Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

System zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych służący zapewnieniu przestrzegania przepisów dotyczących łańcucha rolno-spożywczego

System zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych służący zapewnieniu przestrzegania przepisów dotyczących łańcucha rolno-spożywczego

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1715 – przepisy dotyczące funkcjonowania systemu zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych oraz jego składników systemowych (rozporządzenie w sprawie systemu IMSOC)

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • System IMSOC ma w założeniu zintegrować cztery istniejące systemy informacyjne zarządzane przez Komisję, którymi są:
    • system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (system RASFF) ustanowiony zgodnie z przepisami ogólnymi prawa żywnościowego;
    • system informacji o chorobach zwierząt (system ADIS)*, który ma zostać ustanowiony na mocy prawa o zdrowiu zwierząt;
    • system do celów powiadamiania i sprawozdawczości o występowaniu agrofagów (system EUROPHYT)*, który ma zostać ustanowiony na mocy prawa o zdrowiu roślin;
    • system TRACES* (o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie kontroli urzędowych).
  • Cele rozporządzenia w sprawie systemu IMSOC są następujące:
    • zebranie w tym samym akcie wszystkich przepisów związanych z funkcjonowaniem systemu IMSOC i jego czterech składników;
    • ustanowienie zasad dotyczących wymiany danych, informacji i dokumentów między składnikami systemu IMSOC oraz, w pewnych sytuacjach, z innymi systemami, takimi jak systemy krajowe państw UE oraz systemy państw trzecich i organizacji międzynarodowych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

W rozporządzeniu ustanowiono przepisy dotyczące funkcjonowania systemu IMSOC i jego składników systemowych w odniesieniu do komputerowego przetwarzania i wymiany informacji, danych i dokumentów niezbędnego do przeprowadzania kontroli urzędowych.

Składniki IMSOC

  • system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (system RASFF);
  • skomputeryzowany system informacyjny do celów powiadamiania i sprawozdawczości o chorobach zwierząt (system ADIS);
  • elektroniczny system (system EUROPHYT) do celów powiadamiania o pojawie agrofagów kwarantannowych;
  • skomputeryzowany system służący wymianie danych, informacji i dokumentów (system TRACES).

Zakres stosowania

Zakresem stosowania rozporządzenia objęte są kontrole urzędowe przeprowadzane w celu weryfikacji zgodności z przepisami prawa żywnościowego i paszowego oraz przepisami dotyczącymi zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. W ujęciu szczegółowym obejmuje ono:

  • procedury przekazywania powiadomień i informacji uzupełniających do systemu RASFF, który należy ustanowić zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 178/2002;
  • procedury dotyczące unijnego skomputeryzowanego systemu do celów sprawozdawczości o chorobach, ustanowionego zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429;
  • przepisy dotyczące przesyłania powiadomień, które należy ustanowić zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/2031;
  • przepisy dotyczące komputerowego przetwarzania danych i dokumentów w systemie IMSOC, niezbędnego do przeprowadzania kontroli urzędowych, o których mowa w rozporządzeniu (UE) 2017/625, jeżeli chodzi o:
    • wspólny zdrowotny dokument wejścia (dokument CHED)* oraz instrukcje dotyczące jego stosowania;
    • współpracę między organami celnymi i innymi organami;
    • świadectwa elektroniczne i podpisy elektroniczne w świadectwach urzędowych;
    • standardowe formaty wymiany informacji dotyczące wniosków o udzielenie pomocy oraz powtarzających się powiadomień;
    • narzędzia techniczne i procedury w zakresie komunikacji między wyznaczonymi instytucjami łącznikowymi;
    • prawidłowe funkcjonowanie systemu IMSOC.

Każdy składnik systemu IMSOC ma swoją sieć, w której skład wchodzi Komisja. Każdy członek sieci jest odpowiedzialny za dane, informacje i dokumenty wprowadzone do odpowiedniego składnika lub w nim sporządzone.

