Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0259

    ROZPORZĄDZENIE RADY czasowo zawieszające cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY czasowo zawieszające cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie

    /* COM/2011/0259 końcowy - CNS 2011/0111 */

    52011PC0259

    ROZPORZĄDZENIE RADY czasowo zawieszające cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie Wniosek ROZPORZĄDZENIE RADY czasowo zawieszające cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie /* COM/2011/0259 końcowy - CNS 2011/0111 */


    UZASADNIENIE

    Kontekst wniosku

    Podstawa i cele wniosku

    Rząd Królestwa Hiszpanii wystąpił w imieniu władz Wspólnoty Autonomicznej Wysp Kanaryjskich o przedłużenie obowiązującego systemu zawieszeń stawek celnych na przywóz niektórych produktów przemysłowych. Środki te mają na celu wzmocnienie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorców, a tym samym zapewnienie większej stabilności zatrudnienia na tych wyspach.

    Kontekst ogólny

    Wyspy Kanaryjskie należą do najbardziej oddalonych regionów Unii Europejskiej, wobec których może być przewidziane stosowanie środków szczególnych zgodnie z art. 349 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w celu przezwyciężenia niekorzystnej sytuacji ekonomicznej w tych rejonach, wynikającej z ich położenia geograficznego.

    Obowiązujące przepisy w dziedzinie, której dotyczy wniosek

    Podobne przepisy wprowadzono rozporządzeniem Rady (WE) nr 973/2010 z dnia 25 października 2010 r. dla regionów autonomicznych Republiki Portugalii – Azorów i Madery.

    Spójność z pozostałymi obszarami polityki i celami Unii

    Niniejszy wniosek jest zgodny z polityką Unii, zwłaszcza w dziedzinach handlu międzynarodowego, konkurencji, przedsiębiorstw, rozwoju i stosunków zewnętrznych.

    Konsultacje z zainteresowanymi stronami oraz ocena skutków

    Konsultacje z zainteresowanymi stronami

    Przeprowadzono konsultacje z członkami grupy roboczej ekspertów Komisji ds. Aspektów Ekonomicznych Taryf Celnych, którzy nie zgłosili zastrzeżeń ekonomicznych wobec proponowanych zawieszeń.

    Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy specjalistycznej

    Nie zaistniała potrzeba skorzystania z pomocy ekspertów zewnętrznych.

    Ocena skutków

    Ocena skutków nie została przeprowadzona z uwagi na powszechne zastosowanie proponowanych środków.

    Aspekty prawne wniosku

    Krótki opis proponowanych działań

    Proponowane zawieszenie ceł Wspólnej Taryfy Celnej umożliwia lokalnym przedsiębiorcom z Wysp Kanaryjskich dokonywanie bezcłowego przywozu określonej liczby surowców, części, składników i dóbr inwestycyjnych. Aby zapobiec nadużyciom lub zmianie w tradycyjnych przepływach handlowych, przewiduje się, że produkty korzystające z zawieszenia cła podlegają kontroli końcowego przeznaczenia.

    Ponadto dobra inwestycyjne będą musiały być używane przez lokalne przedsiębiorstwa na wyspach przez okres co najmniej dwóch lat, zanim będą mogły być swobodnie odsprzedane innym przedsiębiorstwom zlokalizowanym w innej części obszaru celnego Unii Europejskiej.

    Aby skorzystać z zawieszenia cła, surowce, części i składniki będą musiały być wykorzystywane do przetwarzania przemysłowego i konserwacji na Wyspach Kanaryjskich.

    Podstawa prawna

    Artykuł 349 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

    Zasada pomocniczości

    Niniejszy wniosek wchodzi w zakres wyłącznych kompetencji Unii. Zasada pomocniczości nie ma zatem zastosowania.

    Zasada proporcjonalności

    Wniosek jest zgodny z zasadą proporcjonalności z następujących względów.

    Taka forma działania jest regularnie wykorzystywana jako instrument służący podnoszeniu konkurencyjności przedsiębiorców. Wprowadzenie kontroli końcowego przeznaczenia zgodnie z przepisami Wspólnotowego Kodeksu Celnego i jego przepisami wykonawczymi jest w takiej sytuacji ustaloną procedurą i nie prowadzi do powstania znacznych dodatkowych obciążeń administracyjnych dla władz regionalnych i lokalnych oraz przedsiębiorców.

