Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31999R0933

    Rozporządzenie Rady (WE) nr 933/1999 z dnia 29 kwietnia 1999 r. zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1210/90 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska

    Dz.U. L 117 z 5.5.1999, p. 1–4 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 10/06/2009

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1999/933/oj

    31999R0933



    Dziennik Urzędowy L 117 , 05/05/1999 P. 0001 - 0004


    Rozporządzenie Rady (WE) nr 933/1999

    z dnia 29 kwietnia 1999 r.

    zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 1210/90 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 130s ust. 1,

    uwzględniając wniosek Komisji [1],

    uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego [2],

    uwzględniając opinię Komitetu Regionów [3],

    stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 189c Traktatu [4],

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) W rozporządzeniu (EWG) nr 1210/90 [5] ustanowiono Europejską Agencję Ochrony Środowiska oraz Europejską Sieć Informacji i Obserwacji Środowiska; art. 20 rozporządzenia ustanowił przepisy dla decyzji Rady dotyczącej dodania Agencji kolejnych zadań w oparciu o sprawozdanie z właściwymi wnioskami Komisji, nie później niż w ciągu dwóch lat po wejściu w życie rozporządzenia; art. 21 określił, że to rozporządzenie wejdzie w życie w dzień po dacie podjęcia przez właściwe organy decyzji o siedzibie Agencji; decyzja ta została podjęta w dniu 29 października 1993 r.

    (2) Komisja w swoim komunikacie COM(95) 325 (wersja końcowa) przedstawiła swoje uzasadnienie, dlaczego należy odroczyć sprawozdanie przewidziany w art. 20, a w dniu 9 listopada 1995 r. Rada uznała, że każda inna decyzja w sprawie dalszych zadań dla Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska będzie przedwczesna przed osiągnięciem w ciągu dwóch lat przez Agencję pełnej zdolności do działania i przed pełnym utworzeniem sieci.

    (3) Europejska Agencja Środowiska dokonała znaczącego postępu w realizacji tych założeń i wykonaniu swoich zadań, włączając w to utworzenie Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska.

    (4) Zadania i dziedziny, na których należy się skoncentrować są rozległe i wymagają konsolidacji już podjętych działań oraz dalszych wysiłków.

    (5) Główną rolą Agencji jest dostarczanie obiektywnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji o środowisku.

    (6) Wszelkie nowe zadania przydzielone Agencji powinny uzupełniać i rozszerzać jej główną rolę.

    (7) Centrum Tłumaczeń dla organów Unii Europejskiej ma za zadanie tłumaczenie dokumentów Europejskiej Agencji ochrony Środowiska, zgodnie z rozporządzeniem nr 2965/94 [6].

    (8) Należy usprawnić i uczynić bardziej przejrzystą organizację i strukturę Agencji zgodnie z doświadczeniami z pierwszych lat jej działania.

    (9) Zarząd Agencji powinien uwzględniać potrzebę odzwierciedlenia różnych warunków geograficznych we Wspólnocie poprzez właściwe rozlokowanie ośrodków tematycznych.

    (10) Agencja w celu uzyskania danych koniecznych do realizacji programu prac może współpracować z instytucjami w państwach trzecich w celu realizacji programu prac.

    (11) Wykonywane w przyszłości przeglądy działalności i zadań Agencji powinny zbiegać się z cyklem jej pięcioletniego programu prac.

    (12) Rozporządzenie (EWG) nr 1210/90 należy odpowiednio zmienić,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    W rozporządzeniu (EWG) nr 1210/90 wprowadza się następujące zmiany:

    1) W art. 1 ust. 2 początkowa część otrzymuje brzmienie:

    "2. Aby osiągnąć cele w zakresie ochrony i poprawy środowiska, które zostały określone w Traktacie i w kolejnych programach wspólnotowego działania w dziedzinie ochrony środowiska oraz w zakresie zrównoważonego rozwoju, należy dążyć do zapewnienia Wspólnocie i Państwom Członkowskim:".

    2) W art. 2 wprowadza się następujące zmiany:

    a) pkt ii), iii) i vi) otrzymują brzmienie:

    "ii) - zapewnianie Wspólnocie i Państwom Członkowskim obiektywnych informacji koniecznych do określenia ram oraz wdrożenia trafnej i skutecznej polityki w zakresie ochrony środowiska; w tym celu udostępnianie Komisji w szczególności informacji potrzebnych do pomyślnej realizacji jej zadań dotyczących wskazywania, przygotowania i oceny środków oraz aktów prawnych w zakresie środowiska;

