Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zasady handlu dotyczące zielonej linii na Cyprze

Zasady handlu dotyczące zielonej linii na Cyprze

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 1480/2004 określające szczegółowe zasady dotyczące towarów przybywających z obszarów niepodlegających skutecznej kontroli Rządu Cypru na obszary, na których Rząd sprawuje skuteczną kontrolę

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2023/455 w sprawie sprostowania rozporządzenia Komisji (WE) nr 1480/2004 określającego szczegółowe zasady dotyczące towarów przybywających z obszarów niepodlegających skutecznej kontroli Rządu Cypru na obszary, na których Rząd sprawuje skuteczną kontrolę

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZEŃ?

  • Rozporządzenie (WE) nr 1480/2004, które zostało przyjęte zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 866/2004 (rozporządzenie w sprawie „zielonej linii”):
    • ustanawia zasady dotyczące handlu towarami przez zieloną linię* z obszarów Cypru niepodlegających faktycznej kontroli rządu Cypru (nazywanych dalej „obszarami”) do obszarów Cypru znajdujących się pod jego faktyczną kontrolą;
    • zapewnia niezbędne uprawnienia niezależnym ekspertom wyznaczonym przez Komisję Europejską do przeprowadzania kontroli fitosanitarnych* wszystkich owoców i warzyw hodowanych na tych obszarach.
  • Rozporządzenie (UE) nr 2023/455 zmienia powyższe rozporządzenie w celu włączenia zapisu, zgodnie z którym eksperci mogą kontrolować ziemniaki wyhodowane z sadzeniaków pochodzących z gospodarstw rolnych na obszarach w celu ustalenia, czy mogą one być przedmiotem handlu przez zieloną linię.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Dokumenty transportowe

Aby towary z wymienionych obszarów mogły być przedmiotem handlu przez zieloną linię, muszą im towarzyszyć dokumenty określone w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1480/2004. Dokumenty te:

  • zawierają szczegółowe informacje umożliwiające identyfikację towarów (opis, objętość, wartość, numer pozycji i ilość, nazwy i adresy producenta, nadawcy i odbiorcy);
  • zapewniają zgodność z przepisami dotyczącymi pochodzenia i poświadcza, że towary pochodzą z tych obszarów;
  • są wystawiane przez Izbę Handlową tureckiej części Cypru, która weryfikuje prawdziwość i dokładność informacji;
  • nie są wystawiane na towary podlegające środkom ochrony handlu Unii Europejskiej (UE).

Podmioty występujące o dokumenty muszą:

  • złożyć pisemny wniosek, zgodnie z załącznikiem II do rozporządzenia, zawierający oświadczenia producenta o pochodzeniu towarów i nadawcy o ich przeznaczeniu;
  • przechowywać wszystkie stosowne dokumenty przez co najmniej 3 lata.

Cypr:

  • informuje Komisję, jeśli podejrzewa, że łamane są przepisy dotyczące pochodzenia; w takich przypadkach towary mogą być sprzedawane przez zieloną linię, ale pod warunkiem uiszczenia wszystkich ceł i podatków, jeśli okaże się, że dokumentacja nie jest zgodna ze stanem faktycznym;
  • nakłada podatek od wartości dodanej na towary z tych obszarów, jeśli są one następnie wysyłane do innych państw członkowskich UE.

Inspekcje ochrony roślin oraz sprawozdawczość

Komisja powołuje niezależnych ekspertów fitosanitarnych. Powołani eksperci:

  • przeprowadzają kontrole wszystkich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wymagających świadectwa fitosanitarnego podczas produkcji, zbiorów i wprowadzania do obrotu;
  • ustalają, czy towary są wolne od agrofagów kwarantannowych UE lub czy spełniają wymogi progów dla agrofagów niekwarantannowych;
  • sprawdzają, czy ziemniaki są hodowane z kwalifikowanych sadzeniaków lub z sadzeniaków przechowywanych w gospodarstwie rolnym pod nadzorem eksperta;
  • sporządzają sprawozdania, zgodnie z załącznikiem III do rozporządzenia, jeżeli są przekonani o zgodności dostaw z kryteriami, a następnie dołączają je do dokumentu transportowego;
  • plombują pojazdy ciężarowe lub inne używane środki transportu, aby zapewnić, że ładunek nie zostanie otwarty, dopóki nie przekroczy zielonej linii, gdzie zostanie sprawdzony przez władze cypryjskie.