Powiązania między bazami danych

Wskazane poniżej powiązania między składnikami mają na celu uzupełnienie danych oraz przekazanie odpowiednich i aktualnych informacji wszystkim członkom sieci na potrzeby wykonywania przez nich zadań:

  • powiązania między systemem iRASFF* i systemem TRACES, które umożliwiają wymianę danych dotyczących powiadomień o odrzuceniu na granicy oraz wspólnych zdrowotnych dokumentów wejścia;
  • powiązania między systemem EUROPHYT i systemem TRACES, które umożliwiają wymianę danych dotyczących powiadomień EUROPHYT o pojawie agrofagów i powiadomień EUROPHYT o przechwyceniu przesyłek;
  • powiązania między systemem iRASFF, systemem EUROPHYT i systemem TRACES, które umożliwiają wymianę danych dotyczących historii podmiotów w odniesieniu do zgodności z przepisami.

Normy międzynarodowe i formaty plików

Wymiana danych między systemem IMSOC i innymi systemami elektronicznymi, w tym systemami krajowymi państw UE, odbywa się w oparciu o normy międzynarodowe i wykorzystuje formaty XML, CMS lub PDF.

System iRASFF

Państwa UE wyznaczają instytucję łącznikową odpowiedzialną za wymianę informacji dotyczących powiadomień o fałszowaniu żywności oraz wskazują pojedynczy punkt kontaktowy złożony z punktów kontaktowych systemu RASFF i systemu pomocy i współpracy administracyjnej (do którego może być włączony punkt kontaktowy sieci na rzecz przeciwdziałania fałszowaniu żywności).

Punkty kontaktowe systemu RASFF, systemu pomocy i współpracy administracyjnej oraz sieci na rzecz przeciwdziałania fałszowaniu żywności wymieniają powiadomienia, wnioski i odpowiedzi w systemie iRASFF.

Pojedyncze punkty kontaktowe przekazują powiadomienia iRASFF o zagrożeniu punktowi kontaktowemu Komisji w ciągu 48 godzin od momentu otrzymania informacji o wystąpieniu ryzyka. Z kolei powiadomienia informacyjne i powiadomienia o aktualnych zdarzeniach przekazują one bez zbędnej zwłoki. Mogą one także przekazywać powiadomienia o odrzuceniu na granicy, powiadomienia o niezgodności i powiadomienia uzupełniające swoim odpowiednikom w ramach sieci.

Powiadomienia o fałszowaniu żywności są wymieniane przy użyciu specjalnego narzędzia informatycznego przez punkty kontaktowe sieci na rzecz przeciwdziałania fałszowaniu żywności do momentu ich zintegrowania z systemem iRASFF.

System ADIS

Każdy członek sieci ADIS może wyznaczyć więcej niż jeden punkt kontaktowy do celów składania w systemie powiadomień o ogniskach choroby i sprawozdań. Każdy punkt kontaktowy sieci ADIS jest odpowiedzialny za prowadzenie i aktualizowanie w systemie ADIS wykazu określonych przez państwa UE regionów, których dotyczą powiadomienia i sprawozdania.

Sieć EUROPHYT

Każdy członek sieci EUROPHYT wyznacza:

  • punkt kontaktowy odpowiedzialny za przekazywanie powiadomień o pojawie agrofagów do sieci ds. pojawów agrofagów;
  • punkt kontaktowy odpowiedzialny za
    • nadzorowanie przekazywania powiadomień o przechwyceniu przesyłek – w przypadku przesyłek zawierających rośliny, produkty roślinne oraz inne przedmioty wprowadzane do Unii
    • przekazywanie powiadomień o przechwyceniu przesyłek zawierających rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty znajdujące się w obrocie w Unii, przy użyciu systemu TRACES, w ciągu dwóch dni roboczych od ich przechwycenia.