    - pomaganie w zakresie monitorowania środków środowiskowych poprzez właściwe wspieranie wymagań w zakresie sprawozdawczości (włączając w to udział w opracowywaniu kwestionariuszy, rozpatrywaniu sprawozdań Państw Członkowskich i rozpowszechnianie wyników) zgodnie z wieloletnim programem prac i w celu skoordynowania sprawozdawczości;

    - doradzanie poszczególnym Państwom Członkowskim, na ich prośbę i jeśli jest to zgodne z rocznym planem pracy Agencji w sprawie rozwijania, tworzenia i rozbudowywania ich systemów monitorowania działań w dziedzinie środowiska pod warunkiem że takie działania nie będą zagrażać realizacji innych zadań ustanowionych w tym artykule. Takie informacje będą obejmować również specjalistyczne przeglądy dokonywane przez ekspertów na konkretną prośbę Państw Członkowskich;

    iii) rejestrowanie, zestawianie i ocena danych o stanie środowiska, sporządzanie specjalistycznych sprawozdań na temat jakości, wrażliwości i presji na środowisko na terytorium Wspólnoty, zapewnienie jednolitych kryteriów oceny danych o środowisku, które mają być stosowane przez wszystkie Państwa Członkowskie, dalsze rozwijanie i utrzymanie referencyjnego ośrodka informacji o środowisku. Komisja używa tych informacji w realizacji swojego zadania polegającego na zapewnieniu wprowadzenia w życie aktów prawnych Wspólnoty w zakresie środowiska;"

    "vi) publikowanie, co pięć lat sprawozdań o stanie środowiska, jego tendencjach, perspektywach, uzupełnianych przez wskaźnikowe sprawozdania skupiające się na poszczególnych zagadnieniach;"

    b) dodaje się, co następuje:

    "xi) zapewnienie szerokiego upowszechniania w społeczeństwie wiarygodnych i porównywalnych informacji o środowisku, w szczególności o stanie środowiska by zrealizować to założenie, promowanie wykorzystania nowoczesnych technologii teleinformatycznych do tego celu;

    xii) wspieranie Komisji w procesie wymiany informacji o rozwoju metodologii przeglądów ekologicznych i najlepszej praktyki;

    xiii) pomaganie Komisji w rozpowszechnianiu informacji o wynikach odnośnych badań środowiskowych, w formie, która może najlepiej pomóc w rozszerzaniu polityki."

    3) W art. 3 wprowadza się następujące zmiany:

    a) w ust. 1 dodaje się następujące wyrazy, rozpoczynając od nowej linijki:

    "w tym umieszczenie ich w kontekście zrównoważonego rozwoju.";

    b) w ust. 2:

    i) w akapicie drugim tiret ósme otrzymuje brzmienie:

    "- ochrona wybrzeży i morza";

    ii) skreśla się akapit piąty.

    c) dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

    "3. Agencja może współpracować także w dziedzinie wymiany informacji z innymi organami, włączając w to sieć IMPEL.

    W swojej działalności Agencja będzie unikać powtarzania istniejących działań innych instytucji i organów."

    4) W art. 4 wprowadza się następujące zmiany:

    a) w ust. 2 dodaje się akapit w brzmieniu:

    "Państwa Członkowskie będą informować Agencję o głównych elementach składowych ich krajowych sieci informacji o środowisku. Państwa Członkowskie, odpowiednio do przypadku, będą współpracować z Agencją i uczestniczyć w pracach Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska zgodnie z programem pracy Agencji, poprzez zbieranie, zestawianie i analizowanie danych w całym kraju. Państwa Członkowskie przyłączą się do współpracy w tej działalności również na szczeblu transnarodowym.";

    b) w ust. 4, w zdaniu drugim, skreśla się wyrazy "w ściśle określonym obszarze geograficznym";

    c) w ust. 5 drugi akapit otrzymuje brzmienie:

    "Ośrodki tematyczne zostaną wyznaczone przez zarząd zgodnie z określeniem w art. 8 ust. 1, na okres nieprzekraczający czasu trwania każdego wieloletniego programu pracy, określonego w art. 8 ust. 4. Każde powołanie może być jednak wznowione."

    5) W art. 8 wprowadza się następujące zmiany:

    a) w ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

    "1. Agencja będzie miała zarząd składający się z jednego przedstawiciela z każdego Państwa Członkowskiego i dwóch przedstawicieli Komisji. Ponadto każdy kraj, który uczestniczy w Agencji zgodnie z odnośnymi przepisami może

    przedstawiciela.";

    b) w ust. 2 dodaje się akapit w brzmieniu:

    "Zarząd wybierze biuro, któremu może powierzyć decyzje wykonawcze według przyjętych przez siebie zasad.";

    c) ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

    "3. Przyjęcie decyzji zarządu wymaga większości dwóch trzecich członków zarządu.

