Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zasady handlu międzynarodowego: wykonywanie praw UE

Zasady handlu międzynarodowego: wykonywanie praw UE

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) 2015/1843 — Zasady handlu międzynarodowego: wykonywanie praw UE

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEGO ROZPORZĄDZENIA?

  • Niniejsze rozporządzenie ustanawia procedury pozwalające przemysłowi i krajom UE na wnioskowanie do instytucji UE o badanie wszelkich domniemanych barier handlowych ze strony krajów spoza UE, sprzecznych z zasadami handlu międzynarodowego.
  • Celem rozporządzenia jest znalezienie rozwiązań dla jakichkolwiek przeszkód w handlu oraz wyeliminowanie szkód (takich jak obniżone marże zysku na rynku UE) lub niekorzystnych skutków w handlu (np. strat ekonomicznych na rynkach eksportowych) wynikających z takich barier.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Kto może składać skargi?

Dowolna osoba, firma lub jednostka z UE, która uważa, że poniosła szkodę lub niekorzystne skutki w handlu z przyczyny przeszkód w handlu, może składać pisemne skargi do UE. Kraje UE również mogą składać takie skargi. Skarga musi zawierać wystarczające dowody na istnienie przeszkód handlowych i wynikających z nich szkód i niekorzystnych skutków w handlu.

Procedury składania skargi

Skargi składa się do Komisji Europejskiej. Komisja informuje składającego skargę oraz kraje UE w razie niewystarczających dowodów na uzasadnienie dalszego dochodzenia. Decyzja jest co do zasady podejmowana w ciągu 45 dni od daty złożenia skargi.

Procedura badania

Jeśli Komisja uzna dowody szkody za wystarczające, może przeprowadzić badanie. Komisja ogłasza je w Dzienniku Urzędowym UE. Może uzyskiwać dodatkowe informacje od właściwych podmiotów (np. od konkurencji składającego skargę) i przeprowadzać badania w krajach spoza UE.

Osoby składające skargę, właściwi eksporterzy lub importerzy i kraje UE posiadają prawo badania wszelkich informacji udostępnianych Komisji i bycia informowanym o wszystkich kluczowych faktach. W terminie pięciu miesięcy, a w wypadku złożonych spraw w terminie siedmiu miesięcy, Komisja składa sprawozdanie komitetowi składającemu się z przedstawicieli krajów UE.

Zakończenie i zawieszenie

Jeśli w wyniku badania Komisja stwierdzi, że dalsze działania są zbędne, może zakończyć badanie. Jeśli Komisja stwierdzi, że dane kraje spoza UE podjęły środki w sprawie domniemanych barier, może zawiesić procedurę.

Dalsze działania w celu usunięcia szkody/przeszkód w handlu

Jeśli Komisja stwierdzi, że dalsze działania są niezbędne w celu usunięcia szkody lub danej przeszkody w handlu, może podjąć określone działania. Działania te obejmują:

  • w miarę możliwości wypracowanie z krajem spoza UE rozwiązania spełniającego oczekiwania obu stron;
  • wszczęcie postępowania rozstrzygania sporów pod auspicjami Światowej Organizacji Handlulub odpowiedniej dwustronnej umowy handlowej;
  • zawieszenie wszelkich koncesji handlowych z danymi krajami;
  • nałożenie lub zwiększenie opłat celnych na przywóz towarów;
  • wprowadzenie ograniczeń na przywóz i wywóz z danego kraju spoza UE.

OD KIEDY NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie od 5 listopada 2015 r.

KONTEKST

„Badanie barier handlowych” na stronie internetowej Komisji Europejskiej

AKT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1843 z dnia 6 października 2015 r. ustanawiające procedury unijne w zakresie wspólnej polityki handlowej w celu zapewnienia wykonania praw Unii zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego, w szczególności tymi ustanowionymi pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu (tekst jednolity) (Dz.U. L 272 z 16.10.2015, s. 1–13)

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016

Top