System TRACES

  • Każdy członek sieci TRACES wyznacza co najmniej jeden punkt kontaktowy dla każdej funkcji dostępnej w systemie TRACES.
  • Każdy podmiot posiada dostęp do danych, informacji lub dokumentów, które przetwarza, sporządza lub przekazuje w systemie TRACES. Każdy właściwy organ posiada posobny dostęp do tych danych, informacji lub dokumentów, które przetwarza, sporządza lub przekazuje w obszarze, za który jest odpowiedzialny w systemie TRACES, czy to za pośrednictwem własnych pracowników, czy też podmiotów, którymi zarządza w systemie TRACES.
  • Organy celne państw UE posiadają dostęp do danych, informacji i dokumentów dotyczących zwierząt i towarów wprowadzonych do Unii z państw trzecich oraz do wszystkich decyzji podjętych w oparciu o kontrole urzędowe albo poprzez system TRACES lub systemy krajowe państw UE, albo poprzez unijny system jednego okienka w dziedzinie ceł, który jest powiązany z systemem TRACES.
  • W rozporządzeniu określa się wymogi mające zastosowanie do wydawania elektronicznych świadectw urzędowych dotyczących przesyłek zwierząt i towarów wprowadzanych do UE.
  • Punkty kontaktowe sieci TRACES prowadzą i aktualizują wykazy wyznaczonych punktów kontroli granicznej, punktów kontroli i zatwierdzonych lub zarejestrowanych przedsiębiorstw spożywczych lub przedsiębiorstw zajmujących się produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego.

Wspólny zdrowotny dokument wejścia (dokument CHED)

Rozporządzenie określa formularz dokumentu CHED, zawiera instrukcje na temat jego stosowania oraz wskazuje wymogi dotyczące stosowania elektronicznego dokumentu CHED.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 14 grudnia 2019 r. Wyjątek stanowi rozdział 3 sekcja 2, który dotyczy sieci ADIS i który ma zastosowanie od 21 kwietnia 2021 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

System IMSOC: system zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych, utworzony w celu przetwarzania i automatycznej wymiany danych, informacji i dokumentów dotyczących łańcucha rolno-spożywczego.
System ADIS: skomputeryzowany system informacyjny do celów powiadamiania i sprawozdawczości o chorobach zwierząt, ustanowiony zgodnie z art. 22 rozporządzenia (UE) 2016/429.
System EUROPHYT: unijny system powiadamiania służący do celów składania powiadomień EUROPHYT o pojawie agrofagów zgodnie z art. 103 rozporządzenia (UE) 2016/2031.
System TRACES: skomputeryzowany system służący wymianie danych, informacji i dokumentów dotyczących kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych.
Dokument CHED: wspólny zdrowotny dokument wejścia, w tym jego elektroniczny odpowiednik, wykorzystywany przez przedsiębiorstwa do wcześniejszego powiadomienia o przybyciu do UE przesyłek zwierząt i towarów objętych rozporządzeniem w sprawie kontroli urzędowych (rozporządzeniem (UE) 2017/625), jak również przez organy państw UE do dokumentowania wyników kontroli urzędowych przeprowadzonych w odniesieniu do tych przesyłek.
System iRASFF: aplikacja internetowa, przy użyciu której państwa UE mogą przekazywać powiadomienia o produktach stwarzających zagrożenie lub powiadomienia o niezgodności dotyczące zwierząt lub towarów.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1715 z dnia 30 września 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące funkcjonowania systemu zarządzania informacjami w zakresie kontroli urzędowych oraz jego składników systemowych (rozporządzenie w sprawie systemu IMSOC) (Dz.U. L 261 z 14.10.2019, s. 37–96)

Kolejne zmiany rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1715 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (Dz.U. L 95 z 7.4.2017, s. 1–142)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE (Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4–104)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1–208)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie (WE) nr 183/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 stycznia 2005 r. ustanawiające wymagania dotyczące higieny pasz (Dz.U. L 35 z 8.2.2005, s. 1–22)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1–24)

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020

Top