Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005L0047

    Załogi pociągów transgranicznych — warunki pracy

    Załogi pociągów transgranicznych — warunki pracy

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Dyrektywa 2005/47/WE w sprawie umowy dotyczącej niektórych aspektów warunków pracy pracowników uczestniczących w świadczeniu interoperacyjnych usług transgranicznych w sektorze kolejowym

    JAKI JEST CEL NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    • Umowa równoważy:
      • konieczność zapewnienia odpowiedniej ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników wykonujących pracę w trasie świadczących interoperacyjne usługi transgraniczne, oraz
      • potrzebę elastyczności w prowadzeniu wszystkich przedsiębiorstw kolejowych zajmujących się transportem w unijnej zintegrowanej sieci kolejowej.
    • Umowa zapewnia pracownikom 12 kolejnych godzin odpoczynku dobowego oraz przerwy od 30 do 45 minut. Umowa ogranicza dobowy czas prowadzenia pociągu do 9 godzin dla zmiany dziennej i do 8 godzin dla zmiany nocnej.
    • Ponadto umowa zapewnia pracodawcom większą elastyczność, ponieważ w wyjątkowych okolicznościach mogą oni skrócić dzienny okres odpoczynku do 9 godzin, a nie do 11, jak przewidziano w dyrektywie 2003/88/WE dotyczącej organizacji czasu pracy.
    • Kraje UE mogą utrzymać lub wprowadzić przepisy korzystniejsze od tych określonych w niniejszej dyrektywie.
    • Niniejsza dyrektywa nie może być stosowana w celu uzasadnienia obniżenia poziomu ochrony pracowników, jeśli dotychczasowe prawo krajowe przewiduje ochronę na wyższym poziomie.

    OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

    Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 27 lipca 2005 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 27 lipca 2008 r.

    KONTEKST

    Niniejsza dyrektywa stanowi część ogólnych ram interoperacyjności unijnych systemów kolei. Lepiej zintegrowana sieć kolejowa umożliwi UE ograniczenie transportu drogowego i zmniejszenie jego szkodliwych skutków ubocznych. Angażując partnerów społecznych, niniejsza dyrektywa dąży do zapewnienia zadowalających warunków pracy pracownikom świadczącym kolejowe usługi interoperacyjne.

    * KLUCZOWE POJĘCIA

    Pracownik wykonujący pracę w trasie: członek załogi pociągu wykonujący pracę polegającą na świadczeniu interoperacyjnych usług transgranicznych przez ponad godzinę dziennie.

    Interoperacyjna usługa transgraniczna: prowadzenie pociągu należącego do jednego kraju po torach w innym kraju.

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Dyrektywa Rady 2005/47/WE z 18 lipca 2005 r. w sprawie umowy między Stowarzyszeniem Kolei Europejskich (CER) a Europejską Federacją Pracowników Transportu (ETF) w sprawie niektórych aspektów warunków pracy pracowników wykonujących pracę w trasie uczestniczących w świadczeniu interoperacyjnych usług transgranicznych w sektorze kolejowym (Dz.U. L 195 z 27.7.2005, s. 15–17)

    AKTY POWIĄZANE

    Komunikat Komisji do Rady — Gospodarczy i społeczny wpływ umowy, zawartej w dniu 27 stycznia 2004 r. między partnerami społecznymi, w sprawie niektórych aspektów warunków pracy pracowników wykonujących pracę w trasie biorących udział w świadczeniu interoperacyjnych usług transgranicznych w sektorze kolejowym, załączonej do dyrektywy 2005/47/WE (KOM(2008), 855 wersja ostateczna z 15.12.2008)

    Dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. L 299 z 18.11.2003, s. 9–19)

    Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016

    Góra