 684/92 oraz (WE) nr 12/98.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Swoboda świadczenia usług

Przewoźnikowi zezwala się na wykonywanie usług regularnych międzynarodowego przewozu osób, w tym szczególnych usług regularnych i usług okazjonalnych w zakresie przewozu autokarowego i autobusowego bez dyskryminacji ze względu na przynależność państwową lub miejsce siedziby, jeżeli:

  • jest on upoważniony w kraju UE siedziby do wykonywania przewozów w formie usług regularnych, zgodnie z warunkami dostępu do rynku określonymi w przepisach krajowych;
  • spełnia warunki określone zgodnie z zasadami UE dotyczącymi dostępu do zawodu przewoźnika drogowego w transporcie krajowym i międzynarodowym;
  • spełnia wymogi prawne dotyczące unijnych norm przewidzianych dla kierowców i pojazdów.

Licencja wspólnotowa

  • Prowadzenie międzynarodowego autobusowego i autokarowego przewozu osób wymaga posiadania licencji wspólnotowej wydanej przez właściwe organy kraju UE siedziby.
  • Licencja wspólnotowa jest udzielana na rzecz określonego przewoźnika, na odnawialne okresy nie dłuższe niż dziesięć lat, i nie może być przenoszona.
  • Kraje UE mogą zdecydować, że licencja UE jest uznawana również w odniesieniu do krajowej działalności transportowej.

Usługi regularne wymagające zezwolenia

  • Zezwolenia są wydawane na rzecz określonego przewoźnika, na okres nieprzekraczający 5 lat, i nie mogą być przenoszone. Jednakże przewoźnik, który otrzymał zezwolenie, może, za zgodą właściwego organu państwa członkowskiego, na którego terytorium znajduje się miejsce odjazdu, świadczyć usługi przez podwykonawcę.
  • Zezwolenia są wydawane w porozumieniu z organami wszystkich krajów UE, w których pasażerowie są zabierani lub dowożeni. W zezwoleniu określa się:
    • rodzaj usługi;
    • trasę usługi;
    • przystanki oraz rozkład jazdy;
    • okres ważności.
  • Zezwolenia upoważniają posiadacza do świadczenia usług regularnych na terytorium wszystkich państw członkowskich, przez które przebiega trasa usług.
  • Wnioski o wydanie zezwolenia, w tym o przedłużenie ważności i zmianę zezwolenia, są rozpatrywane pozytywnie, z wyjątkiem przypadków gdy:
    • wnioskodawca nie jest w stanie świadczyć wymaganej usługi, korzystając z pojazdów będących bezpośrednio w jego dyspozycji;
    • wnioskodawca nie zastosował się do krajowych lub międzynarodowych przepisów w zakresie transportu drogowego;
    • nie zostały spełnione warunki zezwolenia (w przypadku wniosku o przedłużenie ważności zezwolenia);
    • kraj UE decyduje, że dana usługa poważnie wpłynęłaby na rentowność porównywalnej usługi świadczonej w ramach jednej lub większej liczby umów o usługi publiczne;
    • kraj UE decyduje, że głównym celem usługi nie jest przewóz osób pomiędzy przystankami położonymi w różnych krajach UE.
  • Z wyjątkiem przypadków siły wyższej*, przewoźnik wykonujący usługi regularne jest zobowiązany do podjęcia wszelkich środków w celu zagwarantowania usług transportowych spełniających normy ciągłości, regularności i zdolności przewozowych, a także spełniania innych warunków określonych przez właściwy organ.

Kabotaż *

Zezwala się na wykonywanie przewozów kabotażowych w odniesieniu do następujących usług:

  • krajowe usługi przewozu drogowego osób wykonywane tymczasowo przez przewoźnika w przyjmującym kraju UE;
  • zabieranie i dowożenie pasażerów w tym samym kraju UE w ramach międzynarodowej usługi regularnej, pod warunkiem że kabotaż nie jest głównym celem tej usługi.

Kontrole i kary

  • Przewoźnicy wykonujący usługi regularne wystawiają bilet na przejazd pojedynczy albo zbiorowy, określający miejsce wyjazdu i miejsce przyjazdu, okres ważności biletu oraz opłatę za przejazd.
  • W przypadku poważnego naruszenia przepisów UE w zakresie transportu drogowego właściwe organy kraju UE siedziby przewoźnika, który dopuścił się naruszenia, podejmują odpowiednie dla danego przypadku działania, które mogą obejmować ostrzeżenie lub nałożenie sankcji administracyjnych.
  • W przypadku poważnego naruszenia przepisów UE w zakresie transportu drogowego przez przewoźnika niemającego siedziby w danym kraju UE kraj UE, na którego terytorium naruszenie zostało stwierdzone, przekazuje właściwym organom kraju UE, w którym przewoźnik ma siedzibę, następujące informacje: opis naruszenia, kategorię, rodzaj i wagę naruszenia oraz nałożone sankcje.
  • Wszelkie poważne naruszenia muszą zostać wpisane do krajowego rejestru elektronicznego przewoźników drogowych.

Pandemia COVID-19

W rozporządzeniu (UE) 2020/698 ustanowiono szczególne środki tymczasowe w związku z pandemią COVID-19 dotyczące odnawiania lub przedłużania ważności niektórych certyfikatów i świadectw, licencji i zezwoleń oraz przesunięcia niektórych okresowych kontroli i okresowych szkoleń w niektórych obszarach prawodawstwa dotyczącego transportu. Rozporządzenie przedłuża ważność licencji wspólnotowej, ustanowionej na mocy rozporządzenia (UE) nr 1073/2009, o sześć miesięcy.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 4 grudnia 2011 r. Rozporządzenie (WE) nr 1073/2009 zmienia i zastępuje rozporządzenie (EWG) nr 684/92 i (WE) nr 12/98 (wraz z jego kolejnymi zmianami).

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Siła wyższa: nienaturalne i nieprzewidywalne okoliczności, niezależne od przewoźnika, których konsekwencji nie można było uniknąć pomimo zachowania należytej staranności.
Kabotaż: krajowy przewóz osób wykonywany przez przewoźników niemających siedziby w danym kraju.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1073/2009 z dnia 21 października 2009 r. w sprawie wspólnych zasad dostępu do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 561/2006 (wersja przekształcona) (Dz.U. L 300 z 14.11.2009, s. 88–105)

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 1073/2009 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/698 z dnia 25 maja 2020 r. ustanawiające szczególne środki tymczasowe w związku z epidemią COVID‐19 dotyczące odnawiania lub przedłużania ważności niektórych certyfikatów i świadectw, licencji i zezwoleń oraz przesunięcia niektórych okresowych kontroli i okresowych szkoleń w niektórych obszarach prawodawstwa dotyczącego transportu (Dz.U. L 165 z 27.5.2020, s. 10–24)

Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz.U. L 102 z 11.4.2006, s. 1–14)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020

Góra