Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy i zarządzania

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy i zarządzania

Celem porozumienia międzyinstytucjonalnego z 2013 r. jest wdrożenie dyscypliny budżetowej, poprawa funkcjonowania corocznej procedury budżetowej oraz współpracy między instytucjami UE w kwestiach budżetowych, jak również zapewnienie należytego zarządzania finansami.

AKT

Porozumienie międzyinstytucjonalne z dnia 2 grudnia 2013 r. pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami.

STRESZCZENIE

W grudniu 2013 r. Parlament Europejski, Rada i Komisja zawarły porozumienie w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami (PMI).

PMI zostało przyjęte równolegle z wieloletnimi ramami finansowymi (WRF) - siedmioletnim planem UE na lata 2014-2020. Środki WRF wynoszą 960 mld euro wyrażonych w zobowiązaniach (zapisy prawne gwarantujące fundusze) oraz 908,4 mld euro na płatności (rzeczywiste przesunięcia środków na rzecz beneficjentów) na okres siedmiu lat wyrażone w stałych cenach z 2011 r.

PMI składa się z trzech części:

  • Część I zawiera przepisy uzupełniające dotyczące WRF na lata 2014-2020, a także przepisy dotyczące szczególnych instrumentów nieujętych w WRF (takich, jak rezerwy na pomoc nadzwyczajną wykorzystywane w celu finansowania na przykład pomocy humanitarnej i cywilnego zarządzania kryzysowego), Fundusz Solidarności Unii Europejskiej, Instrument Elastyczności (wykorzystywany do finansowania wydatków, których nie można pokryć w ramach dostępnych pułapów budżetowych), Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji oraz margines na nieprzewidziane wydatki (instrument ostateczny umożliwiający działanie w nieprzewidzianych okolicznościach). W części I określone zostały też procedury dotyczące wykorzystania tych instrumentów.
  • Część II ma na celu poprawę współpracy między Parlamentem, Radą i Komisją w kwestiach budżetowych. Wpłynie to między innymi na wzrost przejrzystości wszystkich etapów negocjacji budżetowych oraz ułatwi dostęp do informacji na temat sposobów wydatkowania pieniędzy przez UE.
  • Część III odnosi się do należytego zarządzania finansami UE. Obejmuje ona zagadnienia takie, jak ocena wydatkowania i programowania finansowego, mające zagwarantować opłacalność wydatków.

Załącznik do PMI określa szczegółowe zasady współpracy pomiędzy instytucjami w trakcie procedury budżetowej. Obejmują one:

  • uzgodnienia w sprawie praktycznego harmonogramu prac,
  • ustanawianie priorytetów,
  • uchwalanie projektu budżetu i aktualizowanie preliminarzy,
  • szczegółowe procedury decyzyjne na różnych etapach procedury budżetowej,
  • budżety korygujące,
  • kwestię zaległych zobowiązań (niewyrażonych w płatnościach).

Wszelkie zmiany w niniejszym porozumieniu wymagają wspólnego porozumienia wszystkich instytucji.

Kontekst

Więcej informacji:

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Porozumienie międzyinstytucjonalne

23.12.2013

-

Dz.U. C 373 z 20.12.2013

AKTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 1311/2013 z dnia 2 grudnia 2013 r. określające wieloletnie ramy finansowe na lata 2014-2020 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013)

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014

Top