Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0147

    Zalecenie DECYZJA RADY zatwierdzająca zawarcie przez Komisję w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony

    /* COM/2014/0147 final */

    52014PC0147

    Zalecenie DECYZJA RADY zatwierdzająca zawarcie przez Komisję w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony /* COM/2014/0147 final */


    UZASADNIENIE

    1.           KONTEKST WNIOSKU

    Niniejszy wniosek został sporządzony w związku z planowanym podpisaniem, tymczasowym stosowaniem i zawarciem Układu o stowarzyszeniu między UE a Republiką Mołdawii w celu zatwierdzenia zawarcia Układu o stowarzyszeniu przez Komisję w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (EWEA).

    Z względu na fakt, że EWEA jest również Stroną Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, Komisja przekazuje Radzie oddzielne zalecenie dotyczące zatwierdzenia przez Radę zawarcia przez Komisję części układu, które objęte są zakresem stosowania Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (EWEA).

    Do podpisywania i zawierania umów międzynarodowych przez EWEA mają zastosowanie inne procedury. W szczególności, zgodnie z art. 101 Traktatu EWEA, umowy takie musi zawierać Komisja za zgodą Rady. Konieczne jest zatem przyjęcie odrębnych decyzji dotyczących podpisania i zawarcia Układu o stowarzyszeniu przez UE i EWEA.

    Jeśli chodzi o zawarcie Układu o stowarzyszeniu w imieniu EWEA, Komisja zaleca, by Rada wydała na nie zgodę, zgodnie z art. 101 akapit drugi Traktatu ustanawiającego EWEA.

    W świetle wyników negocjacji, o których mowa we wniosku dotyczącym decyzji Rady w sprawie podpisania w imieniu UE i tymczasowego stosowania Układu o stowarzyszeniu między UE a Republiką Mołdawii oraz we wniosku dotyczącym decyzji Rady w sprawie zawarcia Układu o stowarzyszeniu między UE a Republiką Mołdawii Komisja proponuje, by Rada podjęła decyzję o podpisaniu w imieniu Unii Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, oraz o wyznaczeniu osoby lub osób należycie umocowanych do jego podpisania w imieniu Unii.

    Po zatwierdzeniu przez Radę i wydaniu przez Komisję odpowiedniej decyzji Komisja będzie mogła podpisać i ratyfikować Układ o stowarzyszeniu w imieniu EWEA.

    2.           REZULTATY I ASPEKTY PRAWNE WNIOSKU

    Komisja zaleca, by Rada, zgodnie z art. 101 akapit drugi Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, zatwierdziła zawarcie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, w odniesieniu do kwestii właściwych dla EWEA.

    Tekst układu jest załączony do niniejszego zalecenia.

    Dla Unii podstawą prawną zawarcia omawianego układu jest art. 217 w związku z art. 218 ust. 6 lit. a) oraz art. 218 ust. 8 akapit drugi TFUE.

    Co się tyczy EWEA, podstawą prawną tego układu jest art. 101 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

    Załączony wniosek wraz z decyzją Komisji dotyczącą zawarcia stanowi instrument prawny dla zawarcia Układu o stowarzyszeniu w imieniu EWEA.

    Fakt, że Komisja przedkłada swój wniosek w formie układu między Unią i jej państwami członkowskimi a Republiką Mołdawii, wynika z genezy tego układu, który powstał na mocy Traktatu przed wejściem w życie Traktatu z Lizbony.

    Zgodnie z art. 102 traktatu Euratom układ może wejść w życie w odniesieniu do EWEA dopiero wówczas, gdy Komisja zostanie powiadomiona przez państwa członkowskie, że układ wszedł w życie zgodnie z przepisami prawa krajowego każdego z państw.

    Zalecenie

    DECYZJA RADY

    zatwierdzająca zawarcie przez Komisję w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 101 akapit drugi,

    uwzględniając zalecenie Komisji,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    1.         Dnia 15 czerwca 2009 r. Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia negocjacji z Republiką Mołdawii w sprawie zawarcia nowego układu między Unią Europejską a Republiką Mołdawii, mającego zastąpić umowę o partnerstwie i współpracy.[1]

    2.         Biorąc pod uwagę bliskie więzi historyczne oraz stale zacieśniające się stosunki między Stronami, a także ich dążenie do wzmocnienia i poszerzenia zakresu współpracy w ambitny i nowoczesny sposób, negocjacje w sprawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony (zwanego dalej „Układem”), zakończyły się pomyślnie parafowaniem Układu w dniu 29 listopada 2013 r.

    3.         Komisja proponuje Radzie podpisanie Układu w imieniu Unii i stosowanie go tymczasowo zgodnie z art. 465 Układu, z zastrzeżeniem jego zawarcia w późniejszym terminie.

    4.         Układ, zwłaszcza w art. 77 lit. i), dotyczy również kwestii należących do kompetencji Euratom.

    5.         Podpisanie i zawarcie Układu w odniesieniu do kwestii objętych Traktatem o Unii Europejskiej i Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przebiega w drodze oddzielnej procedury.

    6.         Należy zatem zawrzeć Układ również w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej w odniesieniu do kwestii objętych traktatem Euratom.

    7.         Zgodnie z art. 102 traktatu Euratom Układ może wejść w życie w odniesieniu do Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej dopiero wówczas, gdy Komisja Europejska zostanie powiadomiona przez państwa członkowskie, że układ taki wszedł w życie zgodnie z przepisami prawa krajowego każdego z państw.

    8.         Należy zatwierdzić zawarcie Układu przez Komisję Europejską, działającą w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Niniejszym zatwierdza się zawarcie przez Komisję Europejską w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony.[2] [3]

    Artykuł 2

    Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej przyjęciu.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    [1]               Dz.U. L 181 z 24.6.1998, s. 1–48.

    [2]               Tekst Układu jest dołączony do decyzji w sprawie podpisania w imieniu Unii Europejskiej i tymczasowego stosowania Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony (Dz.U. ...).

    [3]               Dz.U.: Wstawić w przypisie powyżej odesłanie do publikacji decyzji w dokumencie [...]

    Top