    4. Zarząd przyjmie wieloletni program pracy oparty na dziedzinach priorytetowych, określonych w art. 3 ust. 2, którego podstawą będzie projekt przedłożony przez dyrektora Zarządzającego określonego w art. 9, po konsultacjach z komitetem naukowym, określonym w art. 10, oraz po otrzymaniu opinii Komisji. Bez uszczerbku dla corocznej procedury budżetowej Wspólnoty wieloletni program pracy będzie obejmować oszacowanie wieloletniego budżetu.";

    d) w ust. 6, w zdaniu pierwszym wyrazy "do dnia 31 stycznia każdego roku…""zastępuje się wyrazami do dnia 31 marca każdego roku…".

    6) W art. 9 ust. 1 wprowadza się następujące zmiany:

    a) tiret piąte otrzymuje brzmienie:

    "- wszystkie sprawy kadrowe, dla realizacji zadań, określone w art. 8 ust. 4 i 5.";

    b) skreśla się tiret piąte.

    7) W art. 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

    "2. Komitet naukowy będzie się składał z członków posiadających szczególne kwalifikacje w dziedzinie ochrony środowiska, desygnowanych przez zarząd na wieloletnią kadencję, która może być jeden raz przedłużona, przy uwzględnieniu między innymi dziedzin naukowych, które powinny być reprezentowane w komitecie by pomóc Agencji w jej dziedzinach działalności. Będzie on funkcjonować według regulaminu przewidzianego w art. 8 ust. 2."

    8) Artykuł 15 otrzymuje brzmienie:

    a) dodaje się nowy ustęp w brzmieniu:

    "2a. Agencja może współpracować w dziedzinach będących we wspólnym interesie z tymi instytucjami w krajach, które nie są członkami Wspólnot Europejskich, które mogą dostarczyć dane, informacje i fachową wiedzę, metodologie zbierania danych, analizy i oceny, które leżą we wspólnym interesie i które są konieczne do udanej realizacji pracy Agencji.";

    b) ustęp 3 otrzymuje brzmienie:

    "3. Współpraca określona w ust. 1, 2 i 2a musi w szczególności uwzględniać potrzebę unikania jakiegokolwiek dublowania wysiłków."

    9) W art. 20 wprowadza się następujące zmiany:

    "1. Agencja przeprowadzi ocenę swojej działalności i skuteczności przed dniem 15 września 1999 r. i przedstawi sprawozdanie zarządowi, Komisji, Radzie i Parlamentowi Europejskiemu.

    2. Nie później niż do dnia 31 grudnia 2003 r., w oparciu o sprawozdanie Komisji, Rada dokona przeglądu postępu Agencji i podjętych przez nią działań w odniesieniu do ogólnej polityki Wspólnoty w dziedzinie środowiska naturalnego;".

    10) W Załączniku część B pkt 1 otrzymuje brzmienie:

    "1. Agencja będzie korzystać, w możliwie jak najszerszym zakresie, z informacji zebranych przez oficjalne służby statystyczne Wspólnoty. Są one wynikiem pracy Eurostatu i krajowych służb statystycznych w zakresie zbierania, weryfikacji i rozpowszechniania statystyk gospodarczych i społecznych, włączając w to rachunki narodowe i powiązane informacje. Agencja będzie w szczególności korzystać z prac wykonanych przez Eurostat i krajowe urzędy statystyczne w ramach decyzji 94/808/EWG [7], obejmującej dane statystyczne o a) działalności człowieka powodującej presję na środowisko b) społecznych i ekonomicznych reakcjach na takie presje."

    Artykuł 2

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

    Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 kwietnia 1999 r.

    W imieniu Rady

    W. Müller

    Przewodniczący

    [1] Dz.U. C 255 z 20.8.1997, str. 9 oraz Dz.U. C 123 z 22.4.1998, str. 6.

    [2] Dz.U. C 73 z 9.3.1998, str. 103.

    [3] Dz.U. C 180 z 11.6.1998, str. 32.

    [4] Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 18 czerwca 1988 r. (Dz.U. C 80 z 16.3.1998, str. 134) wspólne stanowisko Rady z dnia 20 lipca 1998 r. (Dz.U. C 364 z 25.11.1998, str. 1) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 9 lutego 1999 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

    [5] Dz.U. L 120 z 11.5.1990, str. 1.

    [6] Dz.U. L 314 z 7.12.1994, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem nr 2610/95 (Dz.U. L 268 z 10.11.1995, str. 1).

    [7] Decyzja Rady 94/808/EWG z dnia 15 grudnia 1994 r. przyjmująca czteroletni program rozwoju (1994–1997) odnoszący się do składowej środowiskowej statystyki Wspólnoty (Dz.U. L 328 z 20.12.1994, str. 58).

    --------------------------------------------------

    Top