Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31985R2616

    Stosunki UE z Chinami

    Stosunki UE z Chinami

     

    STRESZCZENIE DOKUMENTU:

    Rozporządzenie (EWG) nr 2616/85 dotyczące zawarcia Umowy o współpracy handlowej i gospodarczej między UE a Chinami

    Umowa w sprawie współpracy handlowej i gospodarczej między UE i Chinami

    Strategiczny program współpracy UE–Chiny 2020

    Wspólny komunikat (JOIN(2016) 30 final) — Elementy nowej strategii UE wobec Chin

    Konkluzje Rady w sprawie strategii UE wobec Chin

    JAKIE SĄ CELE NINIEJSZYCH DOKUMENTÓW?

    Niniejsze dokumenty stanowią podstawę dla partnerstwa strategicznego UE–Chiny, zbudowanego na wcześniejszej współpracy handlowej i gospodarczej, którą poszerzono o kwestie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, a także globalnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu i światowe zarządzanie gospodarką.

    KLUCZOWE ZAGADNIENIA

    Strategiczny program UE–Chiny 2020 jest dokumentem przewodnim dla stosunków między dwiema stronami. Wyszczególniono w nim cztery główne kategorie:

    • Pokój i bezpieczeństwo: UE i Chiny wspierają działania na rzecz wzmocnienia współpracy i dialogu w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego o globalnych konsekwencjach.
    • Dobrobyt: UE i Chiny koncentrują się na kluczowych inicjatywach obejmujących między innymi:
    • Zrównoważony rozwój: UE i Chiny kładą nacisk na wspólną odpowiedzialność za wspieranie globalnego rozwoju poprzez współpracę w poniższych dziedzinach:
    • Kontakty międzyludzkie: liczba ludności UE i Chin stanowi razem ponad jedną czwartą światowej populacji, więc rozwijanie kontaktów między obywatelami obu krajów jest ważnym elementem umacniającym wzajemne porozumienie. W centrum zainteresowania znajduje się zatem dialog dotyczący kultury, edukacji i spraw młodzieży. UE i Chiny uczestniczą w ponad 60 regularnych dyskusjach dotyczących istotnych obszarów polityki zagranicznej, a także poruszających kwestie techniczne, takie jak polityka przemysłowa, kształcenie, opłaty celne, energia jądrowa czy ochrona konsumentów.

    Nowe podejście

    • Strategia i polityka dotycząca współpracy UE z Chinami przez kolejne pięć lat opiera się na:
    • Zbiór tych dokumentów koncentruje się na:
      • ustanowieniu silnego, wyraźnego i zjednoczonego głosu UE w sprawie jej podejścia do Chin, propagującego demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz szacunek dla zasad zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i prawie międzynarodowym;
      • pobudzaniu wymiany handlowej i inwestycji poprzez zawarcie kompleksowej umowy inwestycyjnej. Powinno to prowadzić do stworzenia równych warunków działania i otwarcia nowych możliwości rynkowych zarówno dla UE, jak i Chin, co w odpowiednich warunkach być może pozwoli na bardziej ambitne działania, takie jak zawarcie umowy o wolnym handlu w perspektywie długoterminowej. UE ma także w planach zawarcie umowy w sprawie oznaczeń geograficznych opartej na najwyższych międzynarodowych standardach ochrony, a ponadto
      • zacieśnienie opartej na zasadach, praktycznej i pragmatycznej współpracy w zakresie unijnej i chińskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Obie strony będą kontynuować ściślejszą współpracę zarówno w ramach dwustronnych, jak i wielostronnych organizacji, np. ONZ, aby rozwiązywać globalne problemy, takie jak migracja, pomoc rozwojowa i przeciwdziałanie zmianom klimatu.

    KONTEKST

    • Stosunki dyplomatyczne między UE (ówczesna EWG) i Chinami zostały nawiązane w 1975 r. Od tamtej pory ustanowione wówczas partnerstwo zostało rozwinięte, aby sprostać wielu globalnym wyzwaniom, od nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia do sytuacji bezpieczeństwa w Azji, od globalnego ocieplenia po walkę z nielegalną migracją i handlem ludźmi.
    • Jako partnerzy strategiczni UE i Chiny rozszerzają swoją współpracę w zakresie kluczowych kwestii międzynarodowych i regionalnych, przy czym dwie strony umowy są tak samo odpowiedzialne za szerzenie pokoju, dobrobytu i zrównoważonego rozwoju dla dobra ogółu.
    • UE jest największym partnerem handlowym Chin, podczas gdy Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym UE. Stosunki w zakresie handlu i inwestycji stanowią dla obu stron znaczące źródło dostatku, miejsc pracy, rozwoju i innowacji.
    • Więcej informacji:

    GŁÓWNY DOKUMENT

    Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2616/85 z dnia 16 września 1985 r. dotyczące zawarcia Umowy o współpracy handlowej i gospodarczej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Chińską Republiką Ludową (Dz.U. L 250 z 19.9.1985, s. 1)

    Umowa w sprawie współpracy handlowej i gospodarczej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Chińską Republiką Ludową (Dz.U. L 250 z 19.9.1985, s. 2–7)

    Strategiczny program współpracy UE–Chiny 2020

    Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady — Elementy nowej strategii UE wobec Chin (JOIN(2016) 30 final z 22.6.2016)

    Strategia UE wobec Chin — Konkluzje Rady (Bruksela, 18.7.2016)

    Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017

    Góra