    Wybór instrumentów

    Proponowany instrument: rozporządzenie.

    Traktat nie pozwala na inne sposoby wdrażania tego rodzaju środków.

    Wpływ na budżet

    Wniosek ma wpływ finansowy na budżet Unii, jako że zawieszenia ceł spowodują utratę dochodów w zakresie zasobów własnych Unii.

    2011/0111 (CNS)

    Wniosek

    ROZPORZĄDZENIE RADY

    czasowo zawieszające cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie

    RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 349,

    uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

    po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

    uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego[1],

    uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego[2],

    uwzględniając opinię Komitetu Regionów[3],

    stanowiąc zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1) Zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 704/2002 z dnia 25 marca 2002 r. czasowo zawieszającym autonomiczne cła Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych oraz otwierającym i ustanawiającym zarządzanie autonomicznymi wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi na przywóz niektórych produktów rybołówstwa na Wyspy Kanaryjskie[4] zawieszenie ceł Wspólnej Taryfy Celnej na niektóre dobra inwestycyjne przeznaczone do zastosowania w celach handlowych i przemysłowych wygasa z dniem 31 grudnia 2011 r.

    (2) We wrześniu 2010 r. rząd Hiszpanii wystąpił w imieniu władz Wysp Kanaryjskich o przedłużenie autonomicznego zawieszenia ceł Wspólnej Taryfy Celnej w odniesieniu do wielu produktów zgodnie z art. 349 Traktatu. Swój wniosek uzasadnił tym, że ze względu na oddalenie powyższych wysp przedsiębiorcy znajdują się w niekorzystnej sytuacji handlowej, która negatywnie wpływa na tendencje demograficzne, zatrudnienie i rozwój społeczno-gospodarczy.

    (3) Sektor przemysłowy Wysp Kanaryjskich, podobnie jak sektor budowlany, poważnie odczuł skutki niedawnego kryzysu gospodarczego. Zastój w budownictwie spowodował spadek popytu na usługi okołobudowlane. Niekorzystne warunki finansowe wywarły poważny wpływ na wiele dziedzin gospodarki. Ponadto ostry wzrost bezrobocia w Hiszpanii pogłębił spadek popytu krajowego, w tym popytu na produkty przemysłowe.

    (4) Bezrobocie na Wyspach Kanaryjskich w ciągu ostatniej dekady systematycznie przekraczało średnią krajową w Hiszpanii, a od 2009 r. wspólnota autonomiczna odnotowuje najwyższy poziom w kraju[5] Ponadto ponad połowa produkcji przemysłowej Wysp Kanaryjskich jest konsumowana na tych wyspach, co ma poważne konsekwencje ze względu na to, że popyt uległ tam większemu osłabieniu.

    (5) W celu zapewnienia inwestorom długoterminowych perspektyw i umożliwienia przedsiębiorcom osiągnięcia poziomu działalności przemysłowej i handlowej, który przyczyniłby się do stabilizacji środowiska ekonomiczno-społecznego zainteresowanych regionów, należy w pełni przedłużyć zawieszenie ceł Wspólnej Taryfy Celnej na niektóre towary wymienione w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 704/2002 na okres 10 lat.

    (6) Ponadto, w tym samym kontekście, władze hiszpańskie wystąpiły o zawieszenie ceł Wspólnej Taryfy Celnej dla czterech nowych produktów objętych kodami CN 3902 10 00, 3903 11 00, 3906 10 00 i 4805 00 00. Wniosek ten został przyjęty, jako że zawieszenie w tych przypadkach przyczyniłoby się do wzmocnienia gospodarki Wysp Kanaryjskich.

    (7) W celu zapewnienia, aby jedynie przedsiębiorcy zlokalizowani na terytorium Wysp Kanaryjskich korzystali z tych środków taryfowych, zawieszenia powinny być uzależnione od końcowego przeznaczenia produktów zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Celny[6] oraz rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającym przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny[7].