Bezpieczeństwo żywności i produktów

  • Załącznik IV do rozporządzenia zawiera wykaz decyzji Komisji, które zakazują, ze względu na bezpieczeństwo żywności, transportu przez zieloną linię produktów takich jak mieszanki paszowe i dodatki paszowe.
  • Władze Cypru i Dhekelii* zapewniają zgodność przewożonych towarów z unijnymi przepisami dotyczącymi zdrowia, bezpieczeństwa, ochrony środowiska i ochrony konsumentów, a także z zakazem handlu towarami podrobionymi i pirackimi.

Zobowiązania dotyczące komunikacji

Izba Handlowa tureckiej części Cypru i władze Cypru co miesiąc informują Komisję o:

  • rodzaju, ilości i wartości towarów, dla których wystawiono dokumenty transportowe i będących przedmiotem handlu przez zieloną linię;
  • wszelkich wykrytych nieprawidłowościach i zastosowanych karach oraz, w przypadku władz cypryjskich, wszelkich cłach nałożonych na towary podlegające refundacji eksportowej lub interwencji.

Władze Cypru co 3 miesiące informują Komisję o rodzaju, ilości i wartości towarów, których ostateczne miejsce przeznaczenia znajduje się poza granicami kraju.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIA MAJĄ ZASTOSOWANIE?

  • Rozporządzenie (WE) nr 1480/2004 stosuje się od dnia 23 sierpnia 2004 r.
  • Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2023/455 ma zastosowanie od 6 marca 2023 r.

KONTEKST

Po przyjęciu rozporządzenia (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin ( zob. streszczenie), zdecydowanie większa liczba owoców i warzyw musiała zostać poddana kontroli fitosanitarnej, aby można było wprowadzić je na terytorium UE. Te same zasady muszą obowiązywać w obszarach, w których odbywa się wymiana handlowa przez zieloną linię.

KLUCZOWE POJĘCIA

Zielona linia. Kontrolowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych strefa buforowa oddzielająca grecką i turecką populację Cypru. Rozciąga się ona na długości około 180 kilometrów przez całą wyspę. Jej północne i południowe granice to pozycje, w których znajdowały się siły obu krajów po zawieszeniu broni z 16 sierpnia 1974 roku, zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Siły Pokojowe ONZ na Cyprze.
Kontrole fitosanitarne. Działania niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia ludzi, zwierząt bądź roślin.
Dhekelia. Obszar Cypru (będący dawną kolonią Zjednoczonego Królestwa), który pozostaje pod zwierzchnictwem Zjednoczonego Królestwa do celów wojskowych zgodnie z traktatem niepodległościowym z 1960 roku podpisanym przez Zjednoczone Królestwo, Grecję, Turcję oraz przedstawicieli społeczności Greków i Turków cypryjskich.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1480/2004 z dnia 10 sierpnia 2004 r. określające szczegółowe zasady dotyczące towarów przybywających z obszarów niepodlegających skutecznej kontroli Rządu Cypru na obszary, na których Rząd sprawuje skuteczną kontrolę (Dz.U. L 272 z 20.8.2004, s. 3–10).

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 1480/2004 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/455 z dnia 2 marca 2023 r. w sprawie sprostowania rozporządzenia Komisji (WE) nr 1480/2004 określającego szczegółowe zasady dotyczące towarów przybywających z obszarów niepodlegających skutecznej kontroli Rządu Cypru na obszary, na których Rząd sprawuje skuteczną kontrolę (Dz.U. L 67 z 3.3.2023, s. 41–42).

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. ustanawiające jednolite warunki wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 690/2008 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 319 z 10.12.2019, s. 1–279).

Zob. tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE (Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4–104).

Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023

Top