EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0705(01)

Komunikat Komisji zmieniający załącznik do komunikatu do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych

C/2016/4028

OJ C 244, 5.7.2016, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.7.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

C 244/1


Komunikat Komisji zmieniający załącznik do komunikatu do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych

(2016/C 244/01)

I.   WPROWADZENIE

1.

W komunikacie Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych (1) („komunikat”) określa się w pkt 13, że ubezpieczyciele państwowi (2) nie mogą oferować krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do ryzyka zbywalnego. Zgodnie z pkt 9 ryzyko zbywalne oznacza ryzyko polityczne i handlowe o maksymalnym okresie ryzyka krótszym niż dwa lata, odnoszące się do nabywców publicznych i niepublicznych w państwach umieszczonych w wykazie znajdującym się w załączniku do komunikatu.

2.

W wyniku trudnej sytuacji panującej w Grecji w okresie od 2012 r. do 2014 r. zaobserwowano brak zdolności ubezpieczeniowej lub reasekuracyjnej do pokrycia wywozu do Grecji. Z tego powodu Komisja zmieniła komunikat, tymczasowo wykluczając Grecję z wykazu państw o ryzyku zbywalnym w 2013 r. (3), 2014 r. (4), przez pierwsze sześć miesięcy 2015 r. (5) i w czerwcu 2015 r. (6). Ostatnie przedłużenie tej zmiany wygasa z dniem 30 czerwca 2016 r. W rezultacie od dnia 1 lipca 2016 r. Grecja byłaby zasadniczo ponownie uznawana za kraj o ryzyku zbywalnym, ponieważ wszystkie państwa członkowskie UE są zawarte w wykazie państw o ryzyku zbywalnym znajdującym się w załączniku do komunikatu.

3.

Zgodnie z pkt 36 komunikatu kilka miesięcy przed zakończeniem okresu tymczasowego usunięcia Grecji z wykazu Komisja rozpoczęła jednak przegląd sytuacji, aby stwierdzić, czy obecne warunki rynkowe uzasadniają wygaśnięcie usunięcia Grecji z listy krajów o ryzyku zbywalnym z dniem 1 lipca 2016 r., czy też zdolności rynkowe nadal są niewystarczające, aby objąć ubezpieczeniem wszelkie ekonomicznie uzasadnione ryzyko, i w związku z tym konieczne jest przedłużenie usunięcia.

II.   OCENA

4.

Przy określaniu, czy brak wystarczającej zdolności prywatnej do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka uzasadnia przedłużenie tymczasowego wykluczenia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym, Komisja zasięgnęła opinii i informacji od państw członkowskich, prywatnych ubezpieczycieli kredytów oraz innych zainteresowanych stron. W dniu 27 kwietnia 2016 r. Komisja opublikowała wezwanie do udzielenia informacji w sprawie dostępności krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych w odniesieniu do wywozu do Grecji (7). Termin nadsyłania odpowiedzi upłynął w dniu 24 maja 2016 r. Wpłynęło 17 odpowiedzi od państw członkowskich i ubezpieczycieli prywatnych.

5.

Z informacji przekazanych Komisji w ramach publicznego wezwania do udzielenia informacji wynika, że prywatni ubezpieczyciele kredytów eksportowych nie złagodzili warunków objęcia ubezpieczeniem wywozu do Grecji we wszystkich sektorach wymiany handlowej. Jednocześnie ubezpieczyciele państwowi nadal odnotowywali znaczny popyt na ubezpieczenia kredytu w odniesieniu do wywozu do Grecji, co potwierdza ograniczoną dostępność ubezpieczenia prywatnego.

6.

Prognoza gospodarcza dla Grecji uległa znacznemu pogorszeniu w ciągu ostatniego roku. Choć w maju 2015 r. oczekiwano, że wzrost realnego PKB w 2016 r. wyniesie +2,9 %, w ostatnich prognozach opublikowanych w maju 2016 r. przewiduje się, iż grecka gospodarka skurczy się o -0,3 % (8). W drugiej połowie 2016 r. oczekuje się szybszego tempa wzrostu gospodarczego, ale nadal występują istotne wątpliwości. Przewidywane ożywienie jest uzależnione od korzystnego rozwoju sytuacji handlowej i sytuacji na rynkach finansowych. Będzie ono również zależeć od zdolności do pełnego wdrożenia programu reform.

7.

Wspomniane napięcia mają również negatywny wpływ na nastroje na rynkach finansowych. Na początku czerwca 2016 r. greckie dziesięcioletnie obligacje skarbowe były przedmiotem obrotu ze stopą zwrotu w wysokości 7,3 %. W oczekiwaniu na porozumienie między Grecją a jej wierzycielami, które zawarto w dniu 24 maja 2016 r., stopa zwrotu uległa zmniejszeniu, lecz nadal jest wysoka w porównaniu z innymi państwami członkowskimi UE i wartościami historycznymi.

8.

Ratingi Grecji wyglądają obecnie następująco: Caa3 (Moody’s), B– (Standard & Poor’s) i CCC (Fitch). Wszystkie powyższe okoliczności sprawiają, że Grecja trafia do kategorii niskiej oceny kredytowej, i wskazują na znaczące ryzyko dla wierzycieli.

9.

W tym kontekście Komisja oczekuje, że prywatni ubezpieczyciele kredytów eksportowych nadal będą bardzo ostrożnie podchodzić do objęcia ubezpieczeniem wywozu do Grecji albo wręcz całkowicie wycofają się z greckiego rynku. Prywatni ubezpieczyciele zaczną ponownie zwiększać swoją ekspozycję tylko wówczas, gdy zwiększy się jasność co do strategii politycznej i gospodarczej Grecji oraz wyraźnie poprawi się jej sytuacja gospodarcza.

10.

Na tej podstawie Komisja stwierdziła brak wystarczającej zdolności prywatnej do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka i postanowiła przedłużyć wykluczenie Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym do dnia 30 czerwca 2017 r. Zastosowanie do niniejszego przypadku znajdują warunki ubezpieczenia określone w sekcji 4.3 komunikatu.

III.   ZMIANA KOMUNIKATU

11.

W okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2017 r. będzie stosowana następująca zmiana komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych:

załącznik otrzymuje brzmienie:

ZAŁĄCZNIK

Lista państw o ryzyku zbywalnym

Wszystkie państwa członkowskie oprócz Grecji

Australia

Kanada

Islandia

Japonia

Nowa Zelandia

Norwegia

Szwajcaria

Stany Zjednoczone Ameryki”.


(1)  Dz.U. C 392 z 19.12.2012, s. 1.

(2)  Zgodnie z definicją zawartą w komunikacie ubezpieczyciel państwowy oznacza przedsiębiorstwo lub inną organizację oferującą ubezpieczenie kredytów eksportowych, przy wsparciu państwa członkowskiego lub działając w jego imieniu, lub państwo członkowskie oferujące ubezpieczenie kredytów eksportowych.

(3)  Dz.U. C 398 z 22.12.2012, s. 6.

(4)  Dz.U. C 372 z 19.12.2013, s. 1.

(5)  Dz.U. C 28 z 28.1.2015, s. 1.

(6)  Dz.U. C 215 z 1.7.2015, s. 1.

(7)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2016_export_greece/index_en.html.

(8)  Prognoza DG ECFIN, wiosna 2016 r., http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2016_spring/el_en.pdf.


Top