    (8) W przypadku zakłóceń w handlu oraz aby zapewnić jednolite warunki stosowania niniejszego rozporządzenia, należy przyznać Komisji uprawnienia wykonawcze, pozwalające na czasowe wycofanie zawieszenia. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 182/2011 Parlamentu Europejskiego oraz Rady z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję[8].

    (9) W celu zapewnienia ciągłości środków określonych w rozporządzeniu (WE) nr 704/2002 niezbędne jest stosowanie od dnia 1 stycznia 2012 r. środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu,

    PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

    Artykuł 1

    Od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. zawiesza się całkowicie cła Wspólnej Taryfy Celnej mające zastosowanie do przywozu na Wyspy Kanaryjskie dóbr inwestycyjnych przeznaczonych do zastosowania w celach handlowych lub przemysłowych, objętych kodami CN wymienionymi w załączniku I, z ewentualnymi zmianami wynikającymi ze zmian rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87[9].

    Towary te muszą być wykorzystywane zgodnie z odpowiednimi przepisami rozporządzenia (EWG) nr 2913/92 oraz rozporządzenia (EWG) nr 2454/93 przez okres co najmniej 24 miesięcy po ich dopuszczeniu do swobodnego obrotu przez przedsiębiorców zlokalizowanych na terytorium Wysp Kanaryjskich.

    Artykuł 2

    Od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. zawiesza się całkowicie cła Wspólnej Taryfy Celnej mające zastosowanie do przywozu na Wyspy Kanaryjskie surowców, części i składników objętych kodami CN wymienionymi w załączniku II, z ewentualnymi zmianami wynikającymi ze zmian rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, i wykorzystywanych do przetwarzania przemysłowego i konserwacji na Wyspach Kanaryjskich.

    Artykuł 3

    Zawieszenie ceł, o którym mowa w art. 1 i 2, uwarunkowane jest końcowym przeznaczeniem zgodnie z art. 21 i 82 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 i podlega kontrolom przewidzianym w art. 291 i 300 rozporządzenia (EWG) nr 2454/93.

    Artykuł 4

    1.           W przypadku, gdy Komisja ma powody sądzić, że zawieszenie ustanowione w niniejszym rozporządzeniu doprowadziło do zakłóceń w handlu określonym produktem, może czasowo wycofać takie zawieszenie w drodze aktów wykonawczych na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Akty wykonawcze przyjmowane są zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 5.

    Cła przywozowe na produkty, dla których zawieszenie zostało tymczasowo wycofane, zostają zabezpieczone gwarancją, a warunkiem wprowadzenia odnośnych produktów do swobodnego obrotu we Wspólnocie Wysp Kanaryjskich jest dostarczenie takiej gwarancji.

    2.           Ostateczną decyzję o utrzymaniu lub wycofaniu zawieszenia należy podjąć przed upływem okresu 12 miesięcy, o którym mowa w ust. 1. W przypadku wycofania zawieszenia kwoty należności celnych zabezpieczone gwarancjami zostają ostatecznie pobrane.

    3.           Jeżeli w terminie 12 miesięcy nie podjęto ostatecznej decyzji zgodnie z ust. 2, zabezpieczenie zostaje zwolnione.

    Artykuł 5

    1.           Komisję wspiera Komitet Kodeksu Celnego powołany na mocy art. 247a ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011[10].

    2.           W przypadku odesłania do niniejszego ustępu zastosowanie ma art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

    Artykuł 6

    Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

    Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r.

    Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia […] r.

                                                                           W imieniu Rady

                                                                           Przewodniczący

    ZAŁĄCZNIK I

    Dobra inwestycyjne przeznaczone do zastosowania w celach handlowych lub przemysłowych, objęte kodami CN[11]:

