Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europejski kodeks łączności elektronicznej

Europejski kodeks łączności elektronicznej

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Dyrektywa (UE) 2018/1972 ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Dyrektywa:

  • zawiera szereg uaktualnionych przepisów regulujących sieci łączności elektronicznej (sieci telekomunikacyjne), usługi telekomunikacyjne oraz towarzyszące urządzenia i usługi;
  • określa zadania wykonywane przez krajowe organy regulacyjne i inne stosowne organy, a także wprowadza szereg procedur służących zapewnieniu harmonizacji ram regulacyjnych w całej Unii Europejskiej (UE).
  • ma na celu stymulowanie konkurencji i zwiększenie inwestycji w sieci 5G* i sieci o bardzo dużej przepustowości, tak aby wszyscy obywatele UE i wszystkie przedsiębiorstwa z UE mogli korzystać z łączności wysokiej jakości, cieszyć się wysokim poziomem ochrony konsumentów oraz większym wyborem innowacyjnych usług cyfrowych.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Ogólne cele dyrektywy obejmują:

  • promowanie łączności oraz korzystania z sieci o bardzo dużej przepustowości, w tym sieci stacjonarnych, ruchomych i bezprzewodowych przez wszystkich obywateli UE i wszystkie przedsiębiorstwa z UE;
  • wspieranie interesów obywateli UE przez:
    • umożliwienie czerpania maksymalnych korzyści pod względem możliwości wyboru, ceny i jakości dzięki wydajnej konkurencji;
    • dbanie o bezpieczeństwo sieci i usług;
    • zapewnianie ochrony konsumentów z wykorzystaniem szczególnych regulacji oraz
    • zaspokajanie potrzeb konkretnych grup społecznych, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i osób o szczególnych potrzebach społecznych;
  • ułatwianie wchodzenia na rynek i promowanie konkurencji przy dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych i urządzeń towarzyszących;
  • przyczynianie się do rozwoju rynku wewnętrznego w obszarze sieci i usług telekomunikacyjnych w UE przez opracowywanie wspólnych przepisów i przewidywalnych podejść regulacyjnych dotyczących:
    • skutecznego, wydajnego i skoordynowanego wykorzystania widma radiowego;
    • otwartych innowacji;
    • rozwijania sieci transeuropejskich;
    • dostępności i interoperacyjności ogólnoeuropejskich usług oraz
    • połączeń między użytkownikami końcowymi.

Do obowiązków państw członkowskich UE należą:

  • wzajemna współpraca oraz współpraca z Komisją Europejską przy planowaniu strategicznym i koordynacji wykorzystania widma radiowego z uwzględnieniem konieczności unikania szkodliwych zakłóceń. Jest ona prowadzona w ramach Zespołu ds. Polityki Spektrum Radiowego;
  • zapewnianie, że zadania określone w dyrektywie są realizowane przez właściwy organ;
  • gwarantowanie niezależności krajowych organów regulacyjnych i innych właściwych organów od producentów sprzętu telekomunikacyjnego i dostawców usług;
  • zapewnianie, że krajowe organy regulacyjne:
    • są chronione przed ingerencją zewnętrzną lub naciskami politycznymi, które mogłyby zagrozić niezależności wydawanych przez nie ocen oraz że
    • mają autonomię budżetową i dysponują wystarczającymi zasobami finansowymi i ludzkimi do wykonywania przydzielonych im zadań.

Nowe cele i zadania

Dyrektywa nie tylko zastępuje i uchyla istniejące akty prawne, ale także wprowadza szereg nowych celów i zadań.

  • Wzmocnienie przepisów dotyczących konsumentów ma służyć ułatwieniu zmiany dostawców usług i zapewniać lepszą ochronę, na przykład osobom, które korzystają z usług wiązanych. W całej UE zapewniony będzie podobny, wyższy poziom ochrony konsumentów.
  • Usługi telekomunikacyjne obejmują obecnie usługi świadczone w internecie, które nie wymagają wybierania numerów, na przykład aplikacje do obsługi komunikatorów i poczty elektronicznej. Mechanizm oceny ma na celu zapewnienie, że prawa konsumentów są solidne i dostosowane do aktualnej sytuacji niezależnie od zmian modeli biznesowych i zachowań konsumentów.
  • Przystępny cenowo i adekwatny dostęp do szerokopasmowego internetu musi być oferowany wszystkim konsumentom, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, oraz od uzyskiwanego przez nich dochodu.
  • Osoby z niepełnosprawnościami mają mieć równoważny dostęp do usług telekomunikacyjnych.
  • Państwa członkowskie UE ustanowią publiczny system ostrzegania umożliwiający wysyłanie obywatelom na ich telefony komórkowe ostrzeżeń w razie zagrożenia klęską żywiołową lub innym stanem wyjątkowym na obszarze, na którym się znajdują.
  • Państwa członkowskie UE zapewniają operatorom przewidywalność regulacyjną w odniesieniu do pozwoleń na wykorzystywanie widma radiowego na potrzeby bezprzewodowej łączności szerokopasmowej. Obejmuje ona okres co najmniej 20 lat i ma na celu promowanie inwestycji, zwłaszcza w łączność 5G. Ponadto zostaje zwiększona konwergencja krajowych procedur selekcji z wykorzystaniem forum wzajemnej oceny.
  • Nowe zakresy częstotliwości dla łączności 5G pozwolą zapewnić szybsze połączenia internetowe i lepszą łączność, a także skoordynować terminy przyznawania praw dotyczących wykorzystania widma. Przewidziano także liberalizację ram regulacyjnych w odniesieniu do wdrażania urządzeń łączności ruchomej o bliskim zasięgu.
  • Zwiększające konkurencję przepisy dotyczące dostępu operatorów do sieci ułatwiają przedsiębiorstwom realizację inwestycji w nowe elementy infrastruktury o bardzo dużej przepustowości (prędkość pobierania danych na poziomie 100 Mb/s lub wyższym), w tym na obszarach odległych, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznej regulacji rynku.
  • Nowe narzędzia pozwolą rozwiązać problemy, które mogą wystąpić w konkretnych uwarunkowaniach rynkowych. W celu zapewnienia konkurencji uregulowania symetryczne* będą miały zastosowanie do dostawców sieci łączności elektronicznej w pewnych bardzo szczególnych sytuacjach.

