Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Obywatele państw trzecich – wjazd i pobyt w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie i programach kształcenia średniego oraz podjęcia pracy w charakterze au pair

Obywatele państw trzecich – wjazd i pobyt w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie i programach kształcenia średniego oraz podjęcia pracy w charakterze au pair

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa (UE) 2016/801 – wjazd i pobyt obywateli państw trzecich w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie, programach wymiany młodzieży szkolnej lub projektach edukacyjnych oraz podjęcia pracy w charakterze au pair

JAKIE SĄ CELE DYREKTYWY?

Określa ona obowiązujące w Unii Europejskiej (UE) warunki wjazdu i pobytu badaczy, studentów, uczestników szkoleń, wolontariuszy, uczniów i au pair będących obywatelami państw trzecich.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Zakres

  • Dyrektywa ma zastosowanie do wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, stażów szkoleniowych oraz uczestnictwa w wolontariacie europejskim (EVS).
  • Państwa UE mogą same zdecydować się na stosowanie obowiązujących na szczeblu unijnym zasad wobec obywateli państw trzecich chcących przybyć do UE w związku z wymianą młodzieży szkolnej, projektem edukacyjnym, wolontariatem poza wolontariatem europejskim lub pracą w charakterze au pair.

Wjazd na terytorium

  • Wnioskodawcy muszą spełnić zarówno warunki ogólne, jak i obowiązujące dla danej kategorii.
  • Warunki ogólne obejmują:
    • ważny dokument podróży na okres trwania planowanego pobytu;
    • potwierdzenie posiadania dostatecznych środków na pokrycie kosztów utrzymania i kosztów podróży powrotnej;
    • ubezpieczenie zdrowotne.
  • Przykładem warunków szczególnych jest „umowa o przyjęciu” lub umowa zawierana z badaczem bądź – w przypadku studentów – przyjęcie na uczelnię wyższą.

Prawa

  • Prawo do takiego samego traktowania, jakie przysługuje obywatelom UE, wynika w dużej mierze z dyrektywy 2011/98/UE. Oznacza to, przykładowo, że – pomijając przypadki, w których państwa UE mogą zastosować wyjątki – badacze są upoważnieni do traktowania jednakowego z obywatelami UE.
  • Studenci poza godzinami nauki mogą pracować – państwa członkowskie UE nie mają prawa ograniczyć ich wymiaru godzin pracy do poniżej 15 godzin w tygodniu.
  • Studenci i badacze zachowują prawo do pobytu przez okres co najmniej 9 miesięcy od zakończenia badań lub studiów, w którym to czasie mogą szukać pracy lub założyć firmę.
  • Członkowie rodziny badaczy mogą dołączyć do nich na szczególnych warunkach.

Mobilność

  • Badacze i studenci, którzy są objęci programami promującymi przepływ obywateli państw trzecich w UE (np. istnieje umowa między co najmniej dwiema instytucjami szkolnictwa wyższego w jednym państwie UE lub kilku państwach UE), mogą prowadzić część swoich studiów lub badań w innym państwie UE.
  • Procedura zależy od czasu spędzanego za granicą. Członkowie rodziny badaczy są upoważnieni do towarzyszenia im na takich samych warunkach w innym państwie UE.

Procedura i przejrzystość

Dyrektywa określa zasady przetwarzania wniosków:

  • państwa UE przy rozpatrywaniu wniosków muszą dotrzymywać konkretnych terminów.
  • Należy zapewnić informacje na temat warunków wjazdu i pobytu, w tym minimalnej wymaganej kwoty pieniędzy na miesiąc.
  • Państwa UE mogą naliczać opłaty za obsługę wniosków. Nie może być ona jednak nieproporcjonalna ani nadmierna.

OD KIEDY DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Dyrektywa ma zastosowanie od dnia 22 maja 2016 r.

Dyrektywa (UE) 2016/801 zmieniła i zastąpiła dyrektywy 2004/114/WE i 2005/71/WE. Nowe przepisy zawarte w dyrektywie (UE) 2016/801 miały zostać włączone do porządku prawnego w państwach UE do dnia 23 maja 2018 r.

KONTEKST

GŁÓWNY DOKUMENT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie, programach wymiany młodzieży szkolnej lub projektach edukacyjnych oraz podjęcia pracy w charakterze au pair (wersja przekształcona) (Dz.U. L 132 z 21.5.2016, s. 21–57)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Dyrektywa Rady 2004/114/WE z dnia 13 grudnia 2004 r. w sprawie warunków przyjmowania obywateli państw trzecich w celu odbywania studiów, udziału w wymianie młodzieży szkolnej, szkoleniu bez wynagrodzenia lub wolontariacie (Dz.U. L 375 z 23.12.2004, s. 12–18)

Dyrektywa Rady 2005/71/WE z dnia 12 października 2005 r. w sprawie szczególnej procedury przyjmowania obywateli państw trzecich w celu prowadzenia badań naukowych (Dz.U. L 289 z 3.11.2005, s. 15–22)

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017

Top