    4011 20 || 8450 20 || 8522 90 80 || 9006 53 80

    4011 30 || 8450 90 || 8523 21 || 9006 59

    4011 61 || 8469 00 91 || 8523 29 33 || 9007 19

    4011 62 || 8472 10 || 8523 29 39 || 9007 20

    4011 63 || 8472 30 || 8523 29 90 || 9008 20

    4011 69 || 8472 90 10 || 8523 40 99 || 9008 30

    4011 92 || 8472 90 70 || 8523 51 99 || 9008 40

    4011 93 || 8473 10 19 || 8523 59 99 ||

    4011 94 || 8473 40 18 || 8523 80 99 ||

    4011 99 || 8501 10 10 || 8525 50 || 9010 10

    5608 || 8501 10 91 || 8525 80 11 || 9010 50

    6403 40 || 8501 10 93 || 8525 80 19 || 9011 10 90

    6403 51 05 || 8501 10 99 || 8526 10 || 9011 20 90

    6403 59 05 || 8501 20 || 8526 91 20 || 9011 80

    6403 91 05 || 8501 31 || 8526 91 80 || 9011 90 90

    6403 99 05 || 8501 32 || 8542 31 10 || 9012 10 90

    8415 10 10 || 8501 33 || 8542 32 10 || 9012 90 90

    8415 10 90 || 8501 34 || 8542 39 10 || 9030 10

    8415 20 || 8501 40 20 || 8701 10 || 9030 20 91

    8415 81 || 8501 40 80 || 8701 20 || 9030 31

    8415 82 || 8501 51 || 8701 90 90 || 9030 33

    8415 83 || 8501 52 20 || 8702 || 9106

    8415 90 || 8501 52 30 || 8704 21 31 || 9107

    8418 30 80 || 8501 52 90 || 8704 21 39 || 9207 10

    8418 40 80 || 8501 53 50 || 8704 21 91 || 9207 90

    8418 50 || 8501 53 81 || 8704 21 99 || 9506 91 90

    8418 61 || 8501 53 94 || 8704 22 || 9507 10

    8418 69 || 8501 53 99 || 8704 23 || 9507 20 90

    8418 91 || 8501 61 20 || 8704 31 31 || 9507 30

    8418 99 || 8501 61 80 || 8704 31 39 ||

    8427 || 8501 62 || 8704 31 91 ||

    8431 20 || 8501 63 || 8704 31 99 ||

    8443 31 91 || || ||

    8443 32 10 || 8501 64 || 8704 32 ||

    8443 32 91 || || ||

    8443 32 99 || 8518 40 30 || 8704 90 ||

    8443 39 10 || || ||

    8443 39 39 || 8518 90 || 8705 ||

    8443 99 10 || 8519 20 || 9006 10 ||

    8450 11 90 || 8519 81 51 || ||

    8450 12 || 8521 10 95 || 9006 30 ||

    8450 19 || 8522 90 49 || 9006 52 ||

    ZAŁĄCZNIK II

    Surowce, części i składniki wykorzystywane do celów rolniczych, przetwórstwa przemysłowego lub konserwacji, objęte kodami CN[12]