Akty wykonawcze i delegowane

Komisja przyjęła następujące akty wykonawcze:

  • Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2019/2243 ustanawiające formularz zawierający podsumowanie warunków umowy, który ma być używany przez dostawców publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej oraz
  • Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1070 określające cechy punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu.

Komisja przyjęła następujące akty delegowane uzupełniające dyrektywę (UE) 2018/1972:

  • Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/654 określające jednolitą maksymalną ogólnounijną stawkę za zakończenie połączenia głosowego (opłatę za połączenia) w sieci ruchomej oraz jednolitą maksymalną ogólnounijną stawkę za zakończenie połączenia głosowego w sieci stacjonarnej;
  • Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/444 określające środki zapewniające skuteczny dostęp do służb ratunkowych za pomocą zgłoszeń alarmowych kierowanych pod jednolity europejski numer alarmowy „112”.

OD KIEDY PRZEPISY TE MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa miała być transponowana do prawa krajowego do 21 grudnia 2020 r. Przepisy obowiązują od tej daty.

Dyrektywa (UE) 2018/1972 przekształca i zastępuje dyrektywy 2002/19/WE, 2002/20/WE oraz 2002/21/WE (wraz z późniejszymi zmianami), których przepisy miały zostać włączone do porządku prawnego w państwach UE do 2003 roku.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

5G. Najnowsza generacja komórkowej łączności ruchomej, która charakteryzuje się szybkim przesyłem danych, mniejszymi opóźnieniami, większą przepustowością systemu i łącznością z większą liczbą urządzeń, a przy tym pozwala na oszczędność energii i ograniczenie kosztów.
Uregulowania symetryczne. Uregulowania, które są takie same dla wszystkich dostawców sieci (przeciwieństwem są uregulowania niesymetryczne, w ramach których dokonuje się rozróżnienia pomiędzy dostawcami, co do zasady w celu zapewnienia równych warunków działania dostawcom o mniejszym i większym znaczeniu).

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej (wersja przekształcona) (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 36–214).

Kolejne poprawki do dyrektywy (UE) 2018/1972 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/444 z dnia 16 grudnia 2022 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 o środki zapewniające skuteczny dostęp do służb ratunkowych za pomocą zgłoszeń alarmowych kierowanych pod jednolity europejski numer alarmowy „112” (Dz.U. L 65 z 2.3.2023, s. 1–8).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/612 z dnia 6 kwietnia 2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (wersja przekształcona) (Dz.U. L 115 z 13.4.2022, s. 1–37).

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/173 z dnia 7 lutego 2022 r. w sprawie harmonizacji pasm częstotliwości 900 MHz i 1 800 MHz na potrzeby systemów naziemnych zapewniających usługi łączności elektronicznej w Unii oraz w sprawie uchylenia decyzji 2009/766/WE (Dz.U. L 28 z 9.2.2022, s. 29–39).

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/654 z dnia 18 grudnia 2020 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 poprzez określenie jednolitej maksymalnej ogólnounijnej stawki za zakończenie połączenia głosowego w sieci ruchomej oraz jednolitej maksymalnej ogólnounijnej stawki za zakończenie połączenia głosowego w sieci stacjonarnej (Dz.U. L 137 z 22.4.2021, s. 1–9).

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1070 z dnia 20 lipca 2020 r. określające cechy punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu zgodnie z art. 57 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (Dz.U. L 234 z 21.7.2020, s. 11–15).

Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2019/2243 z dnia 17 grudnia 2019 r. ustanawiające formularz zawierający podsumowanie warunków umowy, który ma być używany przez dostawców publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 (Dz.U. L 336 z 30.12.2019, s. 274–280).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1971 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiające Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz Agencję Wsparcia BEREC (Urząd BEREC), zmieniające rozporządzenie (UE) 2015/2120 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1211/2009 (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 1–35).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii (Dz.U. L 194 z 19.7.2016, s. 1–30).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiające środki dotyczące dostępu do otwartego internetu oraz zmieniające dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników, a także rozporządzenie (UE) nr 531/2012 w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (Dz.U. L 310 z 26.11.2015, s. 1–18).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/758 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112 oraz zmiany dyrektywy 2007/46/WE (Dz.U. L 123 z 19.5.2015, s. 77–89).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/61/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej (Dz.U. L 155 z 23.5.2014, s. 1–14).

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 243/2012/UE z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu dotyczącego polityki w zakresie widma radiowego (Dz.U. L 81 z 21.3.2012, s. 7–17).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Decyzja Komisji 2008/411/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie harmonizacji zakresu częstotliwości 3 400–3 800 MHz na potrzeby systemów naziemnych zapewniających usługi łączności elektronicznej we Wspólnocie (notyfikowana jako dokument nr C(2008) 1873) (Dz.U. L 144 z 4.6.2008, s. 77–81).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Decyzja nr 676/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie ram regulacyjnych polityki spektrum radiowego we Wspólnocie Europejskiej (decyzja o spektrum radiowym) (Dz.U. L 108, 24.4.2002, s. 1–6).

Dyrektywa 2002/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 2002 r. dotycząca przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej (dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej) (Dz.U. L 201 z 31.7.2002, s. 37–47).

Zobacz tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023

Top