Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Akt o usługach cyfrowych - opłaty nadzorcze pobierane od dostawców bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych

Akt o usługach cyfrowych - opłaty nadzorcze pobierane od dostawców bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie delegowane (UE) 2023/1127 uzupełniające rozporządzenie (UE) 2022/2065 o szczegółową metodykę i procedury dotyczące opłat nadzorczych pobieranych przez Komisję od dostawców bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie delegowane (UE) 2023/1127 określa sposób, w jaki Komisja Europejska pobiera opłaty od dostawców bardzo dużych platform internetowych* i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych* z tytułu kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem zadań nadzorczych na mocy aktu o usługach cyfrowych (rozporządzenie (UE) 2022/2065 - zob. streszczenie).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Koszt i opłaty

Komisja corocznie szacuje całkowite koszty (wydatki związane z zatrudnieniem, wydatki administracyjne i operacyjne), które przypuszczalnie poniesie w kolejnym roku kalendarzowym (n + 1) w związku z:

  • utworzeniem, utrzymaniem i obsługą bazy danych oraz systemu wymiany informacji;
  • wspieraniem zarządu;
  • nadzorem nad bardzo dużymi platformami internetowymi oraz wyszukiwarkami internetowymi i egzekwowaniem aktu o usługach cyfrowych.

Szacunkowe koszty za rok n + 1 stanowią podstawę do określenia opłat nadzorczych pobieranych od operatorów bardzo dużych platform internetowych i wyszukiwarek internetowych w bieżącym roku n.

Opłaty nadzorcze są pobierane od usług - platform internetowych i wyszukiwarek internetowych - mających średnio co najmniej 45 milionów użytkowników miesięcznie.

Opłaty za usługę są obliczane przy użyciu wzoru matematycznego, który uwzględnia liczbę użytkowników usługi. Opłata nie może być wyższa niż 0,05% światowego zysku usługodawcy w poprzednim roku obrotowym.

Indywidualne opłaty

Komisja:

  • szacuje całkowitą wysokość kosztów na kolejny rok (n + 1), które mają zostać uzyskane z opłat nadzorczych przy sporządzaniu projektu budżetu na kolejny rok (n + 1);
  • otrzymuje co roku, najpóźniej do 31 sierpnia, sprawozdania finansowe i dokumenty potwierdzające od usługodawców w celu ustalenia maksymalnego ogólnego limitu opłaty za każdą usługę (kwota, która nie może przekroczyć limitu 0,05% ich światowego zysku w poprzednim roku);
  • informuje każdego usługodawcę, najpóźniej do dnia 30 września, o wstępnej wysokości opłaty nadzorczej, zapewniając 2 tygodnie na zgłoszenie ewentualnych uwag;
  • po uwzględnieniu wszelkich uwag, powiadamia każdego usługodawcę, najpóźniej do dnia 30 listopada, o ostatecznej kwocie opłat.

Dostawcom, którzy nie dopełnią obowiązków związanych z opłatami, mogą grozić grzywny i kary.

Sprawozdawczość

Komisja:

  • co roku do 31 marca przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej sprawozdanie na temat poniesionych kosztów nadzoru i opłat (w podziale na dostawców) pobranych w poprzednim roku;
  • przedłoży pierwsze sprawozdanie do dnia 31 marca 2024 roku, obejmujące wstępny okres od dnia 16 listopada 2022 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku, przed pobraniem pierwszych opłat nadzorczych wynikających z aktu prawnego o usługach cyfrowych.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Akt ten obowiązuje od 29 czerwca 2023 roku.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Bardzo duże platformy internetowe. Platformy używane przez ponad 10% spośród 450 milionów mieszkańców Unii Europejskiej.
Bardzo duże wyszukiwarki internetowe. Wyszukiwarki używane przez ponad 10% spośród 450 milionów mieszkańców Unii Europejskiej.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/1127 z dnia 2 marca 2023 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 o szczegółową metodykę i procedury dotyczące opłat nadzorczych pobieranych przez Komisję od dostawców bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych (Dz.U. L 149 z 9.6.2023, s. 16–25).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (akt o usługach cyfrowych) (Dz.U. L 277 z 27.10.2022, s. 1–102).

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024

Top