    3901 || 4810 22 10 || 5501 ||

    3902 10 || 4810 22 90 || 5502 ||

    3903 11 || 4810 29 || 5503 || 8706

    3904 10 || 4810 31 || 5504 || 8707

    3906 10 || 4810 32 || 5505 10 || 8708

    4407 21 10 || 4810 92 || 5505 20 || 8714 11

    4407 21 91 || 4810 99 10 || 5506 || 8714 19

    4407 22 10 || 4810 99 90 || 5507 || 8714 91

    4407 22 91 || 5108 || 5508 10 10 || 8714 92

    4407 25 10 || 5110 || 5508 20 10 || 8714 93

    4407 25 30 || 5111 11 || 5509 || 8714 94

    4407 25 50 || 5111 19 10 || 5510 || 8714 95

    4407 26 10 || 5111 19 90 || 5512 || 8714 96

    4407 26 30 || 5111 20 || 5513 || 8714 99

    4407 26 50 || 5111 30 || 5514 || 9002 90

    4407 29 15 || 5111 90 10 || 5515 || 9006 91

    4407 29 20 || 5111 90 91 || 5516 || 9007 91

    4407 29 25 || 5111 90 93 || 6001 || 9007 92

    4407 29 45 || 5111 90 99 || 6002 40 || 9008 90

    4407 29 83 || 5112 11 || 6002 90 || 9010 90

    4407 29 85 || 5112 19 || 6217 90 || 9104

    4407 99 40 || 5112 20 || 6305 10 10 || 9108

    4410 || 5112 30 || 6305 10 90 || 9109 11

    4412 || 5112 90 || 6305 20 || 9109 19

    || 5205 || 6305 32 || 9109 90

    || 5208 || 6305 33 || 9110 11 10

    || 5209 || 6305 39 || 9110 11 90

    || 5210 || 6305 90 || 9110 12

    || 5212 || 6309 || 9110 19

    || 5401 10 12 || 6406 || 9110 90

    || 5401 10 14 || 7601 || 9111

    || 5401 20 10 || 8517 70 90 || 9112

    4803 || 5402 || 8529 10 80 || 9114

    4804 || 5403 || 8529 10 95 ||

    4805 || 5404 11 || 8529 90 ||

    4810 13 || 5404 90 || ||

    4810 14 || 5407 || ||

    4810 19 10 || 5408 || ||

    OCENA SKUTKÓW FINANSOWYCH REGULACJI DLA WNIOSKÓW, KTÓRYCH WPŁYW NA BUDŻET OGRANICZA SIĘ WYŁĄCZNIE DO DOCHODÓW

    1.           TYTUŁ WNIOSKU:

    Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady czasowo zawieszającego cła autonomiczne Wspólnej Taryfy Celnej na przywóz niektórych produktów przemysłowych na Wyspy Kanaryjskie.

    2.           POZYCJE W BUDŻECIE:

    Rozdział i artykuł: rozdz. 12, art. 120

    Kwota zapisana w budżecie na rok 2011: 16 653 700 000 EUR

    3.           WPŁYW FINANSOWY

    ¨      Wniosek nie ma wpływu finansowego

    X       Wniosek nie ma wpływu finansowego na wydatki, lecz ma następujący wpływ finansowy na dochody:

    (w mln EUR do jednego miejsca po przecinku)

    || ||

    Pozycja w budżecie || Dochody[13] || Okres od dnia dd/mm/rrrr || [Lata 2012–2021]

    Artykuł 120 || Wpływ na zasoby własne || 01/01/2012 - 31/12/2021 || -2,2/rok

    4.           ŚRODKI ZWALCZANIA NADUŻYĆ FINANSOWYCH

    Kontrole końcowego przeznaczenia wszystkich produktów objętych niniejszym rozporządzeniem Rady zostaną przeprowadzone zgodnie z art. 291–300 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiającego przepisy w celu wykonania Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

    5.           INNE UWAGI

    W celu umożliwienia przedsiębiorcom podejmowania decyzji dotyczących inwestycji długoterminowych proponowane zawieszenie powinno pozostać w mocy przez okres 10 lat.

    Zastępuje ono środki wprowadzone rozporządzeniem Rady (WE) nr 704/2002, które traci moc dnia 31 grudnia 2011 r.

    Szacunkowy koszt operacji

    Na podstawie informacji dostarczonych przez władze regionalne utratę dochodów wynikającą z niniejszego rozporządzenia można zatem szacować na 2,96 mln EUR (kwota brutto, z uwzględnieniem wydatków na pobór ceł) x 0,75 = 2,22 mln EUR/rok w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r.

    Utrata dochodów w zakresie tradycyjnych zasobów własnych zostanie zrekompensowana ze składek państw członkowskich opartych na DNB.

    [1]               Opinia z dnia … 2011 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

    [2]               Dz.U. C […] z […], s. […].

    [3]               Dz.U. C […] z […], s. […].

    [4]               Dz.U. L 111 z 26.4.2002, s. 1.

    [5]               Eurostat: Regional statistics - Unemployment rate, by NUTS 2 regions, 1999-2009 (Statystyki regionalne - Stopa bezrobocia według regionów NUTS 2, 1999-2009).

    [6]               Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s.1.

    [7]               Dz.U. L 253 z 11.10.1993, s.1.

    [8]               Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.

    [9]               Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s.1.

    [10]             Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s.13.

    [11]             Określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 861/2010 z dnia 5 października 2010 r. zmieniającym załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 284 z 29.10.2010, s. 1).

    [12]             Określonymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 861/2010 z dnia 5 października 2010 r. zmieniającym załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 284 z 29.10.2010, s. 1).

    [13]             W przypadku tradycyjnych zasobów własnych (opłaty rolne, opłaty wyrównawcze od cukru, cła) należy wskazać kwoty netto, tzn. kwoty brutto po odliczeniu 25 % na poczet kosztów poboru.

    Top